Jump to content
Dogomania

Aleksander Kulesza


Tecia

Recommended Posts

[quote name='Impresja']Mnie też sędziowanie w zasadzie się podobało. Wrpawdzie sędzia miał wyraźnie problem z określeniem koloru oczu (blue bleton z brązowym okiem miał napisane, że dobrze a orange, że za jasne)... ale dokładnie oglądał to prawda i chwała mu za to. Bardziej podobało mi się sedziowanie krajówki, sędzia miął typ i to było widać.[/quote]

Jak możesz porównywać takiego sędziego z klasą jak Kulesza do tego niedbalucha Vlasaka :shake:?
Wg mnie nie miał "typu" tylko mu się nie chciało sędziowac, był zmęczony, spóźniony i do psów (mowa oczywiście o seterach, kontynenty były podobno sędziowane starannie) nie dotknął się nawet małym palcem. I wszystkie psy mają mniej więcej te wa same zdania w opisie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='freda']Jak możesz porównywać takiego sędziego z klasą jak Kulesza do tego niedbalucha Vlasaka :shake:?
Wg mnie nie miał "typu" tylko mu się nie chciało sędziowac, był zmęczony, spóźniony i do psów (mowa oczywiście o seterach, kontynenty były podobno sędziowane starannie) nie dotknął się nawet małym palcem. I wszystkie psy mają mniej więcej te wa same zdania w opisie.[/quote]

A ja sie sprzeciwie,że Vlasak to Niedbaluch. Wyżly przeczesał równo, sprawdzając kazdy ząb, macał psa po całym ciele, a wokól tego ogromnego ringu zrobilam naprawde sporo rundek. Szczerze mowiąc rzadko kiedy spotyka sie w Polsce tak dokladnych sędziów jak Czesi.

Pamietam jak na wystawie w Sopocie sędziowal Ludek Muller i u naprawde duzej liczby psów wskazał braki zebowe. jest to porazające, zwlaszcza wiele z tych psow to byly juz championy. Wsrod WNK byla jedna suczka ktora nie miala obu P1, u L. Mullera zostala zdyskwalifikowana, a na najblizszej wystawie w Warszawie u sedziego z Polski dostala BOBa.

Czy jestescie w stanie powiedziec mi czym jest spowodowany brak zebów u anglikow?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Theogonia']A ja sie sprzeciwie,że Vlasak to Niedbaluch. Wyżly przeczesał równo[/quote]

czytaj uważnie :cool3:
napisałam że "mowa oczywiście o seterach, kontynenty były podobno sędziowane starannie"
a co do seterów to wile osób z tych co miała "przyjemność" być sędziowana w Warszawie w Piotrkowie sobie odpuściła, to chyba o czymś świadczy

Link to comment
Share on other sites

[quote name='freda']czytaj uważnie :cool3:
napisałam że "mowa oczywiście o seterach, kontynenty były podobno sędziowane starannie"
a co do seterów to wile osób z tych co miała "przyjemność" być sędziowana w Warszawie w Piotrkowie sobie odpuściła, to chyba o czymś świadczy[/quote]


Ale tez nie ma obowiazku jechac do tego konkretnego sędziego. On sie specjalizuje w WNK, z tego co zauwazyłam, zaden z sędziów od wyzłow kontynentalnych nie ocenia w czechach brytyjczyków, mimo ze uprawnienia maja. Po prostu specjalizuja sie w konkretnych rasach.
Oczywiscie moje spostrzeżenia mogą byc mylne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Impresja']we wzorcu angliki mają napisane pożądane kompeltne uzębienie. I o to chodzi :p[/quote]


Pozadane jak dla mnie nie znaczy,ze takie musi byc i koniec,ale ze lepiej by bylo,by uzebienie bylo kompletne ;-)
Jak dla mnie to majac porownywalne zwierzeta wybiore to z pelnym uzebieniem,ale nie przyznam dyskwalifikacji ;-) Oczywiscie nie jestem sedzia,a wzorzec (otworzylam sobie oryginalny wzorzec KC) mozna roznie interpretowac jak widac po moich odczuciach.Ale to tylko moja subiektywna opinia ;-) A jak na takie braki zebowe reaguja sedziowie brytyjscy ? W goldenach sedziowie ze wschodu oraz Czesi,Slowacy,Niemcy i Austryjacy czepiaja sie braku P1,ale juz sedziowie brytyjscy czy holenderscy nie zwracaja na to najmniejszej uwagi.

Link to comment
Share on other sites

Specjalisci z Wielkiej Brytani nie zwracaja najmniejszej uwagi na jakieś braki w zebach. BA! Sędziowie, którzy np hoduja rase od 40 lat i sa super specjalistami, sami wypuszczają "szczerbate" psy. I to czesto z wiekszymi brakami,niz "nieobecnosc" P1.

oczywiscie mowie tylko i wylacznie w obrebie swojej rasy.

Link to comment
Share on other sites

po to chyba powstał ten temat, żeby powiadomić innych którzy sędziowie liczą zęby. Jak się ma szczerbate pieski to się po prostu nie jeździ i już. Sędzi ma niestety prawo interpretować wrożec w "dowolny" sposób. A dyskusja czy setery powinny mieć wszystkie zęby to już osobny temat. Ja osobiście uważam, że brak jednego, góra dwóch zębów u pięknego psa nie powinien go dyskwalifikować. Ale rozmnażanie psów z dużymi brakami powoduje, że rodzą się szczeniaczki bez 6 czy 7 zębów a to już lekka przesada...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Impresja']we wzorcu angliki mają napisane pożądane kompeltne uzębienie. I o to chodzi :p[/QUOTE]

kompletne uzębienie czy kompletny zgryz nożycowy?;) bo to jednak różnica


edit:
zajrzałam wlasnie we wzorzec u źródła czyli na stronie fci. Wzmianka o kompletności zębów jest tylko u anglików (jesli chodzi o setery). U innych jest tylko mowa o zgryzie.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Theogonia']
Czy jestescie w stanie powiedziec mi czym jest spowodowany brak zebów u anglikow?[/quote]

Jest to spowodowane głównie tym, że w Wielkiej Brytanii nie zwraca się uwagi na ilość zębów (nie jest to kraj zrzeszony w FCI, mają swój British Kennel Club, który podobnie jak American Kennel Club współpracuje z FCI ale nie jest jego częścią) a hodowla szła w kierunku skracania kufy, żeby uzyskać ładną głowę co skutkowało brakiem zębów. Dlatego sędziowie z wysp nigdy nie patrzą na pełne uzębienie, a ci z kontynentu są podzieleni.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

A.KULESZA to litewski sędzia polskiego pochodzenia...sędziuje min. VII grupę, doskonale rozmawia po polsku, bardzo wysoka kultura osobista, stara się nikogo nie urazić, tłumaczy, uzasadnia ocenę, nie żałuje dobrych ocen...dokładnie i obszernie opisuje psa w karcie...najbliższa wystawa w Polsce to Dobre Miasto...POLECAM...tego Pana...odwagi...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...