Jump to content
Dogomania

Aleksander Kulesza


Tecia

Recommended Posts

[quote name='Nor(a)']To zdaje sie sędzia pracy psów mysliwskich (Litwa). Nic więcej nie wiem, ale sama jestem ciekawa jak posędziuje setery w Piotrkowie.[/quote]

No, ze Litwin to tez znalazlam:)
Jednym slowem za dwa tygodnie sie przekonamy:)
Moze ktos jednak juz byl u tego Pana?

Link to comment
Share on other sites

Ja miałam, jednak było to naprawde dawno temu. Sędziował wyżłyniemieckie krótkowłose na wystawie klubowej Ustroniu. Wtedy to jeszcze prezesem kluby VII grupy byl pan Burski, iw gruncie jego to jest kolega- co jednak raczej nie ma znaczenia.
Ja go pamietam jako milego, cierpliwego Pana, który sprawdza zęby, ocenia ruch.
Jaki jednak będzie wobec seterów- nie mam pojęcia.

Link to comment
Share on other sites

W ostatnią niedzielę poszłam sobie obejrzeć jak sędziuje p. A.Kulesza na wystawie w Toruniu - konkretnie sędziował labki.
Zaglądal psom w zęby ale robił to delikatnie i nie badal migdałków, najpierw witał się z psem i go troszkę głaskał.
Potem oceniał indywidualnie każdego psa, z dość starannym obmacywaniem ale tak w formie głaskania i z każdym wystawcą chwilę rozmawiał. Potem kółeczko i wybór lokat, wszystko bez pośpiechu.
W sumie wydał mi się sympatyczny, nawet do psa który brykał miał dużo cierpliwości ("podwozie" sprawdzał mu kiedy pies leżał na plecach).
Co do wyboru lokat to trudno mi coś powiedzieć, nie znam dobrze wzorca labków. Ale ten któergo wybrał i mi się najbardziej podobał.

Mam nadzieję że przy seterkach też nie będzie się spieszył.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dorota_Fiszer']To Czech albo Slowak ? Zawsze mi wszyscy powtarzali,ze najwieksi dentysci to Czesi,Slowacy,Niemcy i Austryjacy :evil_lol:
Setery i wyzly maja miec komplet zebow czy wzorce dopuszczaja jakies braki ?[/QUOTE]

Wyzly musza miec komplet, setery teoretycznie moga miec male braki (tzn SPECJALISCI za brak zeba u setera napewno nie obniza oceny :) - nie ma sie co oszukiwac, psy z wysp są szczerbate troche ;) )

Z tego co widzialam z oceniania psów z brakami, to pan Kulesza nie wyciagal jakis strasznych konsekwencji z tego. No chyba, ze zw. rasy to zly wynik :evil_lol:
Dlatego my ryzykujemy w połowie :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Impresja']to zależy od sedziego. Są tacy którzy twierdzą, że setery to przecież psy myśliwskie tak samo jak kontynenty i wymagają wszystkich zębów. Ja naszczeście mam dwie zębate dziewczynki :p[/QUOTE]

Mi jeden z sędziów powiedział, ze podobno mają nakaz "z góry", że psy pochadzace z anglii maja miec sprawdzane zgryzy i siekacze, reszta nie powinna nikogo interesowac :roll:

W praktyce oczywiscie jest różnie ;) Ale wyrzucanie najlepszego eksterierowo psa z ringu tylko dlatego, ze brakuje mu P2 i dawanie rasy jakiejs kalece ale z kompletnym uzebieniem to przeciez śmiech na sali :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Widze, ze nikt po klubowej nie napisał żadnych refleksji, to ja powiem o swoich.

Sedzia BARDZO dokładny, paszcza moich psów byla pod kazdym katem ogladana i analizowana, zwracał uwage na pigment u anglików, dokładnie macał przedpiersie i bardzo slusznie wyrazal o takich rzeczach opinie.
Sprawdzal czy osadzenie ucha, ogona, dlugosc fafli itp!
W ruchu bardzo zwracał uwage na wąskie stawianie kończyn i noszenie ogona.

U wiekszosci anglików doczepił sie do zgryzu, ze ciasne itp, pierwszy sedzia, który wpisal do oceny, o dodatkowym zebie mojego psa. Liczył zęby, za braki nie wyciagal konsekwencji

Sedzia na plus ! ;);)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Talagia']Mi jeden z sędziów powiedział, ze podobno mają nakaz "z góry", że psy pochadzace z anglii maja miec sprawdzane zgryzy i siekacze, reszta nie powinna nikogo interesowac :roll:

[/QUOTE]


Ciekawe jest to co piszesz, a jeszcze bardziej ciekawi mnie co to za sędzia który tak się słucha "góry", bo co to "gora" to się domyślam :lol: (może być na priv jak nie chcesz tu rzucać nazwiskiem). Właśnie wyobraziłam sobie sytuacje, że mojemu psu jest poświęcane ładnych kilka minut dłużej na ringu tylko w celu dokładniejszego "prześwietlenia" paszczy..A podobnież (teoretycznie) sędziowie nie wiedzą jakiego psa oceniają na ringu..czy z Anglii czy nie...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Nie zrozumiałyśmy sie :evil_lol:
Nie chodzi mi o osobników sprowadzanych z Anglii, tylko ogólnie o rasy z tych okolic. Jak wiadomo sedziowie, którzy czesto baardzo dokladnie przeswietlaja wyżłowe zeby, to dla seterów juz są znacznie bardziej łagodni.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Talagia']Nie zrozumiałyśmy sie :evil_lol:
Nie chodzi mi o osobników sprowadzanych z Anglii, tylko ogólnie o rasy z tych okolic. Jak wiadomo sedziowie, którzy czesto baardzo dokladnie przeswietlaja wyżłowe zeby, to dla seterów juz są znacznie bardziej łagodni.[/QUOTE]


ok...czyli wyżły brytyjskie :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mnie też sędziowanie w zasadzie się podobało. Wrpawdzie sędzia miał wyraźnie problem z określeniem koloru oczu (blue bleton z brązowym okiem miał napisane, że dobrze a orange, że za jasne)... ale dokładnie oglądał to prawda i chwała mu za to. Bardziej podobało mi się sedziowanie krajówki, sędzia miął typ i to było widać.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...