Jump to content
Dogomania

Klopoty ras rzadkich


Asiaczek

Recommended Posts

[QUOTE]Aaaa. Matka natura ma w czym wybierać[/QUOTE]
Ja bym powiedziała, że raczej sędziowie ;) Ciekawe na ile mają pojęcie na temat tej, jakże rzadkiej rasy.
Taie są zupełnie wyjątkowe. Obserwowałam kiedys jedną czarną suczkę pojawiającą się od czasu do czasu na wystawie. Elegancja i dostojnośc w drobnym ciele. Piękna, nieco wyniosła ale z dystansem. Po prostu szlachetna i nietuzinkowa :p

Link to comment
Share on other sites

W tym roku na wystawie w Krakowie TR sędziowała p.M. Musiał i po zakończeniu sędziowania wdała się w dyskusję z widzami na temat rasy. "Wygadała" się, że od wielu lat namawia wszystkich znajomych na TR bo od lat jest nimi oczarowana i zafascynowana, więc być może jest jedynym sędzią / sędziną polską która ma jakieś pojęcie o rasie. Co do reszty sędziów to wolę to przemilczeć............

Link to comment
Share on other sites

Wiecie, trzeba też być sprawiedliwym i przyznać, że na pewno nie łatwo ocenia się tak rzadkie rasy. Co innego znać wzorzec na pamięć a co innego umieć go odnieść do konretnego psa, którego się widzi pierwszy raz w życiu i ma na jego oceną kilka minut.
W Poznaniu pierwszy raz widziałam na żywo podenco z ibizy i jakoś odbiegały od mojego wyobrażenia, wyrobionego na podstawie zdjęć :p

Link to comment
Share on other sites

"Rzadka rasa" to pojęcie względne, w jednym kraju dana rasa to rzadkość w innym już nie. Problem także nie polega w ilości ras, a w tym czy dany sędzia mający uprawnienia na np: TR tak naprawdę tą rasą się interesuje (choć w małym stopniu) - Czy jeździ na różne wystawy gdzie są większe stawki tej rasy i czy weryfikuje teorie z praktyką? Na ogół sędziowie robią uprawnienia na daną grupę, w miarę orientują się w wyglądzie popularnych ras w kraju a resztę mają w nosie. :shake: :shake: :shake: Problemy zaczynają się jak na ringu pojawia się takie "rzadkie" dziwadło :crazyeye: a tu sędzia nawet nie zna standardu dla niego (no bo wcześniej nie było mu to potrzebne - no i wstyd gotowy). :oops: :shake: :oops: :shake: Po to są też wystawy Światowe aby móc zobaczyć psy mało popularne nawet w dużych ilościach. No ale nasi sędziowie to często leniuszki w dokształcaniu się. :shake: Tak na marginesie - Czy ktoś widział przy ringu TR na Światówce jakiegoś polskiego sędziego z uprawnieniami na tą rasę bo mi jakoś nikt nie wpadł w oko (może za bardzo skupiłam się na psach) :evil_lol: :evil_lol: :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ktrebor']I w tym momencie człowiek się zastanawia po co nam te 300 pare ras w FCI, potem poajwiają się pojedyńcze sztuki ringach u sędziów, którzy rasę kojarzą jedynie z nazwy, bez możliwości porównania z jakimś innym psem tej rasy.[/quote]

Tu dałam sobie prawo głosu, jak włascicielka 3 takich "dziwadeł".
Szczerze powiem, ze dotychczas spotkałam 3 sedziów ( polskich) którzy wiedzą z czym to się je : Szemraj, Ścieśinski, Jakubowski. Cała reszta albo wie, ze takie coś istnieje, albo na widok rudych wygląda jakby chciała uciec z ringu, albo na zywo widziała tylko psa mieszkajacego w czechach.
2 razy widziałam na stoliku sedziowskim wzorzec sciągniety z mojej [url]www.([/url] chwalebna inicjatywa :evil_lol: )
2 sedziów przyznało, ze cirneco sedziuje 1 raz w zyciu. 2 spytało które moje zwierze jest lepsze i powinno dostac BOB. 1 pani spytała " czy nie są za soczyscie rude?". Inna pani nie dała suce CWC bo jest za mała o minimum 10 cm ( pewno jej sie z faraonami pomyliło, ale wez człowieku pouczaj sedziego w ringu, moja suka jest akurat posrodku wymiaru).
Przyznam, ze strasznie sie ciesze, ze dorosłe za moment skonczą CH PL i bedę mogła juz ich w kraju nie pokazywac; niestety młoda ledwo skonczyła 6 mcy i cała ta zabawa jeszcze przed nami. Swoją drogą, dorosłe są w 2 typach : suka włoskim, kontynetalnym roboczym, pies typowy laluś show, a maluta to lisek dzikusek, typ polujacy sycylijski. Juz dorosłe potrafiły załamac sedziów swoją odmiennoscią, ciekawe co beda mówic jak kilka razy dołoze do tego jeszcze młodą ..

A na pytanie po co nam te 300 ras odpowiedz jest 1: bo jakby ras było 10 to by było nudno :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Najśmieszniejsze jest to, że nawet ci co dopiero uczą się na sędziów z danej grupy też nie wykazują chęci poznania "rzadkich ras". Znam kilka osób które uczą się na V Gr i powiem wam, że mnie poprostu załamują. :mdleje::mdleje::mdleje:Mają bardzo małe pole zainteresowania - po obejrzeniu sędziowania swojej rasy nigdy nie idą obejrzeć reszty ras!!! :stop::stop::stop: A potem robią wieeeelkie oczy :shocked!::shocked!::shocked!:jak widzą u mnie zdjęcia z danej wystawy z takimi "dziwadłami" i wiecie co, często słyszę pytanie - A CO TO ZA RASA?! :crazyeye: :lying: :???: :crazyeye:
I jak tu nie załamywać rąk. No cóż biorą przykład ze swoich leniwych "mistrzów" - nieczęsto sędziów międzynarodowych z uprawnieniami na więcej niż pięć grup. A potem mamy takie "kwiatki" jak opisała Karenina. :madgo: Jednym słowem paranoja. :angryy: :mad: :angryy:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bety']często słyszę pytanie - A CO TO ZA RASA?! :crazyeye: :lying: :???: :crazyeye:
[/quote]

Hahaha, powinnas zobaczyc mine szefowej sekcji V w krakowie jak weszła do odziału gdzie siedziałam z moimi 2 rudymi a Wieska Misterka powiedziała "o Renata, zobacz masz nowe psy w sekcji" a ta miała mine jakby zobaczyła 2 głowego smoka we własnej wannie. "Ale jak to, ale co to, ale jaka rasa, ale skąd ale, ale ..."...

Link to comment
Share on other sites

Jak już tak na sędziów zeszło i rozpoznawanie ras ... Ja mam owczarka podhalańskiego - rasa polska, na wystawach obecna od dawna i o chyba dośc charakterystycznym wyglądzie. Na krajowej wystawie w Chorzowie jakieś 3 lata temu, sędzia z polski, jak weszłam na ring zapytał mnie właśnie "a jaka to rasa" a potem u suki jąder szukał :angryy: Potem mnie pytał, czy suka nie jest aby za duża jak na swój wiek (była w szczeniakach) i czy to normalne w tej rasie, że zad w tym wieku jest taki jakis przebudowany.
Mówiąc szczerze byłam tak zaskoczona, że uznałam, że ten sędzia to żarty sobie robi i dopiero po zejściu z ringu do mnie dotarło, że jednak nie żartował a zwyczajnie nie miał pojęcia co ma przed sobą :crazyeye: :angryy:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='basia'] a potem u suki jąder szukał :angryy: [/quote]
Hi, Hi, Hi :megagrin: :megagrin: :megagrin: A to nie był przypadkiem pan Borg - Grabkowski bo to stały element jego sędziowania. U mojej suki też chciał sprawdzać, a potem na innej wystawie u innej suki ten sam numer odstawił. :happy1: :ylsuper:

A wracając do TR i poznańskiej Światówki to chyba była to jedna z większych stawek w ostatnich latach na tego typu wystawie. Jeśli się mylę to proszę o korektę.
Pozdrówka

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bety']W tym roku na wystawie w Krakowie TR sędziowała p.M. Musiał i po zakończeniu sędziowania wdała się w dyskusję z widzami na temat rasy. "Wygadała" się, że od wielu lat namawia wszystkich znajomych na TR bo od lat jest nimi oczarowana i zafascynowana, więc być może jest jedynym sędzią / sędziną polską która ma jakieś pojęcie o rasie. Co do reszty sędziów to wolę to przemilczeć............[/quote]
[B]Bety[/B] - wstawię zdjęcie głowy tego pięknisia z Krakowa. Wiecej jego zdjęć wstawiłam wcześniej na tym topiku; jak ktoś jest zainteresowany, to niech wejdzie na str. 10 (?) lub następne.
[IMG]http://img388.imageshack.us/img388/6277/resizeofpict02388bcjp7.jpg[/IMG]

Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...