Jump to content
Dogomania

Wzorzec - ciekawostki


bety

Recommended Posts

Widzę, że ożywiło się w temacie TR :lol: :multi: :lol: No to wrzucę tu jeszcze trochę ciekawostek. Azjatycki Klub TR rozróżnia 9 umaszczeń (w tym białe - bardzo rzadkie) - w standardzie FCI widnieją tylko trzy, 3 długości włosa i 9 rodzajów kształtów pręgi. Tak więc jest w czym wybierać, do wyboru do koloru :lol: :lol: :lol:
Co do charakteru, na pierwszy rzut oka wydają się być psami spokojnymi, ale przegladając strony inernetowe bardzo często napotykałam jednak taki oto opis (w skrócie): "pies energiczny, wesoły, opanowany, skoczny (potrafi pokonywać wysokie przeszkody), potrzebujący konsekwentnego prowadzenia". Wygląda na to, że to kolejny "diabełek" :evil_lol: :diabloti: :evil_lol: w skórze "aniołka" :lilangel: :lilangel:
Tylko dwa psy jak do tej pory, które spotkałam na wystawach pokazały silniejsze emocje - były to czerwony piesek, który bronił swego dobytku i stada obszczekując i odpędzając inne psy i czarna suczka mocno wystraszona ogromem ludzi i psów na wystawie. Pozostałe TR były kompletnie obojętne na to co się wokół nich dzieje.

Link to comment
Share on other sites

są białeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee???????????????????:crazyeye: :crazyeye: :crazyeye: :crazyeye: :crazyeye:

widziałaś na jakiś zdjęciach?????????????????????????
znasz jakiś link???????????????????????

3 długości włosa???????? jak to????? to mogą być długowłose????????? jak takie cuś wygląda???????

<różne pręgi to sama zauważyłam.. gdzies były takiej grubość jak RR, a srebrny z Poznania pokazany na zdjęciu ma gdzieś 10cm szerokość>

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agappe']
3 długości włosa???????? jak to????? to mogą być długowłose????????? jak takie cuś wygląda???????

<różne pręgi to sama zauważyłam.. gdzies były takiej grubość jak RR, a srebrny z Poznania pokazany na zdjęciu ma gdzieś 10cm szerokość>[/quote]

Są trzy długości włosa z tym że dwa na pierwszy rzut oka niczym się nie różnią dopiero po dotknięciu psa widać wyraźną różnicę:
1] krótki włos do 2,5 cm
2] włos aksamitny (bardzo krótki, miękki, delikatny w dotyku)
3] długi włos - kiedyś bardzo często spotykany u błekitnych TR
już na tym forum był podawany link do galerii TR gdzie był długowłosy ale podam jeszcze raz
[URL="http://www.hundund.at/rassen/thairidgeback/images/"][FONT=Arial][SIZE=2][COLOR=#800080]http://www.hundund.at/rassen/thairidgeback/images/[/COLOR][/SIZE][/FONT][/URL]
"kudłacz" znajduje się na stronie 7 przedostatnie zdj)

Rodzaje pręg (tu miałam mały problem jak je nazwać bo część ma nazwy tajlandzkie - podam to co udało mi się znaleźć po angielsku):
m.in. kształt: igły; siodła; lutni; skrzypiec; strzały; liścia

[quote]ASIACZEK A jak z kryciami między kolorami? Bety - wiesz coś na ten temat?[/quote]
W tym temacie [B][I]WYRĘCZYŁ [/I][/B]mnie Ktrebor - no i dobrze :evil_lol: chwała [I][B]MU[/B][/I] za to :lol: :lol: dodam jedynie w jaki sposób stworzyli pręgusy - skrzyżowali ze sobą czerwonego TR z pręgowanym psem w typie TR (czyli z psem o niewiadomym pochodzeniu z grubsza przypominającym TR). Pręgusy właściwie są na etapie eksperymentalnym i mają mało wyrównaną populacje.

[quote]AGAPPE bety a tak swoją drogą skąd Ty to wszystko wiesz???[/quote]

No nie no nie rób ze mnie omnibusa :evil_lol: wszystko co wiem to wynik szperania i chomikowania (przez lata) wiadomości znalezionych w necie. :lol: Zobacz nie tylko ja złapałam bakcyla TR - inni też się zarazili i wyszukują informacje. :multi: No i baaardzo dobrze :razz: może wreszcie ktoś sie skusi i zajmie się w Polsce TR na poważnie :roll:

Link to comment
Share on other sites

Hej nie zmieniajcie mi płci zbyt często :) Pewnie zastanawiałem się kiedyś (w sumie niedawno), czy sobie nie sprawić kolejnego psiaka, tym bardziej, że zmienia nam się sytuacja mieszkaniowa i wybywamy pod Warszawę. Ale, Taje sa fajne, tyle po co nam kolejny dzikus - mamy już autystycznego SH i dzikiego myśliwego - Hokkaido, w miarę normalna jest shibka chociaż i ona ma okresy łażenia swoimi drogami. Marzy mi się teraz jakiś "normalny" pies :)

Ale tak na poważnie, czytałem historie o sprowadzaniu psów tej rasy bezpośrednio, ze źródła - czyli Tajlandii. Sporo psów jest na księdze wstępnej ze znamymi jedynie rodzicami lub dziadkami - jedna hodowla pisała otwarcie, że czasem z miotów wychodzą "dziwne" szczenięta, ale większość hodowców się nie przyznaje - w jednej hodowli holenderskiej po sprowadzeniu psiaka, wystąpiła jakaś choroba tropikalna i trzeba było całę stado ostro leczyć i na koniec przy małej populacji tych zwierząt w Europie pojawia się kwestia inbreedu, niekoniecznie przemyślanego a wynikającego jedynie z małęj populacji.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ktrebor']Hej nie zmieniajcie mi płci zbyt często :) .[/quote]

Hi, hi, hi ale numer - SORRY :evil_lol: :evil_lol: :evil_lol: Ja się już poprawiam (patrz post wyżej). W sumie się nie zastanawiałam czy Ktrebor to kobitka czy facio - tak mi się napisało :evil_lol: :evil_lol: :evil_lol: SORRY SORRY SORRY - moja wina :placz: :oops:

Jak bym se na głowę ściągnęła jeszcze jednego "diabła" to by mnie rodzinka z domu wywaliła, a moje amerykańce by się na mnie śmiertelnie obraziły. Może kiedyś ale teraz to na pewno nie.
Asiaczek nigdy nie mów nigdy - a może znudzą Ci się baski i dla odmiany zafundujesz sobie coś większego?
Ktrebor ma rację rasa jest jeszcze niewyrównana i potrafi sprawić niespodzianki, mała populacja - stąd domieszki psów w typie TR. No ale to naturalna kolej rzeczy w początkach rasy - a co było z Akitą (to samo). Dobierano psy w typie akity (dzisiaj byśmy się zastanawiali nad niektórymi psami z tamtego okresu w którym miejscu przypominają akitę) ;) aby po latach osiągnąć obecne efekty. Selekcja i odpowiedni dobór osobników, trochę szczęścia i rozsądek w hodowli czynią cuda.
Hodowli w Europie i na Świecie z roku na rok przybywa więc może za kilka (kilkadziesiąt) lat będziemy mieli wyrównane TR o zróżnicowanym pochodzeniu.
Nie zmienia to faktu, że TR są cudowne

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Asiaczek'][B]Ktrebor[/B] - co Ty na to?
[B]Agappe[/B] - Ty też może zacznij "ugniatać Rodziców, co?
:evil_lol::evil_lol::evil_lol::evil_lol::evil_lol:
Pzdr.[/QUOTE]

ugniatam rodziców odnośnie drugiego psa już jakies 2 lata.. o trzecim będe mogła pomyslec jak sie wyprowadze <najlepiej od razu do Nowej Zelandii- bede miała bliżej do Tajlandii ;) >

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...