Jump to content
Dogomania

Jak to jest z polowaniem u springerów???


Agnisia =)

Recommended Posts

Mam niezmiernie ważne pytanie: [B]Jak to jest z polowaniem u springerów???[/B] A tak konkretnie to chodzi mi o to, czy mając spaniela mogę pójść z nim na spacer na łąkę nie obawiając się, że wróci z kurą czy bażantem w pysku?
Pytam bo koleżanka ma setera, który załatwił już sporo ptaków, a z kolei labki, choć to też psy myśliwskie, podobno nie zabijają. Bardzo proszę o odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Agnisia =)']Mam niezmiernie ważne pytanie: [B]Jak to jest z polowaniem u springerów???[/B] A tak konkretnie to chodzi mi o to, czy mając spaniela mogę pójść z nim na spacer na łąkę nie obawiając się, że wróci z kurą czy bażantem w pysku?
Pytam bo koleżanka ma setera, który załatwił już sporo ptaków, a z kolei labki, choć to też psy myśliwskie, podobno nie zabijają. Bardzo proszę o odpowiedź.[/quote]
Po pierwsze myslę, że porównywanie springera do labradora jest trochę nie na miejscu. [B]Agnisia[/B] zastanów się najpierw (albo pocztaj sobie) do czego każdy z tych psów jest stworzowny. Springer - do polowania, do pracy w polu, do płoszenia ptactwa, do aportowania z lądu i wody, a labrador retriever jak sama nazwa wskazuje, retriever=aporter, praktycznie tylko do przynoszenia zwierzyny (a więc nie do polowania).
Wiesz to takie porównanie jak am-staffa do yorka, bo przeciez i to terier i to.
Więc jeżeli chcesz psa, który nie będzie polował na ptaki, to napewno springer nie jest odpowiednim psem dla Ciebie. Oczywiście jeżeli wcześnie zaczniesz szkolić i układać psa, od wieku "dziecięcego" zabraniając mu polować, to on to zrozumie, ale będzie bardzo nieszczęśliwy.
Springer to typowy pies pracujący, który najlepiej czuję się polując, posiadający wielki instynkt i pasję łowicką.
Moje są ułożone tak, że jeżeli są na spacerze na osiedlu i przypadkowo jakiś dureń wypuści sobie kurki na osiedle - to psy ich nie zaczepiają, ale codziennie idą na pole na ponad 2 godziny i wtedy mogą sobie polować do woli (na kuropatwy, na bażanty, na kuny itp.)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agata :)']Mój "cocker" zabił już gołębia, więc różnie to może być :roll: sądzę, że raczej może być niebezpiecznie, bo wszystkie spaniele to takie napaleńce jeśli chodzi o polowanie :D[/quote]
Po pierwsze springer to nie cocker
A po drugie, każdy pies stworzony do polowań, który nie ma gdzie spożytkować energii i gdzie zaspokoić swojej pasji myśliwskiej będzie jak to określiłaś "napalony" na wszystkie ptaszki, pieski, itp. które zobaczy, a do tego może stać się agresywny i złośliwy.
I to się tyczy wczystkich psów ras pracujących, nie tylko spanieli, czy springerów.
Więc każdy zanik kupi sobie spanielka (bo ma słodki pyszczek) niech dwa razy się zastanowi do czego ten pies został stworzony i czy będzie umiał podołać wymaganiom, które niesie za sobą posiadanie takiego psa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...