Jump to content
Dogomania

pies uzytkowy


sikon

Recommended Posts

Dzien dobry,
mam psa i zdawalem z nim egzamin IPO I. Egzamin został zdany. W czasie egzaminu otrzymalem karte oceny psa i wpis do rodowodu, ze egzamin został zdany. Nie otrzymalem nic wiecej !
Mam dlatego do Panstwa takie pyatnie: czy powinienem jeszcze otrzymac cos wiecej? Jesli tak, to co to powinno byc, tzn. jak to sie dokladnie nazywa? Znajomi mowili, ze jakis certyfikat. Niestety ja nie wiem o co chodzi, dlatego gdyby ktoś z Państwa mogł mi wyjasnic co jeszcze powinienem otrzymac (jak to sie dokladnie nazywa) byloby bardzo fajnie.
Chcialem wystawic swojego psa do klasy użytkowej na wystawie, ale nie moglem tego zrobic, bo organizator wystawy (odpowiedni oddział ZkwP) stwierdzil, ze nie mam jakiegos dokumentu :( . Naprawde nie wiem o co chodzi. Mowilem im, ze mam przeciez wpisane w rodowodzie, ze pies zdal, a oni stwierdzili, ze do wystawienia psa w klasie uzytkowej to nie wystarcza :( . To czego w koncu ja nie otrzymalem ? :(


Czy pies użytkowy, to taki pies, który ma zdany egzamin przynajniej IPO I, czy okreslenie pies uzytkowy dotyczy czego innego?


Bardzo prosze, niech mi ktos wyjasni o co chodzi z tymi uzytkami i czy czegos ja nie otrzymalem.


Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

ten dokument to certyfikat uzytkowosci FCI - troche sie na to czeka ;), organizator powinien uznac karte oceny z egzaminu IPO znajac polskie realia z otrzymaniem certyfikatu.
sa dwie linie hodowlane uzytkowa i eksterierowa jedne hodowcy hoduja "do pracy" drugie dla wygladu tzn.na wystawy.
te wystawowe maja na wystawie klase uzytkowa (do ktorej potrzebe jest zdanie IPO).
niestety, pies uzytkowy to linia z ktorej pochodzi nie zdany egzamin :-(

Link to comment
Share on other sites

Witam
to teraz juz rozumiem :). Dzieki za wyjasnienie :). Ja niestety myslalem, ze pies uzytkowy, to taki co ma zdany egzamin IPO, no ale jak widac zle myslalem. Ale fajnie, bo jak mi teraz wyjasnieles to juz rozumiem. Dzieki i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

a ja chyba nie do końca, bo w regulaminie jest napisanie, że aby wystawiać psa w klasie użytkowej to musi on mieć certyfikat, czy jeśli zrobię np. labradorowi certyfikat z tropienia to mogę go wystawiać w klasie użytkowej, a nie będzie uznawany za psa użytkowego? użytkowy = pracujący? trochę się w tym pogubiłam :hmmmm:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sikon']Witam
to teraz juz rozumiem :). Dzieki za wyjasnienie :). Ja niestety myslalem, ze pies uzytkowy, to taki co ma zdany egzamin IPO, no ale jak widac zle myslalem.[/quote]
Masz racje w 100%.
Pies użytkowy na wystawie to pies , który ma dyplom użytkowości-dla rożnych ras inny- myśliwskie albo IPOV-III (to w skrócie).
Dyplom użytkowości uprawnia do wystawiania psa w klasie użytkowej-tylko wybrane rasy oczywiście ;)
Linie użytkowe to co innego i nie maja znaczenia na wystawach-może być pies z super użytkowym rodowodem , ale sam nie mieć żadnego dyplomu-i na wystawie wtedy nie będzie pokazywany w "użytkach" ;)

Link to comment
Share on other sites

czyli pracujący nie musi być użytkowym, a użytkowy pracującym tak? a eksterier może być pacującym a nie użytkowym?:)
no bo właśnie skąd wiadomo jaka to linia? czy to jest gdzieś zanotowane czy to raczej kwestia umowna?
to jeszcze jedno dla jasności, mam np. parkę z którą poszłam 2 razy na polowanie, albo która wystartowała 2 razy w zawodach IPO i mogę go "reklamować" je jako psy pracujące a szczeniaki o nich jako te z linii użytkowej?
sorry, że tak trochę drążę, nie chcę hodować szczeniaków, ale może kiedyś kupię psa rasowego i ciekawa jestem czy niektórzy hodowcy nie stosują zwrotu "linia/pies użytkowy" jako pewnego "chwytu reklamowego"
dla laika niezorientowanego w hodowli i wystawach trochę to zakręcowne :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='frruzia']czyli pracujący nie musi być użytkowym, a użytkowy pracującym tak? a eksterier może być pracującym a nie użytkowym?:) [/quote]
Dokładnie tak jak piszesz-eksterier może być pracujący i to całkiem nieźle. ;)
[quote name='frruzia'] no bo właśnie skąd wiadomo jaka to linia? czy to jest gdzieś zanotowane czy to raczej kwestia umowna?[/quote]
Te informacje są zanotowane w rodowodach-egzaminy, szkolenia itp.
Zresztą "wchodząc" w daną rasę sama zorientujesz się,że będą w niej typowe linie/rodowody użytkowe albo typowe eksteriery.
Są rasy przemieszane-eksteriery z użytkami-są rasy podzielone na eksteriery i użytki.
[quote name='frruzia']to jeszcze jedno dla jasności, mam np. parkę z którą poszłam 2 razy na polowanie, albo która wystartowała 2 razy w zawodach IPO i mogę go "reklamować" je jako psy pracujące a szczeniaki o nich jako te z linii użytkowej?[/quote]
Jako psy pracujące jak najbardziej.
Żeby szczeniaczki były z linii użytkowych umownie powinny mieć w rodowodzie 4 pokoleniowym psy pracujące, z potwierdzonymi stosownymi dla rasy egzaminami , z uczestnictwem na MŚ itp:p
[quote name='frruzia'] sorry, że tak trochę drążę, nie chcę hodować szczeniaków, ale może kiedyś kupię psa rasowego i ciekawa jestem czy niektórzy hodowcy nie stosują zwrotu "linia/pies użytkowy" jako pewnego "chwytu reklamowego"
dla laika niezorientowanego w hodowli i wystawach trochę to zakręcowne :)[/quote]
Na pewno jest to chwyt reklamowy-to prawda.
Ja ze swojej strony uważam,że powinno się łączyć eksterier ze zdrowiem i z popędem do pracy typowym dla danej rasy.
Nie ma dla mnie nic piękniejszego niż pracujący champion :loveu:

Link to comment
Share on other sites

Ludzie siedzacy w rasie po prostu wiedza, ktore linie sa uzytkowe, ktore eksterierowe.

Linie sa i lini nie zmienisz, tzn 4 pokolenia to troche malo. Umownie, ktos moze sobie napisac ze to juz uzytek, ale osoba w temacie raczej sie na to nie zlapie. Szczegolnie, ze to co maszw rodowodzie to jedno, a druga sprawa, ze kazdy pies z tego rodowodu ma rodzenstwo, kazdy pies mogl kryc kilka suk, co z tego ze akurat psy w rodowodzie maja egzaminy, jesli cale rodzenstwo nadaje sie a kanape i bieganie za pileczka? Co z tego, ze mamy psa,ktory jest fajny, ktory dal fajnego potomka, skoro kilkadziesiat pozostalych potomkow jest poniezej przecietnej? 4 pokolenia, to o wieeeeeeel za malo, zeby powstala ustabilizowana linia.

Link to comment
Share on other sites

Zaczynac mozna, ale efekt posredni nie mozna nazwac juz linia czy to uzytkowa czy eksterierowa. Zreszta, linie sa i nie ma sensu towrzyc innych, bo to malo komu wychodzi (slynne laczenie wybitnego eksterieru z wybitna uzytkowoscia, bo tutaj sa najwieksze aspiracje co niektorych na tworzenie nowych lini). Przede wszystkim linia musi byc ustabilizowana, czyli nie moze byc tak, ze standardem jest miot, w ktorym jest jeden wybitny pies, a reszta ponizej przecietnej. Wiadomo, ze w kazdym miocie sa leprze i gorsze psy. Nawet w miotach po wybitnych uzytkowych rodzicach rodza sie szczenete, ktore co najwyzej nadaja sie do biegania po podworku i latania za pilka na spacerach. Jednak srednia powinna byc zupelnie inna.

Link to comment
Share on other sites

ale tak na chłopski rozum to chyba najpierw były pracujące, użytkowe, a potem dopiero eksteriery :razz:,
choć na dzisiejsze potrzeby w niektórych rasach może powinny powstawać "linie sportowe" ?
a myślałam, że kupno psa to taka prosta sprawa , ale nic to do emerytury się podszkolę ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='frruzia']
a myślałam, że kupno psa to taka prosta sprawa , ale nic to do emerytury się podszkolę ;)[/quote]
Ja się pozbyłam wątpliwości po 2 psie rodowodowym-z kupnem następnych sprawa sie komplikuje-u mnie teraz jest taka skomplikowana,że sprawdza się stare porzekadło łacińskie-Wiem,że nic nie wiem :lol: :lol: :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='frruzia']no właśnie, im bardziej człowiek się wgłębia tym więcej pytań się nasuwa[/quote]
:evil_lol: Ten jest użytkowy? czy pracujący?[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img240.imageshack.us/img240/9720/270608106bs4.jpg[/IMG][/URL]
[URL=http://imageshack.us][IMG]http://img240.imageshack.us/img240/4193/270608104fs5.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...