Jump to content
Dogomania

Foksterier


martusia

Recommended Posts

Witam wszystkich Forumowiczów.

Kupiłam foksteriera szorstkowłosego bez rodowodu o maści czarny podpalany z białym znaczeniem na klatce piersiowej. Jeśli chodzi o wzrost, wagę itp. to wszystko jest tak, jak we wzorcu, czyli 39 cm, waga 9 kilogramów. Charakter typowo terierowaty. Zastanawia mnie jego unikatowy kolor - dziwne jak na foksa, tak więc pytam wszystkich Znawców i Hodowców: CZY KOLOR CZARNY PODPALANY (z białym znaczeniem) JEST DOPUSZCZALNY WŚRÓD FOKSTERIERÓW SZORSTKOWŁOSYCH?

Proszę o odpowiedzi.

Link to comment
Share on other sites

Według wzorca, u foksteriera musi przeważać kolor biały.

Ciemniejsze foksy rodzą się czasami, ale jest to uważane za wadę umaszczenia. Natomiast jeżeli pies jest czarny, podpalany z białym krawacikiem i w dodatku jeszcze bez rodowodu, to ja bym się poważnie zastanawiała, w jakim stopniu jest on foksterierem...

Link to comment
Share on other sites

Dodam jeszcze, że jego fryzjerka twierdzi, iż jest to foksterier. Kiedy z nim idę przez miasto większość ludzi, którzy zwracają na niego uwagę mówi: "Ale ładny foksterierek!". Weterynarz mówi o nim jak o walijskim, ale jego córka nazywa go także foksem! Zresztą kiedy byłam na rzeszowskiej wystawie, oczywiście bez niego z wiadomego powodu, wystawiano jednego jedynego czarnego podpalanego foksa. Nic nie rozumiem!

Link to comment
Share on other sites

Dodam jeszcze, że jego fryzjerka twierdzi, iż jest to foksterier. Kiedy z nim idę przez miasto większość ludzi, którzy zwracają na niego uwagę mówi: "Ale ładny foksterierek!". Weterynarz mówi o nim jak o walijskim, ale jego córka nazywa go także foksem! Zresztą kiedy byłam na rzeszowskiej wystawie, oczywiście bez niego z wiadomego powodu, wystawiano jednego jedynego czarnego podpalanego foksa. Nic nie rozumiem!
Martusiu, ja mam airedale teriera i też ludzie na ulicy mi mówią, jaki ładny foksterier. Tylko niektórzy, bardzo rzadko, dodają, że chyba nie rasowy, bo jakiś taki wyrośnięty...

Czarne podpalane foksteriery są niezgodne z wzorcem. To nie znaczy, że nie będą wystawiane jeśli się takie urodzą, ale znaczy, że nie powinny wygrywać.

No i rzeczywiście, ponieważ główną różnicą pomiędzy przeciętnym foksem a przeciętnym walijczykiem to umaszczenie, a ludzie się nie znają, to będą na niego mówić tak czy siak. A tak naprawdę, jak piesek jest bez rodowodu, to ani tak, ani siak, tylko nie wiadomo jak. Co oczywiście nie znaczy, że nie jest śliczny i kochany :D .

Link to comment
Share on other sites

martusia, po pierwsze, raczej niż patrzeć na czyjeś tam opisy, najlepiej patrzeć na oficjalne wzorce ras. A oficjalny wzorzec ma

"COLOUR - White predominates with black, black and tan or tan markings."

Czyli "Kolor - Biały dominuje, z czarnymi, czarnymi podpalanymi, lub podpalanymi znaczeniami".

Czyli w tym tekscie, do którego Ty nawiązywałaś,

"białe, białe w łaty czarne, czarne podpalane i rudawe "

chodzi o to, że te łaty mogą być czarne podpalane (albo czarne, albo rudawe), a nie że cały pies może być czarny podpalany.

Teraz jasno?

Link to comment
Share on other sites

Wiecie co? Ja też często słyszę gdzieś w oddali: "O, popatrz, jaki ładny foksterierek..." No pewnie że ładny, no i przynajmniej nie taki przerośnięty jak Misia! :lol:

A skoro już rozmawiamy o różnych nietypowych umaszczeniach etc. u terierów, to zobaczcie tutaj [cenzura moda] i powiedzcie mi co myślicie... 8)

Kochani, tu Mod Flaire. Jeden z innych modów zwrócił mi uwagę, że na dogomanii nie ogłaszamy psów na sprzedaż, a szczególnie nie popieramy sprzedawania psów w sposób, w jaki robił to podany link, i że wstawiając ten link, robimy facetowi niepotrzebną reklamę. Tak więc proszono mnie, żeby ten link usunąć.

Pomimo, że mam zastrzeżenia co do tego, czy to, co tutaj robimy, to rzeczywiście reklama, uznałam że najprościej będzie ten link rzeczywiście usunąć - liczę na Wasze zrozumienie. A żeby podziękować Wam z góry za to zrozumienie, wstawiam z tego ogłoszenia zdjęcie psa, którego gość próbuje sprzedać jako psa "rasy terier" :lol: :

terier.jpg

Link to comment
Share on other sites

Wiem, że mój pies nie jest w pełni rasowy - miałam kupić "prawdziwego" foksa, ale ten bardzo mi się spodobał... Była zima i siedział w wiklinowym koszu trzęsąc sie z zimna, został ostatni i w końcu kupiłam go na giełdzie, nie w hodowli, tak jak planowałam. Powiem jeszcze, że gdzieś w necie na zagranicznych stronach na archiwalnych zdjęciach z lat osiemdziesiątych znalazłam trzy czy cztery fotki (podobno) foksterierów, bo taki miały podpis, o maści czarnej podpalanej!

Wiesz, nie mogę sobie wyobrazić czarnych podpalanych łat, hehe.

Link to comment
Share on other sites

Wiesz, nie mogę sobie wyobrazić czarnych podpalanych łat, hehe.
To pewnie tylko kwestia nienajlepszego tłumaczenia z angielskiego. Chodzi o łaty takie, jak np. ta największa na tym psie:

hern2-99.jpg

A główny problem z kupowaniem psa na giełdzie, to że prawdopodobnie swoim zakupem popierasz interes, którego, gdybyś wiedziała o nim więcej, pewnie nie chciałabyś popierać...

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję, teraz juz rozumiem.

Wiem, że kupowanie psa na giełdzie jest poniekąd niebezpieczne. Byłam wtedy na wystawie, a zazwyczaj przed wystawami ludzie stoją z kojcami, koszami itp. w których znajdują się szczeniaki. Ale gdybyś przechodziła obok kosza z jednym malutkim trzęsącym się z zimna (pseudo) foksem, to czy nie miałabyś ochoty wziąć go do domu i sie nim zaopiekować?

Link to comment
Share on other sites

Ale gdybyś przechodziła obok kosza z jednym malutkim trzęsącym się z zimna (pseudo) foksem, to czy nie miałabyś ochoty wziąć go do domu i sie nim zaopiekować?
No pewnie, że bym miała! I właśnie dlatego ci handlarze istnieją, niestety :( .
Link to comment
Share on other sites

Racja.

Więc teraz poradźcie mi jak nazwać tę rasę:

a) terier fokso-walijski (wersja spolszczona)

b) fox-welsh terrier (angielska wersja)

c) walijski foksterier

d) welsh foxterrier

wyczerpały mi się pomysły... wymyślcie jeszcze więcej opcji!

Link to comment
Share on other sites

Mozna by go pod Teriera manczesterskiego podciagnac. :-? Ale one w Polsce chyba nie wystepuja. :evil:
Ooo, jak to nie! Nasza Aluzja je hoduje!!! (Link do jej hodowli znajdziesz w linkowni).

Ale ten "terier" do Manchestera raczej nie podobny - chyba tylko z umaszczenia... :wink: Takich "terierów" sporo mamy na Paluchu...

Link to comment
Share on other sites

na pewno nie ma foksterierów czarno-podpalanych ! poczytaj wzorzec.jeśli masz psa bez papierów to zapewne to jednak jest mix.Welsh jest budową zbliżony do foksa i jest czarno-podpalany ale z kolei bez dużych białych znaczeń.Mnie to pasuje z opisu na mieszankę!poślij zdjecie to sie może wyjaśni!

Link to comment
Share on other sites

Rany!!! Flaire, przepraszam za wklejnie tego linka!!! Zupełnie nie pomyślałam że tak nie wolno :( Naprawdę przepraszam!!! :cry:

Ale musicie przyznać że ten "pies rasy Terier" jest niezły :) W ogóle cały opis psa jest wyśmienity-np. koleś pisze że chyba jest z nim wszystko OK, bo inaczej by wystawił w "uszkodzonych"-czy jakieś takie bzdury...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...