Jump to content
Dogomania

Szczekanie podczas spaceru - tylko w wybrane dni i na wybranych ludzi :/


Marta i Wika

Recommended Posts

Oczywiście mam problem ze szczekającym psem..............

To jest mała kundliczka Zappa, ma co nieco z jamnika, ma 2 lata w tej chwili.... tak jak w tytule czasem wychodzimy na spacer i jest ok - widzi ludzi - biegnie z merdającym ogonem, kładzie się przy ich stopach na plecy i cieszy się do obcych jak głupia, a czasem widzi kogoś z daleka i robi taki jazgot, jakby nie wiem co się działo. Najgorsze jest to, że leci tak kilkadziesiąt metrów szczekając wprost na wybraną ofiarę - i nie ma reguły - są to czasem dzieci, czasem dorośli, próbowałam znaleźć jakąś regułę ale nie ma jej kompletnie. mam wrażenie, że to zależy od jej nastroju :/
To samo dotyczy psów.

I rozumiem sytuację kiedy: widzi człowieka kucającego w krzakach bądź wyłaniającego się z nich nagle albo jak jest duży nieznajomy pies - to rozumiem, że Zappa szczeka -boi się.
Ale czasami mam wrażenie, że jej szczekanie to nie strach ale pokazywanie, że jest ważna.
Zaczęłam więc uczyć komendy "noga" stosując smakołyk. No i super - nauczyła się momentalnie. Ale gdy jest sytuacja, ze zaczyna szczekać to jest tak w to wkręcona, ze w ogóle mnie nie słyszy - nie reaguje. Parę razy udało mi się ją jakoś przywołać, przyszła do nogi, dostała smakołyk, chwilę z Nią pogadałam, poklepałam, jak obszczekany obiekt oddalił się kilkadziesiąt metrów wstałam, zaczęłam iść dalej a ona fru... za facetem kilkadziesiąt metrów, żeby skończyć obszczekiwanie.

Różnie ludzie na to reagują - ostatnio kobita chciała na mnie policję zsyłać, bo Zappie odwaliło, zobaczyła z daleka dzieci w piaskownicy i już widziałam, że będzie szczek i bieg - dzieci były cicho, zero gwałtownych ruchów - Zappa musiała chyba wyrobić dzienną normę szczekania :/ - zaczęła biec ze szczekiem wprost na grupkę dzieci, oczywiście zero rekacji na moje "noga". Rodzice na szczęście tym razem zlali małego szczekającego kundlika, ale babcia na ławeczce zaczęła psioczyć, że hej...
no i w sumie nie dziwię się ludziom, którzy psioczą bo nie jest to komfortowa sytuacja - mały jagoczący pies lecący na Ciebie z kilkudziesięciu metrów...

Najgorsze, że Zappa nauczyła tego moją drugą sunię Abrę, która jej w szczeku na ogół towarzyszy, Abrę jednak łatwiej przywołać i nie ma z Nią aż takiego problemu.

Zappa zapomina się w swoim szczekaniu totalnie.

Jakieś rady? Proszę.....

Link to comment
Share on other sites

Może dodam jeszcze, że Zappa mo wiele z charakteru jamnika jest sprytna i wredna :diabloti: Kombinuje jak może, żeby wejść na kolana, robi maślane oczka, robi z siebie sierotkę, żeby tylko osiągnąć swoje - to jest większy cwaniur - oczywiście większość osób się na to łapie.

Jak coś niucha w trawie często udaje, że mnie nie słyszy kiedy ją wołam. A jak wymawiam jej imię po raz pięćdziesiąty i widzi, że cholera jednak będzie musiała do mnie przyjść to najpierw uda, że sika, potem spróbuje podejść do innego drzewa, drugiego, trzeciego ale ponieważ wołam ją uparcie to w końcu do mnie z łaską przyjdzie. Zostaje pochwalona choć czasem jest cięzko bo cierpliwości do Niej trzeba mieć wiele :mad: . Jak przyjdzie to też to, że ją pochwalę zlewa zupełnie i tylko czeka aż będzie mogła iść dalej szperać w krzakach albo obszczekać kogoś.

Link to comment
Share on other sites

One obie od szczeniaka chodzą właściwie bez smyczy jako, że mam las pod domem. Bawią się z większością psów w lesie i większość ludzi je tam zna.

Czasem łapie je na smycz jak widzę sytuację zagrożoną ale chciałabym nauczyć je pzrychodzenia bez konieczności smyczy.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...