Jump to content
Dogomania

bardzo bliski inbreed rodziców


exensssis

czy kupiłbyś psa po takich rodzicach?  

62 members have voted

  1. 1. czy kupiłbyś psa po takich rodzicach?

    • tak
      25
    • nie
      37


Recommended Posts

Jakie wady są mozliwe u szczeniaka który jest po rodzicach X i Y kiedy pani X jest równocześnie mamą Y.

Psiaki mają wtedy w sumie 3/4 tych samych genów.

Jakiego rodzaju wady i w jakim wieku mogą wystapić?

Znacie kogoś kto jest specem w genetyce i moze po obejzeniu rodowodów i danych o przodkach coś stwierdzić?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='exensssis']Jakie wady są mozliwe u szczeniaka który jest po rodzicach X i Y kiedy pani X jest równocześnie mamą Y.

Psiaki mają wtedy w sumie 3/4 tych samych genów.

Jakiego rodzaju wady i w jakim wieku mogą wystapić?
[/quote]
Na ogól te wady, za które odpowiadają geny recesywne, które w inbredzie mają szanse się ujawnić. Oraz wady poligeniczne. Plus depresja inbredowa.
Dość szerokie spektrum.
W jakiej rasie?
Jakie choroby występowały w liniach X i Y?
Czy linie X i Y są we wczesniejszych pokoleniach inbredowane?
Co lezy u podstaw decyzji hodowcy o inbredzie?

[quote name='exensssis'] Znacie kogoś kto jest specem w genetyce i moze po obejzeniu rodowodów i danych o przodkach coś stwierdzić?[/quote]
Spec od genetyki może sobie czytać rodowód od lewej do prawej i od dołu do góry, ale jezeli nie jest specjalistą danej rasy i nie ma wiedzy o liniach w nim występujących i ich chorobach fizycznych bądź psychicznych, wadach charakteru, to jego opinia będzie tylko ogólna i w konkretnym przypadku mało przydatna. Co do danych o przodkach, to założę się, ze tu będzie trudno o prawdę. Mało który hodowca chwali się niepowodzeniami hodowlanymi i występującymi w liniach chorobami. Dlatego tak wielka odpowiedzialność powinna spadać na hodowcę za decyzję o konkretnym skojarzeniu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sonia']
W jakiej rasie?
Jakie choroby występowały w liniach X i Y?
Czy linie X i Y są we wczesniejszych pokoleniach inbredowane?
Co lezy u podstaw decyzji hodowcy o inbredzie?
[/quote]

Whippet

Tego jeszcze do końca nie wiem, ale sie dowiaduje.

Z tego co obadałam rodowody i wgłębiłam się w nie bardziej to nic nie zauważyłam. No ale mogło mi coś umknąć.

Tego tez dokładnie nie wiem. No wiadomo ze umocnienie jakiś tam cech,ale o co dokładnie chodzi nie wiem.

W sumie jaką mam szanse że hodowca mi powie ze "no to nie chcacy tak wyszło" ? Psiaki normalnie są z rodowodami itd.

Link to comment
Share on other sites

A można zrobić jakies badania genetyczne pod kątem możliwosci wystapienia choroby? Ktoś sie orientuje gdzie i za jakie mniej-wiecej pieniadze?

serce boli bo zakochana juz w psiaku jestem... nie wiem co począć.

Na wystawy i rozmnażanie raczej i tak sie nei nastawiam. Miałam w planach wystawy, ale głównie interesuje mnie agility i frisbee...

Link to comment
Share on other sites

Znam kogoś kto kryje przyrodnie rodzeństwo. Psy mają wspólna matkę bądź ojca. Jest to krycie raczej takie na rękę niż po to aby coś udoskonalić w rasie.
Ostatnio coraz częściej spotyka się krycie w "rodzinie". Kupując jednak sukę/psa do hodowli starałabym się tak dobrać psy aby nie były ze sobą spokrewnione albo jak najdalej.

Link to comment
Share on other sites

[quote]Kupując jednak sukę/psa do hodowli starałabym się tak dobrać psy aby nie były ze sobą spokrewnione albo jak najdalej.[/quote]

napisałam ze nie planuje żadnej hodowli, a w takim wypadku z reproduktora napewno bym zrezygnowała ;] Zależy mi głównie na sportach ;)

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli hodowca zrobił taki inbred przez przypadek (nie dopilnował psów w domu), z lenistwa (nie chciało mu sie daleko jechac i to "genetycznie" uzasadnia) lub z głupoty, to sobie takiego szczeniaka daruj. Bo akurat w sportach wysiłkowych pies musi być sprawny fizycznie na 100%. Natomiast jeżeli jest to hodowca doświadczony i krycie mial przemyślane to mu po prostu zaufaj. Psa chorego, albo takiego u którego choroba ujawni sie z wiekiem możesz nabyć wszędzie. Nawet z najbardziej heterozygotycznego połączenia. Nikt ci gwarancji nie da. Jezeli chcesz miec wiekszą pewność to kup psa dorosłego.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='exensssis']Jakie wady są mozliwe u szczeniaka który jest po rodzicach X i Y kiedy pani X jest równocześnie mamą Y.

Psiaki mają wtedy w sumie 3/4 tych samych genów.

Jakiego rodzaju wady i w jakim wieku mogą wystapić?
[/quote]

Mam sukę z takiego skojarzenia po przemyślanym inbredzie. Jest calkowicie zdrowy. Podobnie jego trójka rodzeństwa.
Rodowody obu rodziców zostaly sprawdzone do V pokolenia pod kątem chorób i nosicielstwa wad eksterierowych.

Znam też inne skojarzenie tego typu po nieprzemyślanym inbredzie. Dorosle w tej chwili osobniki są zdrowe, ale nie do końca fajne eksterierowo.

Tyle z autopsji.

(co oczywiście nie oznacza, że w takich skojarzeniach nie zdarzają się wadliwe/chore szczenięta)

Link to comment
Share on other sites

Wklejam to co pisałam na charcim forum:

" Hodowczyni napisała, że po to taki inbreed żeby sprawdzić linię hodowlaną (? tak przynajmniej zrozumiałam... [IMG]http://www.swiatchartow.net/images/smiles/icon_question.gif[/IMG] ) Mama szczeniaków nie ma żadnych chorób w swojej linii, jest to jej 3ci miot, i zadne szczeniaki z poprzednich nie mają żadnych chorób.

Oczywiście też mi napisała że nic nigdy nie wiadomo, i że nawet po zdrowych psach mogą wystąpić choroby u dzieci. Rodzeństwo matki jest zdrowe, i ich dzieci też. No i że w sumie to żaden hodowca nigdy nie moze mi powiedzieć ze jego szczeniaki na pewno będą zdrowe...

Jeszcze mnie dobiła fotkami i tym że wszystkie szczeniaki są "fully pigmented", charakterek ma taki ani zbytni chojrak ani bojażliwy,lubi "nowe" psy i duuuze zainteresowanie zabawkami ma. "

Rozbita jestem kompletnie...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...