Jump to content
Dogomania

Nagi pies meksykański - geny


leepa

Recommended Posts

Celowo nie zamieszczałam tego w dziele "hodowla" ponieważ tu pewnie trafię na więcej osób zafascynowanych ta rasą.

Zaciekawiła mnie jedna rzecz. W pewnej książce czytam, że [B]bezwłose psy tej rasy to heterozygoty ponieważ allel warunkujący brak owłosienia jest letalny[/B], więc ni ma psiaczków homozygotycznych dominujących.

No ale tak- jeśli połączymy heterozygotę z heterozygotą(dwa łyse) to mamy 25%letalny, 25% hetero i [B]50% homo a więc z włosem[/B].

Drugi wariant(i ostatni żeby otrzymać łysole) to hetero i homo [B]recesywny czyli z kłakami[/B] i łysolek. No i tu mamy fajnie bo bez letalnych, 50% łyse i [B]50% owłosione[/B].

Ale z tego co czytam w internecie to owłosione psy meksykańskie są bardzo rzadko spotykane, ponadto na wystawach niedopuszczalne.

No to o co chodzi? :D

Link to comment
Share on other sites

myślę że nie są takie rzadkie,poprostu jako niewystawowe nie ogłasza się ich tak jak łysolki
myśle ze z genetyką jest podobnie jak u grzywaczy[tyle ze owłosione grzywki są dopuszczone do wystaw],Dudek na swojej stronie ładnie to wyjaśnia
[url]http://www.rosathea.com/genetyka.htm[/url]

Link to comment
Share on other sites

Dzięki. No te dziedziczenie to ja rozumiem, właśnie po rozwiązaniu krzyżówek się tak zdziwiłam... Jak to możliwe, że owłosionych jest rzekomo tak mało oraz, że nie są dopuszczone przez FCI mimo, że tak dużo proporcjonalnie ich się rodzi? Co one znikają dziwnym trafem? :I

Bo skoro nie są dopuszczone, czyli nie można ich używać w hodowli. Czyli drugi wariant, który opisałam odpada. Więc nie mamy innego wyjścia jak połączyć łysego z łysym, a więc heterozygoty no to ćwierć zarodków obumiera (czyli już mniej szczeniąt, mimo że pies i tak nieduży to pewnie niedużo by urodził). Z żywych szczeniąt (zakładając brak komplikacji) pozostanie nam proporcjonalnie dwa razy więcej owłosionych niż łysych. Jakoś nie słyszałam żeby ktoś miał owłosionego psa tej rasy, w internecie nie widać zdjęć. Duchy :D

Aż się ciśnie na usta pytanie- dlaczego by nie wpisać do listy ras?

Link to comment
Share on other sites

ja widziałam kilka razy ogłoszenia "do oddania" takich owłosionych właśnie z powodu ich "niewystawowosci",meksykańskie wystepują w 3 rozmiarach,ale jeżeli nie będzie się dopuszczać owlosionych to mi się wydaje ze ciężko będzie im przetrwać,Gruca ma xolo,może napisz do niej na pw.
Czasem zastanawiam się czy w wiekszych hodowlach nie podkładają jakos szczeniąt

Link to comment
Share on other sites

Może wyrywają psom kłaki :D hehe, żart.

Mi się wydaje, ze gdyby zaakceptować owłosione to nie byłoby ze szkoda dla rasy. Nowa "krew", ponadto w połączeniu łysy-owłosiony byłoby 50% takich i takich.

Link to comment
Share on other sites

Cyt.ze wzorca:
[I]"Krzyżowanie ze sobą dwóch psów bezwłosych sprzyja pojawianiu
się śmiertelnego genu, atakującego 25% homozygotycznych
szczeniąt; należy więc mieć to na uwadze. Biorąc pod uwagę
rzadkość rasy oraz trudności, związane ze znajdowaniem zwierząt
hodowlanych, z jakimi borykają się hodowcy w odległych zakątkach
świata, a także w celu zapewnienia rasie genetycznej różnorodności,
[B]dobrze zbudowane owłosione nagie psy meksykańskie mogą być
używane do hodowli, lecz nie mogą uczestniczyć w wystawach.[/B]
Krzyżowanie ze sobą owłosionych nagich psów meksykańskich jest
niedopuszczalne. Hodowlane owłosione nagie psy meksykańskie
muszą być potomstwem rodowodowych rodziców, z rodowodem
zawierającym przynajmniej jedno pokolenie wyhodowane poprzez
krzyżowanie ze sobą psów bezwłosych"[/I]

Link to comment
Share on other sites

Oooo, nie wpadłam na to ;] No i fajno. Dziękuje bardzo. Dziwne troszkę że można krzyżować a nie wystawiać, w takim razie ten owłosiony nie będzie sprawdzony przez sędziów. No ale.. myślę, ze tą rasą jak na razie się raczej miłośnicy zajmują.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

[QUOTE][B][I]dobrze zbudowane owłosione nagie psy meksykańskie mogą być
używane do hodowli, lecz nie mogą uczestniczyć w wystawach[/I][/B][/QUOTE]

Tylko ze w wiekszosci krajow tego sie nie robi , w tym i w Meksyku, oraz w Polsce, bo u nas pies niewystawowy = niehodowlany. Postawy hodowcow sa bardzo rozne, ale wiekszosc jednak chyba popiera rozmnazanie jedynie psow bezwlosych. Nikt tak naprawde nie wie, jak wlochate xolo powinno wygladac, a sa baaardzo roznorodne. Z wlochatkami zreszta jest czesto problem ze znalezieniem domu, pomimo, ze tez sa bardzo fajne.
Gen bezwlosowosci jest dominujacy semiletalny. Zarodki z dwoma kopiami zamieraja na b. wczesnym etapie. Po skrzyzowaniu 2 nagusow mamy wiec statystycznie przewage psow nagich (66%) nad wlochatkami (33%).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...