Jump to content
Dogomania

Akita, Karelski, Husky - ktory najmniejszy?


Rocki

Recommended Posts

Akita-Inu, Karelski pies na niedzwiedzie, Syberian Husky, ktory z tych psow jest najmniejszy biorac pod uwage nie tylko wzrost ale i wage.Czytalem wzorzec Akity i Karelczyka ale nie jest tam napisana waga tak wiec moze ktos wie z doswiadczenia. bylbym wdzieczny za napisanie wymiarow tych ras psow i suk.

Dzieki

Link to comment
Share on other sites

dorosła akita suka powinna ważyć powyżej 30kg do 35 a dorosły pies średnio 40-50kg, zdarza sie ze wiecej (ale nie jest o juz mile widziane) ale z rególy wazą troche mniej

wydaje mi sie ze akita z tej trójki jest największa, przynajmniej od haszczaka jest sporo większa i na wzrost i na wage

karelskie są wielkości mniej wiecej podobnej do haszczaka i wydaje mi sie że wagi równiez ale tu moge sie mylić (nie znam dokładnej wagi karelskiego)

a skąd takie pytanie?

Link to comment
Share on other sites

Bo wiesz co tak nie teraz ale za 1,5roku (moze rok :) chcialbym miec drugiego psa a bardz podobaja mi sie szpice to powolutku sobie je ogladam i poznaje internetowo, niewiem reszta czy bede pasowal do takiego wilka :-? albo do ktorego najbardziej :D . Czy Akity sa podobne z charakteru do Husky?

Link to comment
Share on other sites

Mi się wydaje, ale zaznaczam, że nie znam zbyt dużo akit, że husky są bardziej niezależne. Są bardzo podobne z charakteru do kotów. O ile akita jest "nastawiona" na silną więź z właścicielem, o tyle husky z reguły mają go w nosie. Nagminne są ucieczki haszczaków, natomiast nie często słyszę o takich numerach w wykonaniu akit. Husky są raczej postrzelone, nie mają też predyspozycji do bycia psami obronnymi. Natomiast akity takie predyspozycje raczej mają co nie oznacza oczywiście agresji. Poza tym jedne i drugie wymagają dużo ruchu i są raczej (podkreślam raczej) nieufne do obcych. Obie te rasy lubią też dominować i wymagają przez to dużej pracy i kontaktu z człowiekiem. Natomiast o charakterze akit niech się lepiej wypowiedzą ci, którzy spędzają z nimi 24 godziny na dobę, są bardziej kompetenti. A swoją drogą my też planujemy zakup akity za jakiś czas :)

Link to comment
Share on other sites

no dobra to ja sie wypowiem

mam akite(ANATA) sunie a moja kolezanka ma psa(Forrest, Burek) husky, psy sie widują codziennie, w wakacje mieszkały miesiąc pod jednym dachem.

ANATA zdominowała Forresta w pierwszym tygodniu gdy sie pojawiła u mnie w domu a miała wtedy 6.5 miesiąca, a on miał 1.5 roku

Gdy psy były puszczane na działce biegały, biegały razem, Forrest znajdywał przejscie i uciekał a Anata zostawała na terenie i wracała do nas.

Mi się wydaje, ale zaznaczam, że nie znam zbyt dużo akit, że husky są bardziej niezależne. Są bardzo podobne z charakteru do kotów. O ile akita jest "nastawiona" na silną więź z właścicielem, o tyle husky z reguły mają go w nosie. Nagminne są ucieczki haszczaków, natomiast nie często słyszę o takich numerach w wykonaniu akit. Husky są raczej postrzelone, nie mają też predyspozycji do bycia psami obronnymi. Natomiast akity takie predyspozycje raczej mają co nie oznacza oczywiście agresji. Poza tym jedne i drugie wymagają dużo ruchu i są raczej (podkreślam raczej) nieufne do obcych. Obie te rasy lubią też dominować i wymagają przez to dużej pracy i kontaktu z człowiekiem. Natomiast o charakterze akit niech się lepiej wypowiedzą ci, którzy spędzają z nimi 24 godziny na dobę, są bardziej kompetenti. A swoją drogą my też planujemy zakup akity za jakiś czas

Praktycznie ze wszystkim sie zgodze. Dodam, że obie rasy są dość czyste, akita w domu jest spokojna i praktycznie nie czuje sie ze jest ktoś jeszcze w domu, za to na zewnątrz jak ma humor dzikie szaleństwo. Potrafi mi latać od jednego końca smyczy do drugiego (ja latam za nią po 1-2m w powietrzu w rózne strony:p ) czego haszczak nie zrobi. Może to dziwne ale moja akitka jest bardziej szalona niż kolezanki haszczak.

Pau co do pilnowania haszczaków... rozumiem żeby nie uciekały... ciężko by było nowemu psu w stadzie przejąć przewodnictwo, a takim niewatpliwie by musiał być. Po za tym warto zwrócić uwage ze huskie zawsze pracują w stadzie, a akity jak szły na polownania to tylko pies i suka, tylko 2 sztuki.

Akity mają o wiele większe problemy z psami tej samej płci i zawsze będą chciały zdominować psy podobnej wielkości (małymi rasami sie nie interesują, chyba uważają że nie warto czasu tracić).

Co do stosunków pies+ człowiek.

Akita okazuje swoje uczucia publicznie, a husky nie bardzo (w domu przyjdzie sie przytuli i daje BUZI, a przy ludziach tego nie robi)

Akita tak jak do ludzi przywiązuje sie bardzo do psów i zawsze stanie w obronie swojego przyjaciela i kazdego szczeniaka którego uprzednio obwącha, za to haszczak ma w szerokim poważaniu co sie dzieje..

Przedstawie 3 sytuacje.

Anata pawiła się z Forrestem, podbiegła sunia huski i panie pokłóciły sie o pana a burek olał poszedł w drugą strone.

Anata bawiła sie ze szczeniaczkiem, którego przed chwilą poznała (świetny instynk macierzyński ma) i jakiś dorosły pies-bokser podleć i chciał zaatakowac małego, właścicielka tylko zbierała swojego psa ze strachu przed Anatą.

Wielokrotnie było tak że jak jakiś pies warknął na burka, to od razu dało się słyszeć warkniecie i forresta i anaty.

Akita w Japoni jest symbolem wierności i coś w tym jest, Syberany zyją w innym świecie.

Wszystko co napisałam jest na podstawie mojej akitki która ma w tym momencie 20 miesięcy (wiec jest jeszcze młoda, suczki akit rozwijają się ok 3 lata) i huskiego który ma teraz 2.5 roku

Link to comment
Share on other sites

ii jeszcze ewenement mały

psy jedzą z jednej miski bez najmniejszych warknięć o piciu to już nie mówie. Po za tym akita jest bardzo pamiętliwa i w stosunku do ludzi i do psów.

Wiele miesięcy temu Anate zaatakowała jakaś sunia i moja jak tylko ją widzi (nawet kika set metrów) już się jeży i jest gotowa do ataku.

Z miesiąc temu Anata zjadła buta mojej mamy( co jej sie nigdy wczesniej nie zdazyło) i jeszcze bezczelnie przy mnie jadła go dalej wiec zabrałam jej buta i udeżyłam ją tymże butem, od tej [pory jak tylko wracam do domu Anata ma skulone uszy, nie skacze na mnie, liże mnie po rękach, wije sie dookoła nóg, a nigdy po tym bucie jej nie udeżyłam.

Link to comment
Share on other sites

jestem nie przytomna. Moge tylko powiedziec ze pieski sa bardzo niespotykane, kiedyś ktoś mi tłumaczył jaki mają charakter, ale nie pamietam do końca wiec nie bede mieszac, wydaje mi sie jedynie ze są ostre i mocno indywidualne, chyba nie lubią innych psów, ale jak już napisałam, nie jestem tego pewna...

i chyba tez pies jednego wlasciciela charekterek ma raczej bardziej podobny do akity niz do haszczaka, ale zupełnie nie wiem jak to jest u nich z obronnością, czystościa, itd..

Link to comment
Share on other sites

Kilka słów o Karelczyku:

1/ wielostronny pies myśliwski do polowań na drapieżniki (lisy, niedxwiedzie) oraz grubą zwierzynę (jelenie, łosie, dziki)

2/ wzrost :psy 57 +/- 3 cm, suki: 52 +/- 3 cm; waga proporcjonalna do wzrostu czyli ok. 20-25 kg.

3/ wrażenie ogólne : pies średniej wielkości, o krzepkiej, silnej budowie, o długości nieco większej od wysokości w kłębie, o gęstym owłosieniu, z prosto stojącymi uszami

4/ zrównoważony charakter, śmiały, odważny, nieco "zapatrzony w siebie" (nieprzystępny), bardzo czułe zmysły, zwłaszcza węch --> doskonały pies myśliwski na grubą zwierzynę.

Generalnie jest to raczej rasa dla myśliwego - zwykle źle się czuje bez możliwości wykorzystania swoich talentów podczas pracy w lesie.

Bywa dość szczekliwy, choć nie tak bardzo jak łajki. Trudny w układaniu - oczywiście poza szkoleniem myśliwskim. Sprawnie pracuje jako dzikarz i tropowiec.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Małe sprostowanie. Dorosły samiec akity powinien ważyć między 35 a 45 kg. Te za ciężkie to raczej DJP niż akity. Mój przytyty już staruszek o idealnym wzroście ważył 47 kilo w wieku 7 lat, bo kochał jeść. W wieku 3 lat ważył jakies 45 a naprawdę był masywnym psem.

Karelskie psy na niedźwiedzie są w hodowli Albus u Pani Beaty Sarlej. Myślę, że warto tam zadzwonić i wypytać o rasę.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo mi przykro Daria ale na 100% sie mylisz. On mógł być zapisany jako akita, bo np. nie stawił sie na klasyfikację, która była obowiązkowa. Mógł mieć nawet prawidłowe akitowe umaszczenie, ale niestety waga 60 kilo, o ile pies nie jest zatuczony i nie ciagnie brzuchem po ziemi to nie jest waga akity. Dlatego DJP przepisano do II grupy, czyli do molosów, bo były zbyt zwaliste jak na szpice. Po prostu nie każdy pies, który w rodowodzie ma akita jest nim o ile ma gdzieś wmieszane polskie geny akit, bo jak wiadomo u nas akity zaczeły się właśnie od amerykańskich niestety :-( i to sie odbija do dziś dnia. Dlatego właśnie trzon mojej hodowli to akity z importu. I dlatego nie spieszyłam sie z miotami. Bo postawiłam na jakość a nie na ilość. Nie sztuką jest z powodzi wielu miotów wyłowić kilka perełek. Sztuką jest wyhodować je w jednym, dwóch ;-) Ale to tak na marginesie odnośnie tego, że moje krycia wg. niektórych nieprzemyślane i oczekuje dopiero pierwszego miotu, jak wszędzie nie omieszkano podać.. chociaż oczekuje właśnie drugiego a osoba, której nie wytknięto, że ma dopiero jeden miot akit drugi ma dopiero w planach ;-) Ale cóż moje krycia pewnie nie są przemyślane. ;-) Choć bardzo starannie były zaplanowane i albo ściągnęłam psa na krycie z zagranicy (wg. mnie do dziś dnia jest to najlepszy samiec akity w tym kraju) albo sama sie wlokłam w dodatku pociągiem (z suką w cieczce) do psa, który ma piękne pochodzenie, jest przebadany i jest piękny po prostu, tyle, że niestety nie jest w rękach rasowych wystawców i był zaledwie na 4 wystawach w całym życiu - co osobiście uważam za niepowetowaną stratę, bo Intera wg. mnie miałby z biegu. Coż życze wszystkim takich nieprzemyślanych kryć ;-)

I tego, żeby w drodze powrotnej utknęli przez 10 godzin na dworcu w obcym kraju nie znając języka - i niech im potem ktoś powie, że mają nieprzemyślane krycia ;-) I potem jeszcze się dziwi, że to wkurza tą osobę. Hmm. Dziwny jest ten świat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...