Jump to content
Dogomania

Fotografia II


dog_master

Recommended Posts

[quote name='deer_1987']Nie, nie pokaze Tobie bo na to nie zasluzylas :diabloti: Jak mowilam naucz sie robic zdjecia to sobie sama takie zrobisz :diabloti: to czy Twoje zdjecia sa lepsze czy nie to raczej nie Ty mozesz oceniac :roll: to jest kwestia gustu osoby ogladajacej a przede wszystkim tego co autor mial na mysli. Ja z Toba skonczylam tutaj rozmawiac :)[/QUOTE]

wow, deer Ty to masz niezłą samoocenę ... normalnie przesz do przodu jak parowiec i wiesz więcej niż niejeden zawodowy fotograf :lol: no i uczysz do siebie szacunku, wow no popatrz -wszyscy się Ciebie boją :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 15k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ja mam pytanie w kwestii zbliżających się świąt czy da rade jakoś zrobić zdjęcie choinki, bez użycia lampy, z ciemny obiektywem?

przysłonę wtedy też dać na minimum? iso większe , a czas naświetlania jaki mniej więcej powinien być?
najlepiej, żeby jeszcze udało się zrobić zdjęcie z dość ciemnym psem i drzewkiem w tle:D

jaki balans bieli najlepiej ustalać do zdjęć na dworzu, automatyczny, czy przystosowany do pogody (pochmurnie, słonecznie itp), czy ustawiać samemu do bialej kartki np :) ?

z góry dziękuje za odpowiedzi :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marta_Ares']

jaki balans bieli najlepiej ustalać do zdjęć na dworzu, automatyczny, czy przystosowany do pogody (pochmurnie, słonecznie itp), czy ustawiać samemu do bialej kartki np :)[/QUOTE]

przede wszystkim moim zdaniem łatwiej się używa szarej karty :) pamiętaj, że to specjalna karta, nie kartka z bloku :D pamiętaj też, że przy każdej zmianie typu czas czy przysłona, musisz od nowa ustawiać balans na kartę... dlatego nie lubię ręcznego balansu w miejscu, gdzie zmieniają się okoliczności. z karty korzystałam tylko w studio :) a na dworze idę na łatwiznę i ustawiam automatyczny

a jak już się tu odzywam, to może polecicie jakiś w miarę jasny obiektyw nadający się do zdjęć w ruchu? najchętniej zmiennoogniskowy, choć zwykle nie są zbyt jasne... no nic, czekam na opinie :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marta_Ares']ja mam pytanie w kwestii zbliżających się świąt czy da rade jakoś zrobić zdjęcie choinki, bez użycia lampy, z ciemny obiektywem?

przysłonę wtedy też dać na minimum? iso większe , a czas naświetlania jaki mniej więcej powinien być?
najlepiej, żeby jeszcze udało się zrobić zdjęcie z dość ciemnym psem i drzewkiem w tle:D

jaki balans bieli najlepiej ustalać do zdjęć na dworzu, automatyczny, czy przystosowany do pogody (pochmurnie, słonecznie itp), czy ustawiać samemu do bialej kartki np :) ?

z góry dziękuje za odpowiedzi :)[/QUOTE]
Trudno tak napisać receptę na dobre zdjęcie :) Też mam "ciemny" obiektyw od F4 i się tym nie przejmuję :)
Może spróbuj myślę na 1/30 (bezpieczniej 1/60) i F/min ale pod warunkiem że pies będzie siedział w miarę nieruchomo a jak światło pozwoli i ISO to nawet sprawdź niższe czasy 1/80, 100 itd. Jestem w stanie zrobić na 1/8 z ręki ale bez psa :p
Nie wiem jaki masz aparat i jak Ci szumi matryca więc musisz sama dobrać ISO.
Oczywiście jak chcesz być zdjęciu też być Ty to byłby wskazany statyw.
Nie wiem też czy masz stabilizację czy nie ale ona raczej za bardzo nie pomoże jak pies się poruszy przy tym czasie.
Ja bym ustawił tak tryb "M" 1/50, ISO 1250 do 1600 ( nawet 2500- 3200 jak trzeba) , statyw i pilot lub samowyzwalacz. Gorzej będzie jak chcesz robić tylko przy świetle choinki i to z psem się uda ale jak będzie spał przy czasie około 1/25 1/15 a może i więcej.
Jeśli robisz w RAW -ch czy NEF -ach balansem sobie głowy nie zawracaj bo ja to potem poprawiam jak jest potrzeba na kompie a generalnie używam AWB.
Jak robisz w domku przy sztucznym oświetleniu możesz spróbować pobawić się z białą kartką i ustawić swój balans ale ja tam potrzeby nie widzę chyba że robisz tylko w JPEG -ach to rzeczywiście jest potem problem bo kolorki się rozjeżdżają. Pamiętaj że RAW daję Ci większą możliwość późniejszej obróbki nawet jak będzie niedoświetlone .
Teraz jeszcze przed świętami, wieczorem zrób test na kilku różnych stawieniach i będziesz wiedzieć co i jak

Link to comment
Share on other sites

[quote name='motyleqq']przede wszystkim moim zdaniem łatwiej się używa szarej karty :) pamiętaj, że to specjalna karta, nie kartka z bloku :D pamiętaj też, że przy każdej zmianie typu czas czy przysłona, musisz od nowa ustawiać balans na kartę... dlatego nie lubię ręcznego balansu w miejscu, gdzie zmieniają się okoliczności. z karty korzystałam tylko w studio :) a na dworze idę na łatwiznę i ustawiam automatyczny

a jak już się tu odzywam, to może polecicie jakiś w miarę jasny obiektyw nadający się do zdjęć w ruchu? najchętniej zmiennoogniskowy, choć zwykle nie są zbyt jasne... no nic, czekam na opinie :)[/QUOTE]

Mało kto ma taką szarą kartę ale za to w instrukcji obsługi lustrzanki jest napisane jak ustawić właśnie na białej kartce :)
Znalazłem mały opis o balansie może się komuś przyda [url]http://www.potoczek.com/fotoporadnik/WB.html[/url]
Napisz do jakiego systemu ten obiektyw :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Krzysztof Kwiatkowski']Mało kto ma taką szarą kartę ale za to w instrukcji obsługi lustrzanki jest napisane jak ustawić właśnie na białej kartce :)
Znalazłem mały opis o balansie może się komuś przyda [url]http://www.potoczek.com/fotoporadnik/WB.html[/url]
Napisz do jakiego systemu ten obiektyw :)[/QUOTE]

ale biała kartka to również specjalna karta o określonej bieli. to nie jest kartka z bloku. zauważ, że ściana ma inną biel niż np kartki w zeszycie. ustawianie balansu czy to na białej, czy na szarej, ma podobne zasady, ale wg mnie kolor szary jest 'łatwiejszy' w odbiorze. jeżeli ktoś pracuje na spokojnie, to warto używać takiej karty, różnica jest ogromna i widoczna dla każdego, nawet dla osób które nie mają nic wspólnego z fotografią.

obiektyw do Canona 450D :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='motyleqq']ale biała kartka to również specjalna karta o określonej bieli. to nie jest kartka z bloku. zauważ, że ściana ma inną biel niż np kartki w zeszycie. ustawianie balansu czy to na białej, czy na szarej, ma podobne zasady, ale wg mnie kolor szary jest 'łatwiejszy' w odbiorze. jeżeli ktoś pracuje na spokojnie, to warto używać takiej karty, różnica jest ogromna i widoczna dla każdego, nawet dla osób które nie mają nic wspólnego z fotografią.

obiektyw do Canona 450D :)[/QUOTE]

Przeczytaj te poradnik a wszystko będzie jasne :)
Ja używam Canon EF-S 17-85 mm f/4-5.6 IS USM bo jest tani (używany od 500 zł) i szybki i w tym przedziale cenowym tak naprawdę nic nie ma.
SIGMA 18-125mm F/3.8-5.6 OS HSM stosunkowo tania i szybka 800 zł
Tamron AF 17-50 f/2.8 VC jasny ale raczej wolny i drogi :) 1600 zł
Dobry jest Canon EF 24-105mm f/4L IS USM ale troszkę drogi 3200 zł
Szukaj obiektywów z silniczkami AF USM. ultrasonic, HSM
Wybór należy do Ciebie :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Krzysztof Kwiatkowski']Przeczytaj te poradnik a wszystko będzie jasne :)
Ja używam Canon EF-S 17-85 mm f/4-5.6 IS USM bo jest tani (używany od 500 zł) i szybki i w tym przedziale cenowym tak naprawdę nic nie ma.
SIGMA 18-125mm F/3.8-5.6 OS HSM stosunkowo tania i szybka 800 zł
Tamron AF 17-50 f/2.8 VC jasny ale raczej wolny i drogi :) 1600 zł
Dobry jest Canon EF 24-105mm f/4L IS USM ale troszkę drogi 3200 zł
Szukaj obiektywów z silniczkami AF USM. ultrasonic, HSM
Wybór należy do Ciebie :)[/QUOTE]

w kwestii balansu bieli- chodziłam do naprawdę dobrego studium fotografii i dla mnie jest wszystko jasne w tym temacie :)

dzięki za propozycje, poprzeglądam sobie te obiektywy :)

Link to comment
Share on other sites

Ucięte uszy, mega przepalenie w tle, no i te jeansy nie wyglądają za dobrze. I chyba poszalałaś z kontrastem, bo niufkowi aż czerwone oczy wyszły ;)


[CENTER][IMG]https://lh3.googleusercontent.com/-6M_kapYm1pA/Tu8DH5q4JbI/AAAAAAAAD5s/VyW66uA6uAE/s512/IMG_3554b.jpg[/IMG]

[CENTER][IMG]https://lh6.googleusercontent.com/-S7xN_I6Tm8c/Tq_ZhHxeORI/AAAAAAAACSA/_CYgiN_bXtg/s512/IMG_2125.JPG[/IMG]
Jak zwykle proszę o krytykę :)

[/CENTER]


[/CENTER]

Link to comment
Share on other sites

Nifek potwór z czerwonymi oczyma ;). A reszta jak wyżej... ;-).

Avaloth, 1 wszystko pięknie ładnie, ale jakoś kompozycja mi trochę nie pasuje, tu niby centralnie a pies tak dziwnie ucięty. Może jakby było widać drugą przednią łapkę byłoby całkiem okej.

2 brakuje mi chyba troszkę soczystości w kolorkach no i kraty lecą gdzieś tam na prawo co mnie osobiście w tym zdjęciu przeszkadza no i na pewno pokusiłabym się o zdjęcie z mniejszą głębią żeby było widać wyraźniej psisko a kraty lekko rozmyte, nie wiem czy tak byłoby lepiej...ale mówię pokusiłabym się o takie zestawienie zdjęć.

A ja jak w sygnaturze kupię obiektyw 135mm tair 2.8 ;-) Może ma ktoś na zbyciu lub wie gdzie takowy można nabyć?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bognik']
Jaka będzie przysłona, to na manualu Ty decydujesz.[/QUOTE]
No tak ale na kiedy ustawiam ręcznie migawke, przysłona ustawia sie automatycznie;)

Moze ktoś oceni:) jak wyglada taki portret?
[IMG]http://img542.imageshack.us/img542/5263/dsc08235q.jpg[/IMG]

albo taki kadr?
[IMG]http://img267.imageshack.us/img267/6489/dsc08160zo.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Naklejka']Pierwsze przepalone, a drugi... kadr centralny, a takie są be :P[/QUOTE]
no własnie wiem... chociaż to i ak jest jedno "mniej" przepalone, cały czas mam z tym problem.
aa znów zapomniałam, ale w w takim zdjeciu gdyby pies był np po prawej stronie chyba też by to nie wyglądalo fajnie..?
ale dzieki;)
[quote name='understandme']Ja bym dodała że w pierwszym oprócz tego co napisała Naklejka to jest krzywy horyzont, trochę "walą się" drzewa :)[/QUOTE]
ymm a moge jakoś zaradzic na krzywe drzewa? w sumie nie zwróciłam na to uwagi:)

Link to comment
Share on other sites

Ja szczerze mówiąc to aż tak nie patrzę czy drzewo jest krzywo, czy nie. Dla mnie nie jest to jakoś rażące na tym zdjęciu, gorzej z krajobrazami. Kadry centralne przy takich fotach od góry czasami fajnie wychodzą, więc niekoniecznie trzeba tego unikać. Kombinuj

Link to comment
Share on other sites

[quote name='asiol']Ja szczerze mówiąc to aż tak nie patrzę czy drzewo jest krzywo, czy nie. Dla mnie nie jest to jakoś rażące na tym zdjęciu, gorzej z krajobrazami. Kadry centralne przy takich fotach od góry czasami fajnie wychodzą, więc niekoniecznie trzeba tego unikać. Kombinuj[/QUOTE]
:)
No wąłsnie tylko nie wiem czy w tym 2 zdjeciu nie lepiej by to wygladało bardziej od góry.
Kombinuje kombinuje:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='understandme']możesz "wyprostować zdjęcie " choćby w picassie, poza tym ja w aparacie ustawiłam sobie taką siatkę dzięki temu widzę czy prosto robię zdjęcie ;)[/QUOTE]
Z tym że tylko na Live View można ustawić siatkę, a ja osobiście (i chyba większość osób) patrzę przez wizjer. Chyba że w nie-Canonach siatka jest też w wizjerze?

Justa- generalnie zdjęcia od góry mogą być fajne, nawet z kadrem centralnym, ale musisz zwracać uwagę na tło, u Ciebie smycz mocno przeszkadza, no i jednak akurat w tym przypadku przesunęłabym kadr w lewo, albo dała pionowy.

Dzięki za opinię dziewczyny ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...