Jump to content
Dogomania

co z tą piłką?

wix

Recommended Posts

[quote name='saJo']vaulta....wiesz co to jest IPOwski mali zaciskajacy zeby na twarzy :razz: albo zawieszony zebami na plecach :razz:;)[/quote]

no coz.. na szczescie.. ominela mnie ta przyjemnosc, przynajmniej do tej pory :evil_lol:

Davie, ja robilam to z Toska, a ona raczej miciutenka suczka jest. Tylko w przypadku miekkich psow trzeba bardzo ostroznie i koniecznie na szelkach! A i to niekoniecznie sie sprawdza, np mam takiego ONka, ktory pluje aportem gdy tylko reka przewodniczki kieruje sie w strone szelek, chociaz poza tym potrafi calkiem przyzwoicie walczyc o aporcik.

Ps. "zabawa" rozkreca sie, kiedy czlowiek proboje w ten sposob zabrac pieseczkowi rekaw :evil_lol: lydki codzinnie w innym kolorze teczy to "przyjemnosc" gwarantowana :evil_lol:

PS2. Briska, milusia dziewczynka :loveu: miala byc nasza "rodzina", z tego miotu mialam miec psa, ale Oscar *******a same baby splodzil :diabloti:

Za szelkami nie przepadam i w sumie znikomy procent znajomych psów je nosi. "Betony" typu Briska ;) właśnie tak "podwieszam":razz: na obroży i czekam aż wyplują, resztę staram się unieruchamiać trzymając tylko za nią i dalej kombinując.:cool3:
Chociaż, muszę przyznać, że udało mi się niedawno zabrać Brizeldzie piłkę, ot tak, znienacka, przez zupełne zaskoczenie.:evil_lol: :razz:

Tez nie przepadam za szelkami :eviltong: chodzilo mnie tylko o to, ze z miekkimi psami na obrozy ta metoda mozna wiecej szkody niz pozytku zrobic, a na szelkach czasami calkiem przyzwoicie wychodzi.
Moje zwierzatko musi puszczac na pierwsze aus z racji uprawiania przez nas podlego sportu zwanego IPO ;) jednak na gryzaku roznie to bywa i jakos dogryzanie na gryzaku nie przenosi sie na rekaw, wiec troche to olewam ;) zeby potem zbierac becki od knutow, manhartow i tego typu typkow :roll: :evil_lol:

yyy nie mam jak zacytowac tego z pierwszej strony co mnie się tyczyło ;)

No więc to nie było oczywiscie brutalne wyszrapnięcie piłki, które by rzuciło psem :eviltong: Takich rzeczy to nie robię [a wręcz przeciwnie zdarza mi się zarzucać psem podczas gdy on sobie na piłce/sznurku wisi ;)] bo to rzeczywiscie psułoby poczucie wspaniałości jakie towarzyszy zabawie piłką:p
Po prostu było to niespodziewane odebranie piłki przy sprzyjającej okazji - i właśnie jak zaraż piłka zaczęła znów "uciekać" to zabawa działa się na nowo.
Ale własnie zauważyłam ten moment zawachania - ona też nie znała wcześniej takiego rodzaju odbierania piłki.
Normalnie zawsze biorę na "puść" i jest ok. Ale własnie po tamtych próbach nie robiłam już takiego zabierania, bo nie chce zepsuć tego co mam.
Wydaję mi się właśnie, że to przez to, że Wena "pokojowo" ;) oddaje piłkę.
Czy teraz jest sens jakoś to zmieniać? czy jeśli nie przeszkadza jej to "puszczanie" i czujemy się obie z nim ok to zostawić?

cos jest na rzeczy z tym wyrywaniem, bo kropki strasznie to peszy, suka wrecz lapie schize i wchodzi w swoj maly autystyczny swiat. staralam sie nie robic tego za mocno, pilka potem ucieka i wszystko cacy ale ten sposob jej po prostu nie pasuje. wymiana na zarcie tez niebardzo, bo wtedy pileczka staje sie mniej atrakcyjna, przeciez moze dostac parowke.. i wychodzi na to ze mojemu miekkiemu boidudkowi najbardziej pasuje memlanie reka w pysku i po prostu wyjecie pilki - czyli to co powszechnie jest odradzane ;)

z kolei Tesik ma wyrywana dosc twarda pileczke z lanej gumy, za kazdym razem wydaje mi sie ze slysze ten trzask wypadajacych zebow a sucz cieszy sie coraz bardziej

wiec przeslanie na dzis - zachowajmy wlasny rozum i dopasujmy metode do psa, nie na odwrot ;)

[QUOTE]
Nasza klubowa Briska jest świetnym tego przykładem, a trzeba z nią zawsze trochę powalczyć o piłę.:diabloti:
[/QUOTE]

Niezawodny sposób na Brizeldę to wymiana na balonik :cool3: Worek baloników i na parę treningów wystarczy.:evil_lol:

Ciekawy bardzo temat.

Psy IPOwskie, które ćwiczą z nami na placu od szczeniaka mają mocno wbitą komendę "puść", a ich nakręcenie jest zawrotne.

Wiele razy też słyszałam od czołowych zawodników, że dobrze zrobiona presja- to że pies sam się kontroluje, że nie może wziąć, że w każdym przypadku nawet kiedy rękaw się rusza to musi puścić- dopiero tak naprawdę nakręca psa.

Ciekawe takie dwie skrajne opinie :roll:

Choć pewnie na bank związane z tym jakie psy uczestniczą w IPO, a jakie w agility.

Ja sama mam potwora, którego od początku wyspokajam, a poziom nakręcenia jest jaki jest. No ale to urok teriera- można go zabić, a on nawet na chwilę nie przestanie chcieć.

Choć z drugiej strony patrząc na nasze ratownicze psy- od borderów przez laby, goldeny do owczarów- to wszystkie umieją puszczać na komendę, a motywacji to im nie brakuje.

Nie jest więc to też po części z mody jaka panuje w danym środowisku?

• 4 weeks later...

phi. takie madre jestescie to powiedzcie mi jak nauczyc schroniskowca pusc:PP bo my juz z Dorota probowalismy chyba wszystkiego wlacznie z szarpaneim i gwizdkiem. na spacerze CZASEM, podkreslam CZASEM nie ma problemow ale na torze nie da rady. Jak mu zabralam to ostatnio mi ja wygryzl razem z keszenia:P i co Wy na to?:P

co Ty no way...zarcie toleruje tylko raz dziennie w misce:eviltong: innego nie przyjmuje. A gwizdiem...to po prostu jak sie zagwizdze glosno to ma niby puscic.Udalo sie raz. Nie bardzo mi sie nie podoba ta metoda, ale moze jestem przewrazliwiona a jego punkcie bo on taki wychuchany teraz. Na szczescie metoda nie uzywana bo sie nie sprawdzila