Jump to content
Dogomania

Rodowód


Crazy@

Recommended Posts

Jeśli chodzi o czas oczekiwania na rodowód to zależy ja przy pierwszej suni czekalam 6 miesiecy a przy drugiej 4,5 miesiaca. A psa spokojnie mozesz wystawiac nie majac rodowodu - piszesz w zgloszeniu, ze rodowod w przygotowaniu. Radze sobie zrobic ksero metryki nim oddasz do zwiazku:)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Słuchajcie mam pytanie, może nieco inne od tych tutaj ale dotyczące rodowodu. Może wyda się wam ono śmieszne ale...

Mianowicie czy to prawda, że jeśli się psiaka nie wystawia to rodowód po jakimś czasie przepada? A czy udział w zawodach psich zaprzęgów może byc zamiast wystaw? tam też przecież potrzebne są rodowody.

Link to comment
Share on other sites

Rodowód nie przepada - jest dożywotni. Do wystawiania psa w klasie młodzieży można nie mieć jeszcze rodowodu, ale trzeba psa zgłosić do ZK i uzyskać numer rejestracyjny. W papierach na wystawę pisze się: rodowód w przygotowaniu.

Link to comment
Share on other sites

Na rodowod czeka sie okolo 2-3 miesiecy.Powyzej tego czasu nalezy interweniowac...

Psa mozesz wystawiac bez rodowodu TYLKO w klasie szczeniat lub mlodziezy.

W mlodziezy tak ale tylko do 15 miesiaca zycia czyli do momentu gdy wystawy zaczynaja "liczyc sie" do uprawnien hodowlanych.

Link to comment
Share on other sites

Runa--> może ci mądzrzy ludzie mieli na myśli, że jak nie opłacasz składek w ZK to tracisz członkostwo i nie możesz już wystawiać swojego psa, ale rodowód faktycznie jest dożywotni - masz go już przecież w szufladzie i nikt go stamtąd nie zabiera :lol:

Link to comment
Share on other sites

A jeśli chciałabym wystawiać psa dopiero za jakiś czas (tak tylko dla siebie)to czy wtedy mogę? czy muszę od początku składki opłacać? i ile wynosi taka skladka? bo ja jestem w tym wszystkim na razie zielona.

Link to comment
Share on other sites

Póki co od trzech lat składka roczna wynosi niezmiennie 44 złote.

Nie opłaca sie zapisywać do ZK pod koniec roku, bo i tak trzeba opłacić całość. Lepiej poczekać do nowego roku.

Metryczki są teraz ważne również przez całe życie psa, więc jeśli narazie nie masz zamiaru wystawiać to się nie zapisuj.

Trzba tylko pamiętać, że psa w wieku powyżej 15 miesięcy można zgłosić na wystawę tylko wtedy, gdy ma już nr PKR, czyli wystawiony na podstawie metryczki rodowód.

Czas oczekiwania na rodowód to około 3 miesiące.

Zgłoszenie na wystawę przesyła sie około miesiąc przed jej terminem.

Zatem jeżeli planujesz wystawić psa np. w maju to dokumenty na rodowód musiałabyś złożyć zaraz na początku stycznia.

Składki należy opłacać corocznie - jezeli nie wystawiasz to możesz praktycznie zrobić to 31 grudnia i wszystko jest OK, ale jezeli chcesz uczestniczyć w imprezach związkowych ze swoim psem to trzeba najpierw opłacić bieżącą składkę.

Trochę się to może wydawać skomplikowane, ale jak sie w tym już jest to staje sie jasne :D

Link to comment
Share on other sites

Konieczność opłacenia wystawy bez względu na to czy pies był przedstawiony do oceny wynika z Regulaminu wystaw.

Warto zapoznać sie z wszelkimi regulaminami zanim zacznie sie daną działalność - regulaminy obowiązujące w ZKwP można znaleźć min. na stronie www.zkwp.pl własnie w dziale "regulaminy" :)

Link to comment
Share on other sites

Masz rację, tylko, że z powodu czyjejś nieobecności organizator nie ponosi żadnych strat ( za wyjatkiem wydanego katalogu i paru papierków, co ocenam na góra 10 zł). Nie ma tylko spodziewanych zysków. Całkiem sprawiedliwym by było ustanowienie jakiejś opłaty ryczałtowej np. 15 zł a nie domagania się pełnej wpłaty.

Link to comment
Share on other sites

Całkowicie się z Tobą zgadzam :)

Taki ryczałt byłby do przyjęcia i nie powodowałby konieczności "ścigania" niepłacących wystawców.

Ale póki co mamy inne zapisy w regulaminie, niestety :(

Link to comment
Share on other sites

A ja tutaj z problemem z ,,innej beczki" ale na temat 8)

Witam wszystkich :P Mam małego azjatę. Wystawowego. W metryczce mam wpisaną maść: biało-szary. Ojciec Beja jest biało-grafitowy, matka biało-złota. Bo Bej taki się urodził tzn biało-szary, w momencie gdy odbierałam psa od hodowcy to był maści ,,zająca". Teraz skończył 4ty miesiąc i jest wyrażnie biało-rudy a będzie biało-czerwony (jak jego słynny dziadek). U azjatów tak się zdarza. Nie złożyłam metryczki do ZK o rodowód bo mam zagwozdkę. Będę psa wystawiała i w katalogu napiszą biało-szary (przepiszą z rodowodu zapewne) a na ring wejdzie biało-czerwony ałabaj :roll: To nie w porządku. Co robić ? :roll:

Link to comment
Share on other sites

Proponuję przed złożeniem metryczki wystąpić o sprostowanie umaszczenia do hodowcy.

I niech on się z tym ,,buja" ? :roll: :wink:

Wielu hodowcców z Molosów...radziło mi się tym nie przejmować, bo to okropnie skomplikowane do przeprowadzenia/takie sprostowanie metryki :o

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...