Jump to content
Dogomania

Próby polowe wyżłów - laik...


Recommended Posts

Kup książkę Wyżły p. E. Dembinioka [url]http://www.piesmysliwski.pl/go/_info/?id=452[/url] świetnie wytłumaczona sprawa okładania pola przez psa i ogólnie o układaniu wyżła. Dużo wędruj z psem po łąkach, polach, różnych uprawach. Znajdź miejsce gdzie jest zwierzyna niech psiak zapozna sie z zapachem, niech ćwiczy stójkę, naucz psa wchodzić do wody bez rzucania patyków.
Zadzwoń do oddziału Związku Łowieckiego okręgu jaki organizuje próby dane znajdziesz na [url]www.pzlow.pl[/url] w zakladce struktura pzł, zarządy okręgowe i zgłoś psa najlepiej chyba tak na 3 tyg przed imprezą.

Link to comment
Share on other sites

ja planuje wybrac sie na pp do Legnicy, hmmm i sie tak zastanawiema kiedy moge zaczac cwiczyc z sunia w wodzie bo teraz chyba za zimno, czy to nie przeszkadza?i czy to dobry pomysl zabierac ja na polowania na kaczki z innymi doświadoczonymi psami, znajomy proponował (tylko nie wiem czy teraz jest sezon) ale z tego co wiem jego wyżly wchodza nawet teraz do wody i nic im nie jest(ale to pewnie kwestia przyzwyczajenia?)

Link to comment
Share on other sites

Hmmm...ja uważam ze Próby Polowe to dobry pomysł dla wyżlaków aczkolwiek ocenianie większości sędziów pozostawia wiele do życzenia.....niestety.....

jedank wyżła powinno się przygotować w kwestii strzału i wody...ale ani nie nauczysz go prawidłowych chodów ani stójki ani sposobu noszenia głowy....dlatego proby sa dobrą rzeczą by ocenić ich wrodzona predyspozycje...jednak mimo to wyżła powinno sie od 4 miesiaca zabierac w pole aby udoskonalał i wyrabial sobie chody, szybkosc, klatkę a wlasciwie jej pojemnosc i prace płuc oraz mase miesniową.....potem sie tego nie nadrobi....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Dumisiowa']Hmmm...ja uważam ze Próby Polowe to dobry pomysł dla wyżlaków aczkolwiek ocenianie większości sędziów pozostawia wiele do życzenia.....niestety.....

jedank wyżła powinno się przygotować w kwestii strzału i wody...ale ani nie nauczysz go prawidłowych chodów ani stójki ani sposobu noszenia głowy....dlatego proby sa dobrą rzeczą by ocenić ich wrodzona predyspozycje...jednak mimo to wyżła powinno sie od 4 miesiaca zabierac w pole aby udoskonalał i wyrabial sobie chody, szybkosc, klatkę a wlasciwie jej pojemnosc i prace płuc oraz mase miesniową.....potem sie tego nie nadrobi....[/quote]

Nauczyć się nie da... da się właśnie tylko pomóc od malucha wychodząc z nim na pole...
Moja Hera niestety nie wchodzi do wody jak już to ostatecznie tylko po kostki,,ale o pływaniu w jej przypadku nie ma mowy :shake:...

Link to comment
Share on other sites

moze nie chce teraz wchodzic po jest za zimno dla niej.
Aczkolwiek moje psy, albo zdecydowana ich wiekszosc- bo 4 z 5 bez problemu wejdzie do wody.
Kiedy sa te proby w legnicy?
Ja z Czama cwiczylam wode poprzez rzucanie jej aportow.... tzn najpierw rzucalam- a ona uwielbiala je przynosic, po pewnym czasie zaczynalam jej rzucac dopiero gdy weszla do wody, potem gdy zaczynala juz plywac.. i nagle okazalo sie ze aport niepotrzebny bo suka uwielbia wode- i nawet przy osttanich przymrozkach plywala z zapalem mimo ze potem trzęsła sie jak galareta.
A, zapomnnialabym- zaczelysmy cwiczyc pod koniec marca, majac do prob w Garwolinie jakies 3-4 tygodnie.


Moze zamiast jechac od razu na pierwsze proby, jedz najpierw do tej legnicy zobaczyc jak to wszystko wyglada?

Link to comment
Share on other sites

Zgadzam się z Asia..moze jej być poprostu za zimno.....aczkolwiek to też kwestia pasji...nie każdy może mieć psy z tak cudowna pasją wody(i nie tylko) jak Asia....

Jeżeli boisz się prób to może rzeczywiście lepiej najpierw zoabczyć jak to wygląda...a potem na jakieś się zapisać....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Dumisiowa']Zgadzam się z Asia..moze jej być poprostu za zimno.....aczkolwiek to też kwestia pasji...nie każdy może mieć psy z tak cudowna pasją wody(i nie tylko) jak Asia....

Jeżeli boisz się prób to może rzeczywiście lepiej najpierw zoabczyć jak to wygląda...a potem na jakieś się zapisać....[/quote]


Teraz jest już ciepło, aż wiosną zawiało :), a Hera wchodzi do wody tylko i wyłącznie do tąd, do kąd czuje grunt... :razz: Wiem, że za wejście chociaż do kostek na PP, chyba się zalicza..., ale jak nie jestem taką minimalistką i jakoś będę próbować...

I mam jeszcze większy problem, ostatnio Hera wykazuje większe zainteresowanie ... nornicami niż ptakami :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Lounelines']Teraz jest już ciepło, aż wiosną zawiało :), a Hera wchodzi do wody tylko i wyłącznie do tąd, do kąd czuje grunt... :razz: Wiem, że za wejście chociaż do kostek na PP, chyba się zalicza..., ale jak nie jestem taką minimalistką i jakoś będę próbować...

I mam jeszcze większy problem, ostatnio Hera wykazuje większe zainteresowanie ... nornicami niż ptakami :roll:[/quote]

Regulaminowo zdaje się, że do łokci musi wejść :)

Link to comment
Share on other sites

ale za wejscie do lokci mozna dostac maksymalnie ocene 1 a na dyplom I st /regulaminowo wymagany do hodowlanki dla samcow wyzlow kontynentalnych/ to nie wystarczy. Limit jest ocena 2 i suma punktow minimum 80 /przy 100 pkt maksimum/.

przepraszam,dopiero teraz doczytałam się,że to chodzi o suczkę :)
jeżeli tylko zmieści się w limicie punktowym (min. 60 pkt) i nie załapie nigdzie 0 a za wiatr i wystawianie dostanie 2 to dyplom III st i hodowlanka będzie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kozanka']ale za wejscie do lokci mozna dostac maksymalnie ocene 1 a na dyplom I st /regulaminowo wymagany do hodowlanki dla samcow wyzlow kontynentalnych/ to nie wystarczy. Limit jest ocena 2 i suma punktow minimum 80 /przy 100 pkt maksimum/.

przepraszam,dopiero teraz doczytałam się,że to chodzi o suczkę :)
jeżeli tylko zmieści się w limicie punktowym (min. 60 pkt) i nie załapie nigdzie 0 a za wiatr i wystawianie dostanie 2 to dyplom III st i hodowlanka będzie.[/quote]

Ja nie chce isc na proby tylko dla hodowlanki :), bede probowac i probowac poki nie bedzie I stopnia :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

wg mnie najlepiej przesłać ksero rodowodu. Dla wypełniającego karty ocen to najbardziej "czytelny" dokument, dopisać tylko na jaki konkurs ( próbę) pies jest zgłaszany i to wszystko :)
znam to z autopsji,poniewaz od wielu lat przygotowuję karty ocen na imprezy organizowane przez krakowską komisję kynologiczną PZŁ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...