Jump to content
Dogomania

Pielegnacja Malego Yorczka ...


iWoNai

Recommended Posts

Witam :lol:

Czytam Wasze forum od dawna ,ale dopiero dzisiaj zdecydowalam sie zarejestrowac :lol: .To tak w ramach wstepu :P .

Czytalam forum i mowiac delikatnie "zwariowalam". Kazdy bowiem mowi co innego. niebawem odbieram szczeniaka (8tyg) i chcialabym sie dowiedziec od jakiego okresu powinnam go kapac.Czytalam troche na ten temat ,ale zdanai sa podzielone.

Moze polecicie mi jaies szampony i balsamy dla szczeniakow-yorkow?.

Zaznaczam ze nei chodzi mi o ekskluzywne kosmetyki. Moj piesek nie jest z rodowodem...

Pozdrawiam cieplo.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 368
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nie prawda że psa nie należy kąpać to mit mniej wiecej taki jak to że suka chociaż raz powinna mieć szczenięta. Polecam książkę o yorkach można ją sciągnąc z sieci bezplatnie

http://www.naszepsy.pl/lektury.asp?ch=download

A kąpać należy wtedy kiedy potrzeba brudny pies to nic miłego a i sierść się bardziej kołtuni i nie daje sie potem rozczesać.

PS u ras długowłosych samo szczotkowanie nigdy nie wystarczy. A już przed strzyżeniem kąpiel jest konieczna. Ja swoją kąpie raz w miesiącu( czasem częściej jak np się w czymś wytarza) szampon+ odżywka i jest ok. Do domowego mycia polecam kosmetyki dr Siedla jest tam też szampon z odżywką :-)

Link to comment
Share on other sites

No tylko że akurat ja wierzę w mit o unikaniu niepotrzebnych kąpieli psów (i potwierdza go przynajmniej część psiej literatury), a nie w ten o konieczności miotu. (Przeciwnie, wierzę w sterilizację suk i psów, które nie będą używane w celach hodowlanych).

Brudnego psa należy, oczywiście, kąpać. U mnie zdarza się to niesłychanie rzadko, ale np. u mojej znajomej, która hoduje Nowofunlandy, raczej często. Natomiast kąpanie raz na xxx, bez względu na to, czy potrzebne, czy nie, uważam za niewskazane (pomimo, że pracowałam kiedyś dawno dawno temu w salonie psiej urody, który zarabiał sporo forsy przekonując właścicieli o konieczność regularnych kąpieli :)

Link to comment
Share on other sites

O, Boże. Yorki nie mają sierści takiej, jak inne psy, tylko włos o składzie i budowie identycznej z ludzką. Stąd wymagają całkowicie odmiennej pielęgnacji. Kąpie je się tak często, jak jest to konieczne, czyli co tydzień, najmarniej co dwa. Długi włos i nikczemne rozmiary powodują, że pies niczym szczotka zbiera z ulicy calusieńki kurz. Brudzi się błyskawicznie, a brudny york to wcielenie nędzy i rozpaczy. Włos się skleja, trudno go rozczesać, powstają kołtuny przysparzające psu cierpień. Szczeniaczki, które nie ukończyły jeszcze wszystkich szczepień i nie wychodzą na dwór, nie brudzą się tak bardzo, a poza tym włos mają jeszcze krótki, stąd i kąpiel nie jest konieczna. Kąpiemy wtedy, gdy jest taka potrzeba i uwierz mi, Iwono, że nie da się jej nie dostrzec :). Brudny york dosłownie klei się do rąk. Przy czym kąpiel to mini-rytuał i naprawdę warto go przestrzegać. Koniecznie specjalny szampon, odpowiedni dla yorków, koniecznie odżwyka i bezwzględnie coś do natłuszczenia sierści. Najlepiej olejek norkowy. Dodajemy go do szamponu, a także delikatnie nacieramy psa dwa razy w tygodniu niewielką ilością specyfiku przed czesaniem (czeszemy codziennie, ale olejek wystarczy stosować dwa razy w tygodniu i do kąpieli, a także przy rozczesywaniu psa tuż po niej). Wystarzcy dosłownie kilka kropli, a efekty są rewelacyjne. Włos się nie elektryzuje, jest śliski i jedwabisty, w związku z czym kurz nie przylega do niego tak łatwo i w konsekwencji pies dłużej jest czysty. Czy to, że masz psa bez rodowodu, oznacza, że jego sierść ma mniejsze wymagania?... Nie będzie wystawiany, więc nie musi nosić papilotów i możesz go strzyc. Ale czysty i zadbany być musi! Polecam kosmetyki Iv San Bernard. Nie są może tanie, ale starczają na naprawdę bardzo długo, a efekty świadczą o najwyższej jakości. Myślę, że leczenie psa z łupieżu czy innych skórnych dolegliwości spowodowanych użyciem niskiej jakości kosmetyków będzie kosztowało znacznie więcej - nie tylko pieniędzy.

Warto przyzwyczajać psa do wszystkich tych zabiegów (przede wszystkim do codziennego czesania - konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednią szczotkę i grzebień, przejdź się do salonu strzyżenia i pielęgnacji psów, tam zademonstrują Ci i doradzą najlepiej) od małego, później będzie je łatwiej znosił. Mój uważa to nawet za przyjemność - bawimy się w kąpieli, gadamy sobie, zawsze dostanie jakiś smakołyk ;). Tylko za odgłosem suszarki nie przepada. W każdym razie odbywa się to bez protestów i bez większego stresu. A mój pies jest strzyżony! Co by to było, gdyby miał zupełnie długi włos?....

Jeszcze raz chcę podkreślić wagę odpowiedniej pielęgnacji - bynajmniej nie chodzi mi tu o ekskluzywny wygląd, ale o zdrowie i dobrą kondycję psa. Z rodowodem czy bez, york to york i swoje wymagania ma. Inaczej zamieni się w żałosną i cierpiącą karykaturę...

Link to comment
Share on other sites

...i badz tu madry-...co osoba -to inne zdanie ;] ... :o ...bede chyba zmuszona zastosowac "metode bledow" ...po pewnym czasie sie naucze.

Beta:

Bardzo dziekuje za podanie linka...zaraz biore sie do czytania :D

owczarnia:

Serdeczne podziekwania za wyczerpujaca odpowiedz-jestem wdzieczna.

Co prawda nie ma na razie potrzeby zeby go strzyz ,ale nie mam zamiaru mojej psince zapuszczac wloskow. Zdecydowanie lepiej podobaja mi sie yorki o krotszej siersci, ale to kwestia gustu. Mam jeszcze pytanko ...czy polecane przez Ciebie w/w kosmetyki mozna zakupic przez internet?. Pytam ,bowiem nie sadze by u nas byly te kosmetyki. Popytalam juz w kilku miejscach...Moze w Wawie? ...od czasu do czasu jezdze do stolicy. Kilka dni temy odwiedzilam york centrum ...znasz moze wiecej miejsc ,gdzie moglabym zakupic kosmetyki dla yorka?.

Raz jeszcze dziekuje za odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Iwona.

Link to comment
Share on other sites

Iwono

Oczywiście, że Twój piesek jest jeszcze za mały, by go strzyc. Warto się wybrać na pierwszą wizytę fryzjerską, gdy będzie on miał skończone cztery miesiące - przede wszystkim dla skontrolowania sierści pod kątem pielęgnacji, wyczesania ewentualnych kołtunków (a robią się niestety, zanim się nabierze wprawy w czesaniu), przystrzyżenia włosów na uszkach, łapkach i pod ogonkiem (higiena). A także dla bezcennych rad :). Taka wizyta nie powinna kosztować więcej niż 30 zł, a naprawdę warto - tylko koniecznie zasięgnij napierw opinii o zakładzie, zanim się tam udasz.

Kosmetyki kupisz chociażby w internetowym sklepie z artykułami dla zwierząt "Karusek", do którego link jest także tu, na dogomanii. Mają przystępne ceny, bardzo sprawnie i szybko realizują zamówienia. Poza tym w samej tylko Gdyni, gdzie mieszkam, można kupić te kosmetyki w kilku miejscach (głównie salonach strzyżenia dla psów), więc nie powinno być z nimi większego problemu. Linia dla yorków to ta z zielonym jabłuszkiem. Szampon kosztuje około 30 zł, odżywka podobnie, najdroższy jest olejek norkowy, ale butelka jest duża i używa się naprawdę 2-3 krople na całą sierść, nie więcej, bo pies będzie się tłuścił.

Link to comment
Share on other sites

Owczarnio:

Bardzo dziekuje za jakze cenne wskazowki i porady :)

Z ciekawosci sie dzis wybralam na miasto ,by sprawdzic czy w sklepach zoo sa dostepne kosmetyki dla yorkow. Owszem -sa...ale co mnie zdziwilo to cena ...Nie znalazlam bowiem szamponu dla yorkow drozszego niz 7 zl (?!)...a olejek norkowy kosztowal 7,50...Cos tu nie tak . Firma PETLAND...Najgorsze jest jjednak to ze Pani X bardzo chwalila ww kosmetyki ...i ze nie bylo wyboru -tylko to ... :cry: .

Moze polecilabys mi jakies lepsze kosetyki , ktore sa dostepne w sklepach zoo. Przegladalam co prawda sklep netowy "Karusek"...ale zdecydowanie wolalabym zaopatrywac sie w moim miescie ,a nie wysylkowo. Jesli to nie bedzie mozliwe ...no coz...wtedy nie bede miala wiekszego wyboru :evil:

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Cos mi sie przypomnialo :D

Czy piesek po kapieli nie moze wyschnac "sam"?

O jakim sprayu mowa? Nie wystarczy szmpon, balsam i olejek norkowy?

Czy oczka mam mu przemywac co jakis czas, czy moze w razie potrzeby..np... ( gdy lzawi...)...?

Czy psiakowi na suchej karmie nalezy myc zeby?

Czytalam ze jesli psiak jada sucha karme , nie trzeba myc zabkow...bowiem jedzac sciera kamien ...Ile w tym prawdy?

Pozdrowienia.

Link to comment
Share on other sites

Iwono

O firmie Petland nic nie wiem :(. U nas w skelpach ZOO można dostać Iv San Bernard'a bez większego kłopotu, a nawet jeśli nie mają, to wiedzą kto ma albo mogą zamówić. Do niedawna używałam kosmetyków Jean Pierre Hery (nie do końca pewna jestem pisowni, ale na pewno jakoś tak ;)), fryzjerka poleciła mi Bernard'a i różnica naprawdę jest widoczna. Te wcześniej przeze mnie używane również polecono mi w sklepie ZOO i także wcale nie były tanie, bo szampon dla szczeniąt kosztował 22 złote. Tyle wiem i tyle mogę powiedzieć.

Jaki spray?.... :o O spray'u pierwsze słyszę.

Oczki trzeba przemywać codziennie. Wacikiem zamoczonym w herbacie lub przegotowanej wodzie, jest również specjalny żel do tego celu.

Zębów na razie myć nie musisz na pewno, bo to mleczaki - i tak wypadną. Generalnie zaś na suchej karmie faktycznie z zębami jest spokój. Jeśli coś będzie Ci się wydawało nie tak, zawsze możesz porozumieć się z weterynarzem, sprawdzić stan uzębienia swojego psa i w razie czego zacząć je myć (u różnych psów różnie to bywa).

Link to comment
Share on other sites

Pani ze sklepu zoo na pytanie o szamponi firmy Bernard ,zrobila :o (wielkie oczy) :) .

Jesli chodzi o spray , to czytalam na forum ze pozadane jest by po kapieli yorka spryskac sprayem nablyszczajacym /nawilzajacym wlos...

Jak sadzisz , jesli szampon jest z dodatkiem olejku norkowego -konieczne jest zakupienie samego olejku norkowego ? .

Pozdrawiam w jakze sloneczny dzien.

Link to comment
Share on other sites

Pani ze sklepu zoo na pytanie o szamponi firmy Bernard ,zrobila :o (wielkie oczy) :) .

Jesli chodzi o spray , to czytalam na forum ze pozadane jest by po kapieli yorka spryskac sprayem nablyszczajacym /nawilzajacym wlos...

Jak sadzisz , jesli szampon jest z dodatkiem olejku norkowego -konieczne jest zakupienie samego olejku norkowego ? .

Pozdrawiam w jakze sloneczny dzien.

O sprayu w takim razie ja nic nie wiem, ale przypuszczalnie chodzi o to samo, co z olejkiem norkowym i być może jest on właśnie na bazie tegoż olejku.

Szampon to jedno, ale olejek potrzebny jest do nawilżania włosa także między kąpielami - stosujemy go bezpośrednio po kąpieli i dwa razy w tygodniu przy rozczesywaniu. Jest doskonały jako nawilżacz, a także naturalny, co pozwala uniknąć rozmaitych uczuleń. Podejrzewam, że cena zależy niejako od "zawartości olejku w olejku" :), czyli od stopnia rozcieńczenia i domieszek innych substancji. Czysty olejek jest bowiem, podobnie jak perfumy, bardzo drogi.

Pytałaś także ostatnio o "samodzielne wysychanie" psa po kąpieli, teraz dopiero zauważyłam. Puszczenie mokrego psa samopas do wyschnięcia grozi przeziębieniem, to raz. A dwa, że sama bardzo szybko dojdziesz do wniosku, iż suszyć się opłaca - jak pies ze dwa razy po kąpieli wpadnie pod kanapę i zetrze mokrą, świeżo wyczesaną sierścią cały kurz :), albo wytarza się w czym popadnie (naturalny odruch mokrego zwierzęcia). Nie zazdroszczę później ponownego rozczesywania :)...

Link to comment
Share on other sites

Witam

Jestem nowa na tym forum. Dotychczas siedziałam na www.psy.pl ale tam nie można było na poważnie porozmawiać.

Mam pieska (a raczej sunie) rasy yorkshire terrier. Wabi się Lady :) Staram się zamieścić jej zdjęcie tak z lewej strony, ale coś nie wychodzi.

Co do kosmetyków to polecam Iv san Bernard (a szczególnie odżywkę Pek Conditioner, po której włos robi się taki lejisty i miły w dotyku) oraz One all Systems (najlepsza odżywka Hemektant)

Pozdrawiam, ja i Lady

Link to comment
Share on other sites

Bardzo dziekuje Wam za odpowiedzi.

Co jak co ,ale na pokarm i na kosmetyki dla pieska nie ma co zalowac.

Piesia masz slicznego.

Mozesz mi jeszcze powiedziec w jakim przedziale cenowym sa wymieniane przez Ciebie kosmetyki i czy mozna je zakupic w sklepie zoo?.

Pojutrze ruszam na miasto- by zakupic kosmetyki dla przyszlego psiaka.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję

Kosmetyki danych firm można kupić za 70 - 90zł, jednak bardzo się opłacają (w większości to koncentraty) a efekt od razu widać. Ja kupuję je w York Centrum w Warszawie. Oni mają też sprzedaż wysyłkową. Wejdź sobie na www.yorkcentrum.pl W żadnych innych sklepach ich jeszcze nie widziałam, ale kto wie...

Link to comment
Share on other sites

Wybralam sobie suczke. Co prawda nad imieniem jeszcze tak bardzo nie myslalam ,ale spodobalo mi sie kilka (z tejze www)-Abza,Abia,Adria,Toffi...

Powracajac do kosmetykow-to widze ze sa z gornej polki (drogawe).Bylam w YC i troche sie rozgladalam ,ale niestety nie za kosmetykami. Dzis znalazlam np bardzo dobre (ponoc) kosmetyki francuskiej firmy (niestety nie pamietam nazwy , cos na "H...")...w okolicach 60zl .Chyba sie na nie zdecyduje-chociazby z tego powodu ze sa tu - na miejscu.

Pozdrowienia.

Link to comment
Share on other sites

Witam!! Jest kilka osób czynnie udzielających się na forum posiadających yorki.

iWoNai !! Witam cię!! Ja prawdopodobnie będę mieć pieska i to w maju. Na początku rozpatrywalam dziewczynkę, ale przekonali mnie (znajomi i hodowcy), że chłopak nie będzie zły!! Tak więc będzie KILER!! A tak na poważnie to ogłosze konkurs, bo jeszcze się nie zdecydowałam. Może imię Dejzi?? Mnie sie podoba, a do yorka pasuje.

Cieszę sie bardzo, że poruszacie bardzo ważne tematy dot. kosmetyków. Ja ciągle zbieram informacje. Juz nawet szukałam smyczki,ale na to jest jeszcze za wcześnie. Za to kokardki już mam. I to za 3 zł, a nie za 10, jak chcieli na wystwie psów w Katowicach.

Kiedy odbierasz swojego psiaka??

Ja już mam wykupione wczasy z psem. Jadę do Mielna!! Ze szczeniakiem!!!

Teraz nie mam wyboru i musze go kupić!! :)

Pozdrawiam!!

Link to comment
Share on other sites

Ludzie, widzieliście, na forum jest jeszcze jeden york o imieniu Lady!!!

Śliczna, napisz na jakiego pieska się zdecydujesz, rodowodowego, czy nie. To ważne jeśli chodzi o kosmetyki. Jak na razie to chyba jestem jedyna z rodowodowym yorkiem, no trudno... :(

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Bardzo sie ciesze ze sie odezwalas Sliczna ! :D .

Milo ze na forum jest mala gromadka ludzi ,wielbiacych te pieski.

Ja swojego psiaka odbiore najprawdopodobniej pod koniec maja , albo na poczatku czerwca. Sama nie wiem. Za 2 tyg ide zobaczyc po raz 1-y psiaka . Juz nie mgoe sie doczekac. Zapewne jak by byly same psy, tez bym sie zdecydowala. Jak tu odmowic , widzac takiego slicznego malucha ?

Jesli chodzi o imie to poszukaj tutaj na serwisie- jest naprawde duzy wybor. Ja sie jeszcze nie zdecydowalam ...ale wazne ze jest w czym wybierac.

Lady: :o o co chodzi ? ... :o ...pojecia nie mam :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...