Jump to content
Dogomania

Kliker


Guest Fiorka

Recommended Posts

  • Replies 321
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

A na czym wogóle polega ten kliker? On jest na baterie czy jakoś inaczej działa?

Nie działa na baterie. To: plastikowe prostokątne pudełeczko, a w nim metalowa blaszka, a pod blaszką sprężynka. Naduszasz na blaszkę i ... klik, klik, klik ... :P Sprytne co :P ?

Link to comment
Share on other sites

A na czym wogóle polega ten kliker? On jest na baterie czy jakoś inaczej działa? Jak nim szkolić psa? On coś daje?

kliker jako urządzenie służy do zaznaczenia psu, że w tym momencie zrobił to, o co nam chodziło, natychmiast po kliknieciu pies musi dostać nagrodę - smakołyk, piłke, inną zabawkę - w zależności od tego, na co się nakręca.

Link to comment
Share on other sites

ZaHoryzontem,

na poczatkowym etapie nauki smakołyk musi byc natychmiast po kliknięciu - zwłaszcza gdy kształtujemy samego klikacza i uczymy psa skupiania się na nas. Później, gdy przechodzimy do bardziej skomplikowanych rzeczy faktycznie nie zawsze za klikiem da się od razu dać nagrodę, np przy komendach na odległość.

Link to comment
Share on other sites

Bardzo fajna jest ta książka internetowa o klikerze, właśnie się poduczyłam i zaczęłam pierwsze ćwiczenie, targetowanie i ... :o byłam w szoku. Psica bardzo szybko załapała o co chodzi i cały czas szukała targetu żeby go dotknąć. W 5 minut już dotykała targetu nie tylko przed swoim nosem ale i uniesionego wyżej, położonego na podłodze. Nie no jeszcze jestem w szoku, a biedna psina chciała jeszcze się bawić, widać, że bardzo się jej to spodobało.

I mam pytanko, dla zaawansowanych klikerowców. Jeżeli pies już potrafi niektóre komendy to można je uczyć jeszcze raz tylko że klikerem ?

Link to comment
Share on other sites

A niby po co? Skoro pies już zna komendę i ją wykonuje, to czego chcesz uczyć? Kliker służy tylko do nauki, gdy pies już umie, kliker się eliminuje.

Beata, ja poszłam na szkolenie klikerowe po szkoleniu PT w ZK - nie ukończonym (zrezygnowałyśmy na początku 3 miesiąca szkolenia). Suka miała przerobionu i naumiany prawie cały program do egzaminu - oprócz zajęć było bardzo dużo mojej pracy w domu. Kliker pozwolił nam doszlifować to co było prawie dobre i naprawić to co zostało zepsute na szkoleniu ZK ( fatalny instruktor stosujący stare metody - siłowe). Suka uczyła się wszystkiego od początku i na dobre jej to wyszło. Zaczęła aportować koziołek, do którego zraziła się na szkoleniu, przestała boczyć sie na smycz, po prostu nabrała ochoty do pracy. Egzamin PT zdany na 192/200pkt :D Suka lubi pracę koncepcyjną i ogromnie się cieszy, gdy "sama" na coś wpadnie - bo do tego można w wielkim skrócie przyrównać szkolenie tą metodą. Pies sam musi kombinować i dokładnie wtedy rozumie o co chodzi - oczywiście przy umiejetnych "podpowiedziach" przewodnika. Czyli jak widać jest sens szkolić psa ta metodą nawet jeśli już coś potrafi - nie ma przeszkód, może być nawet trochę trudniej, ale warto :D

Link to comment
Share on other sites

Ależ oczywiście, z tym się całkowicie zgadzam. Ale Aga zadała pytanie "czy można uczyć jeszcze raz" tego, co pies już umie. I na to była moja odpowiedź. Jeśli pies umie, to nie ma co uczyć od nowa, jeśli wykonuje komendę z ociąganiem lub nieprecyzyjnie, to znaczy, że... jeszcze nie umie. :D I tu kliker jak najbardziej się przyda. 8)

Ja też przez to przeszłam, bo psa wzięłam dorosłego, coś tam już umiał, czegoś tam go sama nauczyłam bez klikera, a potem dostałam od trenerki kliker i dalej uczyłam już klikerem. I każdą nową rzecz zaczynałam od powtórki znanych już komend, z użyciem klikera, żeby "przypomnieć" psu, co oznacza kliknięcie. :D

Link to comment
Share on other sites

Ja bym radziła nauczyć od nowa pozytywnymi metodami. Choćby dlatego żeby "rozwinąć" psa i samego siebie :), przekonać się że można "inaczej". "Stare" rzeczy były uczone mniej lub bardziej siłowo i konkretne komendy mogą kojarzyć sie psu ze starym sposobem pracy (przymusem). Jeśli wcześniej coś było niedopracowane to lepiej prace zacząć od początku

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

mam sznaucerka mini i chce zaczac szkolenie klikerem. poza tym ze mam psa uwarunkowac nie wiem co mam dalej robic czy klikac przed komenda zeby skoncentrowac psa czy po komendzie, czy mam psa naprowadzac tj tak jak w tradycyjnym szkolenu np przy komendzie siad naciskac na zad czy unosic nad pyskiem smakołyk czy wyłapywac moment kiedy pies sam siada ja wtedy "klik" nagroda

blagam pomozcie

nie odsylajcie mnie do stron bo ja tam bylem i sie nic nie dowiedzialem

Link to comment
Share on other sites

nie odsylajcie mnie do stron bo ja tam bylem i sie nic nie dowiedzialem
A co, dokładnie, przeczytałeś? Bo te strony klikerowe, które ja znam są doskonałe i wszystko, co należy robić jest bardzo szczegółowo opisane, krok po kroku, łącznie z tym, jak zacząć, jak również z tym, jak uczyć komendy "siad", o której wspominasz (od czego nie koniecznie się zaczyna).

"Jak zacząć" to długi temat; jak uczyć "siad" - sporo krótszy, więc ten właśnie temat, dla przykładu, tutaj cytuję dosłownie ze stron klikerowych

"Najprostsza droga do nauczenia psa siadania jest naprowadzenie go do tej pozycji smakołykiem. Trzymamy smakołyk w ręku, podnosimy rękę nad głowę psa, trochę do tylu, w okolice uszu. Nie zwracamy uwagi na ewentualne próby wyrwania nam smakołyka, podskoki itp. Jak umiejętnie pokierujemy ręka, to pies usiądzie, lub zacznie uginać nogi do siadu. Natychmiast k/s. Po kilku razach naprowadzamy ręka bez smakołyka, potem czekamy czy pies sam siądzie. Jeżeli nie, wracamy do naprowadzania, jeżeli tak, k/s.

Można również wyłapać, jak warowanie. "

Czy czegoś w powyższym nie rozumiesz? Bo chyba jaśniej tego napisać się nie da...

Link to comment
Share on other sites

niunio,ja swoja droga polecam zapisanie sie na liste klikerowa (zrobisz to wlasnie poprzez strone klikera, wystarczy kliknac odpowiednia opcje na stronie glownej). mysle, ze tam znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania zwiazane z ta metoda szkolenia.

Link to comment
Share on other sites

O tym już było wiele, wiele razy. Wstaw słowo "kliker" do wyszukiwarki a znajdziesz wiele topików i postów na ten temat. Po przeczytaniu ich, jeśli ciągle będziesz miał pytania, to możesz się dopisać do któregoś z tamtych topików, ewentualnie na priw do osób, których wypowiedzi tam przeczytasz.

Poniewasz jesteś nowy, zapraszam również do lektury regulaminu forum, który znajdziesz tutaj i zwrócenia szczgólnej uwagi na punkt 4.

Ten topik zamykam.

Mod Flaire

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

megi1
[size=2]Jak nie przestaniesz tworzyć tylu topików, w dodatku na tematy, które już niejednokrotnie były poruszane, to Cię modzi pogonią...[/size] :evilbat:

O klikerze możesz poczytać już bardzo dużo, głównie w dziale "Szkolenie".
Kliker to pstryczek do klikania, a łączy się z pewną metodą szkoleniową. oczytaj sobie [url=http://kliker.pieski.eu.org/]tutaj[/url]. Dowiesz się dużo o klikerze, szkoleniu i psich zachowaniach.

Link to comment
Share on other sites

najkrucej mowiąc bezstresowe szkolenie psa, przy pomocy wyrabiania w psie odruchow Pawlowa, każde pażądane "ruchy" psa zastaja przez właściciela wychwycone i zaznaczone kliknięciem które poprzedza nagrode.
Motode klikerowa doskonale nadaje sie do uczenia wszelkich nawet dziwnych komend w dodatku zmusza psa do myslenia.

Pozdrawiam,
Anna Kowalewska

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...