Jump to content
Dogomania

niepełnoletni- właścicielem


Toller

Recommended Posts

Czy właścicielem - prawnym- psa, może być dziecko/osoba niepełnoletnia? Chodzi mi o to, czy może ona figurować w "psich" papierach, jako właściciel? I czy niepełnoletni może być członkiem związku i posiadać zarejestrowany na siebie przydomek hodowlany?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='YaBear-CubCammy']tak, moze. członkiem zwiazku moze byc osoba od 16. r.ż, ale musi miec zgode opiekuna/rodzica i ten opieku/rodzic musi byc czlonkiem ZK. moze byc taki nieletni wlascicielem psa oraz miec na siebie hodowle.[/quote]
Czyli jeśli osoba w wieku 16-17 lat chce wstąpić do ZK, ale jej rodzice nie są członkami, to nie może?

Link to comment
Share on other sites

Kurcze... tak chcialam Ci zacytowac pieknie regulamian, atu guzik, nei ma nic... ale pamietam, ze babeczka, ktora na prawde zna sie na tym, powiedziala mi, ze jesli ktos chce byc czlonkiem ZK i jest niepelnoletni musi miec ukonczone 16 lat, zgode rodzicow/opiekunow, ktorzy sa w zk, jescze sie dowiem doladnie , moze jednak znajde ten zapis, bo cos gdzies chyba akiego czytalam... chyba, ze to byl stary jakis. zobaczymy

Link to comment
Share on other sites

Właścicielem psa moze byc członek ZK, a jak mowi jeden z punktow statutu:
"Członkiem zwyczajnym ZK może być osoba mająca obywatelstwo RP lub stale miejsce zamieszkania na terytorium RP, ktora ukonczyła 16 lat, nie jest pozbawiona praw publicznych i nie należy do żadnej innej polskiej organizacji kynologicznej. Przyjecie osoby niepełnoletniej wymaga zgody rodzica lub opiekuna prawnego"
Statut ZKwP
Rozdz. III, $ 9

Link to comment
Share on other sites

WŁAŚCICIELEM psa, domu, samochodu etc. może być nawet noworodek. Prawo własności nie jest ograniczone wiekowo. Natomiast wykonywanie tego prawa, dokonywanie czynności prawnych zobowiązujących i rozporządzających związanych z własnością dokonują przedstawiciele ustawowi dziecka, gdy nie ma ono ukończonych 13 lat, a gdy ma ukończone 13 lat, ma tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych, czyli pewnych czynności może dokonywać samodzielnie, innych samodzielnie, ale za potwierdzeniem rodziców, a jeszcze innych mogą dokonywać w jego imieniu wyłącznie rodzice.

Czym innym jest prawo własności psa, a czym innym członkostwo w ZKwP i rejestracja psa na określoną osobę. W pierwszym poście padło pytanie, czy dziecko może być właścicielem psa. Odpowiedź brzmi - tak, może. Ale żeby być członkiem ZKwP i zarejestrować na siebie psa, dziecko musi mieć ukończone 16 lat i zgodę rodziców.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Chefrenek']A niby jak się zarejestrowała? Z Osko (ale to raczej niemożliwe, bo Osko to Donek z tego co kojarzę)?[/quote]

Do ZKwP można się zapisać, nie mając w ogóle psa, mając kundla albo psa rasowego. Natomiast jeśli chce się zarejestrować psa, to musi on mieć metrykę ZKwP i jednocześnie z rejestracją psa, wyrabia mu się rodowód. DON może mieć metrykę, jeśli pochodzi z legalnego miotu po rodzicach z normalnym włosem, mających uprawnienia hodowlane.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']WŁAŚCICIELEM psa, domu, samochodu etc. może być nawet noworodek. Prawo własności nie jest ograniczone wiekowo. Natomiast wykonywanie tego prawa, dokonywanie czynności prawnych zobowiązujących i rozporządzających związanych z własnością dokonują przedstawiciele ustawowi dziecka, gdy nie ma ono ukończonych 13 lat, a gdy ma ukończone 13 lat, ma tzw. ograniczoną zdolność do czynności prawnych, czyli pewnych czynności może dokonywać samodzielnie, innych samodzielnie, ale za potwierdzeniem rodziców, a jeszcze innych mogą dokonywać w jego imieniu wyłącznie rodzice.

Czym innym jest prawo własności psa, a czym innym członkostwo w ZKwP i rejestracja psa na określoną osobę. W pierwszym poście padło pytanie, czy dziecko może być właścicielem psa. Odpowiedź brzmi - tak, może. Ale żeby być członkiem ZKwP i zarejestrować na siebie psa, dziecko musi mieć ukończone 16 lat i zgodę rodziców.[/quote]
Super, dzięki Beata, o to chodziło :multi:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Teoretycznie od 16 lat. Ale ja bylam z tata, jak rejestrowalam (siebie i psa) i mnie bez problemu zajerestrowali, chociaz 13 lat mialam dopiero. I jestem w rodowodzie. Nic nie mowili o wieku. Dopiero na ksiazeczce czlonkowskiej jest napisane, ze od 16, ale to juz po fakcie troche. Zreszta to moj pies jest i nie chcialam calego tego przejestrowywania potem, wolalam od razu na siebie. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ja jestem w papierach właścicielem psa chociaż 18 lat kończę za pół roku. W ogóle nie miałam żadnych problemów z rejestracją ;)
Poza tym z tego co wiem, jest w ZK też coś takiego jak 'mlodziezowy czlonek klubu' i to jest na troszkę innych zasadach. Nie pamiętam dokładnie o co chodziło, ale kobieta w oddziale mi coś na ten temat tłumaczyła kiedyś ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...