Jump to content
Dogomania

kupno szczeniaka


sydźka

Recommended Posts

Witam , jestem "nowa" na forum . Mimo to znam niektóre wątki...ale do rzeczy. Od... roku ...moze dłużej szukam dla siebie szczeniaka Yorka .. dlaczego akurat yorka bo są małe mieszkam w bloku , ale obok mam duzo terenów zielonych. Ogladam rozne ogłoszenia i mówiąc szczerze najładniejsze szczeniaki są bez rodowodu.. Nie wiem czy bede wystawiała ,ale moze ... Choć uważam że Yorki mają może nie najgorzej ale ... zawsze długo trzeba czekać;) męczarnia dla psa. I tak siedze ktoryś wieczor ..i zastanawiam sie co zrobic. Ogólnie chciałam suczkę ... czy one też zawsze są brzydsze od piesków?Bo jak już jakaś mordka wpadnie w oko okazuje sie pieskiem.

Link to comment
Share on other sites

Coz pieski i na zdjeciach moze i wydaja sie ladniejsze od tych rodowodowych jednak ja bym z pseudo psa nie kupila . Po pierwsze to wspieranie eksloatacji suk rodzacych co cieczke , ktore czesto zyja w strasznych warunkach. Dodatkowo szczeniak moze miec wszystkie choroby swiata . Jesli szukasz poklasku dla zakupu pieska za 500 zl to tutaj go nie znajdziesz ;) Popatrz po fundacjach - zdarzaja sie yorki do adopcji , popisz , podzwon po hodowcach . No nie wierze ze nie znajdziesz psa dla siebie a nie jest powiedziane ze z ladnego szczeniaka wyrosnie wystawowy pies . Proponowalabym przejechac sie z kims kto sie zna po kilku hodowlach i wybrac szczeniaka . Jesli sie nie bardzo znasz to samodzielne wybieranie szczeniaka to strzelanie na slepo jesli ma robic kariere na wystawach . No i zawsze ale to zawsze jedz do hodowli osobiscie , nie daj sie namowic na przekazanie psa w polowie drogi bo taki zabieg zwykle swiadczy o tym ze hodowca ma cos do ukrycia - najczesciej nedzne warunki albo wyniszczone suki .

Link to comment
Share on other sites

Czytałam pytałam ... i z małych psów chyba najbardziej przypadł mi do gustu. Ładnie obcięty nie gubi siersci/włosa,(uważam ze nie kazdy York szczeka na powietrze).I szczekanie nie jest tylko domeną Yorków.Owszem ze statystycznie szczekaja małe psy... chihuahua( co tez nie jest reguła bo kolezanka ma i szczerze powiem ze nie wiem czy te n piesek potrafi szczekac.)

"Jest masa innych małych świetnych psów"(Kocurkotka)
jest
szpic- ale linieje bardzo- dowiadywałam sie.
maltanczyk- jakos...nie przemawia do mnie.
mops, pekinczyk...Shih tzu,buldog franc....
Chyba ze jest jeszce jakas opcja o ktorej nie wiem , i której nie brałam pod uwagę ..
Yorka wybrałam bo (chyba ze sie mylę) jest aktywny, mały , nie gubi siersci , dobrze nadaje sie do szkolenia-aktywny , i jego psia mordka podoba mi się a w tym chyba o to chodzi .


Ale , odnosnie rasowy-czy nie.To nie była kwestia wyboru w moim poscie ... i uwierz nie widziaam psów za 500 złoty ...
to szczeniaki za 2000 czasem wiecej ale nie z ZKWP.
I na dobrą sprawę patrzę wizualnie na szczeniaka na zasadzie podoba sie- badz nie.

Link to comment
Share on other sites

Cóż ja tak Twoj post zrozumiałam - jeśli źle to przepraszam. Ja niestety piesków za 500 zł albo niby za darmo widziałam full może stąd jestem uprzedzona . Jeśli chcesz kiedyś tam wystawiać to bierz psa z ZKwP bo rodowody naszych rodzimych klubików zwykle mają niewielką wartość . Czy samiczki sa brzydsze to nie wiem :P A z małych ras zobacz Toy Rosyjski moze przypadnie do gustu , również niewielki piesek . Mi się osobiście podobają długowłose .

Link to comment
Share on other sites

Ja nie mówię w tym momencie o miłości tylko o uznawalnosci rodowodu :) Kupując psa w związku Bolka i Lolka jego rodowód jest ważny tylko w tym związku ew.mozesz przejść do innego związku Burka i Sznurka :D Za to nigdzie za granicą takie rodowody nie mają ważności za to rodowody FCI jak najbardziej . Jak będziesz chciała psa wystawiać i osiągniesz pierwsze sukcesy to bardzo szybko znudzisz się rywalizacją tylko na rodzimym podwórku ;)
No i psiaki z takich związków też nieźle potrafią kosztować więc jeśli juz wydac te 2000 to tak aby kupic fajnego psa z konkretnym rodowodem .

Link to comment
Share on other sites

Ja to wiem może zle się wyraziłam ... moze sprostuję, i wyjasnię , Kupię psa tylko z hodowli zarejestrowanej w ZK.Nawet nie myslałam o stowarzyszeniach(sddff)
...w torymś poscie napisalam ze trafia se tak ze bardziej mi wizualnie odpowiadają ...
Choć dziś znalazłam ..ale psa ... i zastanawiam się.
U psa boję się że bedzie obsikiwał meble- znaczył teren,oraz ze bedzie bardziej dominujący niż suczka .
No i coz jak to mowią baba to baba ;)) mimo ze suczka;)
A co do Toy-a przypomina trochę chihuahue.
Bede szukać nie pali się ...

Link to comment
Share on other sites

To może i zadzwonię ... daleko trochę bo okolice lublina , ale co tam, za informacje nikt nie urywa głowy .
A mam jeszcze takie pytanie bo gdzieś na forum czytałam o pytać- nie pytać o cenę.
Mam odmienną opinię dlaczego się krygować , chyba ze psy rasowe kupują sami majętni i nie liczą się z wydanymi pieniędzmi.
Miałam wrażenie czytając fora ze zapytać ile kosztuje szczenię to faux pas.
Ale chyba lepiej nawet dla hodowcy ... rzucić konkretem.. mylę się? Nastawiamy się na coś ... suka/pies taka czy taka wysokie łapki/krótkie/

ciemna /jasna , Po takim tacie i takiej mamie ... hodowla mała duża..wybory i cena nasze możliwości ... oszczędności jak to w życiu .
Wychodzi za drogo..? szukamy dalej .. Za tanio zastanawiamy sie gdzie jest coś nie tak i szukamy dalej:))
Ale tego psa przemyśle bo mi sie podoba ..

Link to comment
Share on other sites

sydźka, zanim zdecydujesz się na yorka, to oprócz tego, że fajne, ładne i małe, poczytaj trochę o chorobach, które często dotykają te psy.

Np. Zespół Legg Cale Perthesa, Załamanie tchawicy, Wrodzona wada żyły wrotnej, Hipoglikemia...

(http://www.terierkowo.fora.pl/rasy-terierow,16/predyspozycje-rasowe-do-chorob-u-terrierow,5040-15.html)

 

Moja mama wyleczyła się z yorków po spotkaniu z dwoma psami, które przeszły kosztowną operację rzepki...

Najgorsze, że chyba żadna? hodowla nie robi żadnych badań, a to nie jest taka zdrowa rasa... :(

 

Z innych ras, przyglądałaś się może np. hawańczykom, boston terrierom, bichonom, cavalierom, pudlom ?

 

Co do pytania o cenę - dla mnie na przykład nie jest to priorytet i pierwsze pytanie, bo biorąc szczeniaka wiedziałam już, z której hodowli chcę psa. Ale wiadomo, że szukając psa nie koniecznie wystawowego, cena gra dużą rolę. Według mnie to normalne, że pytasz o cenę, przecież nie będziaesz szacowała w ciemno, ile dasz. Ale jeżeli dzwonię, wolałabym najpierw wypytać o inne rzeczy - zdrowie, socjalizację, czym karmione, charakter rodziców i tak dalej, bo jeśli hodowla mi nie odpowiada, to nawet jak cena będzie okazyjna, to psa i tak nie wezmę.

Link to comment
Share on other sites

Monieq, choroby czytalam , jest wiele różnych , fakt każda rasa ma swoje " predyspozycje" jak już wcześniej wspominałam przeglądałam rózne rasy:York wpadł mi w oko.
Bo albo się podoba albo nienawidzi:) takie odniosłam wrazenie.:))
Pudel odpada jakos ..nie
bichon- to tez taki pudel:)
Boston to troche jak buldozek franc. ...nie
Na ten moment spowodowałas ...ze zrobiłam ... stop .. na pewno wiem co robie:).Ale tyle osób "obok" ma yorki ,jak pytam "choruje" ? " jak się sprawuje" mówią pozytywam
Myśle ze trafiają sie chore osobniki jak to w życiu bywa, ludzie też chorują dzieci .. dorosli ... psy tak samo .Każda rasa ma swoje słabe strony myslę ze najlepiej przystosowane są psy bez rodowodu kundelki .. które w sposób naturalny sie mnożą.Zupełnie losowy przypadkowy.
.

Link to comment
Share on other sites

Nie odradzam Ci yorka, wiem, że w dobrych rękach to może być naprawdę fajny pies ;)

Tylko pamiętaj, że mały pies powinien być traktowany tak samo jak każdy inny. Nie ważne, że nieduże, tak samo nie powinien rzucać się na ludzi, albo być brany na ręce przy każdej okazji i ratowany przed całym złem świata ;) Bo to dlatego maluchy mają złe opinie, że są traktowane jak zabawki, a nie pełnoprawny pies.

 

Jeżeli ta rasa Ci odpowiada i zdajesz sobie sprawę z kosztów, jakie możesz ponieść - to powodzenia w poszukiwaniach i trzymam kciuki :)

 

Sprawdzałaś ogłoszenia na grupach na facebooku? "Szczenięta FCI na sprzedaż - niewystawowe (not for show)", "Szczenięta na sprzedaż ZKwP" albo "HODOWLE FCI - SZCZENIĘTA"? Często hodowcy ogłaszają tam też planowane mioty.

Link to comment
Share on other sites

Zdaje sobie sprawę że pies to pies ... i York to terier.Nie chcę psa zabawki.Chcę psa do towarzystwa na spacerach , w zyciu
W moim otoczeniu zawsze jakiś był od jakiegoś czasu nie i chyba brakuje w domu takiego towarzystwa.
... wystawy nie są w moim stylu ale moze .. nie mówię nie.
Nie posiadam facebooka. ale popatrzę .
Dziękuję za rady.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...