Jump to content
Dogomania

Akita nie szczeka na obcych


koxx7777

Recommended Posts

Witam . Jestem posiadaczem 8tygodniowego szczeniaka rasy Akita inu. Są to bardzo mądre psy w tydzień piesek nauczył sie 5 komend (siad , chodz , łapa, leżeć , zostaw ). Tylko mam problem bo pies był kupiony do chronienia posesji i gdy ktoś nowy wchodzi na podwórko on podlatuje i chce sie bawić co z tym zrobić ? Równocześnie nie chce ,żeby był jakąś bestią do zabijania . 

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli chciałabym, żeby pies był nieufny do obcych to nie pozwalałabym przypadkowym ludziom na głaskanie go. Najlepiej jeżeli zasięgniesz porady jakiegoś trenera, jak kształtować psa na psa stróżującego.

Link to comment
Share on other sites

Pies długi czas nie będzie bronił i stróżował bo to psie dziecko przecież i nie ma tego instyntku .

Dobrze by było żebyś z nim wychodził na spacery tam gdzie są ludzie aby się z nimi oswoił i nie bał się ich w przyszłości ale nie pozwalaj go głaskać , niech zostaną dla niego czymś neutralnym . Instynkt rozwinie się z czasem jeśli pies będzie do was przywiązany i uzna teren za swój . Jeśli mieszka w kojcu staraj się spędzać z nim jak najwięcej czasu na zabawach czy uczeniu prostych komend aby ta więź była cały czas silna .

No i Akita nie szczeka raczej bez powodu więc nie oczekuj że będzie oszczekiwać każdego przechodzącego za bramą człowieka - ona szczeka jak faktycznie coś się według niej dzieje ;)

Link to comment
Share on other sites

A co ma głaskanie w tym wieku przez obcych do obrony terenu ? Kompletna bzdura. Pies zacznie dorastać i charakter mu się zmieni. Akurat teraz powinien mieć duzą styczność z osobami obcymi, pozytywnie do niego nastawionymi. Akita jest z natury nieufny do obcych, jeśli teraz się nie nauczy, że obca osoba może go dotykać, to później może być problem, chocby z udzieleniem psu pomocy weterynaryjnej, wystawienia go.
Trochę się obawiam osób, które mają tak małą wiedzę (jak widać w pytaniu), a biorą psa tak ciężkiej do ułożenia rasy. I tutaj nawet mniej się boję o obcych ludzi, ale źle zsocjalizowny, źle wychowany akita potrafi być dość niebezpieczny dla innych psów.
Sama znam kilka akit, które mimo, że jakoś specjalnie nie szkolone, bardzo dobrze stróżują (nie drąc pyska z byle powodu), fajnie reagują na polecenia własciciela, ale z drugiej na forum akit co rusz jakiś pies jest do adopcji do domu bez innych zwierząt i dzieci, doświadczonego w trudnych psach. 

Link to comment
Share on other sites

Ja tutaj powiedziałam to odnośnie kontaktów z obcymi osobami bo większość ludzi myśli że jak zamknie psa w kojcu/na posesji i żadnej on żywej duszy nie zobaczy to będzie "ostry" i agresywny do obcych . Również napisałam że powinien mieć jak najwięcej styczności z ludźmi , chociażby po to by się później ich nie bał ale tak czy siak  "pozytywny" kontakt większość przypadkowych osób to pisk (oooo jaki jest słodki!) , rzucenie się na psa z łapami do głaskania , głaskanie go po głowie czy też przytrzymywanie jak pies chce uciec w stronę przewodnika (nie uciekaj pieseczku, przecież ja chcę cię pogłaskać tylko!) a to może psa zniechęcić do obcych jeszcze bardziej niż mówi mu wrodzona nieufność .

Więc jak wyobrażasz sobie pozytywny kontakt z obcą osobą w momencie gdy spacerujesz z psem ? Nie pytam złośliwie , po prostu uważam że w przypadku naprawdę przypadkowych osób jest on mało możliwy .

Link to comment
Share on other sites

Mialam raz do czynienia z piekna ,duza ,mloda akita .Podbiegla do moich psow a za nia wlasciciel i chwycila za kark maja sunie,ktora jest oaza spokoju i zaczela szrpac ja i rzucac na wszystkie strony .Wlasciciel nie potrafil jej odwolac a mimo to biegala luzem .Sunia oprocz ogromnego szoku doznala na szczescie lekkich obrazen.Dowiedzialam sie ,ze pies pochodzil z adopcji, gdyz pierwszy wlasciciel sobie z nia nie radzil. Zgadzam sie z Brezyl ,ze te psy powinny byc w wieku szczeniecym oswajane z ludzmi i innymi zwierzakami ,zeby nie dochodzilo do tego incydentow albo jeszcze gorszych 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...