Jump to content
Dogomania

5-miesięczny kundelek sika co 2 godziny


Boomeland

Recommended Posts

Kochani, 

Proszę o pomoc. Mój pies, 5 miesięczny kundelek ze schroniska sika ok. co 2 godziny. Niestety również w domu. 

Pęcherz ma przebadany i jest ok, ale wet radzi zrobić badanie nerek jeśli sytuacja się nie poprawi. Ja natomiast się zastanawiam, czy to oby na pewno kwestie zdrowotne - czy po prostu pies nie kojarzy, że powinien trzymać mocz. Wydaję mi się, że po drodze popełniliśmy błąd. Uczyliśmy go sikać na gazety i opanował to do perfekcji, ale chyba za długo stosowaliśmy tę metodę (ok 2 miesiące) i teraz od miesiąca uczymy go już załatwiania się tylko na dworze, ale efekt jest taki jak opisałam. 

Pies oczywiście dostaję nagrody za sikanie na zewnątrz, nie jest karcony jeśli się zesika w domu. Noc potrafi przetrzymać całą (nie wiem, czy gdyby rzeczywiście to były nerki to dałby radę) Proszę napiszcie co o ty myślicie - czy to jest kwestia treningu czystości, czy to może jednak za często i go przebadać. Co możemy jeszcze zrobić, żeby go przynajmniej nauczyć, aby nam sygnalizował potrzebę wyjścia na dwór, albo, żeby w ogóle zaczaił, że może sikać nie kiedy chce, ale tylko jak jest na dworze.

Pomocy :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Jedni uważają, że nie powinno się karcić psa kiedy załatwi się w domu a drudzy uważają, że powinno. Ja jestem za tymi drugimi. Oczywiście nie mówię o czymś takim jak zamaczanie psiego pyska w jego własne szczochy, tylko pokazanie mu, że to ci się bardzo nie podoba. Ja swojego szczeniaka nauczyłam tak, że kiedy załatwił się w domu mówiłam stanowczo "NIE" i przenosiłam na dwór. W 3 miesiącu już załatwiał się na dworze.

 

Link to comment
Share on other sites

Jak długo pies zostaje sam w domu? Na ogół 5-miesięczny pies z trudem wytrzymuje bez oddawania moczu dłużej niż 6 godzin w dzień, kiedy nie śpi; oczywiście bywają wyjątki.
Proponuję najbliższą sobotę i niedzielę poświęcić na bezustanną obserwację psa. Przy każdym niepokoju, kręceniu się, trzeba zwierzaka natychmiast wyprowadzić z domu, ale, co ważne, nie stoimy w miejscu, tylko biegamy i bawimy się z psem, co zawsze przyspiesza załatwianie się. I nie zabieramy psa do domu zaraz po sikaniu - tylko nagradzamy jeszcze oprócz smakola bodaj krótką zabawą. Chodzi o to, by pies nie skojarzył sikania na spacerze z nieuchronnym końcem spaceru. Warto, wtedy gdy pies załatwia się, dołożyć hasło - siusiu, dobrze, robisz, dobrze - jakie słowo dołożymy to obojętne; pies nie rozumie słów. Ale jeśli po tym słowie (siusiu, robisz - lub jakiekolwiek inne) pies usłyszy pochwałę (dobrze) zapowiadającą nagrodę, skojarzy to słowo z oddawaniem moczu i nauczy się dość szybko załatwiać na komendę, a to jest bardzo wygodne.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli szczeniak czy młody pies zostaje godzinami sam, z konieczności uczy się sikać w domu.
Karcenie szczeniaka po fakcie nie ma sensu; to tak, jakby bić niemowlaka za mokre śpioszki, gdy nie założyliśmy pieluchy. Karcenie w trakcie oddawania moczu nauczy psa, że ryzykowne jest siusianie obok człowieka, co może skutkować wstrzymywaniem sikania gdy pies jest na smyczy. Wyprowadzenie szczeniaka wiele razy w ciągu dnia i zawsze wtedy, gdy swoim zachowaniem okazuje niepokój lub spokojne, bez gniewu przerwanie siusiania i przeniesienie zwierzaka na właściwe miejsce skutecznie uczy gdzie może sikać. Dorastający zdrowy pies samorzutnie przestaje zanieczyszczać miejsca blisko legowiska.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...