Jump to content
Dogomania

pytanie od zielonego właściciela :)


RzonS_123

Recommended Posts

Witam :) 
Przeczytałem wiele postów itd itd na temat huskich i owczarków staroniemieckich... Interesują mnie te 2 rasy ponieważ moja mała księżniczka jest szczeniakiem pochodzącym z krzyżówki tych dwóch ras ( tata owczarek staroniemiecki czarny ,mama husky). Chciałbym się dowiedzieć co mogę robić kiedy zaczyna wszystko i wszystkich gryźć ;) oraz w sumie czy będzie duża a także czy będą jej stać uszy :D ? co do wzrostu czytałem że zależy to od grubości łap ale jestem kompletnie zielony i nie mam żadnej skali porównawczej co do tego :( mała ma aktualnie 9 tyg, waży około 6kg i mierzy 37 cm. 
Dzięki z góry za odpowiedzi :)

Link to comment
Share on other sites

a jest taka rasa wogóle?myslałam że sa 2:owczarek niemiecki i owczarek niemiecki długowłosy...

jest owczarek staroniemiecki - o prostej linii grzbietu, i eksterier - kątowany (spadzisty zad). Natomiast jeśli chodzi o owczarki długowłose - są potmkami on-ków krótkowłosych które są nosicielami recesywnego genu długiego włosa. I jeśli oboje rodzice krótkowłosi mają ten gen, wówczas w miocie oprócz szczeniaków krótkowłosych mogą się urodzić również szczeniaki z długim włosem
Link to comment
Share on other sites

o ile dobrze pamiętam, chyba w 2011 FCI zatwierdziło on-ki długowłose jako odrębną odmianę, nadając im wszelkie prawa wystawowe i hodowlane. Jeśli chodzi o nr wzorca to jest taki sam jak u krótkowłosych (166)

Wilczyca nie wprowadzaj ludzi w błąd. Owczarek staroniemiecki to nie owczarek niemiecki długowłosy. To zupełnie inne linie, hodowane w całkowitej niezależności od FCI , mające własne księgi hodowlane, własne rodowody. Jest to rasa nieuznawana przez FCI.

Link to comment
Share on other sites

Brezyl, ja nikogo nie wprowadzam w błąd. Napisałam wyraźnie że takie psy rodzą się jeśli oboje rodziców (krótkowłosych) noszą gen recesywny i po takich psach z tymi genami mogą w miocie urodzić się zarówno szczniaki z krótkim włosem jak i z długim. Owszem nie były uznawane przez FCI, ale tak jak napisałam bodajże od 2011 zostały uznane przez FCI. Mogą- jako odmiana owczarka- być wystawiane na wystawach ZKwP ze wszystkimi uprawnieniami.
Tu masz fragment znalezionego artykułu na ten temat: - "Do niedawna Owczarek Niemiecki Długowłosy nie był uznawany przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, a co za tym idzie ZK w Polsce. W sierpniu 2010 roku FCI zatwierdziło wzorzec owczarka niemieckiego długowłosego, nadając mu jednocześnie status odrębnej odmiany oraz wszelkie prawa wystawowe i hodowlane od dnia 1 stycznia 2011."
I drugi fragment: - "Klasyfikacja FCI - grupa I, sekcja 1, nr wzorca 166. Próby pracy wymagane."

Link to comment
Share on other sites

Ok.  :loveu:  Cofnęłam się parę postów, jest to uzupełnienie Twojego wcześniejszego postu. Myślę jednak, że Nadirze chodziło o wzorzec staroniemieckiego, a nie długowłosego.   Swoją drogą szczeniak ze zdjęcia nie ma cech żadnej z ras, od których niby pochodzi.

Link to comment
Share on other sites

 

Swoją drogą szczeniak ze zdjęcia nie ma cech żadnej z ras, od których niby pochodzi.


to jeszcze szczeniak, i jak na razie trudno doszukiwać się podobieństwa do któregokolwiek z rodziców. Nawet rasowe szczeniaki w początkowym okresie nie przypominają przedstawicieli swojej rasy.
Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że jest trochę inaczej, niż mówicie.... Bo owszem, jest w tej rasie podział na: UŻYTKOWE (te o bardziej prostej linii grzbietu i hodowla idzie w kierunku zachowania zdrowia i użytkowości bardziej, niż eksterieru) i WYSTAWOWA (nastawiona na eksterier, hodowla w kierunku wystaw). Ale w obu tych grupach są zarówno długo- jak i krótkowłose owczarki (do niedawna długowłose nie były uznawane przez FCI tak, jak mówicie).

 

Określenie "owczarek staroniemiecki" to inne określenie dla owczarka niemieckiego długowłosego (głownie użytkowego, choć nie tylko), a nie dowolnego użytka. Co prawda poprzez wykluczenie z FCI owczarki niemieckie długowłose ostały się głównie w kręgu zainteresowań osób zainteresowanych owczarkami użytkowymi, dlatego utarło się, że ON staroniemiecki (DŁUGOWŁOSY) to odmiana użytkowa.

Pozwolę sobie zacytować...


Owczarek staroniemiecki (Altdeutscher Schaferhund) jest typem owczarka niemieckiego długowłosego. Pochodzi on głównie od owczarków niemieckich z rejonów DDR, ponieważ tam, w Niemczech wschodnich, od czasów powojennych wykluczano z hodowli egzemplarze z długą sierścią, na bazie których powstały dzisiejsze linie długowłosych owczarków użytkowych, czyli staroniemieckich.

Źródło: http://altdeutscher.weebly.com/geneza-poj281cia-owczarek-staroniemiecki.html



Ale teraz długowłose są też dopuszczone przez FCI, więc są również i wystawowe ony staroniemieckie (długowłose).

Link to comment
Share on other sites

Ale teraz długowłose są też dopuszczone przez FCI, więc są również i wystawowe ony staroniemieckie (długowłose).

 

Cóz pozostaje życzyć szczęścia, w próbach uznania rodowodów tych psów przez FCI.  Szansa taka sama, że w ciągu 10 lat polecisz na Księżyc. Zreszta nawet nie chodzi o papierologię, wystarczy porównać oba wzorce. Owczarek staroniemiecki ma się tak do owczarka niemieckiego jak biały owczarek szwajcarski do ON-ka. Obie rasy pochodzą bezpośrednio od owczarka niemieckiego, bez domieszek innych ras, ale poprzez selekcję uzyskano zupełnie inny typ psa. Nawet gdyby sfałszować rodowód takiego psa i podstawic go sędziemu, to szanse na uzyskanie hodowlanki miałby znikome, to inny fizycznie i psychicznie pies, nawet dla laika, a nie fachowca.

Szybciej udałoby się Niemcom uzyskać uznanie przez FCI dla nowej rasy owczarka staroniemieckiego, niż doprowadzić do uznania ich przedstawicieli jako ON-ka długowłosego.   

Link to comment
Share on other sites

Nie będę dyskutować na takim poziomie, więc tylko podsumuję, że:  owczarek staroniemiecki= owczarek niemiecki długowłosy, z takim sformułowaniem spotkałam się niejednokrotnie w prasie kynologicznej i wśród hodowców ON-ów długowłosych (TAK, TYCH UZNANYCH PRZEZ FCI), a kynologom i pisanych przez specjalistów książkom i czasopismom ufam bardziej, niż anonimowym osobom z internetu o nieznanych kompetencjach. EOT ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...