Jump to content
Dogomania

Niedowaga u Golden Retriever


Serij

Recommended Posts

Witam.

Opiszę najpierw całą sytuację, i być może znajdzie się ktoś, kto będzie mi w stanie pomóc.
Jestem właścicielem już prawie 5 miesięcznego Goldena Retrievera. To co martwi mnie u psa, to oczywiście jego niedowaga.
Piesek był brany z hodowli zarejestrowanej w SKPiKR. Z mojej winy, z mojej głupoty - nie dowiedziałem się, czym jest SKPiKR i jakie mogą być konsekwencje zakupu pieska z tzw. pseudo-hodowli.

Piesek był strasznie zaniedbany. Brudny, śmierdzący. Najgorszy był jednak jego stan zdrowia. Tzn. był totalnie zarobaczony. Taki stan zarobaczenia u psa, sugerował mi i weterynarzowi przede wszystkim to, że wpisy do książeczki zdrowia, były wpisami "lewymi" i raczej nie miały nic wspólnego ze szczepieniem i odrobaczaniem.
Pies był u mnie od dnia 12 maja. Jego stan wymagał leczenia, więc przez 2 tygodnie, był nieustannie podawany kroplówce, i antybiotykom na wymioty i biegunkę. Nie przyjmował zbyt dużej ilości pokarmu. Przez co zrobił się bardzo chudziutki.
Waga psa, w dniu w którym go otrzymałem a miał wtedy prawie 3 miesiące wynosiła dokładnie 5,50 kg.

Dopiero w miesiąc po leczeniu, kiedy piesek został całkowicie wyleczony, wrócił normalny apetyt, natomiast jego waga idzie w góre bardzo powoli.
Piesek jest z 20.02.2014.
W dniu 12.07.2014 jego waga wynosiła 14 kg.

Moje pytanie jest takie czy mam prawo się niepokoić. Piesek jest już po wszystkich szczepieniach, jest regularnie odrobaczany, podano mu również zastrzyk na tasiemca.
Przez okres leczenia był na karmie weterynaryjnej, aby uspokoić jelita.
Natomiast teraz jest na karmie Royal Canin Golden Junior + jeden gotowany posiłek dziennie ( często jest to kurczaczek lub rybka z makaronem i warzywami ).
Pies nie zdradza również oznak jakiejś choroby - nie ma gorączki, biegunek, wymiotów. Jest żywy, energiczny, komunikatywny.

Jedyną rzeczą jaką mnie martwi to fakt jego wagi. Pies ma duże łapy - weterynarz stwierdził, że będzie to pies z wagą około 30-35 kg. Większość osób która go widzi, również mówi, że urośnie na wielkie psisko.
Natomiast ja przeglądałem z ciekawości, jaka waga u Goldena jest odpowiednia dla jego wieku i wychodzi mi, że mój psiak, ma te 6-7 kg niedowagi.
Wydaje mi się również, że jego wielkość ( wzrost ) nie odpowiada jego wiekowi. Tak jakby urodził się 20.03 a nie 20.02.
Co może być przyczyną takiego a nie innego wolnego wzrostu u mojego psa, oraz jego wagi?
Sam podejrzewam, że być może nie ojciec, nie matka ( bo rodziców swojego psa widziałem ) ale np. dziadkowie, mogli być mieszani, i stąd też moje problemy.
Czy np. karma tucząca dla pieska, byłaby tu w jakiś sposób pomocna?
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Serij']
Wydaje mi się również, że jego wielkość ( wzrost ) nie odpowiada jego wiekowi. Tak jakby urodził się 20.03 a nie 20.02..[/QUOTE]

i może w tym tkwi rzecz? biorąc psa z pseudohodowli ani nie wiesz, kim są jego rodzice ani nie wiesz, kiedy tak naprawdę się urodził. może pseuduchy chciały się szczeniaków pozbyć jak najszybciej i dlatego skłamali z datą urodzenia? a może serio nie wiedzieli/pomyliło im się? jeśli po psie nie widać, żeby był chory, chce się bawić, sierść mu błyszczy, nie ma nadmiernie wystających żeber to ja bym się nie martwiła. skoro to ma być duży pies, w dodatku w typie rasy mającej problemy z dysplazją to ciesz się, że mało waży. mniejsza waga to mniejsze obciążenie dla stawów, więc dla psa, szczególnie w okresie wzrostu to lepiej.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Żadnego tuczenia w tym wieku, zresztą akurat ta rasa ma raczej problem z nadwagą. Na razie to nawet lepiej, że pies jest lekki, mniej obciążony jest kościec. Sprawdzaj jedynie na bieżąco, czy ze zdrowiem wszystko w porządku, głównie chodzi mi o trzustkę. No i to, że widziałeś ojca i matkę, to wcale nie znaczy niestety, że byli to prawdziwi rodzice.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

dodam tylko kilka słów od siebie-jeśli pies póki co toleruje w/w przez ciebie schemat żywienia to mu go nie zmieniaj.sam pisałes że pies miał problem gastryczno-jelitowy,natomiast jeśli bedziesz chciał zmienic kiedys na jakakolwiek inna karme to rób to stopniowo,mieszajac ze starą

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...