Jump to content
Dogomania

Krztusi się i kaszle


zielony88

Recommended Posts

Witam.

Piszę na forum bo już nie mam pojęcia jak pomóc mojemu psiakowi, Vega będzie miała we wrześniu 3 lata od jakiegoś roku (przez ostatni miesiąc objawy się nasiliły) ma problem z kaszlem i krztuszeniem przez co nie ma apetytu i ogólnie humoru.Byłem z nią u trzech weterynarzy i żaden nie może jej pomóc, zawsze dają jakieś zastrzyki które co prawda pomagają ale to na 4-5 dni góra tydzień i dalej się zaczyna dostawała też antybiotyk no ale nie pomogło.
Zostało zrobione prześwietlenie i wymaz z gardła, wymaz nic nie wykazał natomiast prześwietlenie pokazało że gardło jest czyste ale jest zapalenie oskrzeli, poniżej zamieszczam filmik na którym udało mi się uwiecznić jak to wygląda. Czy może to być przez niewyleczone zapalenie oskrzeli jeżeli tak to jak to skutecznie wyleczyć czy może objawy wskazują na coś innego dodam że gdy się położy i uspokoi to jest ok ale czasami dostanie takiego ataku że aż strach na to patrzeć, Proszę o pomoc.
[URL="https://www.youtube.com/watch?v=sjDeRF9ysrA"]
https://www.youtube.com/watch?v=sjDeRF9ysrA[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Film nie jest możliwy do odtworzenia, ponieważ jest filmem prywatnym. Musisz zmienić w ustawieniach dostępność. Chyba, że tylko ja mam jakieś problemy z yt.
Dostarczasz mało informacji, żeby móc Ci pomóc. Jedyne co można powiedzieć, to że pies nie został zdiagnozowany i jest leczony nieco na oślep. Antybiotyk tu, zastrzyk tam...
Pies kaszle i krztusi się w określonych porach/sytuacjach? Zaobserwowałeś jakieś zależności? Np. ma to miejsce rano/wieczorem/niezależnie od pory dnia, przy jedzeniu/piciu/niezależnie od podawania pokarmu i wody, przy wysiłku fizycznym/stresie/ekscytacji? Czy pies odkrztusza jakąś wydzielinę? Te wszystkie pytania powinien postawić Ci weterynarz i na podstawie odpowiedzi na nie zlecić odpowiednie badania i dalej leczenie.
Prócz rentgena w takich sytuacjach pomocna może być endoskopia przełyku lub dróg oddechowych bądź badanie kardiologiczne (oczywiście zależnie od tego gdzie podejrzewa się zmianę i jaką).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='aleola']Film nie jest możliwy do odtworzenia, ponieważ jest filmem prywatnym. Musisz zmienić w ustawieniach dostępność. Chyba, że tylko ja mam jakieś problemy z yt.
Dostarczasz mało informacji, żeby móc Ci pomóc. Jedyne co można powiedzieć, to że pies nie został zdiagnozowany i jest leczony nieco na oślep. Antybiotyk tu, zastrzyk tam...
Pies kaszle i krztusi się w określonych porach/sytuacjach? Zaobserwowałeś jakieś zależności? Np. ma to miejsce rano/wieczorem/niezależnie od pory dnia, przy jedzeniu/piciu/niezależnie od podawania pokarmu i wody, przy wysiłku fizycznym/stresie/ekscytacji? Czy pies odkrztusza jakąś wydzielinę? Te wszystkie pytania powinien postawić Ci weterynarz i na podstawie odpowiedzi na nie zlecić odpowiednie badania i dalej leczenie.
Prócz rentgena w takich sytuacjach pomocna może być endoskopia przełyku lub dróg oddechowych bądź badanie kardiologiczne (oczywiście zależnie od tego gdzie podejrzewa się zmianę i jaką).[/QUOTE]

Dzięki za Odp. właśnie sprawdzałem film i jest na pewno publiczny więc nie wiem dlaczego nie działa, co do Twoich pytań to nie ma zależności co do pory dnia ani wysiłku także nie odkrztusza żadnej wydzieliny zauważyłem że gdy leży na boku to odchyla głowę do tyłu, myślę po to żeby jej się lepiej oddychało tak samo jest gdy ją masuję po szyi wtedy też jest spokojna.

Link to comment
Share on other sites

Mnie udalo sie otworzyc film bez problemu.piszesz,ze stwierdzono zapalenie oskrzeli.wiedz ze leczy sietodosc dlugo nawet miesiac antybiotykami.inna sprawa czego byc moze nie brano pod uwage sa robaki wewn.,ewentualnie robaki sercowe.nalezaloby wykonac badanie kalu na potencjalne robaki(oblence),ewentualnie wykonanie testu na obecnosc robakow sercowych

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']nalezaloby wykonac badanie kalu na potencjalne robaki(oblence),ewentualnie wykonanie testu na obecnosc robakow sercowych[/QUOTE]
Ja bym też proponowała zrobić badanie serca (przynajmniej je osłuchać). Moje psisko robiło podobnie i wyszła nam arytmia.
Proponuje też abyś znalazł lepszego weta, bo na ślepo to się nie leczy.

Link to comment
Share on other sites

Przy robalach sercowych tez sa problemy z serccem.wielu wetow nie bierze tej jednostki wogole pod uwage leczac psy po prostu na serducho,a problem lezy gdzie indziej.ale masz racje to podstawa kazdej wizyty psa kaszlacego.mysle ze wet osluchujac psie pluca zwrocil tez uwage na serce,rowniez je osluchujac.mogl tezto zbagagelizowac bo pies ma tylko 3 lata

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kyu']Popieram gryf z badaniem na robale.
Kolejna sprawa, czy pies ciągnie na spacerach? może zmień obroże na szelki.
I ewentualnie endoskopia żeby ogarnąć jak przełyk wygląda.[/QUOTE]
Można powiedzieć że ręce wyrywa, było podejrzenie uszkodzenia gardła ale wet. powiedział że przełyk wygląda ładnie, od trzech miesięcy śmiga na szelkach.

Link to comment
Share on other sites

I zmieniło się coś? Czy dalej bez zmian?
W jakim modelu szelek teraz chodzi? Dlaczego pytam bo niektóre szelki zahaczają tym przednim paskiem o dolną cześć szyi i mogło to nie wyeliminować czynnika drażniącego.
Musicie wybrać takie, które omijaja te okolice.
Tylko ja celowałabym bardziej w uszkodzenie tchawicy, a nie samego gardła, dlatego, że obroża nie leży bezpośrednio na gardle, a zdecydowanie dalej ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kyu']I zmieniło się coś? Czy dalej bez zmian?
W jakim modelu szelek teraz chodzi? Dlaczego pytam bo niektóre szelki zahaczają tym przednim paskiem o dolną cześć szyi i mogło to nie wyeliminować czynnika drażniącego.
Musicie wybrać takie, które omijaja te okolice.
Tylko ja celowałabym bardziej w uszkodzenie tchawicy, a nie samego gardła, dlatego, że obroża nie leży bezpośrednio na gardle, a zdecydowanie dalej ;)[/QUOTE]
Szelki nie pomogły a ten pasek co piszesz jest dość nisko wiec raczej nie ma znaczenia, co do alergii to Vega dosyć często kicha.

Link to comment
Share on other sites

U psow alergie przebiegaja raczej lacznie z objawami skornymi,rzadko nawet bardzo rzadko psy maja objawy podobne do ludzi przebiegajace z kichaniem lzawieniem wyciekim z nosa.na pewno sam kaszel nie jest objawem alergii.czy palicie papierosy w domu?
Wpierw proponowalabym zaczac od spraw najtanszych,najlatwiejszych,czyli badania tego stolca i zrobienia przy negatywnym wyniku na obecnosc robakow wewn.,badanie na obecnosc sercowych.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']U psow alergie przebiegaja raczej lacznie z objawami skornymi,rzadko nawet bardzo rzadko psy maja objawy podobne do ludzi przebiegajace z kichaniem lzawieniem wyciekim z nosa.na pewno sam kaszel nie jest objawem alergii.czy palicie papierosy w domu?
Wpierw proponowalabym zaczac od spraw najtanszych,najlatwiejszych,czyli badania tego stolca i zrobienia przy negatywnym wyniku na obecnosc robakow wewn.,badanie na obecnosc sercowych.[/QUOTE]
Jedna osoba pali w domu :/ zrobię tak jak piszesz zacznę od badania stolca i dam znać co i jak. Dzięki za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Więc dzisiaj byłem z Vega u weta no i stwierdziła że nie wie co może jej być, oczywiście osłuchała ją i niby ok ale gdy zaczęła ja masować po szyji to Vega zaczęła kaszleć i krztusić, powiedziała że na zdjęciu widać lekko powiększone migdały ale to drogi oddechowe są od czegoś podrażnione i nie ma pojęcia od czego. Dostała zastrzyk na kaszę i teraz jest spokój, także dostałem pojemnik na stolec no i powiedziała że wyśle zdjęcie rentgenowskie do Warszawy na konsultacje.

Edited by zielony88
Link to comment
Share on other sites

[quote name='zielony88']Więc dzisiaj byłem z Vega u weta no i stwierdziła że nie wie co może jej być, oczywiście osłuchała ją i niby ok ale gdy zaczęła ja masować po szyji to Vega zaczęła kaszleć i krztusić, powiedziała że na zdjęciu widać lekko powiększone migdały ale to drogi oddechowe są od czegoś podrażnione i nie ma pojęcia od czego. Dostała zastrzyk na kaszę i teraz jest spokój, także dostałem pojemnik na stolec no i powiedziała że wyśle zdjęcie rentgenowskie do Warszawy na konsultacje.[/QUOTE]


może suka wdycha jakiś detergent? Albo to rzeczywiście uszkodzenie mechaniczne, ale myślę, że w tym wypadku RTG nie wystarczy.

Link to comment
Share on other sites

Dajcie znać co wyszło po rtg.
Nie macie gdzieś czegoś rozlanego, wysypanego? Środka na ślimaki, chemicznego nawozu etc?
Jeszcze jedna rzecz przyszła mi do głowy, mogła sobie cosik uszkodzić bawiąc się patykiem.

Powodzenia i zdrowia dla psiaka :)

Link to comment
Share on other sites

Witam ponownie, badanie kału wyszło ok nic nie znaleźli ale po konsultacjach w sprawie rentgena wyszło na to że prawdopodobnie Vega ma odme płucną:/ teraz dostaje encorton i coś na rozluźnienie oskrzeli. Zobaczymy co dalej z tego . Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...