Jump to content
Dogomania

szelki/szalik dla trzyłapego pieska.


wietrzny

Recommended Posts

Witam mam problem z moim Czortem.
Jest to 15 letni piesek bez tylniej łapki (amputowana na kości udowej po pogryzieniu - stara historia).
Czort ma poważne problemy z chodzeniem i robieniem kupki. Chyba do jego zwyrodnień stawów dochodzi bardzo silny reumatyzm.
W zależności od pogody i temperatury jest różnie. Teraz przy zimnie ciągle się przewraca, przebiegnie kilkanaście metrów i siada. Z chodzeniem (nie bieganiem) jest poważny problem - Czort ma kłopoty z utrzymaniem równowagi, znosi go na stronę bez łapki. Szczególnie kłopotliwe jest to przy próbie zrobienia kupki.

Już sa niesterydowe leki, ubranko, suplementy diety, smarowanie drugiej tylniej łapki ketonalem/fastum (posmarowanie pomaga na troche). Niestety przy obecnej pogodzie Czort potrzebowałby większej pomocy. Jakiegoś mechanicznego podparcia.
Z tego co mówia w klinice, amputacja była o staw za wysoko żeby myśleć o protezie. A wieksza część problemów z kupką wynika z tego, że Czort nie umie utrzymać prawidłowej postawy przy załatwianiu się.
Stąd nie wiem jak mojego rozbójnika podeprzeć, podtrzymać żeby mógł ustać, czy "normalniej" chodzić. Kiedyś słyszałem o szelkach czy szaliku podtrzymującym psa od tyłu. Nie wiem jak prawidłowo ten szalik podkładać i nie potrafię znaleźc tej informacji.

Prosiłbym o jakieś instrukcje jak się pieskowi ten szalik przekłada? jak to trzymać? - takie praktyczne informacje.

Link to comment
Share on other sites

najprostsze sa zwykłe szelki podtrzymujące tył - to nawet laik zmajstruje jak ma kawałek tasmy
[URL]http://www.handicappedpets.com/bottomsup-leash.html[/URL]
ale przy wysokiej amputacji może sie niestety nie sprawdzić

U Czorta radziłabym niestety cos bardziej zabudowanego:
albo
[URL]http://www.handicappedpets.com/fabric-walkin-lift-dog-harness.html[/URL]
albo
[URL]http://www.handicappedpets.com/rear-harness-to-help-dogs-and-cats-walk-1.html[/URL]

zobacz tez
[URL]http://www.firma-admiral.pl/index.php[/URL]
[URL]http://juliusk9-sport.pl/szelki-rehabilitacyjne-obrecz-biodrowa-p-80.html[/URL]

Edited by taks
Link to comment
Share on other sites

dziękuje za odpowiedź :)

Mam kłopot, który model dobrać. Sprubuję załączyć zdjęcie Czorta od prawje strony (bez łapki) może doradziłabyś dokładniej widząc o co chodzi.
Średnio rozumiem jak te szelki działają. Rozumiem tyle, że podtrzymuje tak naprawdę miednicę a nie brzuch czy łapy. Ale jak wygląda sprawa z załatwianiem się?

Sprowadzone, czy nawet samodzielnie szyte szelki to i tak kilka dni potrwa :(
Znalazłabyś odrobine cierpliwości, żeby wyjaśnić czy i jak da się (na szybko) pomóc Czortowi szalikiem.


P.S. Ten łancuch to smycz a nie uwiązanie do budy. (Taśmy, linki to dla mojego rozbójnika przekąska na trzy kursy windą)

Edited by wietrzny
Link to comment
Share on other sites

Tak, to co wkleiłam podtrzymuje miednicę czyli
a/ odbarcza tę zachowaną łapę
b/ stabilizuje zad czyli przeciwdziała zarzucania tyłu na bok i utracie równowagi
c/ podtrzymuje i stabilizuje tył gdy pies kuca do defekacji
nosiłki sa tak zbudowane że nie przeszkadzają ani w defekacji ani w siusianiu bo w odpowiednich miejscach mają wycięcia

oczywiście możesz doraźnie obwiazać psu brzuch paskiem tkaniny ( szalik) i za to podtrzymywać ale obawiam sie że na dłuższą metę będzie to mało praktyczne
bo taki szalik będzie się przekręcał więc nie da zbyt dobrej stabilizacji na boki no i może byc kłopot z siusianiem
poza tym podtrzymywanie psa akurat w tym miejscu( brzuch) nie jest najlepsze ani dla kregosłupa (wygina się w niefizjologiczny łuk) ani dla "flaczków"
najlepiej zadzwoń do tej firmy z linku - może tam Ci doradzą co na szybko mogą podesłać

Link to comment
Share on other sites

szalik faktycznie jest mało praktyczny - Czort jak ma podtrzymanie z tyłu to znowu dostaje takiej szybkości, że trzeba by mu dać spadochron do ogona ]:-> W nocy przekładałem mu już "awaryjnie" szalik pod brzuchem, by mógł wrócić ze spaceru. W dzień niestety powrót ze spaceru częściowo na rękach.

Chyba miałaś już doświadczene z takimi sytuacjami. Jak wygląda to w praktyce?
Nosidło używa się na cały spacer, czy tylko na część spaceru jak sie pies zmęczy? Jak to wygląda z poruszaniem się psa po domu, jeżeli potrzebuje tych nosideł?

Niestety do wypłaty nie mogę przyspieszyć wizyty Czorta w klinice. Muszę mu chyba zrobić takie szelki na tylnie łapy z szalików :(
Piszesz o obwiązaniu brzucha tkaniną czyli coś a la ten pas brzuszny?

Link to comment
Share on other sites

szalik faktycznie jest mało praktyczny - Czort jak ma podtrzymanie z tyłu to znowu dostaje takiej szybkości, że trzeba by mu dać spadochron do ogona ]:-> W nocy przekładałem mu już "awaryjnie" szalik pod brzuchem, by mógł wrócić ze spaceru. W dzień niestety powrót ze spaceru częściowo na rękach.

Chyba miałaś już doświadczene z takimi sytuacjami. Jak wygląda to w praktyce?
Nosidło używa się na cały spacer, czy tylko na część spaceru jak sie pies zmęczy? Jak to wygląda z poruszaniem się psa po domu, jeżeli potrzebuje tych nosideł?

Niestety do wypłaty nie mogę przyspieszyć wizyty Czorta w klinice. Muszę mu chyba zrobić takie szelki na tylnie łapy z szalików :(
Piszesz o obwiązaniu brzucha tkaniną czyli coś a la ten pas brzuszny?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...