Jump to content
Dogomania

Doradźcie proszę - kupno owczarków


Recommended Posts

Z góry proszę o wyrozumiałość...wiem że lubicie trochę krytykować :p ale mnie nie o to chodzi - macie dużą wiedzę a ja staram się ją zebrać z różnych źródeł - ponieważ kupno pieska to poważna sprawa.
A więc - za ok 2-3 miesiące chcielibysmy (z rodziną) kupić 2 owaczarki i tu jest pierwszy problem - czy prócz wyglądu owczarki długowłose od krótko różnią się cechami charakteru? [wiem że każdy pies jest indywidualny ale chodzi i o calość rasy bez wyjątków] Będziemy się teraz przeprowadzać, mamy dużą działkę ok 1,3 hektara i potrzebujemy psów które będą pilnowały posesji - oczywiście nie będą to pieski na łańcuchach, będą miały specjalnie przygotowane budy - ale w domu pewnie też będą przebywać - to są na razie wstępne założenia a wiadomo że życie pisze swoje scenariusze ;) jaką hodowle wybrać, jak dobrać szczeniaka, jak uniknąć kupna psa obciążonego dysplazją [tego panicznie sie boję, przyjaciółka kupila labradora z super hodowli a okazło się ze ma dysplazję ;-( ] - chcemy aby psy miały rodowody, ale nie będą one rozmnażane ani wystawowe. Psy bedą poddane tresurze, rozmawialićmy z osobami z Sułkowic które twierdzą że najlepiej kupić psy ok 6 miesieczne ponieważ wówczas można stwierdzić już dokładniej jakie mają cechy charakteru, i czy nie będą miały dysplazji - nie wiem co o tym sądzicie? mamy tez 3 koty i chcemy aby psy je tolerowały - z tego względu wiem że lepiej kupić szczeniaka malego ale czy takiego 6 mies też można przyzwyczaić do kota? no i na razie to tyle rozterek - za wszelkie niescicłosci przepraszam ale nie jestem znawcą tematu tak jak Wy. bardzo prosze o konstuktywne uwagi które pomogłyby nam podjąć decyzję. Pozdrawiam ciepło wszystkich miłośnikow ONK-ów :-) Ps: jeszcze jedno - czy lepiej kupić 2 psy, suczki czy parkę i czy z jednego miotu czy z róznych hodowli? nie wiem czy psy bardziej nie obsikują roślin przez co usychają??

Link to comment
Share on other sites

mysle ze mozesz spokojnie skontaktowac sie z hodowla Eskorta i Malgorzata Gietka.hodowla ma strone w necie.hodowczyni jest szkoleniowcem[ci z sulkowic TO NIENAJLEPSZY pomysl ze tak powiem:cool1: ].msle ze uzyskasz od niej wszystkie informacje +w hodowli jest teraz spodziewany miot.
ps.no i nie przesadzaj;).znawcow wielkich to tu nie ma raczej tylko milosnicy rasy.poza tym ..my i krytykowac?no cos ty:).

Link to comment
Share on other sites

Dziekuję za odpowiedź :-) A czy możecie mi powiedzieć jaka jest różnica
w charakterze owczarków długo i krótkowłosych (przyznam że te z dłuższym włosem bardziej mi się podobają a ta hodowla polecaona dot. owczarków krótkowłosych).

Link to comment
Share on other sites

Dobry wieczor.Pozwole sobie odpowiedziec.W hodowlach owczarkow niemieckich rodza sie zwierzeta z dlugim wlosem.Mysle,ze odpowiedz na Twoje pytania sa na tym forum.
Jesli rodzice miotu spelniaja wymogi hodowlane dla rasy owczarek niemiecki-nie,nie roznia sie niczym.
Wydaje mi sie,ze Ayshe skierowala Cie do tej hodowli,poniewaz hodowczyni jest szkoleniowcem i mozesz liczyc ,w zwiazku z tym, na jej wszechstronna pomoc.
Obserwujac przez wiele lat hodowle ONow Ayshe oraz zajmujac sie praca szkoleniowa z doroslymi ONami i szczenietami potwierdzam zdanie,ze najwazniejsza sprawa dla tej rasy jest rygor hodowlany proponowany przez SV.A takze przestrzeganie go z cala sumiennoscia.

Link to comment
Share on other sites

Nie ma powodu, aby ON-ki dlugo i krotkowlose mialy rozne charaktery. Jesli planujesz wziac psa i suke, to proponuje - wez z dwoch roznych hodowli. Wtedy w razie nieplanowanej ciazy potomstwo nie bedzie zbyt blisko ze soba spokrewnione. W przypadku dwoch psow jednej plci nie ma to juz takiego znaczenia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kaja1']bardzo dziekuję za odpowiedź. pośledzę wątki na forum może coś jeszcze wyczytam :-) I jeszcze jedno - moze to głupie pytanie :-( ale co to jest DON-ek (to długowłosy ON?)[/quote]

Tak skrót DON to Długowłosy Owczarek Niemiecki:lol:

Link to comment
Share on other sites

Mam jeszcze jedno pytanie - tylko wiem, że może być śmieszne :oops: czy z 2 ON-ków krótkowłosych może się urodzić w hodowli DON-ek? i czy są tylko krótko i długowłose ON-ki czy może jest jeszcze np średniowłosy :oops: ?

Link to comment
Share on other sites

Nie ma onków krótkowłosych, tylko normalnowłose albo długowłose. :eviltong: I jak najbardziej po 2 onkach normalnowłosych rodzą się czasem długowłose, ale jest to wada dyskwalifikująca - czyli wykluczająca z dalszej hodowli. Długi włos jest cechą recesywną, czyli ujawnia się tylko wtedy, gdy oboje rodzice mieli ten gen i oboje go przekazali konkretnemu szczeniakowi. Czyli tylko niektóre szczenięta po takich rodzicach będą miały długi włos.

Link to comment
Share on other sites

dziękuję - już trochę mi się rozjaśnilo ;-) a co z ta dysplazją i jak można mieć choć 99% pewnośći ze piesek z dobrej hodowli nie będzie jej miał (zakladając że jest dobrze odżywiany i nie chodzi po schodach itd)

Link to comment
Share on other sites

Pewoscni nigdy nie bedziesz mial. o prostu trzeba wetowac rodowody i szukac psow, ktore nie niosa duzej sklonnosci do dysplazji (czy sa wolni od choroby, przodkowie byli wolni, u potomstawa nie wystepowala/wystepowala sporadycznie)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...