Jump to content
Dogomania

Inteligentne zabawy z psem.


Carey

Recommended Posts

Znając mnie umieściłam to w złym dziale, więc z góry przepraszam.

W tym temacie chciałam zapytać czy ktoś zna jakieś zabawy na inteligencję. Nie chodzi mi tutaj o zabawki, bo jak wiadomo nie każdy je kupuje, a psom także mogą się znudzić...
W książce "mądry pies" było coś takiego: Twój przyjaciel powinien siedzieć przed Tobą. W jednej dłoni trzymaj smakołyk, tak, żeby pies go widział, i jednocześnie spoglądaj na niego. Psu nie wolno wziąć łakocia. Schowaj ręce do tyłu i przełóż smakołyk do drugiej dłoni, następnie zamknij dłonie. Rozłóż ramiona na boki, obracając głowę w kierunku tej ręki, w której znajduje się łakoć. Wydaj komendę szukaj. Co się wydarzy ?

I chodzi mi o właśnie takie zabawy. Zna ktoś ? :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Carey']Nikt nie zna ? Pomóżcie :)[/QUOTE]

Zdziwisz sie, ale psa mozna nauczyc rozrozniac kolory. Kilka podstawowych, mocno rozniacych sie od siebie. Jak dobrze potrenujecie, to pies naprawde bedzie sie meczy, stara i wysila :) ja dawalem kolorowe pilki, czerwona, niebieska, zolta, czarna i biala. Odroznia i przynosi wskazany kolor.

Link to comment
Share on other sites

Ciekawy wątek. Mnie też takie zabawy interesują, szczególnie przydatne w zimie. Ja swojego uczyłam otwierać pudełko, takie po butach. Można też trzy kubki, szukanie smaczka. Ostatnio probowałam ze stukaniem łapką w pudełko. Można też uczyć wchodzenia kolejnymi łapkami do pudełka. Nie wszystkie z tych zabaw sprawiały mojemu psiakowi frajde, a dokładnie ich opanowanie potem je sprawiało mało atrakcyjnymi.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aśka Belkowska']Ciekawy wątek. Mnie też takie zabawy interesują, szczególnie przydatne w zimie. Ja swojego uczyłam otwierać pudełko, takie po butach. Można też trzy kubki, szukanie smaczka. Ostatnio probowałam ze stukaniem łapką w pudełko. Można też uczyć wchodzenia kolejnymi łapkami do pudełka. Nie wszystkie z tych zabaw sprawiały mojemu psiakowi frajde, a dokładnie ich opanowanie potem je sprawiało mało atrakcyjnymi.[/QUOTE]
a może w ogóle pokusić się o zabawy z elementami tropienia?
taki 'chowany' z psem...
jest książka "każdy pies to potrafi"-o sportach z psem.tam jest min.o tropieniu.

Link to comment
Share on other sites

Tak wiem, o tym już także słyszałam. Żeby się samemu chować lub smakołyki. Czytałam też gdzieś, że nawet samemu możne schować się w lesie i porozrzucać tylko jakieś części ubrania jak np. chustka, rękawiczka i pies ma cię szukać.

Link to comment
Share on other sites

Na innym forum polecali: „Mądry pies” Immanuela Birmelin’a (stąd pochodzi zacytowana przez Ciebie zabawa).
[url]http://merlin.pl/Madry-pies_Emmanuel-Birmelin-Immanuel-Birmelin/browse/product/1,570412.html[/url]

Myślę,że świetnie się sprawdzi nauka wszelkich sztuczek od banalnego siadu po przynoszenie wody,sprzątania papierków do kosza czy ściągania skarpetek człowiekowi.Co tylko podsunie Ci wyobraźnia.

Polecam forum szkoleniepsow . fora. pl

Link to comment
Share on other sites

a to co znaczy inteligentna zabawa?:)

piłki tak naprawde nie mają prawa się znudzić, szczególnie gdy chcesz biegać agility bo wtedy na jedzenie wydaję mi się jest trudniej(jak rzucić jedzenie kilkanaście m w przód żeby pies je zobaczył?:)
frisbee tym bardziej a przeciez to zabawka
zabawki na inteligencje polegają w większosci na szukaniu smaków, ukrytych pod jakimiś zapadkami tak zeby pies je odsunął nosem cze tam złapać żebami żeby podnieść, nie wyobrażam sobie ze pies się znudzi jeżeli zamiast kolacji w misce dostanie kolacje w takiej zabawce:)

im więcej psa uczysz tym pies jest mądrzejszy, zaczyna sam kombinować, mój pies umie bardzo duzo rzeczy, uczyłam go juz od szczeniaczka najpierw banałów jak siad, leżeć, łapa, przez trudniejsze jak zdechł pies, otwieranie/zamykanie drzwi do ściągania mi skarpetek(jedna sesja i pies umie), vaultów itd.

Carey co do szukania, to nie jest tak prosto ze rzucisz gdzieś rękawiczke w lesie i pies ma ją znalesć, najpierw psa musisz naczyć wskazywać przedmiot z twoim zapachem zeby zaczął go odróżniac od innych, później po jakimś czasie chować przedmioty w lesie gdzie zapachów jest mnóstwo

i jeszcze do to ćwiczenia intelignecji w domu, planujesz bc do agility i frisbee wiec zanim to zaczniecie mozecie np cwiczyć obieganie drzewek, praca na płaskim-zmiany stron, wchodzenie łąpami na pudełko-równowaga, swiadomosć zadku czyli wchodznie tylnymi na coś; oczywiście szczeniaczka nie wolno zamęczyć, wymagać od niego nie wiadomo czego;)

to wszyscko rozwija inteligencje, nieważne co robisz z psem, nawet głupie podawanie łapy bo rozwija psa świadomość ciała

Link to comment
Share on other sites

Widziałam dużo filmików jak pies ściągał buty, skarpetki i jak otwierał lodówkę, i zapomniałam o tym, dzięki za przypomnienie.
Co do książki "Mądry Pies", kiedyś kupię na pewno, bo dużo osób ją poleca.

Link to comment
Share on other sites

Jak do sportu to sztuczki na równowagę i świadomość łap(to co mówiła kirinna) chodzenie do tyłu, wchodzenie łapani (tylne, przednie, wszystkie) na stołek, chodzenie dookoła stołku(łapy przednie na stołku a potem tylne), wchodzenie do miski. Można kupić taką piłkę jak do fitnessu i taką sflaczałą aby pies się na niej utrzymywał. I dużo nakręcania na szarpanie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...