Jump to content
Dogomania

Gdzie po spanielka?


arnika

Recommended Posts

Witam :)

Siostra kolegi zwróciła się do mnie o pomoc przy kupnie/adopcji spaniela. Kobieta mieszka w Belgii, w domku jednorodzinnym, ma 2 dzieci. Obiecałam dowiedzieć się jak kształtują sie ceny spanielków (raczej do celów typowo kanapowych niż na wystawy) i pomóc w wyborze hodowli. Ponieważ "moja" rasa to bulle, więc zwracam się do Was o pomoc. Będę wdzięczna jeśli ktoś udzieli mi jakiś konkretnych informacji na priv lub mail [email][email protected][/email] Kobieta dopuszcza również mozliwość adopcji.
Z góry dzięki:razz:

Link to comment
Share on other sites

Hej :)
Z kobietą jeszcze nie rozmawiałam osobiście, a w związku z tym, ze jestem znaną wśród znajomych psiarą, kolega zwrócił się w jej imieniu o pomoc:razz: Nie jest to rodzina z tradycjami kynologicznymi, ale raczej otwarta, więc wiele rzeczy będe musiała wyjaśnić w pierwszym mailu (w tym po co rodowód). Chcę najpierw sama zrobić rozeznanie i podac juz kilka konkretów, co by ludzie gdzieś po drodze faktycznie na giełdę nie poszli i nie przytaskali jakieją bidy. Będę wdzięczna za informacje, o które prosiłam w pierwszym poscie;)

Link to comment
Share on other sites

Domyślam się,że chodzi o cockera angielskiego...
Przeciętna cena to ok.1500 zł po przebadanych i utytułowanych rodzicach,ale można oczywiście kupić taniej - zwłaszcza,ze ma to być pies kanapowy...
Jesli chodzi o hodowlę,to podstawowoe pytanie jest takie : jak ma byc umaszczony ten pies? Bo umaszczeń cockerów jest ponad 20,a hodowle często specjalizuja sie w danym umaszczeniu bądź grup[ie umasszczeń...

Link to comment
Share on other sites

[b]Cocermanka[/b], bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź ;) Tez myślę, ze chodzi o cockera, bo jak napisałam w poprzednim poscie ludzie raczej laicy, więc nie podejrzewam, zeby nawet wiedzieli jak wygląda spaniel tybetański, clumber czy field. Wiem, ze idealnie jest, kiedy ktoś przed kupnem interesuje się rasą kilka lat, jeździ na wystawy i jest w kontakcie z hodowcami, jednak prawda jest taka, że tacy ludzie sa w mniejszości. To, ze ktoś nie siedzi godzinami na forach równiez nie oznacza, ze nie jest w stanie zapewnić psu kochającego, dobrego domu. Powinniśmy brać za dobrą monetę jeśli ktoś jest na tyle otwarty, zeby wysłuchać i pojąć po co w ogóle ten rodowód ;) Świadomość kynologiczna w Polsce jest w powijakach i decyzje o zakupie bezrodowodowych szczeniąt najczęściej wcale nie wynikają ze złej woli, z glębszych przemyśleń czy nawet z oszczędności - ludzie chcą psa i nie zdaja sobie w ogole sprawy, że to nie tylko papierek na wystawy. Często wybierają po prostu łatwe rozwiązanie i kupują to co akurat dostępne. Myślę, ze nie ma co takich ludzi odrazu odstraszac pytaniami o clumbera, fielda i inne nie zrozumiałe dla nich rzeczy. Wolę na spokojnie wytłumaczyć co i jak, podsunąc kilka artykułów do przeczytania, podac wstępne informacje, mimo że dla wielu z Was to działanie od d.. strony:lol:
Będę wdzięczna za namiary na hodowle godne polecenia, które nie tylko sprzedadzą szczenię ale i w razie czego będa służyć radą w prowadzeniu psa.
Dzięki i pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='arnika'][B]Cocermanka[/B], bardzo dziękuję za rzeczową odpowiedź ;) Tez myślę, ze chodzi o cockera, bo jak napisałam w poprzednim poscie ludzie raczej laicy, więc nie podejrzewam, zeby nawet wiedzieli jak wygląda spaniel tybetański, clumber czy field.[/quote]

Arnika, w końcu wiadomo o jakiego spaniela chodzi. W Belgii nie mieszkam, więc nie wiem jakie spaniele są tam "w modzie" i jakie najczęściej widywała ta pani, dlatego pytałam. ;)
Tu jest link ze spisem hodowli spanieli w Polsce i innych krajach (m.in. w Belgii). :cool3:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='cockermanka']Poślę Ci PW.[/quote]
Bardzo Ci dziękuje :)
Pozatym dostałam już dzisiaj zgodę na spanielka :multi:
Jeżeli zdecyduję się na pieska z Pl ma pojawić się albo w listopadzie (na początku) albo w lutym (wtedy jedziemy też odebrać naszego berneńczyka)
Jeżeli nie będzie żadnych planowanych miotów na ten czas to będę szukać pieska u mnie, chociarz nie powiem wolałabym z Pl

Link to comment
Share on other sites

Też mam taką nadzieję ;)
Apropos jaki to kolorek? : [img]http://img106.imageshack.us/img106/1516/molly18mndstaan1mp1.jpg[/img]

A i wydawało mi się że nie łączy się jednomaścistych z kolorkami a przeglądając strony zauważyłam że niektórzy tak robią.... jak to wkońcu jest?

Link to comment
Share on other sites

Ten kolorek wygląda na [B]chcolate-roan with tan[/B],czyli czekoladowy przesiany z podpalaniem - całkiem fajny psiak ;)
U nas przyjęte jest,że nie łączy się kolorów z jednomaścistymi, choć sporadycznie zdarzają się takie łączenia.W Skandynawii są na porządku dziennym - ale niosą za sobą ryzyko wystąpienia wadliwego umaszczenia u jednomaścistych.

Link to comment
Share on other sites

Witam i dzieki za odpowiedzi. Trochę mnie nie było z powodu kłopotów zdrowotnych.

Tu jest fragment listu od Ani, zainteresowanej spanielkiem

[quote]Moze w kilku slowach wytlumacze jakiego pieska chcielibysmy przyjac
do rodziny;

Upatrzylam sobie spanielka (cockera), poniewaz podobno maja bardzo
dobry kontakt z dziecmi i sa troche "zwariowane" (jak to
pieski mysliwskie). Duzo podrozujemy i "ruszamy sie" wiec
piesek nie moze byc duzy. Mam 2 zwariowanych dzieci, ktore
potrzebuja pieska lagodnego i wyrozumialego.

Powiedz, czy moglabys pomoc nam znalezc nasze szczescie na polowe
lipca. Jak wiesz nie mieszkamy w Krakowie wiec nie moge osobiscie
sie tym zajac. A miec kogos tak doswiadczonego to na pewno jest
uzyteczne.

Co do rodowodu to przekonalas mnie. Jednak co do wystaw to
zapewniam na 100%, ze to nie dla nas. Nie mamy zupelnie na takie
sprawy czasu i przyznam, ze nawet checi. Zalezy mi przede wszystkim
na dobrym charakterze pieska! Rowniez nie chce dac za niego 1500 zl
naprawde nie bede go wysylac na wystawy. Tak wiec, jesli ma jakac
plamke lub cos podobnego to zupelnie mi to nie przeszkadza.
Najwazniejsze, zeby byl zdrowy i spelnial inne wymagania.

Musi byc rowniez malutki, zeby mial czas przyzwyczaic sie do nas i
dzieci. Chyba sie je sprzedaje od 6 tygodnia, prawda?
Co ty na to? Czy masz mozliwosc znalezc takiego spanielka za
niewielka cene?

Z gory dziekuje ci za pomoc i chec.[/quote]

Informację o 6-tygodniowych szczeniętach juz zdementowałam ;) Tu się jednak kończy moja część pracy, gdyż jak Wam wcześniej wspomniałam niestety spaniele to nie moja rasa, więc ciężko mi coś konkretnego doradzić. Czy ktoś mógłby pomóc? Jeśli się znajdzie jakaś miła osóbka służąca radą w tym zakresie będę wdzięczna - na priv podam mail do Ani :) Z góry dzieki i pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

A wiecie moze czy w okolicy paz/list. beda gdzies kolorwe szczenieta? Bo szukalam po stronach ale nigdzie planowanych nie pisalo...uwazam ze tego zawsze brakuje ;) Informacja pojawia sie zazwyczaj dopiero gdy pieski juz sa....
Apropos... myslicie ze cockerek dogada sie z 2 bernenczykami?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cockermanka']Przypuszczam,ze kolorki mogą być w hodowli Bleper's .
Nie znam osobiście charakteru berneńczyków,więc trudno mi się wypowiedzieć...[/quote]
Pisalam tam maila i w odp. dostalam ze pieski maja byc juz za miesiac...
Co do bernilkow najbardziej obawiam sie ze moja Lucca moze malutkiemu spanielkowi pzypadkiem cos przy zabawie zrobic, innych obaw nie mam bo ona przyjaznie nastawiona do wszystkich psow... ale jak takie 40 kg.przygniecie spanielka to :shake:

Link to comment
Share on other sites

Ok, dzięki... ja się ciągle rozglądam
I mam jeszcze jedno pytanie...(tak wiem, natrętna jestem ale nie znam nikogo kto się zna na spanielkach :p )
Czy z tego połącznia wyjdą prawdopodobnie ładne maluchy? :
[url]http://uk.geocities.com/billsorcockers/frames2.html[/url]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...