Jump to content
Dogomania

Agility... a co to takiego?


Robull

Czy wiesz co to jest agility?  

259 members have voted

  1. 1. Czy wiesz co to jest agility?

    • Tak - od kilku miesięcy
    • Tak - od kilku lat
    • Tak - od kilku tygodni
    • Co nieco
    • Bardzo słabo
    • Nie mam pojęcia


Recommended Posts

  • Replies 67
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja mialam okazje poznac agility i pierwszy raz "dotknac" toru prawie 10 lat temu (dokladnie sierpien 1994).
Wow!!! :o 10 lat... kawał czasu :D Opowiesz coś więcej o tym?

Dla Ciebie chyba powinienem dołożyć jeszcze jeden wariant w ankiecie: Tak - powyżej kilku tat :P

Link to comment
Share on other sites

Robull - to bylo na obiezie Russa jak moj pies byl jeszcze piekny i mlody, pozniej kilka razy poblaznowalismy na wystawach na pokazach i na tym sie skonczylo 8)

Zielsko - w Warszawie nie mieszkam od kilku miesiecy, wyjechalo mi sie za wielka wode :cry: A to male cos obok Kirysa to moje drugie zwierze - collie krotkowlosa, ktora ma juz 8 miesiecy (ale ten czas leci :o)

Link to comment
Share on other sites

a ja sie bawie w agility od ... eee czyżby to już byly dwa lata? oj chyba nawet troszke więcej :)

Ale mam pytanko, bo zanim moj killer sie zabrał za bieganie po torze to była chyba "w użyciu" taka przeszkoda jak stół, i co wlaściwie sie z tym fantem robilo? tzn czy pies mial leżeć czy siedziec i jak długo?

Link to comment
Share on other sites

nadal jest w uzyciu, tyle tylko, ze zmienily sie zasady. Teraz jest tak, ze jezeli sedzia postawi stol to mowi co wszyscy maja na nim robic i zazwyczaj jest to przeszkoda z ktorej sie startuje i przyjmuje sie pozycje dowolna, wazne, ze pies tam wskoczy i bedzie przebywal tam okreslony czas.

Pozdrawiam,

Zielsko

Link to comment
Share on other sites

Troche jeszcze wyjańnię o tym stole.

Kiedyś było tak, że pies wskakiwał na stół i musiał być na nim 5 sekund w określonej pozycje (np. siad, waruj, lub stój) przez sędziego zawodów, który odliczał na głos czas - pięć... cztery... trzy... dwa... jeden... zero!

Obecnie na wszystkich zawodach czas jest mierzony za pomocą fotokomórek i jak wiesz o wynikach decydują często setne części sekundy. Sędzia natomiast odliczał każdemu w różnym tempie i nie było to sprawiedliwe, a także wzbudzało wiele kontrowersji.

Właśnie dlatego obecnie jest tak jak mówi Zielsko - stół praktycznie ustawiany jest wyłącznie na starcie (przeszkoda nr 1) i czas mierzony jest od momentu, w którym pies zaskakuje z niego kierując się na przeszkodę oznaczoną nr 2.

Tak więc warto tę przeszkodę także ćwiczyć.

P.S.

Czy nie zadziwiający jest wynik ankiety?

Link to comment
Share on other sites

Animal Planet jest ogólnodostępne w naszym krau od ok. 10 lat i myślę, że kto interesuje się psami, na pewno ogląda programy na tym kanale. Ostatnio o agility jest jakby mniej ( a może ja nie trafiam ), ale sama oglądałam tego mnóstwo właśnie na AP w ostanich latach i dla tych, którzy nie biorą udziału aktywnie, TV jest chyba głównym źródłem informacji. O tym sporcie słyszałam już dawno, dawno, ale na AP obejrzałam po raz pierwszy zawody na własne oczy (choć nie bezposrednio :wink: ).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Witajcie! :)

Robull, żałujesz że nie ma tu nikogo "nowego", nieobeznanego w świecie agility... Oto jestem ja :P

Tak na serio... Kiedyś wydawało mi się że agility to w Polsce fikcja, że to sport dla elit. W życiu nawet do głowy by mi nie przyszło ze kiedyś będę się w to bawiła z moim pieskiem. Aż tu pewnego wrześniowego dnia idę sobie z moim niedawno nabytym szczeniaczkiem na spacer a tam... tor!!! No i się zaczęło. Okazało się że Draka naprawdę lubi to robić. Między innymi dlatego wylądowałyśmy na kursie dla początkujących w jednym z klubów... :wink: I nie zamierzamy poprzestać na jednym kursie!!! Jeszcze nie wiem jak to się skończy, ale obie z Draką jesteśmy zdeterminowane i będziemy trenować!!! :D

Pozdrawiamy!

Zuzia & Draka

Link to comment
Share on other sites

O Jezu... :wallbash: Mój pierwszy post i już się ze mnie śmieją :P

Po prostu chodziło mi o to, ze agility wydawało mi się takie niedostępne, że np. "zwykły" piesek nie ma tam czego szukać, że pies musi być wyjątkowo utalentowany żeby trenować. A tu "nagle" okazało się że wcale tak nie jest!

Link to comment
Share on other sites

Na szczęście agility rozwija się i to w całkiem niezłym tempie :D

Przybywa ośrodków i w kazdym z nich jest coraz więcej nowech miłosników tego sportu. Przychodzą z różnymi psami - w róznym wieku, różne rasy i mieszańce. To naprawdę bardzo cieszy :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...