Jump to content
Dogomania

ciągła chęć jedzenia..11 miesięczna sunia


mikami

Recommended Posts

Część!

Zmieniłam ok. 2 tygodni temu mojej suczce dietę na BARF. Z kilku przyczyn m.in. z powodu alergii na jakiś składnik suchej karmy (drapanie, swędzenie- a miała badania skórne i żadnych pasożytów ani bakterii nie stwierdzono). Wyliczyłam dzienną dawkę kości, mięsa, żwaczy, warzyw i owoców (ale stosuje zapotrzebowanie w przeciągu tygodnia- żeby się wszystko zgadzało). Sunia ma ok. 25 kg. Mówię na oko, bo dawno już jej nie była na wadze. Jest wysoka, ale genetycznie po matce chuda od szczeniaka. Troszkę jej dzienną dawkę zawyżyłam do 400g.- bo nie jest jeszcze w pełni dorosłym psem (brak cieczki). Także sunia przy średniej dawce aktywności dostaje 400g dziennej porcji rozbitej na dwa posiłki. I tu pojawia się problem. Karmy dostawała dziennie ok. 270-300 g (wskazanie z opakowania), obecnie dostaje więcej, ale też jest wiecznie głodna... Zachowuje się tak jakbyśmy ją z chłopakiem głodzili! Piszczy, koczuje przy misce, a jak dostaje np. skrzydełko lub pałkę z kurczaka rzuca się jakby jedzenia nie miała w pysku od tygodnia co najmniej!

Zaczynam się martwić. Chłopak ostatnio stwierdził, że mała schudła (co prawda mieliśmy mały incydent i przez dwa dni może z 3-4 razy zwymiotowała). Zastanawia mnie czy dobrze wyliczyłam jej dzienną dawkę jedzenia, czy może to dla niej za mało?! Już sama nie wiem. Dostaje najlepsze mięcho, podroby i wsuwa wszystko w mgnieniu oka czekając na więcej... czasami jak daje jej miskę z powiedzmy 200g mięcha to mi samej się wydaje że to jest ciut za mało.


pomocy!

Link to comment
Share on other sites

a dlaczego nie może po prostu jeśc tyle ile potrzebuje?
to jeszcze bardzo młody pies i z Twojego opisu -chudy-więc wskazania na karmie (i wyliczenia zapotrzebowania) chyba trzeba traktować tylko tak orientacyjnie

ja mam dwa psy prawie tej samej wielkości i wagi i prawie w tym samym wieku
jeden je tak ze dwa/trzy razy więcej niż drugi -zawsze dostaje większe porcje
oba psy są szczupłe -ale na spacerze widać znaczne różnice w ich aktywności

jeden (ten co zjada więcej) uwielbia galopować, jest w stanie biegać przez godzinę bez przerwy - i jest szczęśliwy jak biegnie; drugi woli spacerować, kontemplować, kopać dziury -chociaz bawią się tez razem w gonitwy i robią z nami po 20 kilometrów po górach

może Twój pies jest aktywniejszy i potrzebuje po prostu więcej jedzenia niż wynika z tabelki
u mnie - jeden pies -je zdecydowanie mniej niż norma przewiduje
a drugi zdecydowanie więcej

Link to comment
Share on other sites

Tak, jasne że może jeść więcej niż wyliczenie z tabelki ;) ale ona nie zna umiaru i nie chcę jej zaszkodzić nadmiarem, bo z tym też można przesadzić. Ona i tak dojada między posiłkami- a to jakaś marchewkę, a to jabłko, a to dostanie nadprogramową szynkę. Jeszcze jej mało!

Link to comment
Share on other sites

Może to jest po prostu aktywny pies
Nie wiem. Dużo biega? Spacery wielokilometrowe?Pływanie?


Mój pies, ten co dużo je, został wzięty jako szczeniak ze schroniska. I początkowo był szalony na punkcie jedzenia.Lotem koszącym kradł mojemu synowi kanapki z ręki.
Aż sie zorientował, po kilku dniach -że ile by nie zjadł -to ja i tak dosypie mu jeszcze chrupek czy dołożę jedzenia -i jego miska i tak będzie pełna. A kraść jedzenia ludziom nie wolno.
Zaobserwował też, że drugi pies je spokojnie-najpierw się położy wygodnie, a potem je powoli i rozmyśla.

Teraz je dużo -ale jak się naje resztę zostawia w misce. Jak jest za mało -prosi o dokładkę i dostaje.

moje psy wyglądają tak (ten ciemny je bardzo dużo; ale jest bardzo aktywny; ten jaśniejszy z tyłu na pierwszym zdjęciu je bardzo mało -chyba że jesteśmy w górach -wtedy staje się psem żarłokiem)
[URL="http://imageshack.us/photo/my-images/440/dscf4254v.jpg/"][IMG]http://img440.imageshack.us/img440/7176/dscf4254v.jpg[/IMG][/URL]

[URL=http://imageshack.us/photo/my-images/850/img1467kopia.jpg/][IMG]http://img850.imageshack.us/img850/9048/img1467kopia.jpg[/IMG][/URL]

Edited by Patmol
Link to comment
Share on other sites

Cóż, nie mamy za bardzo możliwości puszczania suni bez smyczy bo mieszkamy przy ruchliwej ulicy w blokowisku, a ją rozpiera energia i wiem jakby się to skończyło- biegałabym za nią i za nic nie chciałaby wrócić do domu. Jest aktywna, ale z powodu naszego trybu życia, pracy i obowiązków jedynie w weekendy czasem może się wybiegać na lince 10m. w tygodniu wychodzimy 2 x dziennie, rano i wieczorem na jakieś 30-35 minut... Może faktycznie potrzebuje dużo więcej ruchu i wtedy dużo więcej mogłaby zjeść. Muszę to jakoś przeorganizować.

Link to comment
Share on other sites

no to rzeczywiste mało
my -jak nie mamy czasu to zabieramy tego ciemnego psa na dwa spacery dziennie po 1,5-2 godziny (30 minut idzie się w pola, bo mieszkam w samym centrum, 30 -40 minut ona galopuje i 30 powrót) -

jak mamy czas no i w weekendy, w czasie urlopu -to spacery są oczywistsze dłuższe

wklej zdjęcie psa

ja psy codziennie spuszczam -żeby pobiegały, ja sobie idę -a one biegają wokoło
nie spuszczam jedynie jak jestem na terenie parku narodowego -ale wtedy chodzimy te 15-30 km dziennie

ale jak Twój nie przychodzi na zawołanie -to trzeba najpierw popracować nad przywoływaniem
linka może być dłuższa nawet i 25 m

Link to comment
Share on other sites

Z tym przychodzeniem na zawołanie jest różnie (stąd linka i pracujemy nad tym), ogólnie nie ucieka, po prostu zbyt podoba jej się wolność aby dać się złapać- czasem :] ponadto jest trochę strachliwa, bo ostatnio się przeprowadziliśmy i się przyzwyczaja, nie mam jeszcze do niej tutaj 100% zaufania.
2 godzinne spacery? uuu... daleko mi do Ciebie.

a oto ona, jeszcze na "starym" terenie przed przeprowadzką puszczona akurat, bo tam mieliśmy więcej możliwości spacerów.

[IMG]http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/398147_466978500016961_319462426_n.jpg[/IMG]

[IMG]http://sphotos-e.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash3/67807_444371728944305_1472784263_n.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Wydaje mi się, że powinna jeść trochę więcej, mój o 11kg cięższy pies od twojego je od około 4 miesięcy od 850g do 1kg dziennie mimo, że powinien około 700g. Chciałam go trochę utuczyć dlatego mu zwiększyłam ale nic nie przytył więc mu za bardzo nie ograniczam. Może spróbuj raz dać jej tyle aż się naje i zobaczysz ile jej potrzeba.

Edited by Sukóru
literówka
Link to comment
Share on other sites

[quote name='mikami']Część!

Zmieniłam ok. 2 tygodni temu mojej suczce dietę na BARF. Z kilku przyczyn m.in. z powodu alergii na jakiś składnik suchej karmy (drapanie, swędzenie- a miała badania skórne i żadnych pasożytów ani bakterii nie stwierdzono). Wyliczyłam dzienną dawkę kości, mięsa, żwaczy, warzyw i owoców (ale stosuje zapotrzebowanie w przeciągu tygodnia- żeby się wszystko zgadzało). Sunia ma ok. 25 kg. Mówię na oko, bo dawno już jej nie była na wadze. Jest wysoka, ale genetycznie po matce chuda od szczeniaka. Troszkę jej dzienną dawkę zawyżyłam do 400g.- bo nie jest jeszcze w pełni dorosłym psem (brak cieczki). Także sunia przy średniej dawce aktywności dostaje 400g dziennej porcji rozbitej na dwa posiłki. I tu pojawia się problem. Karmy dostawała dziennie ok. 270-300 g (wskazanie z opakowania), obecnie dostaje więcej, ale też jest wiecznie głodna... Zachowuje się tak jakbyśmy ją z chłopakiem głodzili! Piszczy, koczuje przy misce, a jak dostaje np. skrzydełko lub pałkę z kurczaka rzuca się jakby jedzenia nie miała w pysku od tygodnia co najmniej!

Zaczynam się martwić. Chłopak ostatnio stwierdził, że mała schudła (co prawda mieliśmy mały incydent i przez dwa dni może z 3-4 razy zwymiotowała). Zastanawia mnie czy dobrze wyliczyłam jej dzienną dawkę jedzenia, czy może to dla niej za mało?! Już sama nie wiem. Dostaje najlepsze mięcho, podroby i wsuwa wszystko w mgnieniu oka czekając na więcej... czasami jak daje jej miskę z powiedzmy 200g mięcha to mi samej się wydaje że to jest ciut za mało.


pomocy![/QUOTE]

Wg mnie zdecydowanie za mała dawka - toż to jeszcze psi podrostek. Moja 23-24kg suczka weimara (coprawda mocno aktywna) dostaje ok. 800-900g porcje (przbłęda - wet ocenia ją na ok. 2 lata). Barfujemy z moimi psami już 4 miesiąc i Zara też schudła, nadal wg mnie jeszcze ciut jej brakuje do odpowiedniej wagi albo taki jej urok;).
Twoja sunia potrzebuje widocznie więcej jedzenia - zwiększ jej dawkę - może do ok. 600-700g i zaobserwuj, czy się zaokrągla. A może mięso, które jej dajesz, jest za chude? Może więcej tłustego twarogu? Może dorzuć trochę słoniny (ja tak robię - byle nie za dużo, bo może być rozwolnienie). Jak dajesz np. porcje rosołowe to staraj się wybierać te tłustsze, z większą ilością skóry...

Link to comment
Share on other sites

może faktycznie to jest dla niej zbyt mało. wyliczyłam wszystko z profesjonalnych poleceń- 2-3% wagi psa, blablabla... i widocznie chciałam zbyt dobrze, zbyt perfekcyjnie ;) poprawiam się, dzisiaj mała dostała 3 dokładki startej marchewki z ogórkiem i rzodkiewką + siemię lniane - dawałam tak długo aż przychodziła z wylizaną miską z kuchni do pokoju. Łącznie 400g + udko 150g + poranne mięcho 200g... mały głodomór. teraz będę musiała wyrównać proporcje w tygodniu (80% mięcha 20% warzyw- gdzie mój pies to półwegetarianin ;D) Dopóki nie jest wielką kulką właściwie może tak jeść ;)

porcje rosołowe zawsze staram się wybierać raczej te tłustsze - nie odchudzam jej ;] twarożku nigdy nie dostała, ale może pora to zmienić... myślę że genetycznie jest chuda, bo matka była wysoką 'żyrafą" i miała nogi modelki ;P więc czemu odmawiać jej jedzenia

dzięki!

Link to comment
Share on other sites

Na barfie chyba zawsze na poczatku jest tak ze pies chudnie bo spala tluszcz i zwieksza mase miesniowa a miesnie sa mniejsze obietosciowo od tluszczu. Ja mam dziwnego psa, potrafi jesc przez miesiac po 300g i nie schudnie albo przez miesiac po 1kg i nie przytyje, caly czas trzyma wage, widocznie niektóre psy maja taki urok, a puzniej sasiedzi groza TOZem;)

Sorki ze bez polskich znakow ale klawiatura strajkuje.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mikami']dawałam jej 2%... 400 gram... 3% to będzie 600 gram ;) a na oko wazy ok 20kg, więc może faktycznie potrzebuje jakieś większe porcje[/QUOTE]

Dla mnie te wszystkie wyliczenia są czysto teoretyczne - np. moja suka powinna dostawać ok. 500g, a są dni, że dostaje 2 razy tyle;) z drugim psem jest podobnie. Gdy zaczynałam barfować, bardziej doświadczeni mówili, że wszystko wyjdzie "w praniu" i wsio należy dostosowywać pod psa i faktycznie tak jest.
No i to co zauważył/zauważyła Sukóru - na początku pies zawsze chudnie.
podsumowując: obserwuj sunię i modyfikuj dietę:)

Link to comment
Share on other sites

dla mnie powoli tez zaczynają być czysto teoretyczne... i uspakajające jest to, że na początku każdy pies chudnie- bo faktycznie zrzuciła niewiele bo niewiele, bo właściwie nie ma z czego, ale jednak.
już trochę po modyfikowałam, dopiero się uczę :) na szczęście widzę pozytywy tej dietki i to mnie napędza do czytania i dokształcania się. psiak ma więcej energii, aż go nosi, trzęsie się do jedzenia i w końcu przestaje się drapać! oby tak dalej.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mikami']dla mnie powoli tez zaczynają być czysto teoretyczne... i uspakajające jest to, że na początku każdy pies chudnie- bo faktycznie zrzuciła niewiele bo niewiele, bo właściwie nie ma z czego, ale jednak. już trochę po modyfikowałam, dopiero się uczę :) na szczęście widzę pozytywy tej dietki i to mnie napędza do czytania i dokształcania się. psiak ma więcej energii, aż go nosi, trzęsie się do jedzenia i w końcu przestaje się drapać! oby tak dalej.[/QUOTE]Tu w dziale "Barf" znajdziesz wiele ciekawych rzeczy, jest tu wiele osób, będących skarbnicą wiedzy, z której aż grzech nie skorzystać, także do dzieła:)

Link to comment
Share on other sites

Donoszę iż sunia uspokoiła się z jedzeniem. Podniosłam jej dzienną dawkę do prawie 600 gram i to jej wystarcza. Po ostatniej wizycie u weterynarza wiem, że waży całe równe 20 kg, a więc dostaje trochę ponad dzienną dawkę. Przestała chudnąć, troszkę przybrała, ale myślę że to mięśnie. BARF jej służy :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...