Jump to content
Dogomania

proces trawienia - ile trwa?


nowicjuszka

Recommended Posts

Obserwując kupy moich psów (są na BARFie) mogę stwierdzić, że u nich proces "od wejścia do wyjścia druga stroną" to średnio ok. 16-19 godzin. Mogę to zaobserwowac jak podam im papkę warzywno-owocową, gdzie jest w przewadze marchew. Papkę dostają co dwa-trzy dni więc łatwo określić czas na podstawie "pomarańczowej" kupy ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='AM']Obserwując kupy moich psów (są na BARFie) mogę stwierdzić, że u nich proces "od wejścia do wyjścia druga stroną" to średnio ok. 16-19 godzin. ;)[/quote]

Jeżeli proces trawienia rzeczywiście jest aż tak długi, to przy zmiennym, zróżnicowanym jadłospisie, czy tez wprowadzaniu nowych pokarmów może być trudno powiązać wygląd odchodów z podanym jedzeniem, szczególnie w przypadku psów, które dostają jeść więcej niż raz dziennie.

Link to comment
Share on other sites

Proces trawienia trwa krocej, ale pasaz tresci pokarmowej, a potem tego co zostalo, rzeczywiscie trwa prawie dobe. Jak sie testuje jakas nowa karme, to nalezy ja podawac przez dluzszy czas, bo rownie dobrze mozemy trafic na mala niedyspozycje zoladkowo-jelitowa psa i wyrzucic karme, a ona nie byla niczemu winna.

Link to comment
Share on other sites

Co innego czas zalegania pokarmu w żołądku a co innego czas pełnego przejścia przez przewód pokarmowy - czyli od zjedzenia do kupy.
Po 12 godzinach żołądek powinien się całkowicie opróżnić. [U]Powinien[/U] ale gdy pies naje się czegoś co nie przejdzie dalej to to coś zalega (pies ma tzw selektywny żołądek) i ew. zostanie zwymiotowane. Czas przejścia pokarmu w znacznym stopniu zależy od tego co pies jadł - tu róznice moga być ogromne nawet 2-3 krotne

Link to comment
Share on other sites

[I]Po 12 godzinach żołądek powinien się całkowicie opróżnić. [U]Powinien[/U] ale...

średnio ok. 16-19 godzin.
[/I]
Czyli max czas od zjedzenia do wydalenia możemy przyjąć 12-20 godz (w zależnosci od karmy).
A jaki jest [B]minimalny? [/B]. Innymi słowy czy jest szansa, aby np już po 2-4 godzinach od zjedzenia były "efekty"? (pomijam tu patologie, bo chyba psy tez miewają biegunki, kiedy wszystko "przelatuje" migiem)
[LEFT]
[/LEFT]

Link to comment
Share on other sites

Zoladek psa jest w porównaniu ze zwierzetami roslinnozernymi bardzo duzy:
Biorac pod uwage relacje wagi ciala, 8x wiekszy niz zoladek konia.
Kwas zoladkowy psa zawiera 10x wiecej kwasu solnego, niz ludzki i pH ponizej 1 (ludzki ma pH 4-5). Glównym bodzcem produkcji soków trawiennych jest MIESO.
Uklad trawienny jest bardzo krótki. Kompletny proces trawienia miesa i kosci trwa u psa maksymalnie 24 godz. Roslinozercy potrzebuja na to 4 do 5-ciu dni.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

[quote name='sangoma']Zoladek psa jest w porównaniu ze zwierzetami roslinnozernymi bardzo duzy:
Biorac pod uwage relacje wagi ciala, 8x wiekszy niz zoladek konia.
Kwas zoladkowy psa zawiera 10x wiecej kwasu solnego, niz ludzki i pH ponizej 1 (ludzki ma pH 4-5). Glównym bodzcem produkcji soków trawiennych jest MIESO.
Uklad trawienny jest bardzo krótki. Kompletny proces trawienia miesa i kosci trwa u psa maksymalnie 24 godz. Roslinozercy potrzebuja na to 4 do 5-ciu dni.[/quote]
Droga Sangomiu. Jak już kopiujesz "REWELACYJNE FAKTY" ze strony - biuletyn.rodezjany.pl, to najpierw należało sprawdzić prawdziwość informacji zamieszczonych na stronie. Nieprawdą jest, że żołądek psa jest bardzo duży w porównaniu ze zwierzętami roślinożernymi, co do relacji wagi ciała również nie mogę się zgodzić. Proces trawienia u psa może trwać w przedziale 24 nawet do 46 godzin, w zależności od rodzaju podawanego pokarmu, z kolei u roślinożerców od kilku do kilkunastu dni (koń ok. 12 - 14 dni). Oczywiście mięso pobudza żołądek do wyprodukowania większej ilości soku trawiennego, ale również może takim bodźcem być suchy chleb jak i skubana podczas spaceru trawa. :cool3:

Link to comment
Share on other sites

Witam,
pozwoliłam sobie skopiować tekst ze strony biuletynu, ponieważ jestem jego autorem. Mam nadzieję że mi to wybaczysz. Informacje co do których masz wątpliwości pochodzą z jednej z anglojęzycznych publikacji dotyczących żywienia psów. Jak tylko znajdę chwilę czasu, sprawdzę dokładnie z których i podam Ci źródło.

pozdrawiam
Edyta Ossowska
[url]www.sangoma.pl[/url]

Link to comment
Share on other sites

Droga Edytko.
Dziękuję, że odpowiedziałaś na mój post. Nie chciałam w nieodpowiedni sposób krytykować twojego info, które zamieściłaś na stronie - ale teraz już jest sprawa jasna, że opierałaś się na anglojęzycznej książce (BTW - bardzo fajna i ładna strona i miło mi poznać autorkę :p ). Bardzo będzie mi miło, jeśli możesz podać źródło tych informacji, mam bardzo dobry dostęp w UK do książek weterynaryjnych i z chęcią poczytam. Oczywiście jak wielu mamy weterynarzy, książek, etc. tak wiele teorii na temat układów pokarmowych ssaków.
Mam nadzieję, że cię nie uraziłam moim poprzednim postem.

Serdecznie cię pozdrawiam!!!
Asia

Link to comment
Share on other sites

Hej, nic się nie stało, nie pogniewałam się. Podczas pisania tego artykułu natknęłam się na różnice w faktach, w zależności od autora. Nie jestem w żaden sposób w stanie zweryfikować tego, co podają w publikacjach.
Jak tylko skończę wakacje, przekopię bibliotekę i poszukam gdzie to było. Miałam też rozdziały dot. ukł. pokarmowego tłumaczone z 2 niemieckojęzycznych książek, ale wydaje mi się ze to było w czymś angielskim. Odezwę się.

Edyta

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...