Jump to content
Dogomania

odpowiednia karma dla piesków?


tala24

Recommended Posts

kochani dogomaniacy :)mam taki mały kłopot i liczę na Waszą pomoc:) przedstawię sprawę :) od 21 maja jestem właścicielką dwóch fenomenalnych suczek Basi i Dorotki pieszczotliwie nazywanych przez nas Baja i Dotka :) dziewczyny to typowe kundelki ze schroniska , porzucone przez kogoś w piwnicy w wieku 2 tyg, odnalezione i oddane do schroniska :) do nas trafiły jak miały ok. 4 miesięcy:)za co dziękujemy Basi z Gliwickiego schroniska- kochana kobieta :)oprócz naszej kochanej 4 letniej córki są to nasze oczka w głowie :)i teraz parę pytań ,jeśli pozwolicie:)jak nauczyć dziewczyny załatwiać sprawy związane z toaletą na dworze:) na samym początku wychodziłam z dziewczynami 7-8 razy i to były spacery po 30 min ,teraz staram sie ograniczyć do 5 ale dziewczyny robią czasem w domu więc pytam Was kochani kiedy pieski mają na tyle rozwinięty pęcherz aby wytrzymać dłużej? drugie pytanie dotyczy karmy :) pieski są na Royal Canin Starter ale z tego co wyczytałam naprawdę mało osób poleca tą karmę :( więc chciałam prosić o radę :) nie jestem bogata ,raczej standardowa Polska rodzina więc moje zarobki są normalne ,chciałbym zapewnić pieskom zdrową karmę ale taką , żebym nie zbankrutowała:) dbam o zdrowie dziecka a pieski uważam za członków rodziny więc proszę Was poradźcie mi jaka karma będzie najlepsza?wiem ,że to kundelki ale dla mnie to najlepsze pieski na Świecie więc chce aby tak jak moje dziecko rozwijały się dobrz
e i aby były zdrowe:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 84
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nagroda za zalatwianie sie na dworze, jezeli chca zalatwiac sie w domu - lekko podniesc glos i wywalic na dwor .
Tak robilem i po 3 sikaniach w domu szczeniak juz wie, ze nie wolno.
Zaraz zleca sie osoby, ktore przedstawia system polroczny - Twoj wybor.
Szczeniak ma teraz 3 miesiace i nie ma problemu.

Co do karmy napisz konkretnie ile mozesz miesiecznie wydac na worek.
Royal to syf i placisz za reklame ;)
Zaraz bedzie rowneiz zlot dzieci, ktore poleca tylko najdrozsze...
Nie wiem jakie ceny sa dla Ciebie do zaakceptowania.
Moze cos z tego( patrz na allegro bo najtaniej z reguly wychodzi)
:
Cibau Puppy
Arion Junior
Ecopet Junior

Link to comment
Share on other sites

Na pewno karma nie z marketu, moja mała jadła jako szczeniak najczęściej gotowane, udko z kurczaka, ryż, warzywa. Ale jest nie bardzo droga karma Bosch w wersji dla młodych piesków, Arion, Josera, Purina. Ja kupuję w sklepie z artykułami dla zwierząt, gdzie karmy są w workach przymkniętych, żeby nie wietrzały, a niektóre rodzaje w plastykowych zamykanych pojemnikach-te szybko łapią wilgoć. Ceny podanych karm to ok.9-12zł za kg. Na inny rodzaj karmy warto przechodzić stopniowo, przez kilka dni mieszając trochę starej i nowej karmy, aby nie było sensacji brzusznych.

Link to comment
Share on other sites

dziękuje Ci bardzo za odpowiedź :) więc powiem że chciałbym wydać ok 100 -150 za 8 kg :( wiem ,że to mało ale mam dwie sztuki więc dochodzą kosteczki , przekąski itd ale naprawdę bogata nie jestem :( chciałabym dla suczek to co najlepsze ale w totka nie wygrałam :( pieski są już miesiąc a ja naprawdę staje na głowię żeby je nauczyć higieny :(i co to jest system półroczny ? na chwilę obecną jestem beż pracy i to prze 2-3 miesiące nie ulegnie zmianie :( więc mam czas dla suczek :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='tala24']dziękuje Ci bardzo za odpowiedź :) więc powiem że chciałbym wydać ok 100 -150 za 8 kg :( wiem ,że to mało ale mam dwie sztuki więc dochodzą kosteczki , przekąski itd ale naprawdę bogata nie jestem :( chciałabym dla suczek to co najlepsze ale w totka nie wygrałam :( pieski są już miesiąc a ja naprawdę staje na głowię żeby je nauczyć higieny :(i co to jest system półroczny ? na chwilę obecną jestem beż pracy i to prze 2-3 miesiące nie ulegnie zmianie :( więc mam czas dla suczek :)[/QUOTE]

Malo ? :)
Kupisz za to drogie karmy.
Czy jest sens - zdecyduj sama ;)

System polroczny czyli wykladanie gazetek i inne tego typu ,,zabiegi"

Link to comment
Share on other sites

Asco ja niestety pół roku nie mam :( bardzo polubiłam te pieski i chcę żeby zostały w naszym domu więc muszą nauczyć się higieny:) [ chociaż nawet jakby paskudziły dziennie to nie miałbym serca je oddać :)] gazetki odpadają :( moja córka miałaby używkę z nich:) ona sama jak te szczeniaki:)

Link to comment
Share on other sites

zresztą będę wdzięczna za każdą radę :) ponieważ dziewczyny są z nami od dość krótkiego czasu a ja jestem na tym forum nowa więc będę wdzięczna za każdą rade:) mamy wiele kłopotów :) np podczas ubierania szelek przed każdym spacerem jest taki chaos ,że głowa boli więc zaczęłyśmy się uczyć komendy siad:) i w nagrodę dla piesków ciasteczko pedigree i córka czekoladkę:) bo uwierzcie wyprawa z nimi trzema to naprawdę wyczyn:)za sikanie też ciastko :) ale małe france pchają się w pościel wieczorem i mimo że wyganiam je do siebie :) a są to małe pieski po 5,5 kg to mają legowisko XXL żeby było im wygodnie :) to i tak szuje czekają ,aż zasnę i pchają mi się w pościel:) a ja mam mocny sen i więc orientuję się dopiero rano , gdzie spały:)

Link to comment
Share on other sites

Brit Puppy (99 zł / 15 kg) - cena chyba najbardziej proporcjonalna do jakości.
Nutra Nuggets, Nutra Gold, Regal (oprócz tego 'holistic').

Wszystko zależy od tego jak duże są pieski.
Dobra jest karma NDFC, to już znacznie wyższa półka (219 zł / 15 kg).

150 zł za 8 kg karmy to bardzo dużo i można zaszaleć :)
Możesz spokojnie kupować karmy pokroju TOTW, polecę też z czystym sumieniem Acanę.
Generalnie patrz na to ile mięsa jest w składzie i w jakiej jest formie.
Ważne, żeby mięso było w formie mączki mięsnej a nie mięsa jako takiego, gdyż po suszeniu (proces produkcji) woda odparowuje i w rzeczywistości wartościowego białka zostaje naprawdę niewiele.
Najlepiej, żeby mączka mięsna była minimalnie na dwóch pierwszych miejscach.
Jeśli chcesz mogę na PW podesłać Ci parę stron na których napisane jest jak czytać składy :)


Karmy typu Cibau czy Ecopet sobie daruj, bo to karmy pokroju pedigree, chappi (a to nie jest najzdrowsze co od nas może dostać pies).

Ewentualnie jeśli chcesz, zeby pies jadł dość tanio i zdrowo i masz ku temu warunki i czas by się trochę poduczyć :) - możesz zdecydować się na żywienie BARF (dieta surowa). Wychodzi bardzo tanio, jest zdrowe tylko musialabyś trochę poczytać i 'pouczyć się' jak komponować tą dietę :)

Generalnie nie ma takiej karmy która by każdemu psu pasowała w stu procentach ;) Musisz trochę sprawdzić, wypróbować, poobserwować psy. My możemy Cię tylko nakierować na to, jakie karmy są w miarę dobrej jakości i jak czytać składy :)


Pozdrawiam,
Ola.

Link to comment
Share on other sites

dziewczyny ja naprawdę doceniam wasze rady :) uwierzcie naprawdę :) jeśli nie chcecie wymieniać się na moim temacie waszym dla mnie drogocennym zdaniem to chociaż powiedzcie jak mam do Was na pw napisać :) chyba ciemna jestem :) to mój 1 dzień :) ale wolałabym żebyście wasze zdania na temat karmy powiedziały na tej stronie , ponieważ na 100 % jest wiele laików takich jak ja więc to mogłoby pomóc:)

Link to comment
Share on other sites

Napisalam do Ciebie PW tala24 ;)

Od 4 lat jestem szczęśliwa z człowiekiem który mnie chce (łaaał !). Nie potrzebuję sobie kogoś szukać. Kończę dyskusję, z chorymi na umysł ludźmi się nie dyskutuje, im się współczuje.

Link to comment
Share on other sites

proszę Was kochane:( dziewczyny zobaczcie na zdjęcie moich dziewczyn:) muszę do jutra wiedzieć jaki im szampon kupić:) troszkę trącą schroniskiem mimo że były w DT i że są ponad miesiąc w moim domku:)i błagam o rozsadna cenę :)

Link to comment
Share on other sites

kochani każdą rada jest ważna:) chętnie posłucham jak pielęgnować oczy , uszy ,sierść i paznokcie 5 miesięcznych szczeniaków:) jak karmić , ile razy i jak nauczyć higieny:) kiedy i jak często kąpać:) każda rada jest ważna bo zmuszą do czytania , zainteresowania się co pomaga wyrobić sobie jakieś zdanie:) a ja jestem laikiem w tej sprawie:( i naprawdę skorzystam z najbardziej przydatnych ,rozsądnych rad:)

Link to comment
Share on other sites

Troll nigdy nie śpi ;)
Ja na pw zostałam już nazwana idiotką, ćwiercinteligentną szczeniarą, gówniarą, dziecinką.
Dla mnie to żałosne zważając na to, że ten człowiek mnie nie zna.
Cóż.. Ja nie wiem, może ten człowiek ma po prostu problem ze sobą - jeśli tak to ja mu współczuję, bo chyba niełatwo żyć z czymś takim.

Tala24:
oczy nie wymagają jakiejś specjalnej pielęgnacji o ile nie łzawią itp. Przemywaj raz na jakiś czas zwykłą wodą - wystarczy :)
Uszy - możesz kupić jakiś środek do czyszczenia uszu, taki który rozpuszcza nadmiar woskowiny. Ja mam np. taki firmy tropiclean i sobie chwalę. Wpuszcza się go do środka ucha a następnie dokładnie je masuje. Tak czy siak, o ile pies nie ma problemów z uszami, zapalenia itp. takie czyszczenie powinno być na prawdę rzadkie, raz na jakiś czas. Jakkolwiek - uszy trzeba kontrolować, sprawdzać czy nie są zaczerwienione itp.
Pazury - warto się zaopatrzyć w obcinacz do paznokci. Taką gilotynkę. Zasada jest taka, że obcinasz jak pies zaczyna 'stukać' pazurami np. o panele. Jak obcinasz to nie zapomnij omijać nerwy! Jak pazury są białe to ten nerw widać, jak są czarne - niestety tniesz na czuja... Jak naruszysz to naczynie (obetniesz za krótko) to zacznie lecieć krew, dla psa to niezbyt miłe uczucie, to boli (tak jak człowieka gdy za krótko obetnie paznokieć).

Co do karmienia to trzeba sprawdzać jak reaguje pies.
Niektorym psom wystarcza 1% jedzenia, wyliczony z masy ciała, na dzień, innym potrzeba 3%.
To szczeniaki więc 3% powinnaś dawać im do momentu aż skończą rok.
Zasada jest prosta - widzisz, że za mocno przybrały na wadze i jest tłuszczyk - dawkę zmniejszasz.
Na każdym opakowaniu suchej karmy jest podana tabelka, w której zawarte są porcje na dzień wg wagi psa.
No zazwyczaj jest to 1-3% ale to zależy od karmy.

Jeśli mówimy o tym jak często podawać karmę to na pewno do skończenia ok. 7-8 miesiąca życia wypadałoby, żeby rozkładać te porcje na 3 posiłki. Potem pies powinien jeść dwa razy dziennie. Są także zwolennicy karmienia psiaka raz dziennie - niektórym psom to służy, inne chodzą głodne - tu też musisz psa wyczuć :)

Tu na forum jak się wczytasz masz wszystko podane na tacy :) Podczytuj tematy które Cię interesują, na pewno dowiesz się tego co Ci potrzeba :)

Link to comment
Share on other sites

ja już na kilku wątkach polecałam karmy ze strony [URL="http://www.przyjacielpies.pl"]www.przyjacielpies.pl[/URL] dowóz gratis a sama karma ma dobry skład i nie jest taka zła w cenie :) puffins jest drogi bo 15 kg kosztuje 190 czy 200 zł ale agil na ktorym jest moja suczka to koszt ok 90 zł za 10 kg ,dla juniorow chyba 100 zł za 10 kg jest jeszcze eddy ktory rowniez kupuje ale stosuje jako przerywacz w agilu kiedy widze ze dziewczynie sie nudzi zarelko wiec eddy tp koszt 60 zł za 8 kg a wersja z łososiem 65 zł za 8 kg. karmy o fajnym składzie i dosc wysokiej zawartosci miesa suszonego bo 37% dla doroslych a okolo 43% dla szczeniat. mojej suni minely po niej baki jakie miala po bricie premium (masakra), siersc pieknie blyszczy, nie ma zapachow z pyska a i kupy sa jak kupy :D

Link to comment
Share on other sites

rozejrzę się jutro za Britą Premium :lol:mam nadzieję ,że znajdę
pazurki mają obcięte miesiąc temu przez znajomą , ja zabiorę się za to dopiero gdy weterynarz powie co i jak:razz:
dziś troszkę próbowałam nauczyć je siadać na komendę:cool3:i nawet efekty są:multi:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Aysel']:)Karmy typu Cibau czy Ecopet sobie daruj, bo to karmy pokroju pedigree, chappi (a to nie jest najzdrowsze co od nas może dostać pies).[/QUOTE]
Nie uważam żeby Cibau była porównywalna do pedigree. Mój je któryś worek z kolei cibau senior i uważałam ją za dobrą karmę i nigdy bym jej nie porównała do pedigree :mdleje:
Dlaczego tak uważasz? :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...