Jump to content
Dogomania

Owczarek niemiecki długowłosy do uśpienia!!! -służył w wojsku


Aneta-Hera

Recommended Posts

Do SGGW ma trafić owczarek niemiecki długowłosy niestety nie na leczenie a do uśpienia.Koleżanka mnie dziś o tym fakcie powiadomiła która jest tam lekarzem.Pies ma 9 lat ,był na służbie w wojsku,otrzymał najwyższe noty na szkoleniu.Z powodu zwyrodnienia jednej łapy chcą go uśpić-stał się zbędny w wojsku.:angryy::angryy::angryy: .Koleżanka szuka chętnych. którzy mogliby mu dać nowy dom i uchronić przed śmiercią.Czas odgrywa tu ogromną rolę.Wszelkie informacje dotyczące pieska udziela p.Kołakowska-internistka z SGGW pod nr 502-601-772

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kropeek']psy służbowe mają bardzo ciężki żywot:(
"sprzęt"służbowy nie ma żadnych praw:( u większości psich przewodników nie szukałabym empatii[/QUOTE]

Zgadzam się. Jako młoda dziewczyna chciałam zostać przewodnikiem psa w policji albo w wojsku ale rozmowy z kilkoma 'fachowcami' otworzyły mi oczy.

Niestety nie ma mnie w Polsce aż do sierpnia/września i dopiero wtedy mogłabym wziąć go do siebie, wiec raczej nie mogę pomóc :(

Edited by strix
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Anuk']Udostępniłam na Facebooku na stronie schroniska w Milanówku, ktoś mi odpisał:

"Szukałam pieska do adopcji wiec moze moge dac mu dom z duzym ogrodem:) prosze o kontakt 725089506"[/QUOTE]

są jakieś informacje ?

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam za brak wiadomości.Na forum jestem od niedawna i nie bardzo wiem jak się tu poruszać.Wysyłałam wiadomości na pw ludziom z Warszawy na temat psiaka. Stan Zdrowia Eksona: Nieznacznie zmniejszone posadowienie głowy kości udowej prawej w panewce.Początek zmian zwyrodnieniowych stawu biodrowego prawego z obecnością odczynów zapalnych,trochę utyka .Ekson nie jest leczony i nie podają mu żadnych leków.Na SGGW dostał metafen -lek przeciwzapalny.Pies przebywa w placówce w Celestynowie i czeka ,na dokument o wybrakowaniu ( wycofanie psa ze służby)dopiero po otrzymaniu tego dokumentu ,pies może zostać przekazany osobie zainteresowanej. Przewodnik nie zabiera psiaka do siebie i to on poprosił o pomoc lekarzy z SGGW w znalezieniu domu,żeby uchronić psiaka przed ewentualnym..... Pies zdał posłuszeństwo na 5,reaguje tylko na polecenie,toleruje inne psy ,co do kotów nie wiadomo,może chodzić bez kagańca,nadal uczestniczy w patrolach. Jeżeli chodzi o zdjęcie Eksona to wszystko zależy od opiekuna, czy je udostępni.Ale poz robieniu wydarzenia na Facebooku raczej wątpię.

Dzwoniłam pod ten numer powyżej ,osoba bardzo przemiła mieszkająca w Częstochowie ,ma warunki aby przygarnąć psiaka.

Link to comment
Share on other sites

[SIZE=2]
Chory pies odchodzi ze służby.Tylko dokąd?
Kamilla Gębska, Janina Blikowska

Pies funkcjonariusz na emeryturę odchodzi średnio po 10 latach służby

Wojsko chce uśpić chorego psa! – alarmują obrońcy zwierząt. Mundurowi ripostują, że ma tylko odejść z pracy

Owczarek niemiecki Ekson ma dziewięć lat. Od siedmiu jest psem patrolowym w armii.

– Pilnuje obiektów wojskowych.Psy się nieraz lepsze niż urządzenia techniczne – ocenia pułkownik Ryszard Jeleniewicz, szef Służby Weterynaryjnej Wojska Polskiego.

Kilka dni temu owczarek trafił na badania do kliniki weterynaryjnej SGGW. Tam lekarze rozpoznali u niego m.in. zwyrodnienia stawów biodrowych. Zalecili leczenie oraz zabronili ćwiczeń na torze przeszkód.Owczarek uzyskał drugą kategorię zdrowotną i wrócił do Celestynowa. Tymczasem na Facebooku w Internecie pojawił się dramatyczny apel obrońców zwierząt. „Ekson ma być uśpiony. Decyzja ma zapaść w ciągu 30 dni" – piszą.

Zwracają uwagę, że teoretycznie na takie traktowanie zwierząt w wojsku pozwala „instrukcja o gospodarce psami służbowymi w Siłach Zbrojnych". Zgodnie z nią psy nieprzydatne do dalszej pracy (jako „wybrakowane") usuwa się z wojska. Decyduje o tym wojskowy weterynarz, gdy stwierdzi przewlekłą chorobę, niezdolność do służby ze względu na wiek lub gdy pies jest nieagresywny czy nieposłuszny.

– Historia Eksona jest straszna, ale ta instrukcja jest jeszcze gorsza – alarmuje Katarzyna Śliwa-Łobacz z fundacji Mondo Cane, pomagającej zwierzętom. Szuka domu dla owczarka i zamierza walczyć z wojskową instrukcją w sprawie zwierząt.

Pułkownik Ryszard Jeleniewicz, gdy słyszy stanowisko obrońców zwierząt, łapie się za głowę. – Wybrakowanie nie oznacza usypiania zwierząt – zapewnia. – Psy czy konie na służbie są na stanie wojska i gdy odchodzą, muszą być z niego wykreślone. Nie mamy ośrodków opiekuńczych dla starych, schorowanych zwierząt, więc te po służbie trafiają najczęściej do swoich przewodników, rzadziej do innych chętnych czy organizacji prozwierzęcych – tłumaczy płk Jeleniewicz.

W ub.r. „wybrakowano" 19 psów, z czego trzy zmarły. Jeden sam, bo miał słabe serce, a dwa z powodu starości zostały uśpione. – Nie było chętnych, by się nimi zaopiekować, a ich stan był naprawdę ciężki – tłumaczy szef wojskowej Służby Weterynaryjnej.

Jak w innych służbach rozwiązano problem?

– U nas zawsze policjanci zabierają do siebie stare psy.Jeśli przewodnik nie może, to jego kolega weźmie.Nie zdarza się, by nasz pies trafił do kogoś spoza policji – mówi BogdanKrzyszczak, naczelnik Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego z KSP.

Piotr Tałataj, rzecznik Izby Celnej, zapewnia, że u nich nie usypia się starych czy schorowanych zwierząt.Dziś służbę pełni tu 12 psów. W 2011 na emeryturę odeszły cztery psy, w tym roku już jeden. – Zdarza się, że jeden celnik ma nawet dwa psy, jednego emeryta i drugiego w „czynnej służbie" – opowiada Tałataj. – Nie zdarzyło się, by pies po służbie trafił w nieznane ręce.

Psy w Straży Ochrony Kolei po zakończeniu kariery też najczęściej są zabierane przez swoich przewodników. – Jeśli oni nie mogą ich zabrać, teoretycznie zwierzęta mogą zostać uśpione. Ale u nas nie było takiego przypadku – zapewnia Michał Wacławik, rzecznikSOK.
Rzeczpospolita[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...