Jump to content
Dogomania

Alergia - dać sterydy czy nie dać? :(


Tianka243

Recommended Posts

Witam,

Mam straszny dylemat i nie wiem co mam robić :-(
Jestem właścicielką 4-letniej buldożki francuskiej, która odkąd pamiętam ma problemy z alergią. Przez ostatnie 3 lata przerobiłam już wszystkie karmy od Royali, Eukanub i Hillsa po Orijena i Fish for Dogs. Pies już od 2 lat bezustannie jest na hydroksyzynie, ketotifenie/clemastynie i calcium + krople z omega 3 i okazjonalnie hydrokortyzonie :shake: Nie pamiętam już jednego tygodnia, w którym nie byłby codziennie na tych wszystkich lekach na raz. Jej stan jest raz gorszy raz lepszy, tzn jak jest lepiej to tylko się gryzie po łapach, jak jest gorzej to jest cała czerwona, krwawiąca głowa, pysk i szyja od drapania. W najgorszych przypadkach cała puchnie obsypana bąblami i się dusi ;(
Nie wiem już co mam robić, wszyscy weterynarze u których byłam doradzają sterydy, natomiast najlepsza pani weterynarz w mieście kategorycznie odradza. Nie mogę już patrzeć jak pies się męczy :-(
Czy ktokolwiek z was ma psa "na sterydach"? Czy poprawa jest faktycznie na tyle diametralna, że warto zaryzykować?
Z góry dziękuję za wszelkie info.
Pozdrawiam serdecznie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Zdecydowanie warto podac sterydy. Moj weterynarz wspomina jednego z pacjentow, ktory przezyl 12 lat na sterydach. Takze warto ulzyc psu. podam przyklad z mojej rodziny - terierka gryzaca i drapiaca sie po sterydach przestala sie drapac - tzn. drapnie sie czasem, jak normalny pies, ale nie drapie sie przez 10 minut bez przerwy. Lek to prednizon, tani, wiec leczenie nie kosztuje duzo, co jeest wazne, bo to sie podaje przez cale zycie. Suka dostala tez jednorazowo jakis zastrzyk, bardzo dobry, bo natychmiast przestala sie drapac.

Warto tez zmienic srodek przeciwkleszczowy; sa rozne i psa moga uczulac.

Link to comment
Share on other sites

Zmieniasz karmy, a nie ma poprawy to znaczy, że nie masz pojęcia na co pies jest uczulony. Czy to alergia pokarmowa, na którą sterydy raczej nie dadzą poprawy czy to coś w otoczenia. Jak można psa faszerować lekami, a w dodatku sterydami nie wiedząc co psu dokładnie dolega?

Zainwestuj w testy, dowiesz się czy to coś "środowiskowego". Na testy śródskórne (ok 150zł) jest teraz najlepszy moment, bo robi się je późną jesienią i zimą. Jeśli wykluczysz kurze i inne to możesz iść w kierunku alergii pokarmowej. Wycofywać jedzenie i zaczynać podawać po trochu. Według mnie Royal i Eukanuba to kiepskie karmy, a do tego bardzo drogie. Z tego co wiem testy z krwi na alergię pokarmową kosztują jakieś 500zł i wet mi mówił, że nawet nie ma sensu ich robić.

Moja suka miała w listopadzie robione testy śródskórne u dr Popiela. Wyszła alergia na pleśnie, trawy i roztocza (z kurzu i mączne). Karmę mrożę, kupiłam pościel hipoalergiczną, koce powkładałam w poszwy, codziennie łapy myję Manusanem. I była, a raczej jest na sterydzie, ale mamy lek odpowiednio rozpisany przez naszego [B]dermatologa[/B]. Podkreślam dermatologa, bo do tej pory wet, do którego chodziłam leczył psa objawowo antybiotykiem. Nigdy nie próbował zagłębiać co powoduje problemy skórne u psa. Encorton miałyśmy rozpisany tak:
1 tydzień 1 tab/dziennie
2 tydzień 1 tab/ co drugi dzień
3 i 4 tydzień 0,5tab/ co drugi dzień
a teraz daje psu 0,5tab tylko w sobotę i niedzielę - do czasu przyjścia zestawu do odczulenia (500zł), który swoją droga powinien być już u nas.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Z tego co wiem, to moja ma alergię zarówno pokarmową jak w niektórych przypadkach taką "z otoczenia". Z tych zewnętrznych, to np mam pewność, że jest uczulona na wszelkiego rodzaju ugryzienia, pchły, komary.
Jeżeli chodzi o alergię pokarmową, to ma na pewno, jako że ponoć tylko taka objawia się ciągłym stanem zapalnym w uchu - a na to właśnie mój pies też cierpi. Na badanie potrzebuję 800zł w sumie, mam już 400 więc myślę za jakiś miesiąc najpóźniej się zabiorę za to badanie. Znalazłam jednak karmę przy której mój pies owszem, dalej liże się po łapach, ale przynajmniej już nie robią mu się rany na brzuszku - Hills z/d bodajże.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...