Jump to content
Dogomania

Charly

Members
  • Posts

    15120
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    1

Everything posted by Charly

  1. Charly

    Barf jadlospisy!!!

    ----------
  2. Charly

    Barf jadlospisy!!!

    [quote name='joanika']Ja układając jadłospis borę pod uwagę kilka zasad: [LIST] [*]w przypadku szczeniąt ras dużych i olbrzymich - do ok 15 miesiąca, karmimy psa dawką 10%masy ciała; rasy małe i średnie - do ok 11 miesiąca [/LIST]do 10% masy ciała tylko w przypadku ras duzych i olbrzymich, czy także malych i srednich?
  3. Zmierzchnica powiedziała juz wszystko, więc tylko jeszcze powiem zebyś dała znac jak bedziesz domków szukac. pomogę w ogłoszeniach.
  4. Gibsonik myśliwy:multi::loveu: wiem, ze za podziw nic sobie nie kupisz, ale Gibsonik to piesek, ktory wymaga więcej troski niż "normalny zdrowy" psiak, a teraz jeszcze wzięłaś szczeniorki. Szukasz im jakis domków już?
  5. Charly

    Barf jadlospisy!!!

    [SIZE=3][COLOR=magenta][B]2. Jadłospis tygodniowy[/B] [SIZE=2][COLOR=black][[/COLOR][COLOR=black]wedlug (j. niemiecki):[/COLOR][/SIZE][/COLOR][/SIZE] [URL="http://www.barfers.de/barf_info_start/barf_futterplan.html"][COLOR=black]http://www.barfers.de/barf_info_start/barf_futterplan.html[/COLOR][/URL]] [B][SIZE=3][COLOR=red][U]Rano:[/U][/COLOR][/SIZE][/B] [COLOR=black][B]1. Poniedziałek:[/B] mieszanka warzywna+ mięso[/COLOR] [B]2. Wtorek :[/B] mieszanka warzywna+mięso [B]3. Środa :[/B] serce +2 [B]4. Czwartek: [/B]owoce+ jogurt albo warzywa [B]5. Piątek:[/B] mieszanka warzywna+ mięso [B]6. Sobota:[/B] żwacze [B]7. Niedziela :[/B] owoce, warzywa + jogurt/lub post [B][U][SIZE=3][COLOR=#ff0000]Wieczór:[/COLOR][/SIZE][/U][/B] [COLOR=black][B]1. Poniedziałek:[/B] kurza lub indycza szyja +1[/COLOR] [B]2. Wtorek:[/B] mięso +SKM+2 [B]3. Środa:[/B] kurza lub indycza szyja+ jajko+ 1 [B]4. Czwartek:[/B] mięso+SKM+2 [B]5. Piątek:[/B] kurza albo indycza szyja+jajko+1 [B]6. Sobota: [/B]żwacze [B]7. Niedziela:[/B] owoce, warzywa+ jogurt/lub post [B][SIZE=3][COLOR=red][U]Legenda::lol:[/U][/COLOR][/SIZE][/B] [COLOR=black][U][B]1[/B][/U]= olej (zmieniac między olejami:np. z pestek winogron, lniany...)[/COLOR] [U][B]2[/B][/U]=algi [U][B]SMK[/B][/U]= surowa mięsna kość (np. mostek wołowy) (kości zawsze surowe- bez jakiejkolwiek obróbki termicznej- ugotowane, podgrzane itd. są niebezpieczne -drzazgi) Obserwowac psa jak sobie radzi, dla psów o słabych ząbkach i szczeniaków w fazie początkowej mozna szyjki i skrzydelka zmielić w maszynie do mięsa. [COLOR=darkred][U]Jeśli pies nie może jeść mięsnych kości można także podawac skorupki jajek (jajka nie trzeba kupować od kur z chowu bateryjnego)[/U] [/COLOR] [COLOR=darkred]Skorupki z jajka zmielić. Dorosły tzn. wyrośn[/COLOR][COLOR=darkred]iety pies potrzebuje ok. 50mg calcium na kilogram masy ciala. Łyżeczka (do herbaty) zmielonej skorupki (łyżeczka do herbaty mieści ok. 5g zmielonej skorupki) zawiera ca. 1.600mg calcium. [/COLOR] [COLOR=darkred]Dla dorosłego psa o wadze 10 kg wystarczy zatem 1/4 łyczeczki od herbaty. Dla psa 20 kg ca. 1/2 łyżeczki od herbaty. Pies 35 kg ok. 1 łyżeczkę do herbaty. Jeśli nie podajemy kości -zmielone skorupki podawać do jedzenia codziennie (nie piszę tutaj o jedzeniu suchym, które zawiera calcium) zeby uzyskac zrównoważony stosunek wapna do fosforu. [/COLOR] [COLOR=#8b0000]szczeniak: szczeniak potrzebuje ok. 100mg calcium pro kg masy ciała. W czasie zmiany ząbków zapotrzebowanie wzrasta nawet do 200mg.[/COLOR] [COLOR=#8b0000]Te ilości tyczą się wszystkich ras (małych, średnich, dużych)[/COLOR] [U][B]mieszanka warzywna[/B][/U]= zmielone warzywa lub przepuszczone przez sokowirowke (podawać sok+miąższ) [U][B]jajko[/B]:[/U] całe jajko wraz ze skorupką [U][B]mięso[/B]:[/U] mięśien,max. 10-20% zawartości tłuszczu. [COLOR=red](mięso wieprzowe tylko ugotowane-wtedy bez kości)[/COLOR] [U][B]mięso wielkość:[/B][/U] tak duze, że pies nie jest w stanie połknąć na raz ( ważne dla czyszczenia zębów i dziąseł oraz zapobieganie zadławienia) lub pokrojone na małe kawałki. [U][SIZE=3][COLOR=red][B]dodatkowo:[/B][/COLOR][/SIZE][/U] 1-2x w tygodniu 1 łyżeczka tranu z dorsza 1-2x w tygodniu szczypta soli morskiej lub krystalicznej 3x w tygodniu max. ząbek czosnku (nie jest konieczne)/3 ząbki: pies 30kg/ilość zmniejszyć proporcjonalnie do masy ciała psa (ząbek czosnku ca. 3g) [U]czosnek: [/U]Czosnek wpływa pozytywnie na przemianę materi, poprawia przepływ krwi, wspomaga przy zapaleniach oraz infekcji grzyba; alternatywnie dziala jako srodek odrobaczający. Ponieważ odkłada się w skórze zwalcza pasożyty. Jednak podawanie czosnku jest często odradzane: "Związki zawarte w czosnku, cebuli i porze powodują rozpad hemoglobiny u psów i kotów."([URL="http://www.cattledog.pl/forum/viewtopic.php?f=23&t=762&start=0"]www.cattledog.pl • Zobacz wątek - Mordercze roślinki[/URL]) Literatura tematyczna jednak zaznacza, że tylko regularne karmienie czosnkiem w większych ilościach może miec wpływ na powstawianie anemi.([URL="http://www.mkd-shop.ch/man_darf.php"]MKD Was man darf[/URL] j. niemiecki) [U][SIZE=3][COLOR=red][B]ilość:[/B][/COLOR][/SIZE][/U] dzienna porcja wynosi ok. 2-5% wagi psa =dokladne proporcje poniżej podam ( psy typu pierwotne (np. husky)około 1,5%). Generalnie dawka zależna jest od apetytu, wieku, aktywności, docelowej odpowiedniej wagi psa [SIZE=3][COLOR=black][U][B]Dorosły pies:[/B][/U][/COLOR][/SIZE] [COLOR=black][U]1.dorosły, niewykastrowany,średnio aktywny pies: masa ciała x 0,02=dzienna porcja[/U][/COLOR] przykład pies 20kg w tej kategori: 20kg x 0,02=0,4kg=400g [U]2.dorosly, wykastrowany, średnio aktywny pies: mc x 0,02 x 0,80[/U] przykład pies 20g: 20kg x 0,02 x 0, 80= 0,32kg=320g [U]3.dorosły, niewykastrowany aktywny pies: mc x 0,02 x 1,25[/U] przykład pies 20kg: 20kg x 0,02 x 1,25=0,5kg=500g [U]4.dorosły pies bardzo aktywny: mc x 0,02 x 1,5[/U] przykład pies 20kg: 20kg x 0,02 x 1,5=0,6kg=600g [U]5.dorosły pies ekstremalnie aktywny (pies od Bonsai88:evil_lol:): mc x 0,02kg x 2,0[/U] przykład 20kg pies:20kg x 0,02 x 2,0=0,8kg=800g [Ja z mojego doswiadczenia z moim malym pieskiem mogę powiedzieć, ze mój pies nie jest bardzo aktywny, jest tak sobie aktywny (czasem mniej, czasem bardziej), ale je prawie 3 razy tyle ile powinnien (nie jest gruby). więc te wszystie dane są tylko dla orientacji na początek. Piesek sam pokaże ile mu potrzeba. Jeśli jest zdrowy,nie jest gruby to oczywiscie może jeść więcej;)] [SIZE=3][COLOR=black][B][U]Procentualny podział:[/U][/B][/COLOR][/SIZE] [B]1. produkty pochodzenie roślinnego: 20% z dziennej porcji (czyli 20% ze 100%)[/B] a) warzywa: 75% z 20% b) owoce: 25% z 20% [B]2. produkty pochodzenia zwierzęcego: 80% z dziennej porcji[/B] wtym: a) mięso (mięśnie) 50% b)żwacze/płaty żołądka 20% c) wnętrzności: 15% d) surowe mięsne kości 15% (procentualny udział surowych kości w dziennej porcji wedlug tej autorki jest inna, wręcz odwrotna w porównaniu do innych autorów) [B][U]Przykład pies dorosły niewykastrowany średni aktywny 30kg:[/U][/B] mc x 0,02=30kg x 0,02 =0,6kg=600g dziennie (4200 na tydzien) czyli: [B][U]Dzienna porcja: 600g[/U][/B] [B]1.produkty pochodzenia roślinnego 20% z 600g=120g[/B] a) warzywa 75% z 120g=90g b) owoce 25% z 120g = 30g [B]2. produkty pochodzenia zwierzęcego 80% z 600g=480g[/B] a) mięso(mięsień): 50% z 480g=240g b) żwacze 20g z 480g= 96g c) wnętrzności 15% z 480g=72g d) surowe mięsne kości (SMK)/chrząstki: 15% z 480=72g [SIZE=3][U][B]Ciężarne i karmiące sunie:[/B] pózniej;)[/U][/SIZE] . [SIZE=3][COLOR=magenta][B][U]2.1 Jadłospis szczenięta [/U][/B][/COLOR][SIZE=2][COLOR=black](według powyższego linku)[/COLOR][/SIZE][/SIZE] [B][COLOR=red](ósmy tydzień- potem wstawie plan karmienia szczeniąt do ósmego tygodnia- to jest tylko tłumaczenie- nie mam żadnego doświadczenia w tym kierunku, nie wiem także czy poszczególne produkty takie jak "mączka z kory drzewnej czy Slippery Elm(co to takiego?:lol:) jest u nas dostępna. Ale wstawiam to wszystko gwoli całokształtu.)[/COLOR][/B] [B][COLOR=#ff0000]edit: Slippery Elm można zastąpić (dzięki Joanika:multi:)siemieniem lnianym.[/COLOR][/B] [COLOR=black]Od ósmego tygodnia można karmic według planu dla dorosłych psów z uwzględnieniem następujących punktów[/COLOR] [FONT=Verdana]1.Papkę szczenięcą karmić do 16 tygodnia (codziennie)[/FONT] [FONT=Verdana]2.Ilośc kości nieco większa niż w planie dla dorosłych psów[/FONT] [FONT=Verdana]3.Skrzydełka kurze/indycze i szyjki stanowią główne zródło kostno- mięsnych dań (sa mięcciutkie i lekkostrawne) dla szczeniąt[/FONT] [U][B]Papka szczenięca:[/B][/U] świeże kozie lub krowie mleko ( (mleko nie powinno byc przerabiane tzn. pasteryzowane, poddane procesom UHT itp), trochę zagęścić miodem, do tego Slippery Elm, mąkę z kory drzewnej, pomielone płatki owsiane oraz otręby. Jesli nie mamy możliwosci otrzymania swiężego mleka koziego lub krowiego mozna rozrobic naturalny jogurt z wodą. Do papki dodać parę kropli oleju z lnu lub konopii. (pasteryzowane mleko nie zawiera wszystkich pozytywnych właściwości swieżego, surowego mleka.Jest produktem bezwartościowym. Płatki i otręby powinny pochodzić z najwyższej pólki (bio/ lub przynajmniej pełnoziarniste przeznaczone do spożywania przez ludzi). Szkodliwe substancje w produktach, (używanych do produkcji gotowej karmy dla zwierzą)t zakwaszają organizm i zaflegmiają jelito, stwarzając korzystne warunki do rozwoju pasożytów.) [U][SIZE=3][COLOR=red][B]dzienna porcja dla szczeniaka:[/B][/COLOR][/SIZE][/U] [COLOR=black][U]-szczenię średnia rasa do 6 miesięcy: masa ciała x 0,02 x 2[/U],0[/COLOR] przykład: szczenię 10kg: 10 x 0,02 x 2,0=0,4kg=400gr [U]-szczeniak duża rasa, bardzo aktywny do 6 miesięcy: mc x 0,02 x 2,[/U]5 przykład: szczenię 10kg: 10 x 0,02 x 2,5=0,5kg=500gr [U]-młody pies do 12 miesięcy:mc x 0,02 x 1,5[/U] przykład: młody pies 20 kg: 20 x 0,02 x 1,5=0,6kg=600g ------------------------------------------------------------- [SIZE=3][COLOR=#ff00ff][B]2.2. Jadlospis szczenięta [/B][/COLOR][SIZE=2][COLOR=black](według [URL="http://www.barf-fuer-hunde.de/fileadmin/pdf-files/Futterplan/welpen-og.pdf"][COLOR=black]http://www.barf-fuer-hunde.de/fileadmin/pdf-files/Futterplan/welpen-og.pdf[/COLOR][/URL])[/COLOR][/SIZE][/SIZE] (j. niemiecki i do tego trzeba przekrzywiać głowę o 90 stopni:evil_lol: [U][B]karmienie szczeniąt:[/B][/U] I.+/-5 do 7% masy ciała (nieustannie dopasowywac dzienną rację do zmieniającej się wagi ciała rosnącego szczenięcia!)=100% dziennej racji ( Czyli masa ciała x 0,05 lub 0,06 lub 0,07 ( w zaleznosci od aktywnosci, apetytu itd)= dzienna porcja/100% II. 20% ze 100% warzywa, sałata, owoce (alternatywnie żwacze i zielone płaty żołądkowe) III. mięso [U]oraz [/U]mięsne kości: 80% z (80% z 100%, czyli z dziennej porcji=X) a) samo mięso: 20-25% ( 20-25% z X) b) surowe mięsne kości 75%-80% (75-80% z X) (stosunek mięsa do kości ca. 50/50) Podwyższoną racje dla szczeniąt powoli redukowac obserwujac zachowanie i wygląd szczenięcia tzn: jeśli szczenię zaczyna "opuszczac" i zostawiać posiłki lub zbytnio się zaokrąglać.Dzienne racje powoli redukować do racji dla psów dorosłych tzn. do 3% Generalnie szczenię (tak jak i dorosły pies) powinno być szczupłe. [B][SIZE=3][U]Co podawać...[/U][/SIZE][/B] [B][U]1.owoce, warzywa, sałaty[/U][/B] - jabłko, banan, gruszka, truskawki, maliny, borówki, porzeczki, jeżyny, marchewka, kapusta pekińska, cukinia, kukurydza, koperek, ogórek, buraki, kalafior -porcja warzywna powinna zawierac 50% z następujących sałatek (oczywiscie nie muszą byc wszytkie, można zmieniac itd): sałata ogrodowa, sałatka lodowa, endywia, rucola,sałatka liść drzewny( naprawdę istnieje:evil_lol:) i sałatka frizee [B][U]2.mięso, ryby, wnętrzności, kości(SMK)*[/U][/B] -wołowina, cielęcina, drób, konina, koza/owca/jagnię, królik, dziczyzna,dorsz,pstrag,łosoś,tuńczyk,wątróbka (wnętrzności zalecane są od ca.12 tygodnia życia szczeniaka), płuca, serce, zielone żwacze/płaty żołądkowe( mozna podawac alternatywnie od czasu do czasu zamiast warzyw), kości cielęce (dobre do pielęgnacji zębów), cielęcy mostek (jest bardzo mięciutki i przyjemny do gryzienia), kości kręgosłupa wołowego (pielęgnacja zębów), zmielone skrzydełka kurze, szyjki i plecy, zmielona szyja indyka, ogon cielęcy *rodzaje mięsa można zmieniac codziennie lub tygodniowo. Na początku zalecana zmiana tygodniowa [U][B]3.oleje:[/B][/U] -oliwny, rzepakowy,z orzecha włoskiego, konopny, tran (nie podawać tranu razem z wątróbka;zawiera dużo wit. A i D), łososiowy, wiesiołęk dwuletni (oenothera biennis) i oczywiscie z pestek winogron (ten olej zalecają mi zawsze weterynarze) [B][U]4.produkty mleczne[/U][/B] (jeśli szczeniak toleruje): -kwark, kwark z koziego mleka, jogurt probiotyczny, kefir [B][U]-jajka: [/U][/B]1-3 żółtka na tydzień (podrobione/zmielone skorupki zawieraja dużo wapna- można podawac zamiast kości;jednak kości spelniają ważna rolę w pielęgnacji ząbków) [B][U]5.orzechy:[/U] [/B]laskowe, włoskie, nerkowce (orzech cashew) [B][U]6.dodatki [/U][/B](w razie potrzeby): -drożdze piwne (wit. B, flora jelitowa, skóra/sierść/nerwy, przy stresie, pobudza apetyt -glinka lecznicza: (reguluje flore jelitową, biegunki itp) -spirulina (algi: sytem odpornościowy) -chlorella (algi odtruwa organizm) -perna canaliculus (nowozelandzki małz: pozytywny wpływ na układ kostny, ruchowy) -propolis ( w razie potrzeby przy kaszlu, przeziebięniu. Szczypta (czubek noża zmieszac z miodem i wymieszać z jedzeniem) [SIZE=3][B][U]Przykładowy[/U] 4tygodniowy plan żywienia dla (zdrowych)szczeniąt [/B][U][B]od 12 tygodnia życia[/B].[/U][/SIZE] [U][SIZE=3][COLOR=black][B]Tydzien I[/B][/COLOR][/SIZE][/U] 1. [U][B]Poniedziałek:[/B][/U] a) rano: konina z warzywami, trochę sałaty, olej z konopi b) południe: część rannego posiłku c) po południu: w razie potrzeby można podać kwark owocowy* d) wieczorem: zmielone kurze szyjki 2. [U][B]Wtorek:[/B][/U] a) rano: konina z warzywami, trochę sałaty, olej rzepakowy b) południe: część rannego posiłku c) po południu: w razie potrzeby można podać kwark owocowy d) wieczorem: mięsny mostek cielęcy 3. [U][B]Środa:[/B][/U] a) rano: konina, trochę sałatki, tran, olej łososiowy b) południe: częśc rannego posiłku c) po południu: kwark d) wieczorem: zmielone szyjki kurze 4. [U][B]Czwartek:[/B][/U] a) konina z warzywami, trochę sałaty, olej z oliwy 2) południe: częśc porannej porcji 3) wieczorem:mięsny mostek cielęcy 5. [U][B]Piątek:[/B][/U] Cały posiłek zastąpic płatami żoładka (ja musze przynac nie wiem co to jest i jaka jest tego prawidlowa nazwa:oops:) 6. [U][B]Sobota:[/B][/U] a) rano: konina z warzywami, trochę sałaty, żółtko, olej z lnu b) południe:część rannego posiłku c) wieczorem: duże, mięśne kości cielęce 7. [U][B]Niedziela:[/B][/U] a) rano:konina z warzywami, trochę sałaty, olej z orzecha włoskiego b) południe: część porannego posiłku c) kawałek szyjki indyczej [U][SIZE=3][B]Tydzien II[/B][/SIZE][/U] 1. [U][B]Poniedziałek[/B][/U]: a) rano:mieszanko mięsno(wołowe) warzywna,olej b) południe: część rannego dania c) wieczór: mięsny mostek cielęcy 2. [U][B]Wtorek:[/B][/U] a) rano: mieszanka mięsno(wołowe) warzywna, olej, żółtko b) południe: część rannego dania c) wieczorem:szyjki kurze (zmielone) 3. [U][B]Środa:[/B][/U] a) rano: mieszanka mięsno(wołowe) warzywna, olej b) południe: część rannego dania c) wieczorem: ogon cielęcy 4. [U][B]Czwartek:[/B][/U] a) rano: mieszanka mięsno(wołowe)-warzywna, olej b) południe: część rannego dania c) wieczorem: skrzydełka kurze (mielone) 5. [U][B]Piątek:[/B][/U] Rację dzienną zastąpić żwaczami 6. [U][B]Sobota:[/B][/U] a) rano: mieszanka mięsno(wołowe) warzywna,olej, żółtko b) południe:część rannego dania c) wieczorem: plecy kurze (zmielone) 7. [U][B]Niedziela:[/B][/U] a) rano: mieszanka mięsno(wołowe) warzywna,olej b) południe: część rannego dania c) kawałek szyji indyczej [B][U][SIZE=3]Tydzień III[/SIZE][/U][/B] 1. [U][B]Poniedziałek:[/B][/U] a) rano: mięso wołowe z mieszanką warzywną, olej b) południe: część rannego dania c) wieczorem: SMK**(do wyboru) 2. [U][B]Wtorek:[/B][/U] a) rano: mięso: gardziel/pysl z mieszanką warzywną, olej b) południe: część rannego dania c) wieczorem: SMK 3. [U][B]Środa:[/B][/U] a) rano: wątróbka wołowa z mieszanką warzywną, olej b) południe: część rannego dania c) SMK 4. [U][B]Czwartek:[/B][/U] a) rano: mięso drobiowe z mieszanką warzywną b) część rannego dania c) SMK 5. [U][B]Piątek:[/B][/U] Rację dzienną zastąpić płatami żołądka 6. [U][B]Sobota:[/B][/U] a) rano:łosoś z mieszanką warzywną, olej b) południe: część rannego dania c) wieczorem: SMK 7. [U][B]Niedziela:[/B][/U] a) rano: konina z mieszanką warzywną, olej b) południe: część rannego dania c) wieczorem: SMK [B][SIZE=3][U]Tydzien IV:[/U][/SIZE][/B] 1. [U][B]Poniedziałek:[/B][/U] a) rano: jagnięcina z mieszanką warzywną, olej b) południe: część rannego dania c) wieczorem: SMK 2. [U][B]Wtorek:[/B][/U] a) rano: wołowe mięso z mieszanką warzywną, olej b) południe: część rannego dania c) SMK 3. [U][B]Środa:[/B][/U] a) rano: serca wołowe z mieszanką warzywną, olej b) południe: część rannego dania c) SMK 4. [U][B]Czwartek:[/B][/U] a) rano: królik z mieszanką warzywną, olej b) poludnie: część rannego dania c) wieczorem: SMK 5. [U][B]Piątek:[/B][/U] Racę dzienną zastąpić żwaczami 6. [U][B]Sobota:[/B][/U] a) rano:tuńczyk z mieszanką warzywną, olej b) południe: część rannego dania c) wieczorem: SMK 7. [U][B]Niedziela[/B][/U] a) rano: konina z mieszanką warzywną, olej b) południe: część rannego dania c) wieczorem: SMK * kwark podajemy zawsze kiedy szczenią jest jeszcze głodne. Lecz także tutaj z umiarem! (kwark owocowy= kwark mieszamy z owocami, nie kwark owocowy ze sklepu;)) ** SMK: surowe mięsne kości [COLOR=darkred][U]Jeśli pies nie może jeść mięsnych kości można także podawac skorupki jajek (jajka niekoniecznie trzeba kupować o kur z chowu bateryjnego:))[/U] . [/COLOR] [COLOR=black]Skorupki z jajka zmielić. Dorosły tzn. wyrośniety pies potrzebuje ok. 50mg calcium na kilogram masy ciala. Łyżeczka (do herbaty) zmielonej skorupki (łyżeczka do herbaty mieści ok. 5g zmielonej skorupki) zawiera ca. 1.600mg calcium. [/COLOR] [COLOR=darkred][COLOR=black]Dla dorosłego psa o wadze 10 kg wystarczy zatem 1/4 łyczeczki od herbaty. Dla psa 20 kg ca. 1/2 łyżeczki od herbaty. Pies 35 kg ok. 1 łyżeczkę do herbaty. Jeśli nie podajemy kości -zmielone skorupki podawać do jedzenia codziennie (nie piszę tutaj o jedzeniu suchym, które zawiera calcium) zeby uzyskac zrównoważony stosunek wapna do fosforu.[/COLOR] [/COLOR] [COLOR=#8b0000][B][I][U]Szczeniak:[/U][/I][/B] szczeniak potrzebuje ok. 100mg calcium pro kg masy ciała. W czasie zmiany ząbków zapotrzebowanie wzrasta nawet do 200mg.[/COLOR] [COLOR=#8b0000]Te ilości tyczą się wszystkich ras (małych, średnich, dużych)[/COLOR]
  6. Charly

    Barf

    Ender moj pies zre krolika i baardzo sobie chwali to mięsko:) ( Kaufland i Carefour)Jednak duza częsc kroliczych kosci jest bardzo "sucha i krucha".
  7. ja mojego psiaka ( wystraszonego, ale nie tak jak Sol) karmilam na poczatku tylko z ręki. Nie wszystko na raz, tylko podzielilam porcje na częsci i karmiłam za to, ze podszedl do mnie kiedy go przywolałam, karmilam za siku na dworze, za każdy normalny, przeze mnie chciany odruch.np takze za grzeczne chodzenie na smyczy...za to ze moglam zalozyc szeleczki.....No i potem oczywiscie za siady itp;)
  8. (dłon dziwnie spuchla, ale juz nie jest niebieska ale zielono zolta. za to ranka na palcu wygląda jakbym się oparzyła- nei wiem jak ona to zrobila:evil_lol: Bidulka malutka. Dobrze, że juz na tyle ufa, ze nie gryzie Ciebie:lol:) Pisz o niej jak najwięcej, jesli masz czas- bardzo interesują mnie Wasze postępy.
  9. Ach Narja- jakie ona ma szczescie ze Ciebie spotkała. To co prawda nie dziecko, ale jednak niezla praktyka dla studentki pedagogiki, co?:loveu: Sika w domu? na zewnątrz?
  10. od stycznia. ona uciekala do nas, bo my bylysmy za kratami. Tak jak pisalas chce kontaktu, ale się boi. Krata to "idealne" wyjscie dla niej w tamtym momencie. Czlowiek niby blisko, a jednak neidostępny.
  11. Na temat suni w schronisku Rybcia pewnie może więcej powiedziec. Z tego co ja zaobserwowalam sunia byla delikatna i raczej ulegla tzn. jesli pieski przeciskaly się do krat, ona tez to robila, ale nie "przepycha się łokciami" Jesli chodzi o ludzi- do wszystkich spoza krat byla miodzio. Takze delikatna, liżąca ręce merdająca ogonkiem. Nie okazywala strachu przed ludzmi. Natomiast kiedy pracownik wszedl do boksu sunia uciekła do nas- tzn, w kierunku krat- ale wyraznie do nas. hm.. Są pieski reagujące wielką radościa kiedy opuszczają boks- takze te, które w boskie byly strachliwe, nie podchodzily do krat- juz na zewnątrz okazywaly wielką radosc i ufnosc. Natomaist ta sunia nie chciala nie tylko opuscic boksu, ona takze chciala wrócic do schroniska. Jak napisałas wczesniej jest pieskiem, który woli to co zna- nawet jesli to co zna nie jest dobre. Pracownik schroniska powiedzial nam ze sunia jest z interwencji. Łapana na ulicy
  12. Charly

    Barf

    [quote name='Cimi']W pierwszym zdaniu jest napisane jaka rasa ;) Ender, a ryby podajesz ? eee w 17 linijce Ender napisał ze tak:evil_lol:
  13. Charly

    Barf

    dzięki:lol: hihi sprawdzila się w moim przypadku reguła, czego nie znamy tego nie rejestrujemy. Rzeczywiscie stoi jak byk- nie mam pojęcia co to za pies. zaraz lece zapytac googla ( i tym bardziej czekam na zdjecia)
  14. Charly

    Barf

    Ja wiem tylko, że mieszanka warzyw owocow miesa, jajek i do tego wszystkiego jogurty spowodowalaby u mojego psa nieustające wzdęcia i biegunki. U Twojego psa tego nie ma- to bardzo dobrze:lol:. Jednak jakos nie sądze, że mieszanie tak róznych składników ( w jednej porcji) jest odpowiednie. Ludziom to nie podchodzi- zwierzętom chyba tez nie. Ale moze sie myle. edit: ciekawa jestem jakiego masz psa- musi być duuuzy jesli wcina 3 kg zarcia dziennie:razz:. I tak jakos chyba gdzies obil mi sie Twój nick (ale dokladnie nie pamiętam)- typuje na 1.mastiff angielski 2.fila 3. DA ? tak czy siak, czekam z niecierpliwośćią na zdjęcia Twojego psiaka na wątku Barf in (e)motion (tak wklejamy zdjęcia czy filmiki jedzących psiaków:evil_lol:)
  15. tylko jak sie znajdzie to co dalej? nie ma nic dla niego:shake:
  16. Ladnie dzien się zaczął:multi: Bidulka sunia- teraz już będzie tylko lepiej. Fajna sprawa z tymi kotami...czy ona ich czasem nie pogoni:cool3::evil_lol:?
  17. wiesz co nawet nie patrzalam. mowisz o tej malamuto huskowatej? jutro sprawdze
  18. Jejku jak on się poddaje. Nie udalo mi się jeszcze wykąpac kota, a probowalam aż 2 razy:lol::lol:
  19. Trzymam kciuki:thumbs::kciuki: sunieczka z pewnościa ma duze szanse zachowywac się tak jak to robila kiedy byla za kratą i być "słodką, kochaną, kochająca ludzi i zwierzęta" sunieczką:multi: Dzieki Laluna za przybycie i Tobie Narja za relacje. Przyznaję, że przezylam dzis lekki szok patrząc na walkę tego psa. Ale powoli i ja dochodzę do siebie:)
  20. ale Narja nie ma preparatu jeszcze i do poniedzialku miec nie będzie:evil_lol::oops::diabloti:. Nie pomyslalam o tym, ze mala bedzie zapchlona:roll: edit: chyba ze Narja faktycznie zadzwonisz do tego waszego weta od krów:evil_lol: poza godzinami pracy i powiesz ze jest inawzja pchel;)P Pomysl z wzieciem na rece jest bardzo dobry. tylko Narja odchyl glowke i twarz Twoją przy tym ( tak wiesz na wszelki wypadek). zaloz jej faktycznie ten ręczniczek i chyba wtedy bedziesz mogla jej tubke wetrzec. Obroza dobry pomysl- tylko mala moze roznie zareagowac na to. Mala na rekach i recznik na glowie i wtedy tubka w kark (odchyl wlosy i porzadnie wetrzyj- trząc tubka dosc mocno w skore (w lewo i w prawo lub jak kto woli z gory w dól i z powrotem:lol: naciskajac na nia). No chyba ze obroza sie sprawdzi.
  21. [quote name='Madziek'] Gibson jest bardzo zainteresowany ich piszczeniem. :lol: co robi? ma dojscie do nich? edit: ok. teraz przeczytalam ze maja parwo. pytanie "się odpowiedzialo":cool3:
  22. nie chce Wam tutaj mieszac, bo duzo pytan i duzo wspanialych wskazowek- ale mala jest totalnie zapchlona (pchly duże jak slonie:evil_lol: po niej biegają). Jak mala odpchlic? w kark jej cos wetrzec?(raczej ciezko bedzie- choc moze za kilka dni mala troche się wyluzuje) czy raczej popryskac czyms (ale to tez trzeba wetrzec)?
  23. o kurcze tzn. ze ona od 12 nie robila siusiu ani nic. och bidna taka. caly czas tem lezy? nie wyszla troszke nic? Edit: jak mala zachowywala się przy zdejmowaniu kaganca? Mam nadzieje ze obrozki jej nie zdjelas:cool3:- bo wiesz zalozyc bedzie cięzko:lol::diabloti: Edit2:lol:: mam pytanie dotyczące "schowków" dla strachlikow takich jak Sol (Sonja). Narja napisala, że dała jej tylko taki daszek, wiec to sie raczej do schowka nie zalicza. Ale generalnie czy schowki (jak budki w mieszkaniu itp) w fazie początkowej dla strachliwego psa sa sensowne, czy wrecz przeciwnie?
×
×
  • Create New...