-
Posts
1202 -
Joined
-
Last visited
Content Type
Profiles
Forums
Events
Everything posted by Sylvia_76
-
[quote] Napisał [B]Sylvia_76[/B] [URL="http://dogomania.pl/forum/showthread.php?p=10447998#post10447998"][IMG]http://dogomania.pl/forum/images_pb/buttons/viewpost.gif[/IMG][/URL] [I]Jeśli pomiędzy lutym 2008 roku a dniem dzisiejszym [B]wprowadzono[/B] [B]jednoznaczny zakaz kopiowania i kurtyzowania - proszę o dokument.[/B][/I] [I][B][COLOR=red]Jesli nic takiego nie nastąpiło[/COLOR][/B] - w związku z obowiązującym stanem prawnym w zakresie dopuszczalności tzw. kopiowania uszu oraz skracania ogonów u psów rasowych - upowszechnianie na niniejszym forum informacji o tym, że kopiowanie uszu i kurtyzowanie ogonów jest w Polsce zabronione świadczy bądź to o niewiedzy/ignorancji albo jest po prostu świadomym wprowadzaniem w błąd osób czytających ten wątek.[/I] [I]Sylwia Matulewska[/I] [/quote] [quote name='LALUNA'][B][U][COLOR=black]No właśnie nastąpiło.[/COLOR][/U][/B] [/quote] [B][COLOR=red]Proszę o nie wprowadzanie w błąd Użytkowników Forum Dogomania[/COLOR][/B] Dyrektywa nie jest bezpośrednim źródłem prawa w kraju członkowskim UE i wymaga transpozycji do prawodawstwa krajowego. W wypadku gdy jest rozbieżność między prawem krajowym a dyrektywą - obowiązuje prawo krajowe państwa członkowskiego UE. [B]PODSUMOWUJĄC: obywatel polski MA OBOWIĄZEK postępować zgodnie z prawem polskim. [/B] [B][quote name='LALUNA']No właśnie nastąpiło. [/quote] - zatem, biorąc pod uwagę powyzsze [B][COLOR=red]proszę o dokument w którym zakazuje się jednoznacznie kopiowania uszu i kurtyzowanie ogonów w RP.[/COLOR][/B][/B] [COLOR=black]PS.[/COLOR][quote name='Niceravik']Sylvia[COLOR=#000000]_76, [FONT=Verdana]co do naszej rozmowy... Przykro mi, że właśnie tak się potoczyła. Wybacz mi, nie miałam pojęcia, że wprowadzono Ciebie w błąd.[/FONT][/COLOR][/quote] Nie prowadziłam żadnej rozmowy z Użytkownikiem Niceravik na i poza Forum Dogomania prowadzacym do powyższych wniosków.
-
[quote name='iwona&CAR']JA NIC NIE NAPISALAM O TRANSIT .[/quote] Dalej upierasz się, że masz rację? Ja nie piszę, że napisałaś o transit. Napisałaś: [quote] Napisał [B]iwona&CAR[/B] [URL="http://dogomania.pl/forum/showthread.php?p=10430928#post10430928"][IMG]http://dogomania.pl/forum/images_pb/buttons/viewpost.gif[/IMG][/URL] [I]No i jeszcze niech Ci sie trafi okazja spedzic [B]wakacje w Szwajcarii[/B][/I] [I][B]to juz tez tylko mozesz sam :p[/B][/I] [I][B]Psy z kopiowanymi uszami i ogonami[/B] [B]nie sa wpuszczane do Szwajcarii[/B], [/I][I]taka notatke znalazlam .[/I][/quote] Wiadomość dla zainteresowanych: spokojnie możecie jechać na wakacje do Szwajcarii z psem kopiowanym. [B]To, co napisała Iwona&CAR to nieprawda.[/B] W związku ze sposobem prowadzenia na tym wątku (i jemu podobnych) dyskusji ("wycieczki personalne", rzucanie pomówień na osoby w wątku nie uczestniczące z podaniem informacji umożliwiających zidentyfikowanie ich z imienia i nazwiska, podawanie nieprawdziwych informacji jako faktów, "ślizganie się" po temacie i argumentach, odchodzenie od meritum i "czepianie się słówek", zabawa w adwokata osób z jednego obozu itp.) nie widzę zasadności dalszego w niej uczestniczenia. Sylwia Matulewska
-
[quote][SIZE=2]Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi - z upoważnienia ministra[/SIZE] na interpelację nr 2102 w sprawie przestrzegania ustawy o ochronie zwierząt w zakresie procederu obcinania (kopiowania) uszu i ogonów psom [B][SIZE=4].........[/SIZE][/B] W związku z podjęciem w resorcie prac nad ustawą o zmianie ustawy o ochronie zwierząt mających na celu wdrożenie przepisów dyrektywy Rady (WE) nr 2007/43 z dnia 28 czerwca 2007 r[B].[/B] w sprawie ustanowienia minimalnych zasad dotyczących ochrony kurcząt utrzymywanych z przeznaczeniem na produkcję mięsa [U]rozważane jest, po przeprowadzeniu szerokich konsultacji społecznych,[/U] doprecyzowanie obowiązujących przepisów w zakresie dotyczącym [SIZE=2][U]wprowadzenia jednoznacznego zakazu[/U] modelowania uszu i obcinania ogonów psom[B]. [/B][/SIZE] [SIZE=2]Pozdrawiam [/SIZE] [SIZE=2]Sekretarz stanu [/SIZE] [SIZE=2]Kazimierz Plocke [/SIZE] [SIZE=2]Warszawa, dnia 18 kwietnia 2008 r. [/SIZE][/quote] Ja mam odpowiedź z Ministerstwa Rolnictwa RP na temat [U]obowiązującego [/U]stanu prawnego. Oto ona: [URL="http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=bc098435c6bf6b8a"][IMG]http://images33.fotosik.pl/311/bc098435c6bf6b8am.jpg[/IMG][/URL] Jeśli pomiędzy lutym 2008 roku a dniem dzisiejszym [B]wprowadzono[/B] jednoznaczny zakaz kopiowania i kurtyzowania - [B]proszę o dokument.[/B] Jesli nic takiego nie nastąpiło - w związku z obowiązującym stanem prawnym w zakresie dopuszczalności tzw. kopiowania uszu oraz skracania ogonów u psów rasowych - upowszechnianie na niniejszym forum informacji o tym, że kopiowanie uszu i kurtyzowanie ogonów jest w Polsce zabronione świadczy bądź to o niewiedzy/ignorancji albo jest po prostu świadomym wprowadzaniem w błąd osób czytających ten wątek. Sylwia Matulewska
-
[quote name='kwiatek82']Gratulacje !!!! wspaniały Korek ! :loveu: czy to znaczy ze Korek byl o krok od wygranej, byl najlepszy ze wszystkich ras???[/quote] Nie, Kwiatku. Wtedy to bylby BIS 2, Korek zostal uznany za drugiego w kolejności doga z czarnych i arlekinów we wszystkich klasach (z wyjątkiem klasy szczeniąt). Małe sprostowanie - w klasie otwartej było 19 psów a nie 21, to moja pomyłka, psy szybko znikały z ringu "wywalane" przez sędziego (w naszej klasie sporo było ocen bdb, db i dost a także dyskwalifikacja - o ile dobrze pamiętam). Korek więc był I dosk/19, CAC (wyłoniony w porównaniu czterech klas), co daje Championat Szwecji i res. CACIB. Czarna_Hańcza - :lol: Korek ma już prawie 2,5 roku :lol: , najwyższa pora na nabieranie masy i "mężnienie" (też to widzę, choć jeśli chodzi o wyraz jego pyszczka - wciąż ma w oczach głupawego szczeniora). Co do naszego konkurenta... Ja wypuściłabym z klasy championów zupełnie innego psa. Ale ja nie jestem sędzią... :roll: Ten, który zwyciężył dzień wczesniej wygrał klub szwedzki. Zdjęcia będą, obiecuję :cool1:
-
[quote name='LALUNA']JA tam nie wiem czy to kłamstwo, ale wiem ze obiecałąś wczoraj wkleić coś nowego od MR :razz:[/quote] zadzwoń do Urzędu Celnego i dowiedz się u źródła, bo faktycznie na słowo nie musisz mi, Laluno, wierzyć. Co do pisma - wróciłam wczoraj w nocy ze Szwecji, później niż przypuszczałam. Wkleję je dziś w odpowiednim wątku. [quote]A co do Szwajcari to chodzi o eksport psów kopiowanych[/quote] Odniosłam się do wypowiedzi użytkowniczki Iwona&CAR która napisała [quote] [I]No i jeszcze niech Ci sie trafi okazja spedzic wakacje w Szwajcarii[/I] [I]to juz tez tylko mozesz sam :p[/I] [I]Psy z kopiowanymi uszami i ogonami nie sa wpuszczane do Szwajcarii,[/I] [I]taka notatke znalazlam[/I] [/quote] Powyższe stwierdzenie jest kłamstwem. I nie sądzę, by "spędzić wakacje" w rozumieniu Iwony&CAR oznaczało "esportować psa kopiowanego". No temat eksportu psów kopiowanych (do/ze) Szwajcarii nie mam wiedzy, więc nie będę się wypowiadać.
-
Dzięki za gratulacje :lol: Wróciliśmy wczoraj wieczorem, zmęczeni jak cholera, ale warto było - tak zorganizowanej nie widziałam do tej pory NIGDZIE.
-
[quote name='iwona&CAR']No i jeszcze niech Ci sie trafi okazja spedzic wakacje w Szwajcarii to juz tez tylko mozesz sam :p Psy z kopiowanymi uszami i ogonami nie sa wpuszczane do Szwajcarii, taka notatke znalazlam .[/quote] To kłamstwo. W czerwcu wracając z Włoch przejezdzaliśmy z kopiowanym psem przez Szwajcarię - informacja dla ludzi tam się wybierających: pamiętajcie o winietach, są obowiązkowe. To samo powiedzieli nasi przyjaciele, którzy przejeżdżali z dwoma kopiowanymi dogami (również czerwiec 2008) Wątek mieści się w dziale "Prawo" może warto sprawdzić niezgodne z prawdą informacje zanim się je wklei?
-
Dziękujemy Wszystkim za sympatyczne słowa wsparcia w tej trudnej dla nas chwili. No bo tak przerznąć wystawę, miło nie jest. Fakt. Oczywiscie po przyjeździe Korek chwalił sobie szwedzka wołowinę, ale mam wrażenie, że to takie jego robienie dobrej miny do złej gry ... __________________________________________________ W[I] imieniu Korka i swoim pragniemy podziękować wielu naszym Przyjaciołom dzięki współpracy których mogliśmy uczestniczyć w Światowej Wystawie Psów w Sztokholmie[/I] [IMG]http://i034.radikal.ru/0807/e0/12c7b77f69c4.jpg[/IMG]
-
[quote name='niceravik']Pewnie, że tak, ale skąd dowody? [B][SIZE=2]Art. 104. KONSTYTUCJI[/SIZE][/B] [COLOR=black][FONT=Verdana]2. Przed rozpoczęciem sprawowania mandatu posłowie składają przed Sejmem następujące ślubowanie:[/FONT][/COLOR] [I][B]"Uroczyście ślubuję[/B] rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, [B]przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej."[/B][/I] [COLOR=black][FONT=Verdana]Jeżeli dowiedliśmy już, że „glejt” TuathaDea to lipa, zwykły bubel, może okazać się, że obcinając uszyska dogom Pan Poseł łamie ślubowanie poselskie :shake:.[/FONT][/COLOR] [COLOR=black][FONT=Verdana]A to nie jest OKI :cool3:.[/FONT][/COLOR][/quote] Jeśli dowiedliście, że OFICJALNA interpretacja Ministerstwa w zakresie kopiowania uszu i kurtyzowania ogonów jest nieprawdziwa (a także, że była nieprawdziwa również w momencie kopiowania suki z poprzedniego miotu, która zostala w hodowli) to NIE oznacza, ze "pan poseł łamie slubowanie poselskie", albowiem nie jest on włascicielem hodowli z podanego przez Ciebie linku. Zasugeruwałaś krzywoprzysięstwo/złamanie ślubowania posłowi RP na publicznym forum. Jeśli nie - a mam przed nosem (jak już wspominałam jakiś czas temu) pismo, w którym jednoznacznie jest określone, że w Polsce nigdy nie było i nie ma zakazu kopiowania uszu i kurtyzowania ogonów - zasugerowałaś krzywoprzysięstwo/złamanie ślubowania posłowi RP na publicznym forum. I hodowczyni i poseł zostali już o tym powiadomieni. Wieczorem wkleję stanowisko Ministerstwa. Nadszedł już chyba czas na zrobienie porządku przez moderatora w tym wątku...
-
[quote name='PANGEA']A co?? Będzie płynął w pław za statkiem??:mad:[/quote] Pomyśl jak hodowca: - klata się pojawi, jak ta lala - mięśnie się poprawią i będzie wyglądał jak Pudzian - kondycja zdrowotna dojdzie do zenitu (wszak pływanie to samo zdrowie) ... a że się trochę zmęczy, chłopak... Nikt nie mówił, że wystawy mają być przyjemne... :diabloti:
-
Drogi Pangulcu, zdradzimy Ci tajemnice straszliwą... Wielu uważało, że Korek ma za słabo rozwiniętą klatkę piersiową. Odkąd podróżujemy [B]w pokazany i opisany powyżej sposób[/B] "klatka" Korka się zdecydowanie poprawiła :eviltong:. Ba, optymalnego kształtu nabierze zapewne kiedy w przyszłym roku wyruszymy na wystawę Westminsterską :diabloti:.
-
My wyruszamy jutro, Korek zaś wyruszył już dziś... [IMG]http://i064.radikal.ru/0806/79/e60dfc6208e6.jpg[/IMG]
-
[URL]http://1.1.1.4/bmi/img389.imageshack.us/img389/1267/avane033copyig4.jpg[/URL] Potwór odgryzacz!!! czy on próbuje skopiować ucho? :evil_lol: Świetne fotki, jak już napisałam w "halo, halo..." pięknie wyglądasz z dwoma dogami :)
-
[quote name='eveandAxel']Sylwia jak co fotniesz tym nowym Nikonem, wstaw proszę , chętnie zobaczę efekty:p Ja mam troche mętlik, wacham się miedzy Nikonem a canonem. W porównywalnych modelach Nikon znacznie droższy, a ceny teraz tak lecą na łeb na szyję, że mam zgryza. Już za swojego panasonica kupionego troche ponad pół roku temu nie dostanę nawet połowy tej ceny którą zapłaciłam.:cool1: w najgorszym wypadku zostawię go TZowi.[/quote] Efekty są w Korkogalerii. Tu kilka: [IMG]http://1.1.1.5/bmi/images34.fotosik.pl/295/20e60ef1d66c3cbc.jpg[/IMG] [IMG]http://1.1.1.3/bmi/i007.radikal.ru/0806/ec/21007598a6c5.jpg[/IMG] [IMG]http://1.1.1.3/bmi/images31.fotosik.pl/295/bccbf2cffcc895fa.jpg[/IMG] Klaudia robiła to chyba na automacie trzymając ten konkretny aparat z obiektywem po raz pierwszy w łapie i wyszło moim zdaniem super.
-
[quote name='PANGEA']Czesc. To ja poprosze o fotki również mojej drugiej-włochatej rasy :loveu: Będzie mój "absolutny multichampion" się wystawiał ;) Nie martwcie się niebawem go dogonicie on ma tylko 12 dorosłych championatów :evil_lol: a też jest brzydki jak wiadomo :eviltong: i "nietypowy dla rasy:p[/quote] Dla jakiej rasy nie jest typowy Twój brzydal? :) Jeśli petity wystawiają się tego samego dnia, co dogi - postaramy się ufocić. Obiecujemy też spróbować złapać bruneta na A. i zagadać w wiadomej sprawie. Do 12 dorosłych championatów jeszcze "trochę" nam brakuje :) Kurczę, pora natrzaskać parę tytułów a wakacje jak na złość zapowiadają się wyjątkowo leniwie i bezwystawowo w jakiejś nadmorskiej wiosce.
-
Halbina - buziaki dla rekonwalescentki, myślałam o Was dzisiaj. Kamila - do twarzy Ci z błękitką :) Nie myślałaś o tym, by sprawić Lali koelżankę? :) Ewelina - trochę przesadziłam z tym wypasionym sprzętem :) Mam Nikona D 80, czyli dość popularny wśród dogarzy aparat :) Oko posiadam, nawet hmmm... dwa. Jeśli chodzi o ustawienia i obsługę tego cuda - dla takich, jak Ty i ja ma on taki genialny zielony znaczek, po ustawieniu którego absolutnie wszystko robi za Ciebie automat :)
-
[quote name='halbina']na grillu bardzo się Ince podobało, zresztą będzie jeszcze okazja, niestety Inka została dziabnięta przez pittbula i miała trzygodzinny krwotok... :roll: [URL="http://www.dogomania.pl/forum/showpost.php?p=10379683&postcount=1466"][COLOR=#22229c][URL="http://www.dogomania.pl/forum/showpo...postcount=1466"]http://www.dogomania.pl/forum/showpo...postcount=1466[/COLOR][/URL][/URL][/quote] Rany, biedna dziewczynka... My też mamy zaliczone spotkanie z pitopodobnym, Korek był wtedy jeszcze szczylem. Mało nie stracił oka. Współczuję z całego serca.
-
[quote name='eveandAxel']Przyjeżdżaj, a jak zgarniesz po drodze kogoś z wypasioną lustrzanką to będziemy w komplecie:evil_lol: Chciałam nad ranem jak nie ma ludzi wyskoczyć i zrobić Axowi sesje w parku przed pałacową, mamy taki niedaleko nas. Ale ja się nie skseruję, ktoś musi robić za wariata i ściągacza uwagi(bo Ax tak sam z siebie nie stoi ładnie jak Korek), ktoś musiałby focić no i ktoś musiałby wariata trzymać:diabloti:[/quote] Ewelina - od kilku dni ja mam wypasioną lustrzankę, więc wystarczy już tylko "ktoś" :) Dokładnie, do robienia fot - potrzebne są minimum trzy osoby: focąca, trzymająca psa, i robiąca za małpę :)
-
[quote name='eveandAxel']Miałam super plana na sesje zdjęciową, ale nie wiem skąd mam wziąść conajmniej dwóch ochotników, musieli by być zdźiebko nawiedzeni jak ja żeby wstawać skoro świt i naginać pare kilometrów żeby psu w pięknym miejscu zrobić zdjęcia.:diabloti: I chyba z mojego planu narazie nici.:([/quote] Mnie weź! mnie!!! :lol: Mała koronka przepiękna! :loveu: halbina - jak się Ince podobało na grilu? :evil_lol: (głupie pytanie, pewnie że się podobało :) )
-
[quote name='Cloudy']Trzymam kciuki, namieszajcie tam! Będę trzymać kciuki z Warszawy :razz: Osobiście MARZĘ nie tyle o powtórzeniu kiedyś Waszych sukcesów (ciężko byłoby, hihi) - ale o Waszym zaangażowaniu, pasji i determinacji w tym, co robicie, o radości z wystaw, jaka towarzyszy Wam w wyjazdach (szczególnie Twojej). O takim stylu życia (podróże, miejsca, ludzie) również... Szczerze, pozytywnie zazdroszczę... :oops:[/quote] Determinacja to była rok temu: ile championatów młodzieżowych da się zrobić w ciągu niecałych trzech miesięcy :) W tym roku jest cudne lenistwo, pasja została, fakt, ale jakoś tak wystawiamy się nienerwowo już teraz :) Baaardzo mi się to podoba... Najbardziej chyba lubię wybieranie gdzie będziemy mieszkać (i warunkiem jest by było ciekawie i pięknie, a nie blisko wystawy), samą podróż też lubię, i wystawę - genialna adrenalina, spotykanie znajomych i przyjaciół... - wieczorno nocne imprezy... eh... Najważniejsze, to tak sobie ułożyć pracę, by nie kolidowała z ważnymi wystawami :) [quote name='czarna_hancza']Oczywiscie ksiuki trzymac bedziemy obie...razem z Białą ;) No i z niecierpliwoscia czekam na fotorelacje :cool3:[/quote] Obiecuję zameldować się jak najszybciej :) [quote name='halbina']Mnie się Korek nie podoba... ja go ubóstwiam! :oops:[/quote] ja też :evil_lol: mimo, że czasem jest koszmarny :) [quote name='kwiatek82']Razem z Unką trzymamy kciukasy za kolejne sukcesy !! Kolezanka chce sie pochwalic Koreczkowi ze dzis rano zrobila i i siku i kupke na dworze :evil_lol: u was tez tak brzydko?? na szczescie teraz przestal padac deszcz, brrr[/quote] Kupa na dworze - to wielka rzecz ;) Oby tak dalej :) U nas piękna słoneczna pogoda cały dzień. Wpadniecie? :) Zapraszamy serdecznie!
-
[quote name='Matusz']czyżbyście wystawiali się w Wawie ??:)[/quote] Nie, nie w Warszawie... :) Nie napiszę nic ponad to, że obiecuję solidną fotorelację po powrocie. Nugatika - bardzo dziękuję :) Wg. Przewodniczącej Włoskiego Klubu Doga, Korek jest jednym z piękniejszych czarnych dogów w Europie ale to i tak niczego nie zmienia: w Polsce jest brzydki i taki pozostanie choćby wygrał I Wystawę Międzygalaktyczną :) Przyzwyczaiłam się i nie chodzi o to, że się skarżę, doceniłam zwyczajnie gest Czarnej Hańczy, która jako jedna z bardzo nielicznych właścicielek dogów jest w stanie powiedzieć, że Korek jej się podoba :) To miłe :)
-
Napiszę więc tak: chwal jak najczęściej :lol::lol::lol: Dziękuję za ten post. Trzymaj proszę za nas kciuki w przyszłym tygodniu.
-
[quote name='halbina']Ależ uczta dla oka! wszystkie fotki wspaniałe, a Koreczek!!!! :loveu: :loveu: :loveu:[/quote] ... a Koreczek wariat :) [quote name='kwiatek82']Cuuudooo ! po prostu zamarłam, śliczniutki Korek :cool3: mam takie pytanie trochę techniczne: co Koruś dostaje zeby nie mial kleszczy? macie jakis wypróbowany preparat odpychający kleszcze i inne paskudztwa? W połowie tyg zaczynamy spacerkowanie i wybierzemy sie do parku/lasu itp i nie chcemy Małej od razu sprawić dzikiego lokatora :angryy: mozecie cos polecic?[/quote] My od zawsze na Frontlinie, znam zwolennikow Fripexu, obróż przeciwkleszczowych (te ostatnie śmierdzą). Pamiętaj, żeby odpowiednio dobrać ilosć preparatu do wagi i aby nie łączyć metod (zwłaszcza zawierających ten sam składnik antykleszczowy). [quote name='kamila-dog']Sylwia-sorki za offa :oops:[/quote] Drobiażdżek :) [quote name='simbik']Śliczne fotki :lol:, czuję się w nich lato. Lubię jak w zdjęciach można poczuć aurę danej pory roku.[/quote] Było gorąco, Korek szalał i odpoczywał, znów ganiał i szukał miejsca w cieniu... Nie lubię jak jest tak ciepło, staramy się nie wychodzić wtedy na dwór. [quote name='czarna_hancza']Ahhh Koreczka nigdy za wiele... :loveu: Na niego moglabym patrzec i patrzec....i patrzec. Buziak od Białej :cool3:[/quote] Buziak przekazany! Mądry i grzeczny Sisol - nie jest rasistką :) Czarna_Hańcza - dziękuję za komplementy :) ... tym bardziej, że jesteś jedną z nielicznych osób, która potrafi napisać, że Korek jej się podoba. Nie wiem czy zdajszesz sobie sprawę, że narażasz się na opinie o złym guście :evil_lol: W Polsce mój pies jest brzydki, nie wypada pisać, że jest inaczej, wystarczy że wyjadę z nim np. do Włoch czy Hiszpanii i nagle okazuje się, że jest calkowicie odwrotnie (i nie chodzi mi w tym momencie o oceny sędziowskie, bo te akurat wszędzie są podobne a o stosunek do Korka innych właścicieli dogów :) ) Ostrzegam więc i dziękuję raz jeszcze.
-
I jeszcze jedno - nie jest stary, dogi szybko siwieją, ten równie dobrze może mieć 2 lata, albo nawet mniej.
-
Przerażajace... Powiadomiłaś już o nim adopcje? [URL]http://www.dogiadopcje.pl/[/URL]