Jump to content
Dogomania

kulejacy ON i to nie z powodu kontuzji


slawexs

Recommended Posts

witam i na wstepie pszepraszam gdyz nie moglem sie zdecydowac na jakim forum to zamiescic i rowieniez ten post jest umieszczony na forum "zywienie" ale wracajac do rzeczy mam pytanie gdyz od kilku dni moj ON-ek zaczal kulec,na poczatku myslalem ze moze mu przejdzie,jak juz po 2 dniach bylo tak samo to mysle zobacze mu lape moze mu cos sie wbilo,ale jednak nie,po 4 dniach pojechalem do weterynarza i powiedzial mi ze to zwiazane jest z tendencja wzrostowa u psa,i ze nawet bedzie mu to przeskakiwac na inne nogi,jak powiedzialem ze daje mu wolowine tzn.serce wolowe to powiedzial zebym to odstawil i dawal sam ryz gotowany z kurzymi lapami,bialy ser i co dziwne nawet mowil ze mozna upiec biszkopta i mu podawac choc nie wiem w jakim celu gdyz prawdopodobnie pies za szybko rosnie,dodam ze moj ON-ek ma 8 miesiecy ale jak jezdzilem wczesniej do innego weterynarza to nic takiego mi nie powiedzial,a ten u ktorego bylem dzisiaj to byle pierwszy raz i od razu taka wiadomosc i moze to trwac nawet dotad dopoki pies nie przestanie rosnac,to skoro mam odstawic mieso i dawac mu sam ryz na kurzych lapach to co jezscze moglbym mu dawac zebym nie przesadzil myslac tu o domowym jedzeniu a nie wliczajac suchej karmy,i czy moze ktos spotkal sie z taka sytuacja jak moja i moze mi cos w tym wiecej powiedziec.

z gory dziex za odp

Link to comment
Share on other sites

U młodych, szybkorosnących psów zdarza się choroba zwana młodzieńczym zapaleniem kości. Miał to mój dog. Pamiętam, że ograniczyłam mu wtedy ruch, dawałam dobrą karmę (Royal canine), a do gotowanego mięska witaminki w zwiększonej dawce, poza tym odżywki wzmacniające kościec takie jak Caniviton Forte lub Arthroflex, skuteczniejsze od kurzych łapek.

Link to comment
Share on other sites

Tutaj możesz dużo poczytać o tym schorzeniu.

Tak jak jest napisane, podaje się psu leki przeciwzapalne i przecibólowe. Po kilku dniach podawania leku kulawizna mija, a po kilku tygodniach, albo miesiacach pojawia się w innej łapie, albo w tej samej... I znowu podajesz jakiś rimadyl przez kilka dni i znowu przechodzi... Oczywiście jak pies kuleje, łapa boli to trzeba ograniczać ruch. Żadnych szaleństw.

Podobno mija jak pies dorośnie. Zobaczymy, bo Kreska jeszcze troszkę rośnie... RTG robiłeś? Czy weterynarz "na oko" stwierdził enostozę?

Co do diety: mój weterynarz nic nie mówił o zaprzestaniu podawania mięsa ;) Zalecił jedynie więcej chrząstek, trochę kości, witaminy i arthroflex.

Ale spokojnie, nie nerwowo, wszystko będzie ok. 8)

Link to comment
Share on other sites

no weterynarz na oko nic mi nie powiedzial o zadnym wykryciu schorzenia tylko mowi ze pies prawdopodobnie za szybko rosnie i bedzie mu ta kulawizna przeskakiwac na inne nogi,i ze musze dawac mu wlasnie jakies skorupki z jajek,bialy ser,ogolnie i z tym biszkoptem cos mowil tylko po co to nie wiem,tylko jak to jest np,z tymi skorupkami i z bialym serem,czy to codziennie dawac czy raz na jakis czas?

Link to comment
Share on other sites

jak to jest np,z tymi skorupkami i z bialym serem,czy to codziennie dawac czy raz na jakis czas?

O skorupkach to jest jakiś topik na żywieniu, poszukaj. Możesz dawać codziennie, tam będziesz miał opisane jak podawać.

Sera za dużo nie dawaj, bo może jakieś uczulenie z tego wyleźć... Również na żywieniu był ostatnio topik o serach...

A ta diagnoza to wiele do życzenia pozostawia... A lekarstwa dostałeś?

Link to comment
Share on other sites

hehe wielkie dzieki coztego za starania w mojej sprawie,jesli chodzi o lekarstwa to nic nie dostalem tylko poprostu mam zmienic zywienie,czyli mam dawac ryz,rapki,i warzywa,tylko tak sobie mysle jak mi wet powiedzial zebym odrzucil mieso bo mowi ze to co mu dawalem do tej pory czyli ryz zmieszany z kasza i gotowane serce wolowe to przelatuje przez niego i nie daje zadnych efektow bo dodam jeszcze ze moj ON jest troche chudy ,tak mi sie przynajmniej wydaje jak na swoj wiek,i wet powiedzial ze im wiecej mu to daje to tym bardziej chudnie,co dziwne ze pies po miesie ma niby chudnac i ze mam przeprowadzic taki test z tymi skorupkami ze jak odda kal i na kale beda te skorupki to mam sie do niego zglosic.Tyle wiem na dzien dzisiejszy.A jesli chodzi o ta kulawizne to powiem Wam ze wystepuje juz z 4 dni ale to nie pierwszy raz bo juz z miesiac temu tez tak mial tylko ze to bylo tylko czasem rano i do poludnia jak to mowia sie rozchodzilo i wszystko bylo OK

Link to comment
Share on other sites

Moj airedalek tez mial mlodziencze zapalenie stawow w wieku 8 do 10 miesiecy.Moj wet rowniez zalecil ograniczenie bialka w diecie /za szybki wzrost/ tzn.mniej miesa i nabialu.Ponadto chrzastki i preparat homeopat

Rexorubia.U mojego psiaka kulawizna dotyczyla tylko jednej przedniej lapy i przeszla bez sladu.Ale zeby byc pewnym ze to przejsciowe trzeba

koniecznie zrobic rtg.Powodzenia .No i mysle ze zupelne wykluczenie miesa to dla rozwijajacego sie psa duza przesada.

Link to comment
Share on other sites

Sławek, już parę razy pisali Ci różni Dogomaniacy, żebyś karmił psa normalnym, pełnowartościowym mięsem. Jeśli wołowina, to normalne mięcho, jak na pieczeń np. Albo kurczak: np. udka. Normalne mięso z mięśni zwierząt. Albo udźce z indyka- kupa mięsa. (Tylko oczywiście kości z drobiu nie dawaj)

Link to comment
Share on other sites

tak, mięso mięso jest niezbędne moim zdaniem. Tylko chude, najlepiej wołowe, może być dziczyzna (troszkę tańsza) + ryż + warzywka np. marchewka. No i ewentualnie dobra, sucha karma, np. Eukanuba lub Royal (teraz jest Royal specjalnie dla ON), obowiązkowo coś na wzmocnienie kości, czyli Arthroflex lub Caniviton (możesz próbować wygotowywać to co jest w tych preparatach z kurzych łapek lub świńskich giczołków, ale to bardzo pracochłonne). A no i to wstrętne choróbsko na 100% przejdzie. Powodzenia.

Link to comment
Share on other sites

Arthroflex w zaleznosci od miasta to waha sie w cenie od 70-80 zl ale powinno ci wystarczyc na przynajmniej miesiac. Dziwie sie ze zaden wet nie powiedzial ci o tym preparacie to jest podstawa i twoj pies powinien to dostawac conajmniej od 4 miesiaca zycia. Haga tez kulala, ale wet oprocz arthroflexu zapisal jej jeszcze ludzki lek osteogenon i po tym przeszlo :wink: raz na zawsze, mozesz mu kupic tez specjalna diete weterynaryjna dla pieskow z tego typu klopotami, ale to wszystko powinien doradzic ci wet

Pozdr

Monika z Cortina i Haga

Link to comment
Share on other sites

no weterynarz na oko nic mi nie powiedzial o zadnym wykryciu schorzenia

Bo to schorzenie diagnozuje się na podstawie zdjęcia rtg. Moja sunia przechodziła to, i nie martw się, jak piesek skończy 1,5 roku to mu przejdzie. Ale w moim przypadku wet podawał środki przeciwzapalne, żeby sunia nie cierpiała.

A Arthroflex, jeśli podaje się zapobiegawczo to wystarcza na 3 miesiące.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...