Jump to content
Dogomania

wymioty, biegunka wodnista strzelajaca śmierdząca


ksmiechowa

Recommended Posts

Witam Was,

Pisząc tutaj chwytam sie ostaniej deski ratunku. Mam 7 letnią sunie, waga 1kg, mieszaniec. Od maja mam z nią problem. Co jakiś czas (mniej więcej co 2 miesiące) powracają w parze biegunka i wymioty. Byłam u kilku weterynarzy i nie ma poprawy. Ciągle powracają dolegliwości. Adusia jest nadzwyczaj drobniutka stąd też moje obawy. Dwa dni temu zwymiotowała karmą, wczoraj żółcią a dzisiaj powróciło: strzelająca wodnista śmierdząca biegunka i pieniste glutowate wymioty.

Kał na jaja pasożytów był wykonywany 3 razy w jednym tygodniu (nic nie wyszło)

Kał-trypsyna nic nie wyszło

Krew podobno też wyszła ok (nie dostałam wyników od wet)

Sunia leży w budzie widać, że jest słaba. Jak ją zanosi na wymioty to przychodzi do mnie żebym jej pomogła zwymiotować, bo strasznie ciągnące są jej wymioty. Niestety też brzydko jej pachnie z buzi.

Boję się bo pierwsze co dostaje to antybiotyki. Z racji tego ze to jest bardzo mały pies boję się, że jej narządy od ilości leków nie wytrzymają. A mnie chodzi przede wysztkim znalezienie przyczyny a nie chwilowe usunięcie objawów.

 

 

Co do karmy. Od dwóch miesięcy je Royal Gastro Intestinal. Widzę, że je tą karmę bo musi. Mokrych karm nie lubi. Czasem się zdarzy, że dam jej to co ja jem...np kaszę jaglaną czy gotowanego kurczaka

 

Pomóżcie proszę.

 

Link to comment
Share on other sites

Zbadaj lipazę swoistą z krwi (badanie oddzielne od "zwykłej" biochemii trzustkowej). Do tego nie zaszkodzi badanie USG (może są jakieś zmiany w jamie brzusznej, których nie widać). Poproś o wyniki badania krwi - wet nie powinien robić problemu z ich wydaniem.

Poza tym na pewno daj spokój z podawaniem resztek ze stołu, nawet w minimalnych ilościach. Sam intestinal i nic więcej - przynajmniej do czasu, aż nie zostanie postawiona prawidłowa diagnoza. 

Link to comment
Share on other sites

może jeszcze :badanie krwi-morfologia biochemia,pies powinien byc nawadniany,chocby podskórnie,do tego preparaty nawadniajace typu gastrolit,do tego probiotyki.jeśli wymioty sa codziennie to powinna dostac tez leki hamujace odruch wymiotny,a także leki hamujace perystaltyke jelit.

nie podawaj kaszy bo dodatkowo może powodowac wzdęcia i jest ciężko strawna

Link to comment
Share on other sites

bada,bada,moja sucz swego czasu z roztocza włosogłówke przywiozła-jaja były obecne w kale w badaniu mikroskopowym,kokcydia(oocysty) również wyjda jeśli są obecne.

szkoda psa bo jest leczony,z tegp co pisze załozycielka watku-chyba na "odczepnego" :lookarou: ....

Link to comment
Share on other sites

już najprostszym,stosunkowo tanim badaniem flotacji/sedymentacji można zdiagnozowac różne diabelstwa siedzące w ukł pok.

Nie znajdziesz tego czego tam nie ma, choć w układzie pokarmowym sa ... nie znajdziesz lamblii choćby dlatego, że to pierwotniak wewnątrzkomórkowy...

Nie znajdziesz w ten sposób włosogłowki ani kokcydii

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że poprzez osłuchanie stetoskopem lekarz może jedynie stwierdzić, czy perystaltyka jest wzmożona (choć przy znacznym nasileniu objawów słychać to i uchem "nieuzbrojonym") - nie jest to na pewno badanie rozstrzygające, ale stanowi część diagnostyki układu pokarmowego. 

Leczenie w przypadku zapalenia żołądka, trzustki, dwunastnicy jest dość podobne co do zasady (antybiotyk, leki przeciwzapalne, nawadnianie, osłona, dieta), więc niewykluczone, że lekarz po prostu zalecił podawać coś, co ma zastosowanie w każdym z tych przypadków - bez różnicowania. 

Diagnozowanie chorób układu pokarmowego (oprócz tych, które dają dość jednoznaczne wyniki w postaci nieprawidłowej biochemii) w ogóle jest kłopotliwe - w przypadku, jeśli trudno uchwycić przyczynę albo leczy się szeroko (czyli antybiotykiem o dużym spektrum działania) albo wykonuje gastroskopię (ale to wymaga znieczulenia ogólnego, więc w przypadku psa osłabionego chorobą niesie ryzyko).

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Witam Wszystkich! Mam od 2,5 roku suczkę rasy Barbet do 26 listopada jadła karmę Josera-kaczkę i była okazem zdrowia.Mój problem z moją sunią zaczął się 26 listopada z rana biegunką. Zastosowałam głodówkę po paru godzinach podałam pektovit, który nic nie pomógł. Całą nockę z 26/27 co 1,5 godz. wyjścia na podwórko. 27 z rana lecznica po drodze krew w kale, zastrzyki, podwyższona temper. Weterynarz zalecił dietę na 1,5 dnia typu: gotowany ryż, marchewka trochę piersi z kurczaka-po tym uregulowało się, dieta utrzymywana była zgodnie z zaleceniem weterynarza. Zaczęłam podawać karmę tj. 29 listopada . Dostała kilka ziarenek i z powrotem się zaczęło z 29/30 biegunka ale bez krwi a 6.30 rano podałam tabletkę nifuroksazydu 100mg, weterynarz kazał zwiększyć dawkę do 3 razy dziennie przez 3 dni i powrócić do diety. Dostosowałam się. Sunia miała parcie na kał co 4-5 godz. Trzeciego dnia zaczęły się z rana wymioty kolory żółtego z pianą. Postanowiliśmy zmienić weterynarza ponieważ nie było efektów w leczeniu. Drugi weterynarz postawił sunie na nogi -zastrzyki i dobrał karmę SPECIFIC CID. Podczas choroby psina nie straciła na wadze ani nie była odwodniona. Niecały miesiąc przed biegunką była odrobaczana i nie miała żadnych pasożytów. Było widać, że jest chora wskazywało na to jej osowiałe zachowanie-dużo spała. Problem polega na tym, że mimo podawania specjalistycznej karmy już od 1,5 tyg jej kał jest papkowaty i to mnie martwi. Nie dostaje nic poza karmą SPECIFIC CID, którą dzielę na 4 porcje żeby nie obciążać żołądka i jelit. To nie jedyny pies u nas w domu, pozostałe tryskają zdrowiem, więc wirusowe choroby można chyba wykluczyć. Dziwi mnie fakt, że żaden weterynarz nie zlecił żadnych badań. Co robić dalej???

Link to comment
Share on other sites

Zadnego z powyzszych nie znajdziesz w kale... :smile: i w ich przypadku kału sie nie bada...

 

Do badania oddany był kał mojego psa i wyszły w badaniu lamblie, czyli można je wykryc w ten sposób, pytałam pani w lab. szukała pierwotniaków wzrokowo oraz poprzez zabarwienie stosouje się dwie metody aby była pewność. Pies miał przewlekłe śluzowe biegunki, chudł oraz tracił kudly. Po przeleczeniu 10 dniowym metronizadolem wykonane były 3 krotne badania pierwotniaka brak,

Link to comment
Share on other sites

alicja1979, wykanaj psu podstawowe badania z biochemią, koniecznie profil trzustkowy, podstawowy test kliszowy z kalu psa który być może wskaże kierunek dzialania, jeżeli to problem z trzustką.Jezeli sunia dobrze reagowała na diete gotowana to do niej wróć na dluższy czas, dla mnie sucha karma to kiepska karma nawet ta niby naj.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Badania zrobione - prawidłowe :) Weterynarz leczył sunie na zatrucie bakteryjne i trafił :). Prawdopodobnie musiała coś zjeść na spacerze. Chociaż chodzą na smyczy jest to czasami nieuniknione jak się wyprowadza małe stadko :) Jak ma się jednego psa skupia się na nim uwagę jak są cztery nie ma szans. U nas na osiedlu ludzie wyrzucają resztki jedzenia przez okna nie zdając sobie sprawy jak mogą zaszkodzić takim postępowaniem swoim pupilom... Apel dla Wszystkich nie róbcie tego!!! Zmieniliśmy trasę spacerów i jest dobrze. Zmieniliśmy też karmę bo okazało się, że SPECIFIC CID nie służyła suni. Teraz jest na Teste of Wild Pacific Stream Canine i czuje się b. dobrze jak pozostała reszta sfory :) Bardzo dziękuję za wszystko. Serdecznie pozdrawiam :) 

 
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...