Jump to content
Dogomania

Co wybieracie-Tatuaż czy Chip?


pa-ttti

Recommended Posts

Nie zakazuje się tatuowania, tylko tatuaż nie będzie brany pod uwagę jako sposób oznakowania zwierzęcia podczas przekraczania granicy. Innymi słowy od tej daty paszporty mogą byc wystawiane tylko dla zwierząt zachipowanych ( do tej pory można było wyrobic paszport na podstawie tatuażu i był on ważny w Unii Europejskiej).

Link to comment
Share on other sites

Też ostatnio w moim związku pytałam się o chipy.
Mają umowę z jednym weterynarzem - koszt chipa 25 zł :cool3:
Tylko jak dobrze zrozumiałam to przed znakowaniem muszę przyjść do związku i tam zapłacić za chipy i jechać z karteczką do weta, który jest w innym mieście ok.30 km.
Do przeglądu szczeniaki muszą być już zaczipowane, wet daje te karteczki z "kodem kreskowym", które są wklejane do metryk.
Jeśli zdecyduję się jednak na tatułowanie, a później okaże się, że jakiś szczeniak będzie jechał za granicę to muszę mu zrobić chipa u tego weterynarza, potem zabrać szczeniaka do związku żeby sprawdzili chip i wpisali do metryki/rodowodu (szczeniaki wyjeżdżające za granice MUSZĄ mieć teraz chipa wpisanego do rodowodu:)).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='pa-ttti']Jak w temacie. Mamy już możliwość wyboru.
Zastanawiam się jak to jest w praktyce-kto chipuje, czy metryczki są wyrabiane na podstawie chipa, czy ceny są takie jak za normalne chipowanie?[/QUOTE]
Jak to jest? Może nie we wszystkich Oddziałach ale generalnie Oddziały wykonują tatuaże. Chip niestety na razie jest dostępny tylko u weterynarzy.Jeżeli o szczenięta importowane- nie ma problemu. Każde szczenię sprowadzane z państw zachodnich posiada chip.Nie musi posiadać tatuażu.Nr chipa jest wpisany w rodowód eksportowy danego pieska(jeżeli szczenię jest dodatkowo tatuowane -w rodowodzie wpisany może być dodatkowo nr tatuażu). Na podstawie takiego rodowodu następuje nostryfikacja.
W Polsce nawyk chipowania jest jeszcze stosunkowo mało popularny.Ale może z czasem........:)
No i kwestia kilku baz danych ,które niekoniecznie współpracują ze sobą..........................

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kaladan']My już jestesmy po przeglądzie. Na przegląd musiałam przywieźć szczeniatka zachipowane (nikt mi nie narzucał weta u którego musze to zrobić), na przeglądzie mieliśmy czytnik i do metryk były wklejane numery chipów.[/QUOTE]
O jakim Oddziale piszesz?Czy Oddział posiadał czytnik ? Czy hodowca sam musi posiadać- takowy?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...