Jump to content
Dogomania

Witam! Co z ksiega wstepna?


Guest gosiatora

Recommended Posts

Guest gosiatora

Witajcie!

Jestem tu po raz pierwszy

i od razu zwracam sie do Was z pytaniem

W jaki sposob odbywa sie rejestracja suki w ksiedze wstepnej?

Czy sedziowie oceniaja ja i decyduja na wystawie, czy robi to ktos w siedzibie zwiazku?

Wybaczcie takie pytania, ale jestem kompletnym laikiem.

Gosia

ps. mieszka z nami przepiekna suka syberian husky :)

Link to comment
Share on other sites

zawszy myslalam ze ksiegi wstepne sa po pierwsze dla nowych ras, ktore sie dopiero stabilizuja jak na przyklad w tym roku zakonczono wpisy dla amerykanskiego psa eskimoskiego,

a po drugie dla tych, ktore maja pochodzenie czysto rodowodowe ale z jakiejs przyczyny nie moga dostac rodowodu, jak np wiek matki/ojca,hodowalnosc itp

Link to comment
Share on other sites

Ksiega wstepna jest tylko dla ras polskich (gończy, ogar, chart) podobno PON jest już z niej wyłączony.

Owszem po wojnie działała księga wstępna dla wszystkich ras, ale to były lata 1940 - do około 1960 w celu odzyskania materiału genetycznego i zarodowego kwlifikowanego po przeglądzie (ze specjalnym protokołem)

Natomiast jezeli chciałaś mieć psa z papierami, to trzeba było takiego zakupić a nie kupować psa który może jest podobny do rasy, jest po rodzicach nie kwalifikowanych z jakis przyczyn (najczęściej mierna jakość hodowlana, dyskwalifikacja bądź prosta nieuczciwość).

Jezeli osoba od której kupiłaś psiaka sprzedał Ci tą bajeczkę to napewno nie był uczciwy.

Link to comment
Share on other sites

Wpisuje sie nadal charty , goncze, nie wiem czy ogary i podhalany . Pon-y maja juz KW zamknieta . Co do kwalifikacji , to od tego roku sa przeglady klubowe kwalifikujace do KW , kiedys byl to jeden sedzia miedzynarodowy od danej grupy .

Co do jakosci psow wpisywanych do tejze ksiegi , to bywa z tym roznie jednakze konieczne jest to dla powiekszenie puli genetycznej w tych rasach np. u chartow polskich .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
jeżeli doszło do krycia niezaplanowanego, ale rodzice są znani, i matka i ojciec rodowodowi i powiedzmy że matka ma hodowlanke, a ojciec nie był po prostu wystawiany, to szczeniaki mogą być rodowodowe??

Krycie niezalanowane, możę do tego w innym mieście???

Jest taka mozliwość o wystapienie o rodowód dla szczeniaków ale tylko pod warunkiem, że w pisze sę odpowiedznie podanie do komisji hodowlanej ZK i w tym pismie oświadcza się, że pies te 3 oceny zrobi zanim szczeniaki będą miały 2 msc tak aby dopwłnić formalności. Oczywiście komisja sie moze zgodzic dla dobra szczeniaków aby nie były kundelkami albo mówi "NIE" nie jeśli widzi, zę to oczywisty przekręt. W sytacji watpliwej jest potrzebne dodatkowo badanie genetyczne.

Link to comment
Share on other sites

Z tego co się orientuję to do naszej komisji hodowlanej co chwilę wpływają takie prośby z pokrętnymi argumentami :(

Na szczęście komisja jest raczej nieugięta i żadko wydaje zgodę na wcześniejsze krycia ( tzn. bez ocen hodowlanych) :)

Link to comment
Share on other sites

No cóż, medal jak zwykle ma dwie strony :roll: .

W waszym oddziale pewnie przybywa nowych członków, a nasz już od pewnego czasu przeżywa stagnację, by nie powiedzieć, ze się kurczy :(

Kombinatorzy nie mają u nas lekkiego życia, więc przenoszą się o te 15 czy 30 km na zachód :( :evil:

Link to comment
Share on other sites

Nie dziwię się, że się godzą, ostatecznie cierpią tylko psy.

A co z takim zrobić? Jak się wyrzuci - to robi szum jaki to ten Związek, jak się go trzyma to dzięki swoim działaniom psuje opienię hodowcom.

Trudno rozstrzygnąć w którą stronę iść

Link to comment
Share on other sites

Niestety jest w tym sporo racji. Tak źle i tak niedobrze :niewiem:

Niedawno dostałam zaproszenie na wystawę w Opolu. Na jednej ze stron ładnie wydanej ulotki jest cennik opłat za udział w imprezie.

Za pierwszego psa w pierwszym terminie tj. do 28.02.04 - 85 zł

po 28.02 - 100zł ,

na wystawie - 130 (każdy pies :o !).

A wystawa odbywa się 24-25.04.04 :shake:

Tak sobie teraz siedzę i kombinuję, że może na to zło, które dzieje się w sprawach hodowli, pewien wpływ ma ciągły wzrost cen wystaw, które trzeba zaliczyć aby zwierzak zdobył uprawnienia hodowlane :hmmmm:

Przecież jeśli w miarę normalne pieniądze za udział w wystawie międzynarodowej, która jest konieczna do zaliczenia, trzeba zapłacić na dwa miesiące przed jej terminem to ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Do wymienionego cennika proszę doliczcie przygotowanie psa na wystawę, ewentualny nocleg. A na samej wystawie zawsze się kupi a to wędzone ucho a to nowy grzebień czy miskę.

Zauważyłam, że ceny różnych różności na wystawach znacznie wzrosły w ostatnim czasie. Jeszcze kiedyś na wystawie można było kupić "coś" taniej niż normalnie w sklepie zoologicznym. Przypuszczam, że powodem takiej sytuacji jest wzrost opłat dla osób handlujących, co jest dla mnie niezrozumiałe, bo wystawiający płacą słono, więc organizator ma za co zrobić tą wystawę :evil:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...