Jump to content
Dogomania

Nawracające biegunki i wymioty z krwią


asher

Recommended Posts

Badanie 22. 08. 2006

[B]Morfologia:[/B]
Leukocyty 9,25 G/l (norma 6 - 12)
[COLOR=red]Erytrocyty 8,50[/COLOR] [COLOR=red]T/l (n. 5,5 - 8)[/COLOR]
[COLOR=#ff0000]Hemoglobina 12,20 mmol/l (n. 7,45 - 11,17)[/COLOR]
[COLOR=black]Hematokryt 0,54 l/l (n.0,37 - 0,55)[/COLOR]
MCV 64 fl (n. 60 - 77)
[COLOR=red]MCHC 22,4 mmol/l (n. 19,8 - 22,3)[/COLOR]
Płytki krwi 533 G/l (n. 200 - 580)
OB 3 mm/h (n. 1 - 6)

[B]Obraz krwinek białych[/B]
Kwasochłonne 2% (n. 0 - 10)
Pałeczkowate 3% (n. 0 - 3)
Segmentowate 64% (n. 60 - 77)
[COLOR=red]Limfocyty 31% (n. 12 - 30)[/COLOR]

[B]Obraz krwinek czerwonych[/B]
Bez zmian

[B]Babesia canis[/B]
Nie znaleziono

[B]Oznaczenia biochemiczne[/B]
AspAT 22,0 U/L (n. 1 - 37)
AlAT 15,0 U/l (n. 3 - 50)
AP 25,0 U/l (n. 20 - 155)
[COLOR=darkorange]Glukoza 69 mg/dl (n. 70 - 120)[/COLOR]
Kreatynina 1,1 mg/dl (n. 1 - 1,7) - [I][SIZE=1]w poprzednich badaniach (czerwiec i październik ub. roku było 1,0, nie wiem, czy martwić się tym niewielkim wzrostem?)[/SIZE][/I]
Mocznik 31,7 mg/dl (n. 20 - 45)
Białko całkowite 62,0 g/l (n. 55 - 70)

Link to comment
Share on other sites

Też dużo piła i dużo sikała. I na dodatek jej się wtedy odbijało i raz wydawało mi się, że po takim odbiciu się zaleciało jej z paszczy moczem... Dlatego siedziałam jak na szpilkach czekając na wyniki badań... :roll: ;)

Tak sobie teraz porównywałam wyniki badań Sabiny z ubiegłego roku i obecne i niestety ta morfologia się pogarsza, czyli to, czego jest za dużo idzie w górę systematycznie.
A za to na przykład AlAT i AP idą w dół i to dośc znacząco

AlAT
czerwiec 05 - 40 U/l
październik 05 - 34,0
sierpień 06 -15

AP
czerwiec 05 - 64,0 U/l
pażdziernik - 41
sierpień 06 - 25
:???:

Link to comment
Share on other sites

Asher to co opisujesz przypomina mi jazdy jakie miałam z Hektorem jeszcze ze dwa miesiące temu. Też były wymioty niestrawionym jedzeniem i trawą albo żółcią na przemian z biegunkami. Mój wet zlecił badanie mocznika, kreatyniny, amylazy (enzym trzustkowy) jakieś tam ALP, Aspat i Alat. Po badaniu wyszło, że Hektor ma wrażliwą trzustkę (amylaza ok. 1000, co nie jest powyżej normy, ale może powodować różne problemy). Wet przepisał mu Neo-pancreatinum na trzustkę (doraźnie) i Torecan - czopki przeciwwymiotne w razie gdyby znowu się zaczęło. Od tamtej pory luz, żadnych wymiotów i biegunek. I oby już tak zostało.

Link to comment
Share on other sites

Skoro mamy tu weterynarza:) to pozwolę sobie spytać. Czy enzymy trzustkowe u szczeniąt i psow doroslych powinny być na określonym poziomie? No bo mamy te normy, które są strasznie rozbieżne od dolnej do górnej granicy. Moja sunia od czwartku miala sikającą kupę. Zaczelo się od wymiotow. Schudła sporo. Zrobiliśmy badania na trzustke i wyszlo:lipaza 278 (268-1769) i amylaza 512 (388-1800). No i co martwić się już niewydolnością trzustki? Bo róznie się czyta. Niektórzy przy zawyżonych się martwią a mi powiedziano, ze te dolne granice to już niewydolność.
Chcę zrobić tą trypsynę i wtedy to chyba wiele mi pokaże. Slyszałam o jakimś teście kliszowym. Jak on wygląda?
I jeszcze jedno. Na ile niebiegunkowa powinna być kupa, zeby wyniki na trypsynę były miarodajne?

Link to comment
Share on other sites

Normy określaja przedział wartości od najmniejszej do największej. Czyli w przypadku amylazy normą jest zawartość jej w krwi na poziomie od 388 do 1800 , a lipazy normalnie we krwi może być od 268 do 1769. Czyli w zależności od psa/jwgo wieku/zdrowia zawartości poszczególnych enzymów będą różne, ale dopóki mieszcza się w podanym przedziale normy, to jest ok. Czyli gdyby wartości amylazy i lipazy było mocno powyżej* górnej granicy normy, to można by niewydolność trzustki podejrzewać. A gdyby była grubo* poniżej normy, to np. martwicę trzustki. Poza tym mówi sie ostatnio, że aby dobrze zdiagnozować trzustke, to trzeba zrobić test kliszowy i poziom TLI i PLI w surowicy krwi. Bo np. przy zewnatrzwydzielniczym zap. trzustki poziom enzymów w surowicy krwi może byc niezmieniony, ale juz TLI będzie zmienione. Ja, zamiast robic test kilszowy w lecznicy, zlecam ludzkim laboratoriom test na strawność.

* nie moge podać jak bardzo powinny sie te wyniki różnić od normy fizjologicznej, bo są psy, które przy zdrowej trzustce maja poziomy np 300-400, a są taki, które przy zdrowej trzustce maja poziomy 1500-1600. I u nich jest to normalny poziom, nie wynikający z choroby.


PS. Czy robione były też inne wskaźniki biochemiczne, np. ALAT i ASPAT?

Link to comment
Share on other sites

TLI i PLI to skróty angielskie od badań wykonywanych z surowicy krwi. TLI to immunoreakcyjnośc podobna do trypsyny, a PLI to reakcja immunologiczna lipazy trzustkowej. Czulsze wskażniki chorób trzustki niz sama amylaza i lipaza.

Test kliszowy polega zbadaniu obecności niestrawionych cząstek w kale. Przy pomocy odpowiednich odczynników i kliszy rtg.

Natomiast co do poziomów amylazy, to w uproszczniu można powiedzieć, że za niski poziom amylazy to martwica trzustki, niezminiony to zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, a podwyższony to zap. trzustki ostre.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kolka_wet']TLI i PLI to skróty angielskie od badań wykonywanych z surowicy krwi. TLI to immunoreakcyjnośc podobna do trypsyny, a PLI to reakcja immunologiczna lipazy trzustkowej. Czulsze wskażniki chorób trzustki niz sama amylaza i lipaza.

Test kliszowy polega zbadaniu obecności niestrawionych cząstek w kale. Przy pomocy odpowiednich odczynników i kliszy rtg.

Natomiast co do poziomów amylazy, to w uproszczniu można powiedzieć, że za niski poziom amylazy to martwica trzustki, [B]niezminiony to zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki[/B], a podwyższony to zap. trzustki ostre.[/QUOTE]

Czy to znaczy, ze niezmieniony poziom amylazy to ZNT? A kiedy trzustka jest zdrowa...chyba się pogubilam. Jakie powinny być normu dla TLI i PLI? I czy to wykonuje każde laboratorium? A jest jakaś różnica w badaniu krwi i surowicy?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LAZY']Czy to znaczy, ze niezmieniony poziom amylazy to ZNT? A kiedy trzustka jest zdrowa...chyba się pogubilam.[/quote]

Wtedy, kiedy nie daje objawów nasuwających swoją chorobę i wtedy, gdy wszystkie badania wykonywane przy diagnostyce trzustki są w porzadku.

[quote name='LAZY']Jakie powinny być normu dla TLI i PLI? I czy to wykonuje każde laboratorium? [/quote]

Norma dla TLI to 5,0-35 mikrogramów/L. Nie każde laboratorium wykonuje te badania, myslę, że będzie je wykonywało lab w Szczecinie.

[quote name='LAZY']A jest jakaś różnica w badaniu krwi i surowicy?[/quote]

Krew składa się z osocza (surowica) i elementów morfotycznych, czyli krwinek. :razz:

Link to comment
Share on other sites

Jak tak dalej pojdzie to będę lepiej wyksztalcona niż moj wet:) Czyli np. poziom fosforu i wapna tez bada się w surowicy?:)

No to teraz zostaje mi zrobienie tego TLI, PLI i koopy.

Czy lamblia też może dawać obniżone poziomy enzymów. Bo rozumiem, że jeżeli TLI i PLI wyszłoby nam pomyślnie, to możemy się nie martwić tak? Jakoś wizja chorej trzustki mnie przeraża...:shake:
Serdecznie dziękuję za zainteresowanie!

Link to comment
Share on other sites

No i jesteśmy po wizycie. Weterynarz podejrzewa, że te obecne problemy są wtórne do lipcowego rozszerzenia żołądka. Choć oczywiście poważniejszych schorzeń wykluczyć się nie da.
Na razie leczymy się objawowo: Metronidazol na bakterie, które najprawdopdobniej namnożyły się w jelitach, plus osłonowo Ranigast na żoladek i Venter na jelita.
Mamy też zrobić badanie kału na trzustkę, ale to tak na wszelki wypadek raczej, bo to najprawdopodobniej jednak jelita.
Do tego karma weterynaryjna na jelita, wybrałam RC, mimo tych cholernych konerwantów sztucznych, bo jednak skład najbardziej mi sie podoba.
Jesli leczenie nie przyniesie poprawy, wtedy dalsza diagnostyka: gastroskopia i być może kolonoskopia, ewentualnie USG...

Sabina ma się nieźle, ma apetyt, kupka się ustabilizowała - dzis sucz wydusiła z siebie malutkiego bobka, ale więcej w nim było trawy i śluzu (kolejny znak, że to chyba jelita), więc nie pojechał do badania, czekamy na następnego ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LAZY']J

No to teraz zostaje mi zrobienie tego TLI, PLI i koopy.

Czy lamblia też może dawać obniżone poziomy enzymów. Bo rozumiem, że jeżeli TLI i PLI wyszłoby nam pomyślnie, to możemy się nie martwić tak? [/quote]

Nie wiem, czy zrobisz PLI w Pl, ale na pewno TLI. Co do lamblii, nie wiem, jak może działać na enzymy trzustkowe, przy opisach badań niegdzie lamblioza jako przyczyna nie jest podana, spróbuję jeszcze coś znaleźć na ten temat.

[quote name='asher'] Venter na jelita.[/quote]

Nie mogłam sobie przypomniec tej nazwy, a teraz juz wiem. :razz: Dzięki!

Link to comment
Share on other sites

My też po wizycie, no i mam problem, bo...Moja pani wet upiera się, że trzustkę diagnozuje się w oparciu o wyniki krwi na enzymy trzustkowe, a nie bada sie juz trypsyny, bo jak trzustka nie pracuje jak nalezy to nie wytwarza wszystkich enzymów a nie tylko jednego (to prawda?). U niej w gabinecie nie robią badania trypsyny w kale, ale wysyłaja to na badanie do Niemiec (niestety nie była mi w stanie powiedziec jak to robią w Niemczech, bo przeciez kupa ma byc swieza!). Można inaczej tą trypsynę sprawdzić? Mam nadzieję, że brzuszek nam się uspokoi, że to był jednorazowy wybryk. Chociaz wet sie upiera, ze za mało mamy tych enzymów, bo to mlody pies i powinno być więcej (faktycznie?). Narazie poczekam, jak znowu pojawią nam się biegunki to lecę do konkurencji na komplet biochemii i ten kał (mam nadzieje, ze robia to w Szczecinie). Jeśli mamy chorą trzustkę to czy nie znając diagnozy 100% już teraz możemy jej bardzo zaszkodzić? Tzn. jak biegunka ustąpi i nie będzie występować to czy mogę się o tą trzustkę już tak nie martwić.
I teraz pytanie. Co do jedzenia. Ida (ON) nie ma idealnych stawów, dlatego pilnuję, żeby nie rosła zbyt szybko. Teraz na ten brzuszek dostała RC Intestinal, ale on ma b. duzo białka i tluszczu. Do tej pory jadła Hillsa dla ras dużych, który tłuszczu i białak ma mniej. Czy ja mam jej nadal tego RC podawać (mamy teraz 2 kilo) czy mogę spróbowac nie mieszać i dawać Hillsa?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='LAZY'] U niej w gabinecie nie robią badania trypsyny w kale, ale wysyłaja to na badanie do Niemiec (niestety nie była mi w stanie powiedziec jak to robią w Niemczech, bo przeciez kupa ma byc swieza!). Można inaczej tą trypsynę sprawdzić?[/quote]

Przeciez trypsynę (z surowicy, czyli TLI) robi szczecińskie laboratorium. Wysyłaja co prawda do Niemiec, ale z tego co widzę daleko do tego [U]vetmedlab[/U] nie macie (ja mam 500km).
Można dac jeszcze kał na strawnośc do ludzkiego laboratorium. Wtedy wyjdzie, czy wszystkie składniki pokarmu są prawidłowo strawione.

Co do karm. Na RC zawsze jest napisane ile dziennie ma pies zjadać. Porównaj z Hillsem, czy rzeczywiście Ida dostanie więcej białka i tłuszczu w przepisanej dawce RC niz to co zjadała z Hillsem.

Link to comment
Share on other sites

Sabinie wyszła aktywnośc trypsyny - 20 procent (w kale oczywiście).
Postanowiliśmy jednak z weterynarzem wstrzymac się z podaniem enzymów do powtórnego badania kału, bo jakoś nie mam zaufania do laboratorium, które teraz badało. Mogli zbadac z apóźno, gdy trypsyna częściowo już sie rozłożyła.

U nas z kolei jest sytuacja odwrotna, niż u Lazy - lekarz nie wspomniał nic, o uzupełnieniu diagnozy o badanie amylazy i lipazy we krwi. Czy powinnam się o to upomniec, czy jednak sama aktywnośc trypsyny w kale wystarczy? :hmmmm:

Na razie Sabina je suche RC Intestinal (kupiłam dwa kg), ta karma faktycznie jest dośc tłusta, za tłusta dla chorej trzustki, ale Sabina nie ma po niej żadnych problemów żołądkowych. Nie wiem, czy spokojnie pozwolić suczy zjeśc ten worek (starczy nam na ok. tydzień), czy jednak, przy tej ewentualnie chorej trzustce, może to niekorzystnie na psa wpłynąć?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...