Jump to content
Dogomania

ZK o/WARSZAWA - SEKCJA SZKOLENIA


KasiaR

Recommended Posts

Za jakiś czas będę miała szczeniora:loveu: owczarka niemieckiego, chciałabym wraz z jego szkoleniem rozpocząć własne, właśnie w tym kierunku. I mam pytanie : czy składając w zk podanie o tym, że chcę zostać instruktorem szkolenia powinnam należeć do sekcji szkolenia, czy tacy adepci na instruktorów biorą udział w innego rodzaju spotkaniach? Może jest ktoś kto należy do sekcji szkolenia i może powiedzieć na czym polegają te cotygodniowe spotkania, bądź też ktoś kto rozpoczął staż na szkoleniowca i równiez może powiedzieć na czym polega odbywaie stażu :help1:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Przejdź się na sekcję szkolenia (wtorek ok. godz. 18, ale lepiej wcześniej zadzwonić i upewnić się, że spotkanie sekcji się odbędzie) i porozmawiaj z osobami, które się tym zajmują. Najpierw musisz zaliczyć staż, który trwa dość długo. Oddział warszawski nie organizuje szkoleń, tylko rekomenduje ośrodki, w których szkoli się psy, więc musisz najpierw załatwić sprawy w sekcji, a potem chyba zapisać się na staż do jednego z rekomendowanych ośrodków.
Po krótce, odbywanie stażu polega na regularnym udziale w szkoleniach, asystowaniu i pomaganiu instruktorom. Stażysta dostaje zadania w zależności od jego stopnia zaawansowania.

Link to comment
Share on other sites

W internecie doszukalam się regulaminu sędziów, ale mam do niego kilka pytań:
[quote]
[B][I]§3[/I][/B]

[I]Asystentem kynologicznym może zostać pełnoletni członek Związku posiadający co najmniej średnie wykształcenie, [B]wykazujący zainteresowanie problematyką kynologiczną, posiadający pozytywną opinię za okres co najmniej dwuletniej, czynnej działalności w Związku (w Oddziale)[/B] i zdał egzamin na asystenta kynologicznego.[/I][/quote][I]

1)[/I]Na czym polega taka działalność? Gdzie trzeba się zgłosić? Czy na młode osoby(17l) patrzą raczej przychylnie, czy traktują jak "zło konieczne"??

[B][quote]§5 [/B]

Kandydat na asystenta zobowiązany jest do:
[LIST=1]
[*][I][B]przedstawienia wyników własnej pracy hodowlanej lub wystawowej[/B] albo własnej praktyki układania psów do odpowiednich prób pracy (zawartej w opinii oddziału)[/I][quote] [/LIST] na czym polega praca wystawowa? , bo praca hodowlana-to dotyczy chyba tylko tych osób posiadających własną hodowle(jezeli nie-proszę napiszcie o co w tym chodzi)

Link to comment
Share on other sites

dzięki wszystkim za odpowiedzi
Małgoś cały czas pamiętam że mam do ciebie napisać ale uwierz mi ostatnio jestem tak zawalona robotą że nie mam poprostu czasu Ale pamiętam i napewno napiszę

a propos kto jest teraz kierownikiem sekcji szkolenia w Wawie ?

Link to comment
Share on other sites

Moon_light, praca hodowlana i wystawowa dotyczy kandydatów na asystentów w sekcjach ras i grup ras. Do sekcji szkolenia trzeba się wylegitymować wyszkoleniem psa - czyli doprowadzeniem psa własnego lub cudzego do egzaminu IPO1 (to na pierwszy stopień uprawnień szkoleniowych, na stopień instruktora trzeba wyszkolić psa do IPO3) i zdania z nim tego egzaminu.

Link to comment
Share on other sites

I jeszcze jedno - od jakiegoś czasu mói się o projektowanej zmianie regulaminów, która ma polegać na tym, żeby osoba, które chce szkolić psy wyłącznie w zakresie np. agility albo obedience, nie musiała wyszkolić psa do IPO, czyli żeby wśród licencjonowanych szkoleniowców i sędziów były osoby zajmujące się tylko agility czy tylko posłuszeństwem (mowa tu jest zwłaszcza o obedience, które nie jest - w przeciwieństwie do PT traktowane jako "przepustka" do IPO). Ale to są na razie tylko projekty...

Link to comment
Share on other sites

BeataG-wiem, że praca hodowlana i wystawowa dotyczy kandydatów na asytstenta. Właśnie to mnie interesuje, bo rozumiem, że droga do zostania sędzią jest taka- min 2 lata aktywnej pracy w związku->asystowanie->sedziowanie.
Wiesz może na czym polaga taka "czynna działalność w związku(oddziale)"?
I co to jest "przedstawienie wynikow wlasnej pracy hodowlanej lub wystawowej"?
A może znasz na dogo kogoś, kto jest już asystentem , i mógłby mi opowiedzieć jak to wszystko się odbywa?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='moon_light']BeataG-wiem, że praca hodowlana i wystawowa dotyczy kandydatów na asytstenta. Właśnie to mnie interesuje, bo rozumiem, że droga do zostania sędzią jest taka- min 2 lata aktywnej pracy w związku->asystowanie->sedziowanie.
Wiesz może na czym polaga taka "czynna działalność w związku(oddziale)"?
I co to jest "przedstawienie wynikow wlasnej pracy hodowlanej lub wystawowej"?
A może znasz na dogo kogoś, kto jest już asystentem , i mógłby mi opowiedzieć jak to wszystko się odbywa?[/quote]

Sorry, odezwałaś się w temacie dotyczącym sekcji szkolenia, więc sądziłam, że chodzi Ci o asystenturę (a w przyszłości zostanie sędzią) również w tej sekcji. Dlatego napisałam, jakie są wymogi dla asystentów i sędziów prób pracy. Bo praca hodowlana i wystawy dotyczą asystentury w sekcjach ras i sędziowanie eksterieru (czyli wystawowe). Natomiast w sekcji szkolenia zdobywanie uprawnień szkoleniowca oraz asystenta, a potem sędziego prób pracy jest w dużym stopniu zbieżne (tzn. w kwestii wyszkolenia psa na odpowiednie stopnie). Początek tej drogi jest taki sam, tylko potem niektórzy poprzestają na uprawnieniach szkoleniowców, a tylko nieliczni zostają sędziami.

Asystentów znam w sekcji psów pasterskich, sama jestem w niej na stażu. Jeśli ktoś ma hodowlę, to wykazanie się sukcesami w pracy hodowlanej polega na wykazaniu się potomkami swoich suk, bo to po potomkach najlepiej widać, co dany pies/suka wniósł do populacji. A wykazanie się pracą wystawową polega na udokumentowaniu sucesów wystawowych własnego psa/psów (które jeszcze np. potomków nie mają albo nie wiadomo, co z tych potomków wyrośnie, a kandydat ubiega się o asystenturę już). Czyli, żeby zostać asystentem, a potem sędzią kynologicznym eksterieru, trzeba co najmniej wystawiać. Hodowla to coś więcej, bo żeby hodować, też trzeba wystawiać, ale nie każdy ma warunki i możliwości prowadzenia hodowli. W przypadku właścicieli reproduktorów, którzy hodowcami nie są, można też wykazać się potomstwem własnych psów, choć tu jednak więcej do powiedzenia ma hodowca - to on dokonuje wyboru psa do krycia, a właściciel reproduktora może się tylko zgodzić lub nie, innego wpływu na dobór hodowlany nie ma.

Link to comment
Share on other sites

A co do "czynnej działalności", to jest ona zależna od potrzeb danego oddziału - jest to uczestnictwo w dyżurach sekcji, jeśli takowe są, ewentualnych wykładach, towarzyszenie osobom uprawnionym do przeglądu miotu, pomoc przy organizowaniu wystaw (np. sekretarzowanie w ringu czy pomoc w sekretariacie wystawy itp. Początek jest zawsze taki sam - trzeba zgłosić się do kierownika wybranej przez siebie sekcji i on już dalej zadecyduje, jak ten staż ma wyglądać.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BeataG']Sorry, odezwałaś się w temacie dotyczącym sekcji szkolenia, więc sądziłam, że chodzi Ci o asystenturę (a w przyszłości zostanie sędzią) również w tej sekcji. Dlatego napisałam, jakie są wymogi dla asystentów i sędziów prób pracy. Bo praca hodowlana i wystawy dotyczą asystentury w sekcjach ras i sędziowanie eksterieru (czyli wystawowe). Natomiast w sekcji szkolenia zdobywanie uprawnień szkoleniowca oraz asystenta, a potem sędziego prób pracy jest w dużym stopniu zbieżne (tzn. w kwestii wyszkolenia psa na odpowiednie stopnie). Początek tej drogi jest taki sam, tylko potem niektórzy poprzestają na uprawnieniach szkoleniowców, a tylko nieliczni zostają sędziami.

Asystentów znam w sekcji psów pasterskich, sama jestem w niej na stażu. Jeśli ktoś ma hodowlę, to wykazanie się sukcesami w pracy hodowlanej polega na wykazaniu się potomkami swoich suk, bo to po potomkach najlepiej widać, co dany pies/suka wniósł do populacji. A wykazanie się pracą wystawową polega na udokumentowaniu sucesów wystawowych własnego psa/psów (które jeszcze np. potomków nie mają albo nie wiadomo, co z tych potomków wyrośnie, a kandydat ubiega się o asystenturę już). Czyli, żeby zostać asystentem, a potem sędzią kynologicznym eksterieru, trzeba co najmniej wystawiać. Hodowla to coś więcej, bo żeby hodować, też trzeba wystawiać, ale nie każdy ma warunki i możliwości prowadzenia hodowli. W przypadku właścicieli reproduktorów, którzy hodowcami nie są, można też wykazać się potomstwem własnych psów, choć tu jednak więcej do powiedzenia ma hodowca - to on dokonuje wyboru psa do krycia, a właściciel reproduktora może się tylko zgodzić lub nie, innego wpływu na dobór hodowlany nie ma.[/quote]
Sorry ze odezwałam się tutaj, ale nie chciałam zakładać nowego tematu.
Czyli jednym słowem, jeżeli nie ma się własnego rodowodowego psa, mozna się pożegnać z karierą sędziego?

Link to comment
Share on other sites

[B]KasiaR[/B], wykaz kierowników sekcji jest na stronie oddziału, kierownikiem sekcji szkolenia jest Sławomir Kwiecień.

[B]Moon_light[/B], no kiedyś trzeba tego rasowego psa mieć (w przypadku sędziego eksterieru, bo w przypadku sędziego prób pracy można wyszkolić mieszańca albo cudzego psa) - albo w przeszłości, albo obecnie, albo w przyszłości. Gdy ja zapisywałam się na staż, miałam tylko kundla ze schroniska, ale wiedziałam, że kiedyś będę mieć belga (hehe, tylko nie sądziłam wtedy, że tak szybko, bo mój maluch urodził się niespełna pół roku później, no ale ja zachorowałam na chorobę zwaną belgijką i zakochałam się w mamusi mojego psa, więc skoro jej mieć nie mogłam, to musiałam mieć szczeniaka od niej).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

zacznij od przyjścia i zapisania się do ZK - aby w ogóle Sławek miał z Tobą o czym rozmawiać ;) pies rasowy w najmniejszym stopniu nie jest obowiąkowy - chociaż musisz mieć psa do IPO (jak na razie - dopóki nie zmienia przepisów) - nie każdemu trafia się taki Leon :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...