Jump to content
Dogomania

Włos na wystawę


CassieLS

Recommended Posts

Czy orientuje sie ktoś jakiej mniej wiecej długości musi być włos na wystawę? I Czy za ubytki w sierści pies może byś zdyskwalifikowany bądź dużo niżej oceniony ? Na co szczególnie sędziowie zwracają uwagę ? Planuję wystawić moją sunie po raz pierwszy w czerwcu a na dzień dzisiejszy jej szata wygląda tragicznie przez nagminne wycinanie kołtunów przez moją mamę :angryy: ( chyba poprostu lubi to robić.. ) Czy jest szansa że w ciągu 5 miesiecy włos odrośnie do minimalnie pożądanej na wystawie długości ?:-(

Link to comment
Share on other sites

jeśli nie załapie sie na wcześniejsze wystawy to w klasie otwartej i to na miedzynarodowej bo wtedy bedzie miała juz 26 mies. a z tego co wiem pośrednia jest do 24. No właśnie problem w tym, że włos pod brzuchem ma bardzo krótki miejscami może z 1 cm :( z wierzchu raczej ma równomierny włos bez prześwitów ale na bokach jest już wygolony na około 3 cm... Na pierwszy rzut oka niby nie widać ale jeśli sędzia bedzie chciał to znajdzie te wygolone placki...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

nie jestem znawcą rasy, ale wiem, że w klasach otwartych wystawiane shih tzu mają naprawde długi, efektowny włos. w końcu to 'dorosła' klasa. myśle, że niektórzy sędziowie byliby w stanie przymknąć oko na nieidealną szatę w klasie szczeniąt czy nawet młodzieży, ale w otwartej nie liczyłabym na to.
na Twoim miejscu ten rok poświęciłabym na odratowanie (odhodowanie i odżywienie włosa), a na wystawy najlepiej będzie jak ruszycie od przyszłego sezonu

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz. Mianowicie czy sędzia ma prawo zdyskwalifikować psa tylko wtedy kiedy odstaje od wzorca rasy ? Rozumiem przez to np. zły zgryz, krzywe łapki, nieprawidłowo ułożone uszy itp. A jeśli chodzi o długość włosa? we wzorcu nie znalazłam określonej/wymaganej długości. Więc czy sędzia gdyby się uparł mógłby zdyskwalifikować małą za nierównomierną szate ?

Link to comment
Share on other sites

zdyskwalifikować raczej nie, ale jak najbardziej może przyznać 'nie do oceny'. podejrzewam, że większość sędziów właśnie tak zrobi, czyli psu nie w kondycji wystawowej wpisze 'nie do oceny'. dbaj o włos, poczekaj aż odrośnie i będzie w dobrej kondycji;) akurat u wystawowego shih włos jest naprawdę ważny, powinien być efektowny, ale to zakładam że już wiesz

Link to comment
Share on other sites

Za sam włos nie w kondycji sędzia może/powinien obniżyć ocenę psa, ale nie powinien dać "nie do oceny" bo:

"[FONT=CentSchbookPL-Roman][SIZE=2][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]Psy, którym nie można przyznać żadnej z powyższych ocen, powinny zostać zwolnione z ringu z werdyktem[/FONT][/SIZE]
[/SIZE][/FONT][B][FONT=CentSchbookPL-Bold][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Bold][SIZE=2]NIE DO OCENY [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][/B][FONT=CentSchbookPL-Bold][SIZE=2]
[LEFT][/SIZE][/FONT][FONT=CentSchbookPL-Roman][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman][SIZE=2](NDO). To określenie jest przewidziane dla każdego psa, który:[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][/LEFT]

[SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman][LEFT][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]- nie porusza się prawidłowo, stale skacze na wystawcę lub próbuje uciec z ringu, co uniemożliwia[/FONT][/SIZE]
[LEFT][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]ocenę mechaniki i typowości ruchu[/FONT][/SIZE]
[SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]- nie pozwala dotknąć się sędziemu, uniemożliwiając ocenę zgryzu i uzębienia, szaty, budowy ciała,[/FONT][/SIZE]
[SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]ogona lub jąder[/FONT][/SIZE]
[SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]- wykazuje ślady przeprowadzonych operacji lub leczenia oraz zabiegów, które mogą być uznane za[/FONT][/SIZE][/FONT][/SIZE][/LEFT]
[/LEFT]
[SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]
[LEFT][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]próbę oszustwa."[/FONT][/SIZE][/LEFT]
[/FONT][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Tak wiem oczywiscie i od około 2 mies. bardziej przykładam sie do jej pielegnacji niz wcześniej. Chciałabym wrzucić zdjęcie tu na forum i pokazać jak to mniej wiecej wygląda ale kurcze z tego co widze to mozna dodać tylko fotke z internetu albo ja jestem jakaś ciapowata ;|

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bachar']Za sam włos nie w kondycji sędzia może/powinien obniżyć ocenę psa, ale nie powinien dać "nie do oceny" bo:

"[FONT=CentSchbookPL-Roman][SIZE=2][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]Psy, którym nie można przyznać żadnej z powyższych ocen, powinny zostać zwolnione z ringu z werdyktem[/FONT][/SIZE]
[/SIZE][/FONT][B][FONT=CentSchbookPL-Bold][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Bold][SIZE=2]NIE DO OCENY [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][/B][FONT=CentSchbookPL-Bold][SIZE=2]
[LEFT][/SIZE][/FONT][FONT=CentSchbookPL-Roman][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman][SIZE=2](NDO). To określenie jest przewidziane dla każdego psa, który:[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][/LEFT]

[SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman][LEFT][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]- nie porusza się prawidłowo, stale skacze na wystawcę lub próbuje uciec z ringu, co uniemożliwia[/FONT][/SIZE]
[LEFT][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]ocenę mechaniki i typowości ruchu[/FONT][/SIZE]
[SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]- nie pozwala dotknąć się sędziemu, uniemożliwiając ocenę zgryzu i uzębienia, szaty, budowy ciała,[/FONT][/SIZE]
[SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]ogona lub jąder[/FONT][/SIZE]
[SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]- wykazuje ślady przeprowadzonych operacji lub leczenia oraz zabiegów, które mogą być uznane za[/FONT][/SIZE][/FONT][/SIZE][/LEFT]
[/LEFT]
[SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]
[LEFT][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]próbę oszustwa."[/FONT][/SIZE][/LEFT]
[/FONT][/SIZE][/QUOTE]

Właśnie tak powiedział nam hodowca, że jeżeli nie bedzie miała super idealnego włosa to poprostu dostanie niższą ocene, ale wiadomo każdy sędzia inaczej na to spojrzy ( nas w czerwcu sędziować ma George Schogol ).
A co do tych zabiegów, to moja Cassie ma jednego ząbka krzywego i weterynarz zalecił usunięcie go. Czy będzie po tym zabiegu jakiś ślad ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bachar']Za sam włos nie w kondycji sędzia może/powinien obniżyć ocenę psa, ale nie powinien dać "nie do oceny" bo:

"[FONT=CentSchbookPL-Roman][SIZE=2][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]Psy, którym nie można przyznać żadnej z powyższych ocen, powinny zostać zwolnione z ringu z werdyktem[/FONT][/SIZE]
[/SIZE][/FONT][B][FONT=CentSchbookPL-Bold][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Bold][SIZE=2]NIE DO OCENY [/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][/B][FONT=CentSchbookPL-Bold][SIZE=2]
[LEFT][/SIZE][/FONT][FONT=CentSchbookPL-Roman][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman][SIZE=2](NDO). To określenie jest przewidziane dla każdego psa, który:[/SIZE][/FONT][/SIZE][/FONT][/LEFT]

[SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman][LEFT][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]- nie porusza się prawidłowo, stale skacze na wystawcę lub próbuje uciec z ringu, co uniemożliwia[/FONT][/SIZE]
[LEFT][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]ocenę mechaniki i typowości ruchu[/FONT][/SIZE]
[SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]- nie pozwala dotknąć się sędziemu, uniemożliwiając ocenę zgryzu i uzębienia, szaty, budowy ciała,[/FONT][/SIZE]
[SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]ogona lub jąder[/FONT][/SIZE]
[SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]- wykazuje ślady przeprowadzonych operacji lub leczenia oraz zabiegów, które mogą być uznane za[/FONT][/SIZE][/FONT][/SIZE][/LEFT]
[/LEFT]
[SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]
[LEFT][SIZE=2][FONT=CentSchbookPL-Roman]próbę oszustwa."[/FONT][/SIZE][/LEFT]
[/FONT][/SIZE][/QUOTE]

tak jest w teorii - w praktyce psy dostają nieraz NDO z powodu chociażby za dużej masy czy dlatego że są za chude, ze względu na włos wydaje mi się jeszcze logiczniejsze przyznanie tego. chociaż przyznam że nigdy nie spotkałam sie z oceną psa z za krótkim włosem czy włosem nie w kondycji w rasach typu york, shih, lhasa więc pewna nie jestem

CassieLS jeśli chcesz to napisz do mnie na pw, dam Ci swojego maila i podrzucisz mi fote a ja tu wstawie

Link to comment
Share on other sites

moim zdaniem też nie powinnaś zgłaszać jej póki co na wystawe, naprawde nie będzie to fajnie wyglądać. w młodzieży sędziowei najczęściej już patrzą na psy jak na dorosłe, w końcu najczęściej startują tam już wykształcone psy. napewno w młodzieżowej nie muszą zachwycać włosem tak jak w otwartej, ale to uważam, że to nie to. najgorzej sprawa się ma z tymi tylnymi łapkami.... dbaj bardzo o włos, używaj oleju, będzie dobrze:) na moje oko podbijać ringi możecie ruszyć od przyszłego roku (ew. okolic października/listopada tego roku).

Link to comment
Share on other sites

Cassie ale jak najbardziej super pomysłem jest zabranie suni na wystawe w celu pokazania jej co i jak tam jest;) wiele psów czuje sie nie swojo przy takiej ilości ludzi, psów hałasów - a tak będziecie miały to obcykane

Pamiętaj też o natłuszczaniu, to bardzo fajnie chroni włos i ponoć umożliwia jego szybszy wzrost, później papiloty się przydadzą

Link to comment
Share on other sites

juz w zeszłym roku miałam z nią isc na wystawe zeby sie wczuła w klimat ale ostatecznie poszłam sama :lol: odpowiednie kosmetyki i papiloty zakupie w najblizszym czasie bo do tej pory troche eksperymentowałam co jak widac nie wyszło nam na dobre ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...