Jump to content
Dogomania

Wychowanie małych psów.


agara

Recommended Posts

Hej!
Chciałabym sie dowiedzieć (gdyż jakoś nie daje rady z nadrobieniem 299 stron:shake:) jakich sztuczek nauczyliście swoje [B]Maltańczyki[/B], Yorki itp.? No i oczywiście [B]jak[/B] to zrobiliście?
Ja mogę sie pochwalić, że moja Maltusia umie:
-siad (b.dobrze)
-stój(też b.dobrzem a to jest wazna komenda)
-stójka(b. dobrze)
-leżeć(ja ją uczylam, niedawno, i umie tak... no na 4 w skali 1-6)
i od dzisiaj "stań" (gdy siedzi, a ja chcę żeby wstała).
Teraz uczę ją podawać łapę, i robić "kółko"(czyli obrót o 360stopni, w okół własnej osi)
Ja uważam, że jak na taki malusieńki móżdżek, to i tak baaardzo wiele...:)
Już Wam mówię, jak tego dokonałam!

A więc, siad robiliśmy tak, że gdy mieliśmy nagrodę w ręce, trzymaliśmy ją za głową psa, aby się cofał, do tego momentu, aż usiądzie i wtedy mówiliśmy(jak już posadziła te swoje słodkie 4litery) "siad" i od nowa, powtarzaliśmy to monotonnie, ale efekt jest!

stój nauczyłyśmy ją na smyczy(niestety) przytrzymywałyśmy, np. przed torami, ulicą itp. i mówiłyśmy "stój".Potem już nie musialyśmy "hamować"smyczy, sama stawała, no i w końcu bez smyczy(co prawda tylko na ogrodzie, ale jak chce "wyskoczyć" nam przez płot, też się przydaje:P) też się udało.

stójka to chyba najprostsze, poprostu, tak wysoko trzymaliśmy nagrodę zeby wystarczyło jak stanie na dwóch łapkach, nie za wysoko i mówiliśmy "stójka", dopiero potem kazaliśmy jej sidać pupą i wyciągać łapy( bo tak powinna wyglądać prawdziwa stójka, siedzi pies i tylko "tułów" na u góry).

Leżeć.. leżć, nauczyłam ją sama:P
poprostu z pozycji "siad" kładłam na ziemi nagrodę, w odpowiedniej odległości tak aby musiała się położyć i <niestety;/> przytrzymywałam jej pupę jedną ręką, a drugą pokazywałam "gest".

no i stań..
trudno wytłumaczyć... hmm
poprostu,zawsze gdy "stała" (a wcale to nie było często!) to mówiłam "stań" pokazywałam "gest" i dawałam nagrogę:P teraz jeszcze jej nie wychodzi, ale, to się wyćwiczy...:P

do wszystkiego stosujemy gesty, przydaje się, bo nasza sunia stoi bez radnie gry powiem "siad" i nie wie co się dzieje, ale jak spojrzy na rękę, to nagle widzę po jej oczach taką dumę "aha!" i siada!:P

Czekam na wasze rady i wychwałki!

specjalnie dla Kassy:

no więc, "przeproś" polega na tym, że pies jedną łapką zasłania oko, jakby się wstydził. widziałam to w jednym z programów, a robili to tak że oko zaklejali taśmą klejącą, i psy jak próbowali ją zdjąć, to właśnie robili to co miały:P
al moja malta, to i tak przez kudły nic nie widzi, więc taśma to dla niej nic, nawet nie zauważyła:P
No i nic... bd trzeba spróbować jakoś inaczej:D

Link to comment
Share on other sites

Moj Taco nauczyl sie siadac w jeden dzien!Te pieski sa naprawde pojetne,az sie zdziwilam szczerze mowiac(uczylam kiedys podstawowych komend owczarka niemieckiego znajomej to wydaje mi sie ze wiecej czasu nam to zajelo).Teraz ucze go lezec jednak to juz troszke mozolniej idzie,kladzie sie ale tuz tuz kolo reki z przysmaczkiem,jak mu wydam komende z dalszej odleglosci to nie chwyta o co chodzi:oops: Najgorsze bedzie zostan...Niewiem czy nie jest jeszcze za mlody na ta komende bo podobno uczy sie ja 6-8 miesiecznych psow,niewiem zabardzo jak mam sie do tego zabrac bo jak widzi smakolyk to odrazu leci jak najblizej mnie i nawet na sekunde nie udaje mi sie go utrzymac w miejscu:lol:

Link to comment
Share on other sites

A widzisz, moja umie zostawać na odległość mojego domu czyli ok11 m.( no i mnie oczywiście nie widzi, to tez utrudnienie):P
nie martw się, to minie, bo moja tez "leciała" na nagrody, ale to minęło, ja zaczęłam ją dopiero teraz uczyc "lezeć" itp umiała tylko stac, siadac i stójkę.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kassy']Ojej to widze ze Malta jest na zaawansowanym etapie,a ile ona ma?Moze Taco tez zmadrzeje..:evil_lol: A jak u niej z zostawaniem samej w domu?U mnie dramat,zero samodzielnosci..ale walczymy ile mozemy:mad:[/quote]
nasza ma 15 miesięcy, oj, świetnie, jeszcze nic nie zepsuła,....chyba:D przynajmnijej dotąd nie widzimy, ale ma kto z nią zostawać , bo mama ma pracę w domu. Tak max to gdzieś 4 ew.5 godz.

Link to comment
Share on other sites

Moj nie psuje ale za to jak lamentuje strasznie,wychodzac zatykam uszy zeby nie slyszec bo serce mi sie kraja:shake: I potrafi tak godzine siedziec i wyc..Troche go chyba rozpiescilismy:oops: A Malta to juz duza dziewczynka,to nie dziwie sie ze taka madra.My tez bedziemy cwiczyc zeby wstydu nie bylo:lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kassy']Moj nie psuje ale za to jak lamentuje strasznie,wychodzac zatykam uszy zeby nie slyszec bo serce mi sie kraja:shake: I potrafi tak godzine siedziec i wyc..Troche go chyba rozpiescilismy:oops: A Malta to juz duza dziewczynka,to nie dziwie sie ze taka madra.My tez bedziemy cwiczyc zeby wstydu nie bylo:lol:[/quote]
ale i tak jest pojętna!:)
dziś wstawiłam ją na jakąś małą wagę u babci, i zwarzyłam, a ona stała, tak jak ją ustawtiłam i normalnie okiem nie mrugnęła! taka jest posłuszna! ( a jak chcesz wiedzieć, to waży2,65:lol:)

No Malta też zapewne wyje, bo nawet jak ja jestem i jej Pańcia kochana(mama:P) wychodzi gdzieś to wyje:P
A teraz położyła się na ogórdku na środku podjazdu i szczeka!
Cicho, ja jej nie znam ćssii...(jest po ciszy nocnej:D)

Link to comment
Share on other sites

To jest raczej z tych mniejszych maltankow,moj w ciagu miesiaca bardzo urosl i wazy prawie 2 kg,mam nadzieje ze do 6 miesiaca(podobno wtedy przypada najwiekszy wzrost masy)nie zamieni sie w malego niedzwiedzia polarnego albo pande:cool3: A niepamietasz ile Malta wazyla w wieku 4 miesiecy?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kassy']To jest raczej z tych mniejszych maltankow,moj w ciagu miesiaca bardzo urosl i wazy prawie 2 kg,mam nadzieje ze do 6 miesiaca(podobno wtedy przypada najwiekszy wzrost masy)nie zamieni sie w malego niedzwiedzia polarnego albo pande:cool3: A niepamietasz ile Malta wazyla w wieku 4 miesiecy?[/quote]

Że się wtrące;) ....Twój maltanek to kawał chłopa:cool3: . Shamirek wazy 1,20 kg, ale ja wiedziałam, ze on malenki bedzie:loveu:

Link to comment
Share on other sites

Kassy, nie mam pojęcia, coś koło...1,5 (mam zdjęcie mniej więcej z tego okresu, tam jest 1,4) ale potem strzeliła i już tylko troche tyje.a ile Shamierek ma?

aha, ja sie nie boje "sąsiadów" tylko tych wszystkich bachorów, które żucają w psy kamieniami, albo "pseudokibiców", którzy mają wiatrówki...
wiesz, ja w ogóle na fajnej dzielnicy mieszkam, ale spoko;)

Link to comment
Share on other sites

Hmm,ale dziewczynki chyba sa ogolnie mniejsze od chlopow,wiec stad ta roznica:)Pozyjemy zobaczymy:razz: A dzieciakow to ja tez sie boje,zaraz podbiega cala zgraja a pies w szoku jest poprostu,moja sasiadka ma yorczka to kiedys dziewczynki wziely go na rece "bo taki milutki" i upadl im na chodnik i sie nie ruszal przez 5 minut,ja bym chyba zabila!Od tej pory omijamy dzieci szerokim lukiem:shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kassy']Hmm,ale dziewczynki chyba sa ogolnie mniejsze od chlopow,wiec stad ta roznica:)Pozyjemy zobaczymy:razz: A dzieciakow to ja tez sie boje,zaraz podbiega cala zgraja a pies w szoku jest poprostu,moja sasiadka ma yorczka to kiedys dziewczynki wziely go na rece "bo taki milutki" i upadl im na chodnik i sie nie ruszal przez 5 minut,ja bym chyba zabila!Od tej pory omijamy dzieci szerokim lukiem:shake:[/quote]
dokładnie tego się boje!
pomimo, że samam mam 13 lat, to jakoś nie mam zaufania do dzieci w wieku 3-13 no i niektórych starszych

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kassy'][B]georgina[/B] to to malenstwo jest!Wiem ze mojego matka wazyla 2,5 a ojciec byl troszke mniejszy,a z tego wyrosnie bydlaczek chyba:lol: A ile mu jedzonka dajesz i co?(Piszemy troche out of topic:cool3: )[/quote]

To rzeczywiście po takich rodzicach zapowiada się duży:cool3: , podobno piesek osiaga jeszcze raz taka wagę, w wielu dorosłym, jaka mial w wieku 12 tydodni, czyli Twój chłopaczek moze mieć troszkę mniej niż z 4 kg. To już spokojnie z nim mozesz chodzić w ciemnym parku.......obroni:evil_lol: :lol: ;)

Mój mały ma jedzonko cały czas w miseczce i je kiedy ma ochotę

Link to comment
Share on other sites

[quote name='georgina']To rzeczywiście po takich rodzicach zapowiada się duży:cool3: , podobno piesek osiaga jeszcze raz taka wagę, w wielu dorosłym, jaka mial w wieku 12 tydodni, czyli Twój chłopaczek moze mieć troszkę niej niż z 4 kg. To już spokojnie z nim mozesz chodzić w ciemnym parku.......obroni:evil_lol: :lol: ;)

Mój mały ma jedzonko cały czas w miseczce i je kiedy ma ochotę[/quote]

co?
12-nasto tyg. maltan wazy prawie 4kg?!!!!!!!!!!!?:crazyeye:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Malta-GD']co?
12-nasto tyg. maltan wazy prawie 4kg?!!!!!!!!!!!?:crazyeye:[/quote]

Nie 12 tyg. tylko dorosły:evil_lol: , tak w przyblizeniu określa sie wagę psa jaka może osiagnac jak urosnie. POdwaja się wage jaka ma w wieku 12 tyg. Oczywiście nie zawsze sie to sprawdza, ale istnieje takie założenie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='georgina']Nie 12 tyg. tylko dorosły:evil_lol: , tak w przyblizeniu określa sie wagę psa jaka może osiagnac jak urosnie. POdwaja się wage jaka ma w wieku 12 tyg. Oczywiście nie zawsze sie to sprawdza, ale istnieje takie założenie.[/quote]


A!
a ja zrozumiałam, to "jeszcze raz", że "wraca do tego"!
o kureczka, to moja ważyła...1,2? a teraz (15 miechów) waży 2,65, więc, dobrez się sprawdza:D

Link to comment
Share on other sites

Jesli chodzi o to zalozenie ze pies dorosly wazy 2 razy wiecej niz wazyl w wieku 12 tygodni to w moim wypadku juz sie nie sprawdzilo bo w wieku 12 tygodni wazyl 1 kg:)Ale waga raczej nie mowi za duzo o wielkosci psa,bo moja sasiadka ma pinczerka(doroslego) ktory wazy 2,5 kg a jest mniejszy i znacznie chudszy od mojego,za to jest bardzo mocno umiesniony i ze tak powiem "zbity".A co do rodzicow to szczeniaki nie powinny wazyc jakos podobnie gdy dorosna?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kassy']Jesli chodzi o to zalozenie ze pies dorosly wazy 2 razy wiecej niz wazyl w wieku 12 tygodni to w moim wypadku juz sie nie sprawdzilo bo w wieku 12 tygodni wazyl 1 kg:)Ale waga raczej nie mowi za duzo o wielkosci psa,bo moja sasiadka ma pinczerka(doroslego) ktory wazy 2,5 kg a jest mniejszy i znacznie chudszy od mojego,za to jest bardzo mocno umiesniony i ze tak powiem "zbity".A co do rodzicow to szczeniaki nie powinny wazyc jakos podobnie gdy dorosna?[/quote]

nie wiem, ale nie offtopujcie,:P

podnoszę!
piszcie, ja dziś douczyłam maltę "stań":P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ja mam sukę Moli mixa yorka i shih tzu (5kg żywej wagi) :evil_lol: więc chyba też się tu łapie ;)
Ona szybko się uczy i potrafi już (ma 1,5 roku):
-siad
-leżeć
-waruj
-zostań
-daj głos
-daj łapę (jedną, drugą, trzecią, dziesiątą itd)
-przybij piątkę
-turlaj się
-zdechł pies
-przynieś (piłkę, patyk...)
-szukaj (kamyk,..)'
-daj buziaka
-idź do szafy :evil_lol: (jak przyjdzie mokra to leży na posłaniu w przedpokoju w szafie :evil_lol::evil_lol:)
-chciałabyś coś? (jak się jej zapytam to idzie-jak coś chce do jej szuflady z smakołykami, a jak nie ma ochoty to szczeka)
-hop (skacze przez i na wszystko co się da)
-wejdź na drzewo (wdrapuję sie na drzewa w parku)

Polecenia wykonuje tak na 5 wszystkie :) no chyba że ma humorki :D
I na razie nie mamy pomysłów czego by ją nauczyć jeszcze :diabloti: próbowaliśmy 8 między nogami ale nie zbyt chętnie to robi, wiec chyba podarujemy sobie

Link to comment
Share on other sites

[quote name='agara']wow. no to mądry ten twój maluch ^[/quote]

dzięki

Ona szybko łapała do roku czasu (połowę z tych poleceń umiała zrobić w wieku 5 miesięcy) teraz ma 1,5 roku i powiem że się rozleniwiła ;) nie chce jej się pracować troszkę i szybko ją nudzą nowe rzeczy, ale ja się tak łatwo nie poddaje :diabloti:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...