Jump to content
Dogomania

Mała znajda siusia w domu


Guen

Recommended Posts

Witam!
Mam problem z siusianiem psa w domu.
Pies, a właściwie sunia to kundelek około 4-5miesięczny (to znajda więc wiek jest na oko)
Rozumiem, że w takim wieku pies może jeszcze nie trzymać moczu, więc ma w domu przygotowany kącik wyłożony gazetami i najczęściej tam oddaje swoje potrzeby.
Niestety, często zdarza jej się także siusianie w innych miejscach, kiedy tak robi karcę ją podniesionym głosem, a za siusianie na dworze i gazetach nagradzam ją.
Dużym problemem jest dla mnie teraz to, że sunia zaczęła oddawać mocz na łóżko, czego wcześniej nie robiła (nie licząc pierwszych dni pobytu u mnie, a mam ją koło 2miesięcy). Jak tylko samodzielnie nauczyła się wskakiwać na łóżko (to dosyć mały piesek) to zaczęła się tam załatwiać, robi to kiedy jestem w domu- po prostu wychodzi do sypialni, wskakuje na łóżko i załatwia się. Robi też tak kiedy mnie nie ma...
Nie wiem jak ją tego oduczyć...
Dodatkowo martwi mnie sama nauka czystości, nie jestem w stanie wynosić psa na dwór po każdej zabawie, jedzeniu czy spaniu... A sunia w ciągu 15 minut potrafi zrobić siku 3 razy, bo akurat się obudzi i zrobi, potem chwile się pobawi i zrobi, potem wraca do zabawy i na końcu jeszcze te parę kropelek oddaje..
Mam w domu też drugiego psa (samiec), z którym sunia się dogaduje bardzo dobrze, razem się bawią, śpią, jedzą i wychodzą na spacery, jemu nigdy się nie zdarza załatwiać w domu, ale jego wzięłam jak był już dorosły...
Nie wiem jak poradzić sobie z tą małą sikawką...
pomocy, prooszę, uratujcie resztki mojej pościeli i podłogi ! :<

Link to comment
Share on other sites

1/ Upewnij się konsultując z wetem, czy sikanie nie ma przyczyn chorobowych (np. zapalenie pęcherza) 4-5 miesięczny pies nie powinien już AŻ TAK posikiwać - szczególnie W POSŁANIE gdzie leży i śpi ... (może posikuje na łóżko gdy zaśnie?)
2/ Nie karć gdy siusia gdzie nie powinna, ale zanoś błyskawicznie na gazetę i pochwal. Karcenie gdy sika może jej się utrwalić jako nagana za sikanie W OGÓLE i zacznie ci np. sikać za meblami "żebyś nie widziała..." :D
3/ Karcenie podniesionym głosem psa, który jeszcze nie załapał za co go karcą może wyzwolić niepożądane sprzężenie - (pies posikuje na znak poddaństwa/ze strachu itd) więc pies widzi - idzie ta wielka przerażająca istota - "zaraz będzie krzyczeć, no to siknę na znak poddaństwa, ooo krzyczy - tak jak myślałam" :D
4/ niestety utrzymanie czystości nie zależy od wieku, ale od nauczenia tej czynności. Dorosłe psy wzięte "z łańcucha" do domu muszą być uczone tej czynności od zera jak szczeniaki. To niestety trochę trwa i wymaga cierpliwości... Niestety też powoduje trochę "strat" w zasikanym mieniu :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

- Faktycznie sprawdzę czy to nie wina jakiejś choroby, ale mimo wszystko nie wiem jak ją zachęcić do siusiania tylko na dworze...
-Siusia na dworze, wtedy ją chwalę, nagradzam, ona się cieszy, ale wracamy do domu i za pół godziny znowu siusiu, jeśli trafia na gazetę to znowu pochwała, ale ile można obsikiwać tę gazetę? Mam wrażenie, że uczę ją załatwiać w domu jeśli czuje potrzebę, a nie potrzymać trochę do następnego spaceru... :/
- Nie posikuje jak zaśnie, ma na szczęście baaaardzo mocny sen i śpi dosyć długo więc daje mi pospać i rano czeka aż się ubiorę żeby wyjść na dwór i tam się załatwia. To duży plus całej sytuacji, że czeka na mnie rano, ale później, zwłaszcza jak się bawi, a bawi się często z drugim psem to sika dosłownie co pół godziny...
Nie ma żadnych typowych objawów zapalenia pęcherza, oprócz częstego oddawania moczu.
Miałam nadzieje, że nauczy się od drugiego psa, obserwując, że on załatwia się tylko na dworze, ale ona po prostu jakby nie umiała trzymać moczu :<
Help!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...