Jump to content
Dogomania

obrzęk limfatyczny? Coś innego?


Recommended Posts

Jest problem- moja znajoma z Czech, mająca Tollera bardzo sie martwi. Staram sie jej pomoc, moze ktoś cos wie. Jej pies zlamal noge w kostce, jak mial 10 mies. Zrobila mu ED i HD wszystko Ok, potem do 2 lat bylo dobrze, a nagle pojawily sie problemy - bardzo plakal jak sie poruszal. Mysleli ze to od kregoslupa, robili MRI, kontrast, morfologie, przeswietlenia, nawet badanie na boreliozę u doskonalych wetow w Czechach- i NIC. Minely 3 mce- psu przeszlo. Bylo wszystko Ok, i nagle dwa lata po tym, znowu. Znowu plakal przy ruchu (ma teraz 5 lat), jkby atak najpierw na jedna przednia noge, potem na drugą :-( Juz nie wiedziala czy go nie uspi- dali mu lek prednison - i przeszło. Na razie jest ok, ale babka strasznie sie matwi, bo dalej nie wiadomo co to, i nie wiadomo czy za kolejnym atakiem nie trzeba bedzie uspic. Pytala lekarzy- nie wiedza, pytala hodowców- jeden zasugerowal jej autoimunitní meningitidě cholera wie co to, mam cos tkaiego sama na stronie ale tylko kilka slow znalazlam. A moze to obrzek limfatyczny? Mysle nad tym i mysle, bardzo chcę jej pomoc.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Toller-Fox']autoimunitní meningitidě [/quote]
To by chyba było autoimmunologiczne zap. opon mózgowych...

Z kolei obrzek limfatyczny powodowałby obrzęk nogi w miejscu, gdzie występowałyby zaburzenia w krążeniu limfy, np. na skutek owego złamania nogi, i raczej nie ustepowałby sam i po sterydzie. Może tam jednak jest jakieś uszkodzenie kręgosłupa, chociaż na MRI by wykazało, dość blisko głowy, to umiejsowienie sugeruja objawy i zprzednich i z tylnych łap.
Takie coś, czyli dyskopatie odcinka szyjnego, ma moja 13 letnia suka. Kulawizny i bóle łap, które wycofują się na jakiś czas (ostatnio coraz krótszy, niestety) i wracają. Najczęściej kuleje na przednią prawą, natomiast w tylnej lewej ma bardzo mocna osłabione czucie powierzchowne i głębokie, ale sobie radzi.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki. Dowiedziałam się jeszcze że :
"[SIZE=2]
[COLOR=sienna]Bolest v oblasti zad a krku - v prvni fazi nemuze se sklonit hlavou k zemi, nemuze otocit hlavu na jednu stranu, velka bolest - narika, place, krici, spatna koordinace nohou (koncetin) spatne chodi. To vse se strida - dva, tri dny je to lepsi, pak zase prudke zhorseni. Nesteroidni antiflogistika (rimadil, ibalgin,...) nezabiraji. Po tydnu zacne kulhat na predni nohu - pareza. Pri prvnim ataku kulhani na pravou predni, ted na levou predni. Po nasazeni prednisonu obtize ustoupily. Vse se jevi jako problemy s pateri (skeletem) ale vsemi moznymi vysetrenimi nebylo toto potvrzeno. Na MRI byl vyloucen i korenovy utlak nervu. Proste nic. Klouby jsou OK - byly delany kontrolni RTG - zadna artroza, nic. Borrelioza nic (negativni). Krevni vysetreni negativni. Ted je Enda OK - jen mi prijde, ze se driv unavi. Je ale plny energie, v zadnem pripade neni apaticky. "[/COLOR]
[COLOR=black]Wygląda na to, że boli go bardzo kark, nie może skłonić głowy do ziemi, ani nią obracać, ma złą koordynację ruchu, potem kilka dni jest lepiej. Po tygodniu zaczął kuleć na przednią nogę, potem na drugą przednią. Po tym leku- Prednisonie- ustąpiło. Podejrzewają kręgosłup - ale to by wyszło im na jakimś badaniu. MRI, RTG, testy krwi + borelioza- NIC. Teraz jest lepiej, ale ona się boi co będzie dalej, i jak pomóc.[/COLOR]
[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

objawy mogą sugerować zapalenie opon mózgowych i rdzenia, ale to może być mylące. Czy na zdjęciach rtg kręgosłupa były zwyrodnienia? takie narośle kostne mogące uciskać rdzeń kręgowy i nerwy? To najczęściej jest przyczyną takich objawów. Prednison to steryd o silnym działaniu przeciwzapalnym stąd objawy mogły ustąpić po jego podaniu. Jeśli to są zwyrodnienia to szansą może być operacyjne ich usunięcie - niestety nie zawsze możliwe. Wtedy podaje si leki przeciwzaalne, przeciwbólowe.
Natomiest przyczyn zapalenia opom i rdzenia jest sporo, jeśli właściciele będą robić mielografię to od razu mogą poprosić o pobranie płynu mózgowo - rdzeniowego do badań bakteriologicznych i rozmazu. Trzeba sprawdzić czy w samam płynie nic nie siedzi.
Sprawa nie jest łatwa, ale trzeba trzymać kciuki

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...