Jump to content
Dogomania

CACIB Kaliningrad 22-23.07.2006


kadziumia

Recommended Posts

Wklejam info o CACIB'ówce w Kaliningradzie:


[CENTER][B][FONT=Arial][COLOR=blue]KENNEL – CLUB "FAVORIT" (FCI – RKF)[/COLOR][/FONT][/B][/CENTER]


[CENTER][FONT=Arial][COLOR=blue][B][U]INTERNATIONAL (CACIB) DOG SHOW [/U][/B][B][U]KALININGRAD – 2006[/U][/B][/COLOR][/FONT][/CENTER]

[CENTER][B][U][FONT=Arial][COLOR=blue]22 – 23. 07. 2006[/COLOR][/FONT][/U][/B][/CENTER]


[CENTER][B][FONT=Arial][COLOR=blue]CLASSES[/COLOR][/FONT][/B][/CENTER]
[FONT=Arial][COLOR=blue]PUPPY CLASS (6-9 months), JUNIOR CLASS (9-16 months), INTERMEDIARY CLASS (15 – 24 months), OPEN CLASS (from 15 months on), WORKING CLASS (from 15 months on, enclose the working certificate), CHAMPION CLASS (from 15 months on, enclose the champion title), VETERAN CLASS (from 8 years on).[/COLOR][/FONT]


[CENTER][B][FONT=Arial][COLOR=blue]TITLES[/COLOR][/FONT][/B][/CENTER]
[FONT=Arial][COLOR=blue]RUS JCAC – can be given out to best dogs and best bitches in the junior class[/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=blue]RUS CAC - can be given out to best dogs and best bitches in the intermediary class, the open class, the working class and the champion class[/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=blue]CACIB - can be given to best dog and best bitch on the breed[/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=blue]CACIB Reserve[/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=blue]BOB (best of breed) – is given to the dog or bitch who have won in the comparison among all the dogs having got CACIB and Best Junior of breed[/COLOR][/FONT]


[CENTER][B][FONT=Arial][COLOR=blue]ENTRY FEES[/COLOR][/FONT][/B]
[FONT=Arial][COLOR=blue]Each dog[/COLOR][/FONT][/CENTER]

[CENTER][FONT=Arial][COLOR=blue]Till 31.12.2005 - 25 euro[/COLOR][/FONT]

[FONT=Arial][COLOR=blue]Till 31.03.2006 - 30 euro[/COLOR][/FONT]
[CENTER][FONT=Arial][COLOR=blue]Till 22.06.2006 - 40 euro[/COLOR][/FONT][/CENTER]

[CENTER][FONT=Arial][COLOR=blue]Puppies and Veterans - [/COLOR][/FONT][FONT=Arial][COLOR=blue]15 euro[/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=blue]Competitions - [/COLOR][/FONT][FONT=Arial][COLOR=blue]5 euro[/COLOR][/FONT][/CENTER]


[CENTER][B][FONT=Arial][COLOR=blue]ADRESS OF THE ORGANIZATIONAL COMMITTEE[/COLOR][/FONT][/B]
[FONT=Arial][COLOR=blue]Shevtsovoi str., 27-3, Kaliningrad, Russia, 236011 (for letters)[/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=blue]Ph./Fax +7 4012 71 – 26 – 18, + 7 4012 70 – 02 – 35[/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=blue]E-mail: [/COLOR][/FONT][EMAIL="[email protected]"][FONT=Arial][COLOR=blue][email protected][/COLOR][/FONT][/EMAIL][FONT=Arial][COLOR=blue], [/COLOR][/FONT][URL="http://www.rkf.org.ru"][FONT=Arial][COLOR=blue]www.rkf.org.ru[/COLOR][/FONT][/URL][/CENTER]


[CENTER][B][FONT=Arial][COLOR=blue]JUDGES:[/COLOR][/FONT][/B]
[FONT=Arial][COLOR=blue]Larissa KIZINA (Russia), Piotr KROL (Poland), [/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=blue]Tatjana CHYMAKINA (Belorussia), Natalja BULELIK (Belorussia),[/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=blue]Olga DOLEJSOVA (Chech Republic)[/COLOR][/FONT][/CENTER]


[CENTER][FONT=Arial][COLOR=blue][B]ATTENTION:[/B][/COLOR][/FONT][/CENTER]
[/CENTER]
[FONT=Arial][COLOR=blue]1. If you are going to register your dog (dogs), please, send copies of certificate pedigree, copies of the Champion diplom and / or working certificate to the address or e-mail given above.[/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=blue]2. Foreigners must also send garanteal letter including information about the payment of the entry fees on the dogshow.[/COLOR][/FONT]
[FONT=Arial][COLOR=blue]3. All dogs participating the show or other competitions must have a valid certificate of vaccination against distemper and rabies. Vaccinations are valid one year. In case of the first time vaccination or expired vaccination at least 30 days must have passed between the vaccination and the show or competition day.[/COLOR][/FONT]

[FONT=Arial][COLOR=black]pozdrawiam[/COLOR][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 900
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Gazuś']Ja jestem nawet zainteresowana tą wystawą, tylko troche mnie przerażają te różnicy w cenach, a do jutra nie wpłace na 100% :lol:

A właściwie, jakie są wymogi na uzyskanie championatu Rosji?[/quote]

Jeśli pies jest już championem to wystarczy 1xCAC

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gazuś']Ja jestem nawet zainteresowana tą wystawą, tylko troche mnie przerażają te różnicy w cenach, a do jutra nie wpłace na 100% :lol:

A właściwie, jakie są wymogi na uzyskanie championatu Rosji?[/quote]

A dalczego chcesz od razu wpłacać kaskę?????????:crazyeye: Możesz wpłacić na wystawie, tylko na zgłoszeniu napisz, że to zrobisz (najlepiej napisz wprost ile zapłacisz - czyli ile za dany termin zgłoszenia) - to wystarczy!!!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Elitesse']sobota na wegrzech a niedziela w austrii :)[/quote]

Wiesz, co ja już nic nie rozumiem.
Sprawdzałam na stronie węgierskiej i Szombathely (przepraszam,jesli nie tak napisałam nazwe miejscowości) jest tydzień później....:crazyeye: A domyślam się, że o tej wystawie piszesz.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bongobongo']Wiesz, co ja już nic nie rozumiem.
Sprawdzałam na stronie węgierskiej i Szombathely (przepraszam,jesli nie tak napisałam nazwe miejscowości) jest tydzień później....:crazyeye: A domyślam się, że o tej wystawie piszesz.[/quote]

strona MEOE podaje date ta sama co Oberwart ale na stronie oddzialu Szombathely sa bledy w datach - zcesc jes z zeszlego roku, na ulotce jest 22-23 lipca

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Elitesse']strona MEOE podaje date ta sama co Oberwart ale na stronie oddzialu Szombathely sa bledy w datach - zcesc jes z zeszlego roku, na ulotce jest 22-23 lipca[/quote]

Aha! Dzięki!
Będziemy w kwietniu w Tata, to pewnie będą jakieś ulotki, to wezmę.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE][B]Napisala:gosik 71 [/B]A jak my czekamy na potwierdzenie championatu, to też za jednym CAC dostaniemy championa Rosji?[/QUOTE]

Mozesz dowiesc i na miejscu pokazac gotowy Ch.PL i tez otrzymasz CH.rosji.

[QUOTE]Napisal:[B]Gazuś [/B]I jeszcze - jakie są wymogi, jeżeli pies CH.PL nie jest?[/QUOTE]

Chyba moze byc championem innego kraju.Ale trzeba to sprzwdzic.W przeciwnym razie 3x CAC.

Link to comment
Share on other sites

na stronie [URL="http://www.spaniel.pl"]www.spaniel.pl[/URL] przeczytałem, że championat rosji po jednym cac-u mogą uzyskać psy, które są championem własnego kraju... a wiecie jak wygląda sytuacja, gdy pies jest championem innego kraju niz tego, w ktorym jest zarejestrowany??

Link to comment
Share on other sites

[quote name='USH'][LEFT][B][COLOR=navy]Czy dostał ktoś z was potwierdzenie zgłoszenia?[/COLOR][/B]
[/quote][/LEFT]

Do tej pory byliśmy na dwóch wystawach krajowych i nigdy nie dostaliśmy potwierdzenia.
Zawsze robiłam to telefonicznie i wszystko było OK!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...