Jump to content
Dogomania

Podatki do urzędu skarbowego


marlenisz_mm

Recommended Posts

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Może nie tyle popiera hodowle kundli, co nie wie jak sobie z nią poradzić. To tak jak kanar w tramwaju zatrzymuje babcię, która zapomniała legitymacji zniżkowej, a nie widzi podpitego osiłka, o którym śmiało można powiedzieć, że jeszcze ani razu w swoim życiu biletu nie skasował.

Poza tym tu chyba nie chodzi o POPIERANIE hodowli kundli, a ograniczanie hodowli psów rasowych. Państwu to po prostu wisi (hodowla psów rasowych akurat nie przyczynia się istotnie do rozwoju gospodarki) i nie ma żadnej polityki w tym względzie. Ot, po prostu w dość łatwy sposób można wyodrębnić sporą grupę podatników, których da radę zidentyfikować i opodatkować.

Choć z drugiej strony zauważ, że całe to opodatkowywanie to jest to "sztuka dla sztuki". Hodowca składa dokumenty, US nalicza, przysyła, cała machina kontrolna działa, a podatek... oscyluje na poziomie 0 zł. Kosztuje, a zyski dla budżetu żadne.

Link to comment
Share on other sites

A tak a propos, kto przeczytała całość tekstu na tym picie ? Corocznie mnie te teksty rozbawiaja - hodowla rybek akwariowych w metrach szesciennych akwarium. Pasieka podpada pod podatek od 80 uli, ponizej nie istnieje... I inne takie ....
I kiedyś rozmawiałam z osobą, która była niejako u podstaw tego PIT (odnośnie ryczałtu za hodowlę psów). Gdy tworzono ustawę o podatku dochodowym (wczesne lata 90-te, czasy Balcerowicza), postanowiono ująć wszelkie typy działalności przynoszącej dochód. I konsultowano związki skupiajace hodowców rozmaitych stworzeń. Piewwsi swoją kalkulację przedstawili kociarze, w ten sposób, aby wykazać, że hodowla to nie jest dohodowy interes, bo pokazali wszystkie koszty (kupno zwierzak, żywienie, szczepienie, wystawianie, itp itd) i na tej podstawie ustalono zryczałtowany dochód. Przedstawiciel ZKwP podając taka kalkulacje dla psów wzorował się na kalkulacji kociarzy.

Link to comment
Share on other sites

ciekawe jak oni to wogóle liczyli, bo jak spodziewam się szczeniąt to biorę w pracy pożyczkę i nigdy jeszcze nie udało mi się być ''do przodu'' na tym!! Jak policzy się stado podstawowe, samo żarcie i do tego młodzież i emeryty, to..... gdzie ten sas..ny zysk jest?? suka jest hodowlana do 8mego roku życia, ale powyżej 18tu miesięcy, a żyje np. moja ALMA prawie 18 lat !! kto jej zapewni emeryturę?? US?? to nie krowa którą się na spęd odda i jeszcze dadzą parę groszy w/g wagi mięsa!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

[QUOTE][U]Drugi dotyczy przedłużenia działalności.[/U]
Ponieważ podatki są obliczane w skali rocznej, to nasze pierwsze zgłoszenie zostało potraktowane, jakbyśmy chcieli prowadzić hodowlę TYLKO w danym roku.W związku z tym w terminie do 30 listopada trzeba wypełnić ponownie formularz PIT6 na kolejny rok (czyli do 30 listopada 2002 informujemy o rozmiarach zamierzonej hodowli w roku 2003) i wysłać go do swojego urzędu.
Urząd tym razem nie wydaje żadnej decyzji - decyzję wydaje tylko raz przy rozpoczęciu działalności. Natomiast sprawdza nasze zeznanie z zadeklarowaną wielkością hodowli (ilością reproduktorów/suk hodowlanych).
[/QUOTE]

To niestety nie jest tak jak napisałas.
PIT-6 R musisz składać co roku do 20.11.
I co roku urzad skarbowy wydaje decyzje na podstawie której potem wypełniasz deklaracje roczna.
Co roku nalicza ci podatek i co roku wydaje decyzje czy zwalnia z wpłacenia zaliczki czy tez nie.
W ciagu roku nie dokonujesz żadnych zmian.
Chocby z tego powodu że suka jest hodowlana do konca roku w którym ukonczyła 8 lat.

Link to comment
Share on other sites

No nie do końca.

Na mojej stronie w opracowaniu Hodowla psów, a US faktycznie niezbyt szczęśliwie użyłem sformułowania, że ilość suk w ciągu roku może się zmienić, bo suka przestanie być hodowlana. Faktycznie jest to z mojej strony przejęzyczenie - suka jest hodowlana do końca roku - zaraz poprawię. Dzięki za zwrócenie uwagi.

Natomiast inną rzeczą jest nanoszenie zmian w hodowli. Taki obowiązek jest.

Rozważam to zresztą czysto teoretycznie, bo nie jest to żadne przestępstwo ani taż nawet szczególne wykroczenie skarbowe.

Jeżeli natomiast mówimy jak to powinno wyglądać ściśle wg litery prawa, to w przypadku zmian w hodowli, polegającej na zwiększeniu się liczby sztuk stada podstawowego (w trakcie roku pies uzyskał reproduktora, a suka hodowlankę) lub też zmniejszeniu się tej liczby (pies albo suka zmarło) - mamy 7 dni na zgłoszenie zmian do US, właśnie na druku PIT 6. wtedy w rubryce A.6 zaznaczamy kwadrat 2. - korekta deklaracji.

I na tę korektę US musi zareagować na nowo wyliczając (zmniejszając albo zwiększając) kwotę podatku należnego.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[FONT=Tahoma][SIZE=3]Dzień dobry,
Czy ktoś może mi podpowiedzieć jaka kwotę powinnam wpisać w pole PIT6 - cześć E, pole 142 i 143 - jeśli działalność zgłaszam od kwietnia 2009 - to jak rozumiem w pole 142 - wpisuje rok 2009, a 143 - (?) skoro w Urzędzie Skarbowym poinformowano mnie, że [/SIZE][/FONT][FONT=Tahoma][SIZE=3][FONT=Arial]"Szacunkowa norma dochodu rocznego od suki hodowlanej setera irlandzkiego wynosi - 36,92 zl z czego ja mam zaplacic 19%".
[/FONT][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='rudeusze'][FONT=Tahoma][SIZE=3]Dzień dobry,[/SIZE][/FONT]
[SIZE=3][FONT=Tahoma]Czy ktoś może mi podpowiedzieć jaka kwotę powinnam wpisać w pole PIT6 - cześć E, pole 142 i 143 - jeśli działalność zgłaszam od kwietnia 2009 - to jak rozumiem w pole 142 - wpisuje rok 2009, a 143 - (?) skoro w Urzędzie Skarbowym poinformowano mnie, że [/FONT][/SIZE][FONT=Tahoma][SIZE=3][FONT=Arial]"Szacunkowa norma dochodu rocznego od suki hodowlanej setera irlandzkiego wynosi - 36,92 zl z czego ja mam zaplacic 19%".[/FONT][/SIZE]
[/FONT][/quote]


A prowadzisz księgi przychodu i rozchodu ????
Jeżeli tak to wpisujesz to co ci wychodzi z ksiąg czyli kwotę po odjeciu wydatków od dochodów.

Link to comment
Share on other sites

DONYA, nie mieszaj człowiekowi w głowie!!! :shake: Jakie księgi? ONA PROWADZI HODOWLĘ PSÓW i o to się pyta!

A teraz do [B]rudeusze: NIC NIE WPISUJESZ! [/B]Ta rubryka jest dla ROLNIKÓW, którzy swoje pozostałe gospodarstwo mają na tzw. "księgach". Zostaw to puste.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wandko']DONYA, nie mieszaj człowiekowi w głowie!!! :shake: Jakie księgi? ONA PROWADZI HODOWLĘ PSÓW i o to się pyta!

A teraz do [B]rudeusze: NIC NIE WPISUJESZ! [/B]Ta rubryka jest dla ROLNIKÓW, którzy swoje pozostałe gospodarstwo mają na tzw. "księgach". Zostaw to puste.[/quote]

[B]A CZY JA NAPISAŁAM, ŻE MA PROWADZIĆ?[/B]
ZADAŁAM JEDYNIE PYTANIE - czytaj ze zrozumieniem.

Skoro rubrykę wypełniają ci co prowadzą księgi to chyba jasne jest, że ten kto nie prowadzi nic tam nie wpisuje ;)

A swoja drogą księgi możesz prowadzic i na ich podstawie sie rozliczać, niezależnie od tego czy masz hodowlę krów, koni czy psów

Link to comment
Share on other sites

[B]DONYA[/B], daj spokój. Tu ZUPEŁNIE o co innego chodzi. Nie mieszaj pojęć! Wybacz, ale nie będę Ci tłumaczył o co chodzi, bo to forum o psach, a nie prawno-podatkowe o tematyce ogólnej.

Już samo generalne założenie jest takie, że jeżeli wypełnia się PIT6 (przy hodowli psów) to znaczy, że nie prowadzi się ŻADNEJ księgi. Choćby z tego prostego powodu, że wypełnienie PIT 6 i prowadzenie działalności gospodarczej nie ma sensu, bo płacisz znacznie większe podatki niż mogłabyś płacić.

Więc mnożenie przez Ciebie przypadków szczególnych jakie mogłyby zaistnieć, gdyby..., tworzenie jakichś bytów nierealnych, acz ostatecznie w zasadzie możliwych, nie ma po prostu sensu.

Tej rubryki się nie wypełnia i już!

Link to comment
Share on other sites

Przez przypadek trafiłam na ten wątek i włosy mi dęba stanęły:crazyeye:
Poczytałam i mam pytanko:
A co jeśli właściciel reproduktora nie miał pojęcia o obowiązku zgłoszenia go do US i nigdy nie wypelniał PIT6, a teraz jak już się ma świadomość [B]nieświadomego[/B] łamania prawa, to jak to uregulować?
Dodam, że mam 2 reproduktory, nie posiadam hodowli, nie dostałam żadnej umowy kupna psów, mam jedynie wpis do rodowodu "REPRODUKTOR":razz:
Nigdy nie miałam doczynienia ze świadomym łamaniem prawa i tym razem też chciałabym to w jakiś sposób załatwić zgodnie z prawem ;)
Co mam robić w takim przypadku?:niewiem:
Dodam, że od 1 czerwca tego roku otwieram własną działalność gospodarczą:razz:

Link to comment
Share on other sites

No to ja proponuję, żebyś zaczęła od dokładnego i ze zrozumieniem przeczytania tekstu "Hodowla psów a US" na mojej stronie.

Odpowiedz sobie, czy reproduktor ma być w działalności, czy na PIT 6.

A potem zadawaj ewentualnie szczegółowe pytania.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wandko']No to ja proponuję, żebyś zaczęła od dokładnego i ze zrozumieniem przeczytania tekstu "Hodowla psów a US" na mojej stronie.

Odpowiedz sobie, czy reproduktor ma być w działalności, czy na PIT 6.

A potem zadawaj ewentualnie szczegółowe pytania.[/quote]
Ok. PIT6, ale to i tak nie jest odpowiedź na moje pytanie, które zadałam:
"A co jeśli właściciel reproduktora nie miał pojęcia o obowiązku zgłoszenia go do US i nigdy nie wypelniał PIT6, a teraz jak już się ma świadomość [B]nieświadomego[/B] łamania prawa, to jak to uregulować?"
:cool3:

Link to comment
Share on other sites

Zacytuję Ci jeden fragment z tego mojego tekstu:

[FONT=Arial][SIZE=1][I]Żeby biurokracji nie było za mało i żebyśmy o niej nie zapomnieli, dodam jedynie, że hodowlę powinniśmy zarejestrować w Urzędzie Skarbowym w terminie 7 dni od momentu pojawienia się u nas pierwszej „suki hodowlanej” lub psa „reproduktora”. Również w terminie 7 dni powinniśmy zawiadomić Urząd Skarbowy składając nowy PIT 6 o wszelkich zmianach w naszej hodowli (suka z racji wieku przestała być hodowlana, nowa uzyskała uprawnienia lub przybył nam pies-reproduktor). Ale proszę się nie obawiać jeżeli ktoś posiada już jakiś czas psa i nie zgłosił tego do Urzędu, a chce to zrobić teraz. Te 7 dni nie jest absolutnie rygorystycznie przestrzegane, a opóźnienie traktowane jest jako „niewielka szkodliwość społeczna”. Natomiast całkowity brak zgłoszenia grozi już o wiele bardziej poważnymi konsekwencjami. I tak jak na razie nic mi nie wiadomo o próbach uzyskania przez Urzędy Skarbowe informacji w Oddziałach ZKwP o hodowcach, tak kilkakrotnie słyszałem o „spontanicznych” kontrolach z Urzędu Skarbowego w hodowlach na ich terenie. [/I][/SIZE][/FONT]

i dodatkowo pocieszę: nie przejmuj się! Będzie :cool2:

Po prostu zgłoś psy, wpisz jako rozpoczęcie datę dwa dni wcześniejszą, i żeby ustrzec się od pytań Pań z US "a od kiedy uprawnienia, a czy oba naraz?" (zresztą one się tak nie pytają, bo same nie bardzo wiedzą o co chodzi - chyba, że któraś z nich przypadkiem też ma psa-reproduktora ;)) - po prostu wyślij ten PIT 6 pocztą.

Ale generalnie to US nie są "oblatane" w rejestrowaniu hodowli psów i tak na dobrą sprawę nie bardzo wiedzą co to taka hodowla jest i jaka jest różnica pomiędzy psem, psem rasowym a psem reproduktorem. One po otrzymaniu takiego formularza po prostu przystępują do mechanicznego przeliczania rubryczek (według podanego im przez szefa schematu do wyliczania takich formularzy) i nie wdają się w merytoryczną analizę zgłoszenia. Postaraj się jedynie wypełnić PIT 6 bez błędów i w sposób jak najbardziej standardowy, to jak im się nic nie "zatnie" przy przeliczaniu - nie będą Cię niepokoić, tylko przyślą decyzję do zapłaty.

Ewentualnie mogą Cię poprosić (ale to też pocztą Ci prześlą) o oświadczenie, czy aktualnie gdzieś pracujesz, czy nie (chodzi o inne odliczanie kwot wolnych). To też im to odeślesz pocztą.

Link to comment
Share on other sites

Gdybyś dziś, jednocześnie miała wypełnić PIT 37 i PIT 6, to taka byłaby między nimi różnica:

PIT 37 wysyłasz rozliczając się "wstecz", czyli teraz rozliczyłaś się nim za rok 2008.

PIT 6 wysyłasz "wyprzedzająco", czyli prosisz nim o określenie wysokości podatku jaki powinnaś zapłacić w roku 2009.
Natomiast tak naprawdę podatek w tym dzisiaj wysłanym PIT6 (a wymierzony w odesłanym Ci przez US PIT7) rozliczysz w PIT 36 w 2010 roku. I pamiętaj, już nie będziesz nigdy wysyłała PIT 37, tylko PIT 36, bo tam musisz uwzględnić to, co w odpowiedzi na PIT 6 dostałaś w PIT 7.

Proste? :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wandko']Gdybyś dziś, jednocześnie miała wypełnić PIT 37 i PIT 6, to taka byłaby między nimi różnica:

PIT 37 wysyłasz rozliczając się "wstecz", czyli teraz rozliczyłaś się nim za rok 2008.

PIT 6 wysyłasz "wyprzedzająco", czyli prosisz nim o określenie wysokości podatku jaki powinnaś zapłacić w roku 2009.
Natomiast tak naprawdę podatek w tym dzisiaj wysłanym PIT6 (a wymierzony w odesłanym Ci przez US PIT7) rozliczysz w PIT 36 w 2010 roku. I pamiętaj, już nie będziesz nigdy wysyłała PIT 37, tylko PIT 36, bo tam musisz uwzględnić to, co w odpowiedzi na PIT 6 dostałaś w PIT 7.

Proste? :lol:[/quote]
Teraz proste. Dzięki wielkie:loveu::loveu::loveu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...