Jump to content
Dogomania

Jakie badania wykonuje się hawańczykom?


rodzice

Recommended Posts

[quote name='rodzice']Kochani podpowiedzcie jakie badania wykonuje sie hawańczykom ? Myślę zeby zrobić malej dysplazję . Czy cos jeszcze byloby wskazane ?[/QUOTE]
Ja słyszałam że Hawańczykom robi sie badanie oczu i serca (kiedyś pisała mi jedna osoba że hawańczyki mogą mieć problemy z sercem i soczewką )...Choć też jestem ciekawa tak naprawde jakie badania trzebabyło zrobić.Ja też Myśle żeby Pedra przebadać :) Chciałbym mieć Pewnoś że jest okazem zdrowią

Link to comment
Share on other sites

[quote name='rodzice']Kochani podpowiedzcie jakie badania wykonuje sie hawańczykom ? Myślę zeby zrobić malej dysplazję . Czy cos jeszcze byloby wskazane ?[/QUOTE]
Prześwietla się rzepki, bada się oczy pod kątem chorób genetycznych. Robi takie badania z certyfikatem np.dr. Garncarz w Warszawie, a jego żona chyba jest kardiologiem, to przy jednej wizycie można przebadać serducho.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pilosus']Prześwietla się rzepki, bada się oczy pod kątem chorób genetycznych. Robi takie badania z certyfikatem np.dr. Garncarz w Warszawie, a jego żona chyba jest kardiologiem, to przy jednej wizycie można przebadać serducho.[/QUOTE]
Dr Garcarz jest co rok w szczecinie teraz był 20 marca my czekamy na nastepny rok i bedziemy robić taki certyfikat :)

Link to comment
Share on other sites

Tyle co ja dowiedzialam się na początku to najlepiej zrobić certyfikat z przebadania serca, na oczy to trzeba co roku odnawiać i jeszcze na dysplazje stawów łokciowych i rzepki. Pozwoliłam sobie skopiować jakie badania miał wykonany MUUMI (Pani Basia nie będzie miała nic przeciwko,że promuję zdrowie u Hawańczyków:lol:):
Badania:HD-A (badania na dysplazję biodrową)
ED 0/0 (badania na dysplazję łokciową)
Patella 0/0 (badanie rzepki)
Oczy o.k. (certyfikat 2010)
serce o.k.

Link to comment
Share on other sites

Hawańczyki i cotony (psy z rodziny bichon) powinno się badać pod kontem chorób oczu PRA catart,patela (rzepki kolanowe)Psy przeznaczone do hodowli powinno się przebadać ,pod kontem chorób serca.Za granicą są to badania obowiązkowe(są tam kluby tych ras). U nas jeszcze niema takiego obowiązku,pewnie dlatego że jest mało hodowli tej cudownej rasy, ale każdy własciciel czy hodowca,bez żadnego przymusu czy obowiązku powinien przebadać swojego psiaka by mieć pewnośc że jest zdrowy.Ja jeszcze raz w roku robie kontrolne badania morfologiczne,i przegląd ząbków:-(,bo niestety kamień u małych ras się zbiera.Tak jak tu wspomnieliście ,badanie oczu ważne jest rok. Specjalista p.Gancasz w Gdansku też jest raz w miesiącu, najwczesniej wykonuje się je po okończeniu roku u psa.Należy tu dodać że wspomniane badania wykonuje się profilaktycznie,i nie ma co się obawiac ze wszystkie Hawańczyki i rasy z rodziny Bihonów chorują na te przypadłości.Tak jak ludzie jeden ma skłonności do chorób serca a drugi nie.....my się badamy ,więc Nasze psiaki powinniśmy badać.:lol:

Link to comment
Share on other sites

Czyli tylko rzepka kolanowa ??? :) A czy jak robiła Pani Iwonko te badania swoim pieskom to byli w narkozie??I wszystkie psy są przebadane u Pani w Hodowli... Bo nie wszyscy co maja Hodowle robią te Badania znam hodowle którzy nie uważają takich badań :( My oczy i serce robimy na drugi rok w Marcu .A krew profil Nerkowy był robiony i sa dobre :) Morfologie i posiew moczu robimy w Kwietniu

Link to comment
Share on other sites

[B][FONT=Tahoma][COLOR=#000066]Jest to informacja o badaniach hawańczyków w Ameryce,i informacje o chorobach które mogą wystąpić u nich:[/COLOR][/FONT][/B]

[FONT=Tahoma]( Tłumaczenie nie jest super0[/FONT]
[FONT=Tahoma]Ważne jest, aby wiedzieć o możliwości Hawańczyk problemów zdrowotnych, przed i po zdecydujesz się na zakup jednego. Na pierwszy rzut oka, to tylko niektóre z problemów zdrowotnych, które zostały zidentyfikowane przez Hawańczyk hodowców i weterynarzy: zaćma nieletnich; stopniowego zaniku siatkówki, zwichnięcie rzepki, dysplazja stawu biodrowego, głuchota, zapalenie ucha i infekcje oczu. Nie przesuwać się na terminologii medycznej ostatnio? Będziemy badać, co każda oznacza i jak wpływa ono na Hawańczyk opieki.[/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[B][FONT=Tahoma][SIZE=3]Zaćma nieletnich[/SIZE][/FONT][/B]

[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma]Zasadniczo, zaćma jest słabe (zwane również nieprzezroczysty) na miejscu wyraźne części oka nazwie obiektywu. Zaćma może być wspólne we wszystkich starszych psów, ale może pojawić się u młodych Hawańczyk psów. Mogą się jak widać słabe obszary psa oka lub mogą być zbyt małe, aby być postrzegane przez gołym okiem. Zaćma się problematyczne, jeśli zaczynają się znacznie ograniczyć widzenie Hawańczyk's. Duży, wizji zaćmy ograniczenie może zostać usunięta chirurgicznie w razie potrzeby. Twój lekarz weterynarii jest doskonałym źródłem informacji i doradzi, czy i kiedy operacja jest konieczna.[/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[B][FONT=Tahoma][SIZE=3]Progressive Retinal Atrophy[/SIZE][/FONT][/B]

[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma]Siatkówka jest warstwą tkanki krwi bogatej w tylnej części oka. Jeżeli specjalne komórki receptorów w siatkówce ulega degeneracji, tak samo jak w stopniowym zaniku siatkówki, a następnie znaczną utratę wzroku lub całkowita utrata wzroku może spowodować. Podczas gdy warunek ten jest bezbolesny dla zwierząt, to Hawańczyk problemem zdrowotnym nie ma lekarstwa, więc zapobieganie jest klucz. Renomowanych Hawańczyk hodowcy zaświadczają, że ich rodziców szczeniąt, które przeszły specjalne badanie wzroku, która oznacza, że są one wolne od tej dziedziczne choroby oczu. [/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[B][FONT=Tahoma][SIZE=3]Rzepki Luxation[/SIZE][/FONT][/B]

[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma]Zwichnięcie rzepki odnosi się do tendencji w niektórych Hawańczyk do rzepki do "poślizgu", lub zwichnąć. Znowu renomowanych hodowca dostarczy pisemną dokumentację, że jego szczeniaki miały kolana sprawdzane w tym stanie. Twój lekarz weterynarii może zalecić chirurgiczne korekty, jeśli ten stan staje się ciężka.[/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[B][FONT=Tahoma][SIZE=3]Dysplazja stawu biodrowego[/SIZE][/FONT][/B]

[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma]Warunek ten jest wspólny dla wielu ras psów. Dysplazja stawów biodrowych jest spowodowany tym, że staw biodrowy nie jest prawidłowo uformowane. Może to doprowadzić do zapalenia stawów u psów w czasie, ale warunek ten nie zawsze jest rozpoznawane, ponieważ niektóre psy mogą nadal utrzymują wysoki poziom mobilności i jeszcze w pewnym stopniu dysplazji. Jakość hodowcy ekranie swoich zwierząt na ten warunek, łagodząc możliwość hodowli szczeniąt, które mogą rozwijać dysplazji. [/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[B][FONT=Tahoma]Głuchota[/FONT][/B]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma]Chociaż jest to problem zdrowotny Hawańczyk wskazanych przez zainteresowanego hodowcy, jego ogólna częstość występowania nie jest znana. Na szczęście, proste badanie słuchu, które mogą być wykonywane na Hawańczyk szczeniąt można wykluczyć tego problemu. [/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[B][FONT=Tahoma]Zapalenie ucha i infekcje oczu[/FONT][/B]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma]Podobnie jak wszystkie dyskietki psów eared, Hawańczyk mogą być podatne na infekcje ucha i mieć uszy sprawdzone w ramach weterynaryjnych egzaminu. Regularne czyszczenie uszu jest również, aby zapobiec infekcji. I, jak większość małych psów, Hawańczyk jest bardziej podatne na infekcje oczu. [/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[FONT=Tahoma]Ponieważ wiesz, że niektóre z najczęstszych problemów zdrowotnych w Hawańczyk, teraz trzeba wiedzieć [URL="http://www.havanese-puppy-guide.com/Havanese_Care/Havanese_health/Havanese_vet.html"]Jak wybrać Vet dla Hawańczyk[/URL].[/FONT]
[FONT=Tahoma] [/FONT]
[LEFT] [/LEFT]

[CENTER][FONT=Tahoma][/FONT] [/CENTER]
[IMG]http://www.havanese-puppy-guide.com/Havanese_Pictures/havanese1.gif[/IMG][IMG]http://www.havanese-puppy-guide.com/images/spacer.jpg[/IMG][IMG]http://www.havanese-puppy-guide.com/Havanese_Pictures/havanese-pic12.gif[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o temat, który porusza problemy z uszami u Hawańczyka. To Pani z hodowli poleciła mi preparat Otifree (można go kupić na krakvet.pl), duża butelka kosztuje chyba 35zł, abym go wkraplała do uszu co tydzień i wtedy nie powinnam mieć żadnych problemów z infekcjami.

Link to comment
Share on other sites

Tak zgadza się Otifrree firmy Biowet, to bardzo dobry płyn do higieny uszu u psiaków,polecany przez weterynarzy i hodowców.(Oczywiście nie jest to lek zapobiegający głuchocie!!!!!)Wiadomo że, dbanie o czystość i zdrowie Naszego Hawańczyka to podstawa.Pozwole jeszcze wspomnieć ,aby uważać by uszka hawańczyka nie zostały zalane wodą podczas kąpieli,ale myśle że Wszyscy własciciele o tym wiedzą(ja wkładam watkę w uszka dla pewności)Czasem faktycznie hawańczykom łzawią oczka,nie jest to tak częste jak u Maltanczyków ,Yorków itp,ale czasem występuje.Ja polecam kropeli ze świetlika,częste przemywanie przegotowaną wodą:lol:

Link to comment
Share on other sites

A ja dzisiaj zrobiłam Badanie krwi na wątrobe i nerki i morfologia wyszły dobrze :Weterynarz powiedziała ze jak narazie okaz zdrowia <jupi> bardzo sie ciesze :)
A o ten płyn zapytam sie przy okazji jak bede na szczepieniu z Fafikiem :razz:


Ps:Pedro tak Panikował przy pobraniu krwi że szook nie mogliśmy sobie dać rade :)Wkońcu sie udało ale wystraszył sie i krew leciała jak z nosa tak słabiutko dlatego wynik morfologi może być w 80 % wiarygodny.Za pół roku powtórzymy.
P. Iwonko czy Pani Hawańczyki tez tak panikują ???:crazyeye:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[quote name='Monia85']
Badania:HD-A (badania na dysplazję biodrową)
ED 0/0 (badania na dysplazję łokciową)
Patella 0/0 (badanie rzepki)
Oczy o.k. (certyfikat 2010)
serce o.k.[/QUOTE]
Czy jest jakaś granica ile pies musi mieć żeby zrobić te badania ????Dr Garcarz bedzie 8 maja w szczecinie wraz z żona i chciała z Pedrem jechac ale ktos mi powiedział ze hawańczyk musi miec skończone 2 lata czy to prawda ????:lol:

Link to comment
Share on other sites

Tak, to prawda. Niektórzy hodowcy mówią, że jak piesek skończy rok to można już badać oczy ale akurat we wtorek robiłam swoim suczkom badania u dr Garncarza i potwierdził, że najlepiej żeby pieski miały skończone 2 - 2,5 roku. Jesli chodzi o badanie serca to robi je tylko żona dr Garncarza ale ona przyjmuje tylko na SGGW i to chyba 3 razy w tygodniu. Przypominam też, że od niedawna prześwietlenia na dysplazję można robić wyłącznie w wybranych gabinetach w Polsce, między innymi właśnie na SGGW. Przyznaję, że obsługa tam jest bardzo profesjonalna. Należy pamiętać, że na większość badań piesek musi być na czczo.
Do dużych miast dr Garncarz jeździ wraz z żoną i wtedy można skorzystać z okazji.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Havany']Tak, to prawda. Niektórzy hodowcy mówią, że jak piesek skończy rok to można już badać oczy ale akurat we wtorek robiłam swoim suczkom badania u dr Garncarza i potwierdził, że najlepiej żeby pieski miały skończone 2 - 2,5 roku. Jesli chodzi o badanie serca to robi je tylko żona dr Garncarza ale ona przyjmuje tylko na SGGW i to chyba 3 razy w tygodniu. Przypominam też, że od niedawna prześwietlenia na dysplazję można robić wyłącznie w wybranych gabinetach w Polsce, między innymi właśnie na SGGW. Przyznaję, że obsługa tam jest bardzo profesjonalna. Należy pamiętać, że na większość badań piesek musi być na czczo.
Do dużych miast dr Garncarz jeździ wraz z żoną i wtedy można skorzystać z okazji.[/QUOTE]
No to bedziemy czekać aż pedro skończy 2 lata i wtedy zrobimy serce,oczy i rzepki :)

Ps: witamy na forum :) kolejne hawańczyki super !!!!! może jakieś foteczki w galeri hawańczyka ;)
Pozdrawiamy :)

Link to comment
Share on other sites

to fajnie, cieszę się, że na coś przydaje się nasza wiedza i mam nadzieję, że coraz więcej hawańczyków będzie zdrowych i przebadanych
w sprawie oczu chciałam jeszcze wszystkim podpowiedziec, że tak naprawdę wady genetyczne pojawiaja się dopiero ok 5 roku życia, więc warto by było żeby wszyscy hodowcy co roku badali psy i w razie pojawienia się problemów informowali wszystkich nabywców. W niektórych krajach jest obowiązek dostarczania co roku aktualnego certyfikatu do ich Zw.Kynologicznego i jeżeli coś jest nie tak, to wszystkie szczenięta urodzone z takiego skojarzenia muszą być dokładnie przebadane i nie mogą być dalej rozmnażane do czasu potwierdzenia, że są zdrowe

Link to comment
Share on other sites

No bez przesady, Hawańczyki to zdrowa rasa ,nie straszmy ludzi!!!!! Należy dodać że te badania robi się profilaktycznie ,pamiętajmy o pochodzeniu rasy.Wadami i chorobami raczej powinni martwić się właściciele ras miniaturowych.Hawanczyki jest to rasa "zdrowa"i tylko może mieć skłonności do chorób.Profilaktyka jest ważna i to jest chyba oczywiste

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...