Jump to content
Dogomania
Sign in to follow this  
DIT

Klasa Użytkowa - Co Oznacza

Recommended Posts

Ma to na pewno sens przy psach ras myśliwskich. W ogromnej większości sa to psy użytkowane we właściwy dla siebie sposób.

Jeżeli nie polują to przynajmniej biora udział w konkursach.

Chociaz należy zaznaczyć , że pies użytkowy nie zawsze = się polujący. Co dla myśliwego jest bardzo istotne.

Ja np mam gończaka z gniazda polujacego, jego rodzice i starsze czy młodsze rodzeństwo poluje. Opus ma instynkt , co zaobserwować można na zagrodzie dziczej czy ścieżce tropowej.

W planach ma szkolenie specjalistyczne , zakończone odpowiednimi konkursami. Co nie będzie z niego robiło od razu psa polujacego.

Chociaz mam nadzieję , ze kiedyś i zapoluje.
Wtedy bedę mogła powiedzieć , że mam psa użytkowego.

Dla niektórych , to jednak wyjście na mniej obsadzoną klasę.

[quote name='musia']Dla niektórych , to jednak wyjście na mniej obsadzoną klasę.[/quote]

Z tą mniej obsadzoną klasą to różnie bywa ;) w tym roku w Katowicach - posokowce bawrskie psy:
kl. pośrednia - 2
kl.otwarta - 3
kl.użytkowa - 5 w tym 2 interchampiony

A co do reszty tego to się zgadzam. Czasami sędziowie też nieco łagodniej oceniają psy z kl.użytkowej doceniajac to, że są to przede wszystkim psy pracujące.

W przypadku ON klasa użytkowa jest dla psów z cetyfikatem użytkowości, czyli psów z wyszkoleniem IPO 1, 2, lub 3. Klasa ta jest dla psów powyżej 24 miesiąca życia. Wystawia sie je jak inne klasy, z tym, że muszą też przebiec na ringu przy nodze bez smyczy. Na wystawach klubowych i niektóych specjalistycznych psy z klasy użytkowej są poddawane testom psychicznym i psy, któr ich nie zaliczyły, nie moga brać udziału w konkurencji.